Transfery walutowe ranking – czerwiec 2022

Nikt nie lubi przepłacać za transakcje, szczególnie jeśli chodzi o te w innej walucie. Na szczęście mamy dostęp do serwisów oferujących transfery pieniężne online, dzięki czemu można prosto, szybko i tanio przesyłać pieniądze zarówno do odbiorcy w Polsce, jak i za granicą.

Poniższy ranking transferów pieniężnych prezentuje różne rozwiązania, dzięki którym można przelać środki bezpośrednio na własne lub czyjeś konto niezależnie od waluty.

Transfer walut – najtańsze przekazy pieniężne

Ostatnia aktualizacja: 21 Grudnia 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Tak
Aplikacja mobilna
Tak
? 10£ w bonusie
Promocja
30 minut
Czas przelewu
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Tak
Aplikacja mobilna
Nie
? przy poleceniach: darmowa płatność do kwoty 15 GBP
Promocja
do 4 dni
Czas przelewu
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
50% rabatu na prowizję przy pierwszej wymianie
Tak
Aplikacja mobilna
Tak
? bon do Allegro na 30 zł
Promocja
do 48 godzin
Czas przelewu
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, CHF
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Tak
Aplikacja mobilna
Tak
? Zarejestruj się w Internbonus na wymianę 1000 EUR, USD, GBP lub CHF bez spreadu
Promocja
natychmiast
Czas przelewu
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? +19 innych walut
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Tak
Aplikacja mobilna
Nie
Promocja
natychmiast
Czas przelewu
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Tak
Aplikacja mobilna
Tak
? 2 x darmowy przelew
Promocja
do 4 dni
Czas przelewu
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD,+
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Nie
Aplikacja mobilna
Tak
? Pierwszy przelew za 0 PLN
Promocja
od 15 minut
Czas przelewu
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «

Co musisz wiedzieć o transferach walutowych?

Poprzez transfer walut należy rozumieć przekaz środków płatniczych w określonej walucie do odbiorcy z kontem krajowym lub zagranicznym w innej walucie. Dzięki takiemu transferowi mając środki w złotówkach, można wysłać je do odbiorcy, który operuje euro, czy odwrotnie. Umożliwiają dokonanie płatności, a ponadto:

  • realizację zobowiązań biznesowych, zwłaszcza tym, którzy prowadzą biznes na skalę międzynarodową, np. importują czy eksportują towary.
  • przekaz pieniędzy rodakom mieszkającym za granicą, chcącym wesprzeć finansowo rodzinę w Polsce.
  • pobieranie środków przez osoby zarabiające w obcej walucie, ale mieszkające w kraju, w którym obowiązuje inna waluta.

Realizacja transferów walutowych jest możliwa poprzez banki, PayPal, firmy transferowe, za pośrednictwem przekazu pocztowego, a także korzystając ze specjalnych serwisów internetowych. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników.

Faktem jednak jest, że tradycyjny przelew walutowy w banku jest stosunkowo drogą opcją z uwagi na pobieraną przez bank prowizję, czyli dodatkową opłatę oraz mało atrakcyjny kurs przewalutowania. Przekazy gotówkowe mogą kosztować naprawdę sporo.

Prowizje w popularnej amerykańskiej instytucji wynoszą nawet kilkanaście procent wartości transakcji. Obsługa gotówkowa oferowana przez pocztę wiąże się z niższymi kosztami, ale i one do atrakcyjnych nie należą, a poza tym trzeba udać się do okienka, a następnie poczekać kilka dni roboczych, by pieniądze trafiły do adresata.

Żeby nie wychodzić z domu, oszczędzić nieco gotówki, alternatywą dla tradycyjnych sposobów na transfery pieniężne są serwisy umożliwiające dokonanie tej czynności online.

Na czym polegają transfery walutowe online?

To sposób oszczędzający pieniądze i czas. Korzystanie z nich nikomu nie powinno sprawić trudności, nawet tym, którzy pierwszy raz muszą przesłać pieniądze za granicę lub zza granicy. Jest to rozwiązanie intuicyjne, a przy tym bezpieczne.

Serwisy obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Wiele z nich działa od lat jako autoryzowane instytucje finansowe, choć większość zarejestrowanych jest poza granicami Polski. Spora część serwisów posiada aplikację mobilną, zapewniającą jeszcze większą wygodę.

Wymieniając zalety, jakimi charakteryzuje się transfer walut za pośrednictwem firm, trzeba wskazać na liczbę walut do przelewów w ofertach – nie wszystkie są dostępne w bankach. Dzięki niektórym internetowym podmiotom można zlecić przelew zagraniczny w dolarach australijskich czy w rublach.

Ich zaletą są jednak przede wszystkim atrakcyjne koszty operacji, często kilkukrotnie niższe niż poprzez inne metody transferów pieniężnych. Żeby skorzystać z transferu walutowego online oferowanego przez operatora, trzeba zarejestrować swoje konto, a następnie zasilić je przelewem bankowym.

Gdy firma odpowiedzialna za transfer zaksięguje wpłatę, może zrealizować przelew środków na konto we wskazanej walucie. Zasada jest taka, że kantory internetowe dają możliwość wymiany waluty po korzystnym kursie oraz przelania uzyskanych w ten sposób środków bezpośrednio na własne zagraniczne konto bądź na rachunek zagraniczny kogoś innego – osoby lub firmy.

Wszystko odbywa się w ramach tzw. usługi płatniczej. Poprzez internetowe transfery walutowe można również dokonać wymiany wcześniej przewalutowanych środków, zgromadzonych na rachunku walutowym.

O czym musisz pamiętać, przelewając pieniądze?

Każdy chce przelewać pieniądze tanio, łatwo i szybko. Trzeba jednak korzystać ze sprawdzonych firm, gdyż tylko takie zapewnią bezpieczeństwo przekazywanych środków.

Korzystając z usług na przelew walutowy, trzeba podać pełne dane odbiorcy. Podanie niepełnych danych może skutkować brakiem realizacji płatności, a do tego obciążeniem dodatkowymi kosztami.

Przed wysłaniem przelewu za granicę lub z zagranicznego konta do Polski trzeba upewnić się, czy zastosowaliśmy właściwy format numeru rachunku. Błędne podanie numeru może skończyć się opóźnieniami w realizacji bądź zwrotem środków.

Nadawcą przelewu będzie operator, z którego korzystamy w ramach serwisu. Dlatego warto upewnić się, że odbiorca będzie mógł odpowiednio zidentyfikować przelew. Ma to znaczenie zwłaszcza w realizacji zobowiązań biznesowych. W tytule powinny znaleźć się więc odpowiednie informacje, takie jak imię i nazwisko (nazwa firmy) nadawcy, numer faktury.

Przesyłanie danych odbywa się z wykorzystaniem bezpiecznego protokołu komunikacyjnego Secure Socket Layer (SSL), dlatego nie trzeba martwić się o poufność danych.

Rejestracja w serwisach zajmujących się transferami walutowymi jest na ogół bezpłatna, ale warto upewnić się o ewentualnych kosztach. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo transferu, najlepiej wybrać podmiot zarejestrowany jako krajowa instytucja płatnicza. Taka firma jest nadzorowana przez KNF.

Ile wynoszą opłaty transferów walutowych?

Za wykonanie transferu walutowego możemy zapłacić zaledwie 0,1% prowizji od transakcji do nawet kilku procent. Możemy się także spotkać ze stałą opłatą, np. 20 złotych, niezależną od wysokości transferu walutowego. Rzućmy najpierw okiem, co możemy wpływać na koszty takich usług.

  1. Szybkość przelewu – przelew ekspresowy (natychmiastowy) jest naturalnie droższy od przesyłki zwykłej.
  2. Miejsca zlecenia przelewu walutowego – można wykonać go online lub np. na poczcie czy w placówce banku. Usługi online są tańsze, bo nie zajmują dodatkowego czasu instytucji finansowej.
  3. Kraju wysyłki środków – np. przelewy walutowe w ramach Unii Europejskiej są tańsze niż podobne transakcje do egzotycznych krajów.
  4. Typu podziału kosztów – transfer można zlecić w trzech trybach – OUR (koszty zostają po stronie zlecającego przelew), SHA (następuje podział kosztów), BEN (za usługę płaci odbiorca transferu walutowego).

Najtańsze są przelewy SEPA, czyli w euro, jako walucie rozliczeniowej i w ramach europejskich krajów należących do jednolitego obszaru płatności. W przypadku takich przelewów nie ma żadnych pośredników, dlatego opłata nie będzie zbyt wysoka.

Zupełnie inaczej jest z przelewami SWIFT, które można wykonać w dowolnej walucie do dowolnego kraju. Za przelew SWIFT banki pobierają zwykle prowizję 0,25% od wysokości transakcji, nie mniej niż 30-40 złotych.

Gdzie dokonać transferu walutowego w najniższej cenie?

Jeśli szukamy tańszych transferów walutowych, musimy zwrócić uwagę na pozabankowe instytucje finansowe. Należą do nich globalne platformy, takie jak TransferGO, Revolut czy Wise oraz krajowe kantory internetowe typu Walutomat.

Dzięki temu, że te firmy funkcjonują głównie w przestrzeni wirtualnej (i nie muszą obsługiwać tysiąca fizycznych placówek), mogą obniżyć koszty działalności i tym samym zaproponować niższe koszty swoim klientom.

Np. z wykorzystaniem konta walutowego TransferGO spotkamy się z kilkukrotnie niższymi opłatami za transfery. Firma udostępnia przy okazji bardzo szeroką paletę usług. Wśród dostępnych krajów, do których można zrealizować przelew, znajdują się również egzotyczne kierunki.

Czy istnieją darmowe przelewy zagraniczne?

Na darmowe przelewy zagraniczne można liczyć w serwisach, które oferują pierwszy transfer wolny od opłat. Wśród najbardziej popularnych serwisów oferujących transfery pieniężne znajdują się też te, w których nie zapłacimy nic za wykonanie przelewów, gdy będzie to przelew bankowy.

Prowizja zostaje bowiem naliczona tylko wtedy, gdy użyjemy karty debetowej czy kredytowej. Ponadto niektóre podmioty realizują wymiany bez dodatkowych opłat, jeśli wyślemy walutę do lub z jednego z największych banków w Polsce, w którym podmioty te posiadają konta walutowe.

Najlepiej sprawdzać promocje dotyczące przelewów walutowych i e-kantorów. Czasem można zasilić własne konto walutowe za polecenie nowego klienta operatorowi płatniczemu.

Ile czasu trwa przelew pieniędzy?

Korzystając z transferów walutowych online, można sporo oszczędzić, a także przekazać środki znacznie szybciej, zwykle w kilka godzin lub na drugi dzień. Możliwa jest realizacja transakcji w mniej niż 30 minut. Taką ofertę prezentują liderzy wśród platform wymiany walut w internecie.

Zaletą internetowych operatorów jest to, że działają one 24 godziny na dobę. Wymian dokonują w trybie 24/7, a wypłat codziennie, nawet w weekendy w szerokim zakresie godzin.