Umorzenie długu – Kiedy następuje i czy to możliwe?

Umorzenie długu - Kiedy następuje i czy to możliwe

Niestety z roku na rok zadłużenie Polaków rośnie. Chodzi tutaj o niespłacone na czas zobowiązania lub też takie, które nie są spłacane wcale. Według danych opublikowanych 2 września 2019 roku przez BIG InfoMonitor kwota zadłużenia wszystkich Polaków – dłużników wynosi aż 76 miliardów złotych! Z czego aż 41,22 mld są to długi pozakredytowe, a 35,43 mld to zobowiązania w ramach kredytów. A ilu w Polsce mamy dłużników? Tu również liczba jest wysoka. Prawie 2,8 miliona osób ma długi1. I zapewne aż tyle z nich liczy na umorzenie długu. Czy jest to jednak możliwe?

Umorzenie długu  – Komornik a wierzyciel?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że umorzenie długów a umorzenie egzekucji komorniczej to dwie różne rzeczy. Zatem nie można cieszyć się na wyrost, że dług przestanie istnieć, bo może się okazać, że po prostu dana kancelaria komornicza już nie będzie prowadzić sprawy, a wierzyciel zgłosi ją do innej i procedura zacznie się od nowa. Warto też pamiętać, że możliwe jest tylko umorzenie długu przez wierzyciela, a nie może tego zrobić komornik.

Dużo osób myli też komornika, wierzyciela i windykatora. Choć te osoby zajmują inne stanowiska w sprawie odzyskania długu. Po pierwsze wierzyciel to osoba wobec której mamy dług i która ma prawo do jego egzekucji. Najczęściej jednak najpierw zaczyna od wynajęcia windykatora, czyli osoby, która ma sprawdzić dlaczego dłużnik nie płaci i czy można się porozumieć w tej sprawie i dobrowolnie umówić na spłatę. Jeżeli to nie pomoże w grę wchodzi sprawa w sądzie. Tutaj wierzyciel (osoba która zaciągnęła np. pożyczkę na raty miesięczne przez internet) przedstawia dowody na istnienie zadłużenia, jeśli są wystarczająco rzetelne sąd orzeka sprawę na korzyść wierzyciela i wydaje tytuł wykonawczy co do egzekucji długu. Za egzekucję z wyznaczonego przez wierzyciela tytuły odpowiada kancelaria komornicza. W skrócie można powiedzieć, że komornik to urzędnik państwowy działający na mocy wyroku sądu na rzecz wierzyciela.

Najlepsza pożyczka na raty!

super grosz wniosek pożyczka
 • Pierwsza pożyczka: 10 000 zł
 • Termin spłaty: 48 miesięcy
 • Czas wypłaty: 15 minut
 • Wiek pożyczkobiorcy: 21-99 lat
WNIOSEK O POŻYCZKĘ NA RATY W SUPER GROSZ

Umorzenie egzekucji komorniczej

Jest kilka powodów z jakich może nastąpić umorzenie egzekucji komorniczej. Może to być:

 • Umorzenie z mocy prawa
 • Umorzenie egzekucji z urzędu
 • Umorzenie na wniosek wierzyciela

Umorzenie z mocy prawa następuje wtedy, gdy występują prawne przyczyny zakłócające bieg egzekucji. Przykładowo może to być na skutek zawieszenia postępowania egzekucyjnego przez wierzyciela na rok i nie podjął on żadnej akcji, aby je wznowić, a więc z mocy prawa po roku zostanie ono umorzone. Taka przesłanka jest też wtedy, gdy dłużnik ogłasza upadłość konsumencką, a sąd taki wniosek przyjmuje i dochodzi do uprawomocnienia postępowania.

Z kolei o umorzeniu egzekucji z urzędu można powiedzieć tylko wtedy, gdy następuje to przez postanowienie organu egzekucyjnego, czyli przez komornika, le wtedy gdy sprawa nie jest w jurysdykcji organów sądowych. Do umorzenia z tej przyczyny może też dojść z powodu braku zdolności sądowej dłużnika lub wierzyciela. Także, gdy dłużnikiem jest dyplomata z innego kraju automatycznie nastąpi umorzenie sprawy z urzędu. Natomiast najczęściej dochodzi do niego, ponieważ dłużnik nie ma majątku, a koszt postępowania egzekucyjnego byłby wyższy od środków, które w ramach egzekucji można by było odzyskać.

Postępowanie komornicze może też zostać umorzone na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub na wniosek wierzyciela. Jednak nawet umorzenie egzekucji komorniczej nie oznacza, że jest to umorzenie długu przez sąd. Postępowanie zostaje umorzone w całości albo częściowo, ale dług nadal istnieje.

Umorzenie długu bankowego?

Umorzenie wierzytelności, czyli długu wobec wierzyciela jest możliwe. W najgorszym przypadku dłużnik będzie musiał ogłosić upadłość konsumencką. Jednak wierzyciel też na podstawie przesłanek, że nigdy długu nie odzyska lub będzie to czasochłonne może zdecydować o jego umorzeniu. Nawet możliwe jest umorzenie długu bankowego, wynikającego z kredytu gotówkowego, nie tylko wobec innej osoby fizycznej czy firmy. Fachowo taki dokument nazywa się oświadczeniem o zrzeczeniu się wierzytelności z akceptacją dłużnika.

Ostatnia aktualizacja: 19 Stycznia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
6 - 84 miesięcy
Okres spłaty
3 000 - 60 000 zł
Kwota
17,58 %
RRSO
10,50 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
6 - 24 miesięcy
Okres spłaty
2 000 - 15 000 zł
Kwota
9,80 %
? 9,80% Pożyczka Długoterminowa, RRSO 118,81% Pożyczka ratalna
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Kwota
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Wierzyciel może też wycofać pozew z sądu i zrzec się roszczenia, które tym pozwem miało być dochodzone. Najczęściej wierzyciel umarza dług, gdy jego ściągnięcie jest bezskuteczne i kosztowne, a ponadto może przynosić straty np. wynagrodzenie dla prawnika. Bardzo rzadko spotykane są też mediacje między wierzycielem a dłużnikiem, na mocy których strony się dogadują, a dłużnik bez nadzoru komornika dokonuje spłaty długu. Wtedy również można liczyć na umorzenie oficjalnej sprawy.

Czytaj także:

Źródła:
1. dane statystyczne BIG InfoMonitor, 2.09.2019 r. https://twitter.com/BIGInfoMonitor/status/1168434598637907968

3.8/5 - (6 votes)
Komentarze (2)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Kasia
  Napisany
  23.02.2021, 19:15
  Kasia

  Mi pomaga firma - splacamswojedlugi, w umarzaniu części długów. Rozmawiają z firmami windykacyjnymi i proponują niższe spłaty. A te firmy są na to łase, więc wychodzi na to że spłacę dużo mniej

  • Komentarz od Mar Mar
   Napisany
   18.04.2021, 19:08
   Mar Mar

   U mnie to samo. Dobrze że zadzwoniłam i każdemu kto ma kłopoty w płynnością doradzam, żeby do nich zadzwonili. Widzę po sobie jak wiele byli w stanie mi długu umorzyć