XTB – opinie i recenzja brokera

Nasza ocena 5
Prowizja od obrotu akcjami 0%
Prowizja od obrotu obligacjami zmienna
Prowadzenie konta 0€ lub 10€

Każdy inwestor ma własne preferencje odnośnie tego, jakie konto maklerskie zapewni mu wygodę transakcji. Nowoczesne platformy inwestycyjne to coraz ciekawsze narzędzia do gry i jeśli mamy szczęście – pomnażania swojego kapitału. Wybór konkretnej ma ogromne znaczenie, jeśli chcemy na poważnie zająć się inwestowaniem. XTB nie pobiera prowizji od handlu akcjami, co zdecydowanie wyróżnia tego brokera.

Sprawdź, na czym można zarabiać, otwierając konto maklerskie XTB, dedykowane początkującym i zaawansowanym inwestorom. Oferta domu maklerskiego wywodzącego się z Polski jest jedną z najpopularniejszych i najlepszych na rynku.

Przekonaj się, czy w przypadku brokera XTB, opinie klientów potwierdzą slogany reklamowe. 

Czym jest XTB?

XTB dom maklerski

Firma XTB, ściślej X-Trade Brokers, ma zasięg międzynarodowy, a wywodzi się z Polski. Założona została w 2002 roku, a od 2016 roku jest spółką notowaną na polskiej giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. 

Działalność domu maklerskiego podlega regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego. Broker posiada licencję polską, brytyjską i cypryjską, a lokowane przez klientów środki są objęte systemem rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Oferta konta maklerskiego XTB

Obecna oferta to szeroka lista instrumentów finansowych, wśród których są akcje, ETF-y (ponad 200), instrumenty pochodne na waluty, indeksy, kryptowaluty i surowce. W XTB, akcje np. Tesli czy Netflixa są dostępne dla inwestorów bez prowizji.

Broker XTB zapewnia dostęp do międzynarodowego rynku inwestycyjnego. Posiadacz konta maklerskiego XTB zyskuje możliwość poruszania się na globalnym rynku inwestycji z wykorzystaniem różnych instrumentów finansowych, a przy okazji może skorzystać z materiałów edukacyjnych.

Kurs inwestowania dostępny jest online i obejmuje różne tematyki, m.in. tę dotyczącą wyceny akcji na podstawie najważniejszych wskaźników analizy fundamentalnej.

KLIKNIJ I ZAŁÓŻ KONTO MAKLERSKIE W XTB

Koszty prowadzenia rachunku XTB

Inwestor, który zdecyduje się na otworzenie konta w XTB, nie zapłaci za usługę aktywacji rachunku. Koszt jego użytkowania to 10 euro rocznie, jednak tej opłaty można uniknąć poprzez aktywność.

Przykładowe opłaty prezentuje poniższa tabela:

Prowadzenie konta 10 EUR – gdy nie zostanie zrealizowana żadna transakcja w ciągu 365 dni. Jeśli zrealizujemy choć jedną transakcje w ciągu roku, prowadzenie konta jest darmowe.
Wypłata środków na rachunek bankowy Klienta0 zł lub 50 zł – gdy kwota przelewu wynosi poniżej 500 zł
Spread (różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży)od 0 do 2 pipsów (np. para walutowa EUR/USD to 0,9 pipsów)
ProwizjaBrak prowizji za obrót akcjami i funduszami ETF do wysokości obrotu 100 tys. euro
Zasilenie konta kartą płatnicząprowizja 0,66% od wartości wpłaty w PLN, prowizja 0,70% od wartości wpłaty w EUR, prowizja 0,95% od wartości wpłaty w USD

Cashback przewidziano dla aktywnych klientów ze statusem klienta profesjonalnego. 

Jak założyć konto w XTB?

Inwestycje na rynku finansowym można rozpocząć szybko, gdyż konto maklerskie XTB można założyć w kilka chwil przez internet. Należy wypełnić formularz, podając:

 • adres e-mail,
 • hasło,
 • dane osobowe, adresowe i kontaktowe.

W procesie zakładania konta inwestor podaje od razu: 

 • jaki typ konta go interesuje,
 • w jakiej walucie będzie się rozliczał,
 • informacje o planach inwestycyjnych.
KLIKNIJ I ZAŁÓŻ KONTO MAKLERSKIE W XTB

Dodatkowo powinien wypełnić test z wiedzy o inwestowaniu. Kolejny krok to przesłanie skanów dokumentów celem weryfikacji tożsamości. Później pozostaje już tylko zalogować się do konta i zdeponować na nim środki. 

Dodatkowe konto zakłada się poprzez logowanie do XTB pokój inwestora. Należy otworzyć kartę „Konta”, a następnie kliknąć zielony przycisk „Dodaj nowe konto rzeczywiste”. 

Przed skorzystaniem z oferty warto sprawdzić ranking kont maklerskich, by upewnić się, czy obecnie nie jest dostępna lepsza propozycja w innym domu maklerskim.

Platformy transakcyjne 

Klienci mogą inwestować na platformie xStation i MT4. Pierwsza dostępna jest dla nowych klientów. Bardziej zaawansowana platforma MT4 wyróżnia się zgromadzoną wokół niej społecznością i bogatą biblioteką zewnętrznych narzędzi do tworzenia wykresów.

Podstawowa platforma xStation umożliwia korzystanie z funkcji ułatwiających inwestowanie i znana jest z przystępnego layoutu. Dostępna jest w wersji mobilnej. 

Konto demo w XTB

Klienci XTB poza dostępem do światowych rynków poprzez realne akcje czy kontrakty CFD, mogą najpierw sprawdzić się z wykorzystaniem rachunku demo. Jak działa takie konto?

Nie różni się ono specjalnie on normalnego rachunku poza jedną podstawową różnicą. Zamiast realnych środków gramy z wykorzystaniem wirtualnych środków. Gdy więc poniesiemy stratę (lub sporo wygramy), będzie to tylko symulacja, która ma nas przygotować do inwestowania na prawdziwym rynku.

Oferta XTB jest bardzo rozbudowana, a platforma xStation nie należy na początku do łatwych w obsłudze. Dlatego warto rozpocząć swoją przygodę właśnie z kontem demo, które pozwoli zapoznać się z podstawowymi funkcjami platformy.

Jest to szczególnie polecane, gdy planujemy inwestycje np. na rynku forex lub produktach z wykorzystaniem mechanizmu dźwigni finansowej. Pozwoli nam to nie zanotować wysokich strat w trakcie nauki tajników inwestowania.

XTB opinie

XTB opinie w Internecie 

W XTB istnieje możliwość otwarcia i korzystania z aż czterech rachunków, co pozwala na szybki transfer środków między kontami. Opinie ekspertów o rachunku inwestycyjnym w XTB są różne.

Plusem jest przede wszystkim:

 • szerokie spektrum dostępnych instrumentów finansowych,
 • darmowe prowizje,
 • lokalny oddział i nadzór KNF,
 • wsparcie języka polskiego,
 • konkurencyjne prowizje,
 • nowoczesna aplikacja mobilna.

Minusem jest z kolei brak dostępu do wszystkich akcji z GPW oraz giełdy New Connect. Na XTB nie pohandlujemy też na rynku obligacji Catalyst. 

Ten, kto nie jest pewien swojej decyzji o skorzystaniu z usług XTB, może – jak już wspominaliśmy – uruchomić rachunek w wersji demonstracyjnej. Konto demo to nie tylko dostęp do ponad 5000 instrumentów CFD oraz akcji z 16 giełd, ale także wsparcie edukacyjne Trading Academy.

Okres aktywności tej wersji konta wynosi 30 dni i za jego założenie nie przewidziano opłat.

Kontakt z XTB

Kontakt z domem maklerskim XTB możliwy jest w różnych językach. Obsługa klienta (pomoc przez telefon) dostępna jest pięć dni w tygodniu całodobowo pod numerem +48 22 201 95 60. Kontakt mailowy dostępny jest pod adresem pomoc@xtb.pl. 

Dane firmy

X-Trade Brokers Dom Maklerski SA

ul. Prosta 67,

00-838 Warszawa

NIP: 5272443955

Regon: 015803782

KRS: 0000217580

3.8/5 - (11 votes)
Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Sławek
  Napisany
  13.06.2022, 16:32
  Sławek

  UWAGA! Miałem kilka kont na XTB, w tym stare nieczynne od 5 lat, na którym był -359zł (minus wynikał z tego, że nie zamknęli mi pozycji), wobec ich machlojek kiedyś już nawet zeznawałem w prokuraturze, gdyż mają sprawę za oszukiwanie klientów. Nieaktywność konta potwierdził mi ich konsultant i nowa wpłata w wysokości 300zł miała wpaść na konto, na które wpłaciłem - to również potwierdził, mam screeny. Stało się jednak inaczej, sam konsultant był zdziwiony (na co mam dowody). Teraz nie chcą mi zwrócić środków. Napisali, że pokryli sobie debet na tamtym nieaktywnym koncie.

Sprawdź ofertę XTB konto maklerskie