Ubezpieczenie kredytu. Czy i dlaczego się opłaca?

Ubezpieczenie kredytu. Czy i dlaczego się opłaca

Większość banków w Polsce oferuje ubezpieczenie do kredytu. Instytucje zachęcają do skorzystania z ubezpieczenia, oferując niższe oprocentowanie lub obniżając prowizję. Jak sprawdzić, czy to nam się naprawdę opłaca?

Okazuje się, że ubezpieczenie kredytu może nam się przydać, kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej. Jednak nie każde oferowane przez bank ubezpieczenie jest korzystne dla klienta. Przed podjęciem tej ostatecznej decyzji, czy ubezpieczyć kredyt gotówkowy i jakie ubezpieczenie wybrać. Należy zapoznać się z kilkoma kwestiami dotyczącymi ochrony, jaką nam zagwarantuje.

Czym jest ubezpieczenie kredytu – definicja

Bank traktuje ubezpieczenie jako formę zabezpieczenia kredytu gotówkowego. Oferta najczęściej obejmuje ryzyko na wypadek śmierci kredytobiorcy, utraty pracy lub zdrowia. Część Polskich banków wymaga zabezpieczenia zaciąganego kredytu, natomiast inne dają klientowi możliwość pozornego wyboru. Ten „wybór” można traktować jak ultimatum, ponieważ albo należy wykupić ubezpieczenie albo znaleźć np. minimum dwóch żyrantów, którzy w przypadku niewypłacalności klienta będą ten kredyt spłacać w jego imieniu. Trudno takiemu klientowi, podstawionemu pod ścianą, na szybko znaleźć poręczyciela, dlatego w ostateczności wybiera ubezpieczenie kredytu gotówkowego.

Czy ubezpieczenie jest potrzebne?

Czasami warto ubezpieczyć kredyt na wszelki wypadek, jednak należy pamiętać, że całkowity koszt kredytu będzie znacznie wyższy. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia kredytu gotówkowego nie ma takiego dylematu. Wtedy zostaje nam wybranie najkorzystniejszej dla nas oferty. Jeżeli posiadamy ważną polisę na życie, warto sprawdzić, czy będzie ona zaakceptowana przez bank wymagający tego typu zabezpieczenia kredytu gotówkowego, jako wystarczające ubezpieczenie. Pozwoliłoby to zaoszczędzić często niemałe pieniądze.

OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia kredytowego

Przed wykupieniem ubezpieczenia należy zapoznać się z warunkami. Przede wszystkim trzeba poświęcić więcej uwagi wyłączeniom. Jedynie ubezpieczenie na życie w razie śmierci kredytobiorcy pokryje w całości zobowiązanie zaciągnięte wobec banku. W sytuacji ciężkiej choroby polisa gwarantuje najczęściej spłatę części kredytu. Lista chorób objętych ochroną zwykle nie jest zbyt długa. Dotyczy z reguły: zawału serca, udaru mózgu, nowotworu złośliwego i niewydolności nerek. W przypadku zachorowania na ciężką chorobę nie ujętą w ogólnych warunkach, ubezpieczonemu nie przysługuje żadna pomoc ze strony ubezpieczyciela.

Warto więc szczegółowo sprawdzić, które choroby dany pakiet ubezpieczeń uwzględnia. Trzeba też pamiętać o karencji, tzn: jeśli zachorujemy w ciągu, w zależności od umowy 60 bądź 90 dni po jej podpisaniu, nie należy nam się świadczenie. Kolejnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Ono może być pomocne. Ważny jest tu fakt utraty pracy. Po wnikliwej analizie często okazuje się, że ubezpieczenie nie będzie wypłacone. Chyba, że kredytobiorca utracił pracę z nie swojej winy.

Podsumowanie – zanim podpiszemy umowę

Przed podjęciem decyzji należy zapoznać się wnikliwie z postanowieniami zawartymi w dokumencie OWU. Może okazać się, że ubezpieczenie jest dla klienta korzystne i warto podpisać polisę. Aby mieć pewność, że ubezpieczenie kredytu jest odpowiednie – skontaktuj się z nami klikając na https://money24.pl/kontakt/. Czekamy w Tomaszowie Maz. i nie tylko!

Komentarze (0)
Zostaw komentarz