Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS? Podstawowe informacje

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS

Ostatnie zmiany w prawie podatkowym powodują, że jeszcze bardziej wskazane jest monitorowanie stanu składek w ZUS. Jak sprawdzić, czy nie posiada się zadłużenia w ZUS?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą powszechnie wiedzą, jak problematyczna może być współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Warto mieć świadomość na temat spłat, jakie należy uiszczać na rzecz tego funduszu. W codziennym zabieganiu i zawirowaniach związanych z prowadzeniem własnej firmy, wielu może zapomnieć o niektórych zobowiązaniach.

Na przekór temu, warto wyrobić sobie nawyk regularnego monitorowania stanu swoich składek w ZUS. Ewentualne pojawienie się tam zadłużenia, może być bardzo problematyczne. Zadłużenie w ZUS, jeśli nie jest się tego świadomym, może poważnie utrudnić np. otrzymanie kredytu lub wzięcie udziału w przetargu. Co gorsza, problemem może się okazać nawet niewielka kwota lub jedno-dwudniowe opóźnienie w uregulowaniu należnej składki.

Jak szacuje Zakład, kwota długów przedsiębiorców wynosi łącznie 3 miliardy złotych. Łącznie jest to ponad 280 tysięcy osób z zarejestrowaną działalnością gospodarczą.

Aby mieć pewność, że nie posiada się zadłużenia w ZUS, należy poprosić o zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS.

Zadłużenie w ZUS – jak sprawdzić?

Na stronie internetowej ZUS, należy zalogować się do usługi Platforma Usług Administracji Publicznej i przejść do opcji „dla przedsiębiorstw”. W panelu płatnika, należy szukać informacji na temat ewentualnego stanu zadłużenia.

 1. Pierw należy kliknąć opcję „Należne składki i wpłaty”.
 2. Tam można namierzyć informacje na temat statusu należnych składek i wpłat. Są one określone za pomocą tabeli, która reprezentuje konkretne okresy rozliczeniowe.
 3. W ten sposób można poznać pełen obraz – wysokość składek danego miesiąca, terminowość ich spłaty i ewentualne – zaległości.

Z jakich składek można być zadłużonym w ZUS?

Wyróżnia się 5 rodzajów składek, jakie płatnik powinien uiszczać w określonej częstotliwości na rzecz ZUS.

5 rodzajów składek na rzecz ZUS
 1. Fundusz Pracy
 2. Fundusz Emerytur Pomostowych
 3. Ubezpieczenie zdrowotne
 4. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
 5. Ubezpieczenie społeczne

Jeśli dostrzeże się jakiekolwiek niezgodności, a płatnik jest przekonany, że wszelkie spłaty zostały uiszczone – wówczas powinien niezwłocznie poinformować o tym urząd. W konkretnym wniosku, powinno się opisać nieścisłość i poczekać na odpowiedź ZUS. Na to, urząd zastrzega sobie prawo do 7 dni roboczych, czyli ponad tygodnia.

Masz zadłużenie w ZUS a nie masz środków na spłatę? Sprawdź ofertę pożyczek dla zadłużonych.

Stan rozliczeń w ZUS i zadłużenie w ZUS – jak uzyskać oświadczenie?

Jeśli konsument nie dostrzegł jakichkolwiek nieprawidłowości w tabelce pokazującej stan rozliczeń składek, może sporządzić dokument, który to pisemnie poświadczy. Istnieje kilka wygodnych sposobów na potwierdzenie braku posiadania zadłużenia w ZUS.

Prawdopodobnie najmniej pożądanym będzie wizyta w stacjonarnej pobliskiej placówce. Należy w nich, z dowodem osobistym w ręku, złożyć tzw. zaświadczenie ZUS-EWN. Ma ono formę papierową, którą wypełnia się konkretnymi wymaganymi informacjami, podpisuje i składa w urzędzie.

Czynność ta jest całkowicie bezpłatna, jednak wiąże się z nią kilka istotnych wad. Udawanie się do stacjonarnych punktów ZUS-u jest ograniczone czasowo (odbywa się tylko w godzinach pracy urzędu). Placówki są często zatłoczone, a zabiegane osoby może nieszczególnie pocieszać fakt długich kolejek. Dla wielu przedsiębiorców, znalezienie czasu na taką wizytę może okazać się niewykonalne.

Wniosek elektroniczny

ZUS EWN

Druga metoda to skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych, która nie wymaga wychodzenia w domu. Jest to proces całkowicie elektroniczny i odbywa się w następujących, konkretnych etapach.

 1. Należy wejść na stronę internetową www.zus.pl. Tam, należy wypełnić formularz swoimi danymi osobowymi.
 2. Strona będzie wymagać jeszcze potwierdzenia tożsamości, co można zrobić albo udając się do placówki ZUS z dowodem osobistym (mało wygodne), albo korzystając z usługi podpisu elektronicznego. Współpracuje ona z systemem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. 3
 3. Platforma Usług Elektronicznych obejmuje także współpracę z niektórymi bankami, które podpisały porozumienie z ZUS. Należy zalogować się profilu w trakcie korzystania z usług bankowości elektronicznej.Banki, które przewidują w swojej ofercie taką usługę:
 • PKO Bank Polski
 • Alior Bank
 • Millenium Bank
 • Citi Bank Handlowy

Formularz można odebrać, ponownie, na dwa przewidziane sposoby. Jeden to tradycyjnie, przez pocztę, a drugi to elektroniczny – poprzez wiadomość na skrzynce e-mail.

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS w 2020 roku?

Choć po uderzeniu pierwszej fali pandemii wobec szeregu polskich przedsiębiorców wystosowano pomoc finansową, a także umorzono składki ZUS, to jednak wbrew oczekiwaniu przedstawicieli licznych branży – pomoc ani nie okazała się tak hojna jak oczekiwano, ani nie postawiono wystarczająco dużego nacisku na tak newralgiczną kwestię, jak należności wobec ZUS.

W efekcie, naturalnym zjawiskiem jest zauważalne w ostatnich miesiącach bardzo duże zainteresowanie wokół kwestii weryfikacji swojego aktualnego, potencjalnego zadłużenia w ZUS. W dobie pandemicznych czasów, ograniczonej dostępności punktów usługowych i dystansu społecznego, warto zatem przypomnieć, że informacje w kwestii stanu bieżących należności składkowych wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdzimy w internecie. Schemat, jaki temu towarzyszy, przedstawiamy we wcześniejszym podrozdziale na temat wniosku elektronicznego.

5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz