Czy zaciąganie kredytu przez internet jest bezpieczne?

Czy zaciąganie kredytu przez internet jest bezpieczne

System polskiej bankowości daje możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego przez Internet. Taka możliwość wywróciła do góry nogami swoje standardy, dając początek rewolucji i większe możliwości swoim potencjalnym klientom. Obecnie, żeby otrzymać kredyt nie trzeba już nawet wychodzić z domu.

Kredyt online a bezpieczeństwo klienta

Aby zwiększyć bezpieczeństwo klienta, który aktywnie korzysta z serwisu internetowego, banki stosują metodę podwójnych zabezpieczeń, każdej operacji bankowej. Jedną z nich jest telefoniczna weryfikacja tożsamości klienta przez odpowiednio wyszkolonego konsultanta bankowego.

Kredyt w oddziale czy przez Internet – ryzyko jest zawsze

Ryzyko oszustwa podczas zaciągania kredytu gotówkowego jest zawsze. Uzyskanie kredytu przez Internet czy też w placówce bankowej jest na tym samym poziomie. Często mają miejsce sytuacje podszywania się pod osobę mającą odpowiednią zdolność kredytową. Już na etapie podstawowej weryfikacji danych, za pomocą dowodu osobistego w oddziale banku i nie tylko.

Metoda online bezpieczniejsza od tradycyjnego wnioskowania

Wiele osób jednak twierdzi, że korzystanie z takiego typu produktów jest korzystniejsze i bezpieczniejsze. Po co wychodzić z domu i stresować się stojąc w kolejce do doradcy? No i skoro mówimy o tradycji – po co wychodzić z banku z pełną torbą gotówki? Takie działania dostarczają zawsze wiele stresu i obaw przed rabunkiem.

Złodziej wykorzysta każdą sytuację, nawet ten wirtualny. Dlatego ważnym krokiem po podjęciu decyzji, że chcemy zaciągnąć kredyt przez Internet jest dokładne sprawdzenie zabezpieczeń komputera przed wirusami oraz sprawdzić czy strona banku jest chroniona przed atakami hakerów. Również ważne jest sprawdzenie poprawności podanego numeru rachunku osobistego. Po co robić prezent osobie trzeciej.

Polecamy również: Czym są stawki WIBOR i jak wpływają na wysokość kredytu?

Podsumowanie – na co należy zwrócić uwagę podczas starania się o kredyt online?

  1. Należy upewnić się czy komputer nie posiada wadliwego oprogramowania.
  2. Sprawdzić czy osoba trzecia nie ma dostępu do skrzynki mailowej wnioskodawcy lub ograniczyć dostęp do niej osobom postronnym.
  3. Systematycznie aktualizować aplikację mobilną lub przeglądarkę internetową.
  4. Sprawdzić adres strony bankowej, za pomocą której składany jest wniosek o produkt kredytowy. Adres zaczyna się od protokołu https:// oraz jest widoczny symbol zamkniętej kłódki, często w kolorze. Wtedy zainteresowany ma pewność, iż dana strona jest całkowicie bezpieczna.
  5. Regularnie zmieniać hasła logowania do rachunku bankowego oraz starać się aby dane hasło nie była zbyt proste.
  6. Dwukrotnie należy sprawdzać dane przed wysłaniem ich do weryfikacji za pomocą przelewu. Najlepszą metodą jest wpisywanie numeru odbiorcy ręcznie, ponieważ kopiowanie ze schowka niesie za sobą ryzyko przechwycenia go przez wirusa oraz podmienienie na inny rachunek bankowy.
  7. Stosować się do wytycznych banku udzielającego kredytu gotówkowego przez Internet.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz