Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy?

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy

Kredyt często dla wielu jest ostatnią rzeczą, na jaką się decydują, jeśli chodzi o szybkie finansowanie. Jest to niezwykle trudna decyzja, którą warto przemyśleć. Aby wybrać dobry kredyt należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

5 zasad pozwalających wybrać dobry kredyt gotówkowy

  1. Należy ustalić kwotę, jaką chcemy otrzymać oraz określić wysokość raty, jaką chcemy płacić.
  2. Ustalić RRSO, czyli całkowity koszt kredytu, na który składa się m.in. oprocentowanie czy prowizja.
  3. Sprawdzić, czy bank wymaga wykupienia dodatkowo ubezpieczenia do kredytu lub skorzystania z dodatkowych produktów tj. konto bankowe, karta kredytowa itp.
  4. Wybrać rodzaj raty (równa, rosnąca, malejąca).
  5. Sprawdzić, w jakim terminie można odstąpić od umowy kredytowej.

Ważne są potrzeby

Decydując się na kredyt trzeba przede wszystkim określić swoje potrzeby. Ustal, na jaki cel chcesz przeznaczyć pożyczone pieniądze oraz jaką wysokość raty będziesz wstanie płacić przez okres trwania umowy. Aby to zrobić trzeba zestawić swoje miesięczne wydatki oraz przychody. Różnie w życiu bywa, dlatego weź również pod uwagę nieprzewidziane wydatki. Pamiętaj, że w przypadku zalegania w spłacie kredytu znacznie wzrasta koszt kredytu i może to przysporzyć dodatkowe kłopoty.

Liczy się elastyczność

Lepiej podpisać umowę kredytową na dłuższy okres, by płacić mniejszą ratę. Zawsze można wcześniej go spłacić dokonując nadpłaty do raty kredytowej. W takim przypadku możesz liczyć na zwrot odsetek za wcześniejszą spłatę.

RRSO – co to jest?

Ważnym elementem przy wyborze kredytu jest całkowity koszt kredytu. Najlepiej odzwierciedla to RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Uwzględnia ona wszystkie dodatkowe koszty takie jak prowizja, obowiązkowe ubezpieczenie, opłatę przygotowawczą itp. Im niższe RRSO tym kredyt jest dla Ciebie korzystniejszy.

Kredyt z ubezpieczeniem

W przypadku kredytu z ubezpieczeniem korzystne jest to, że w przypadku choroby lub utraty pracy nie będziesz musiał martwić się o problemy związane z brakiem terminowych spłaty lub ich całkowitym brakiem. Pamiętaj jednak, że decydując się na rozszerzone ubezpieczenie może znacznie wzrosnąć całkowity koszt kredytu. Sprawdź, czy konieczne jest ubezpieczenie w Twoim przypadku.

Rata kredytowa

Kolejnym ważnym elementem jest rata. Możesz wybrać ratę malejącą lub równą. Rata równa w każdym miesiącu jest w takiej samej wysokości. Różni w niej się tylko wysokość części kapitałowej i odsetkowej.  Z każdą płatnością część odsetkowa maleje, a kapitałowa wzrasta. W przypadku rat malejących kapitał jest zawsze w takiej samej wysokości, a odsetki maleją po każdej spłacie raty.

Warunki kredytowania

Końcowym elementem jest sprawdzenie czy wszystkie warunki na jakie przystałeś pokrywają się z tym co napisane jest w umowie kredytowej. Sprawdź czy dane, które podawałeś są oraz RRSO. Dopiero po tym możesz podpisać umowę. W przypadku, kiedy znajdziesz np. lepszą ofertę zawsze możesz odstąpić od umowy kredytowej. Zazwyczaj masz na to 14 dni. Zweryfikuj to również przed podpisaniem umowy. Taka informacja zawarta jest na ostatniej stronie umowy.

Komentarze (0)
Zostaw komentarz