Czym się różni saldo od dostępnych środków?

Saldo rachunku

Osoby korzystające z bankowości elektronicznej lub z aplikacji mobilnej swojego banku zazwyczaj dość często sprawdzają saldo rachunku. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach widniejąca tam kwota może wprowadzić nas w błąd. Będzie tak wówczas, gdy bank nie rozliczył jeszcze wszystkich operacji.

Czym saldo rachunku różni się od dostępnych środków? Jak sprawdzić stan konta? Czy saldo na minusie powinno nas niepokoić? Zapraszamy do lektury!

Co to jest saldo rachunku?

Sama definicja salda została zaczerpnięta z rachunkowości i oznacza stan konta księgowego przedsiębiorstwa (jest to tzw. saldo księgowe), uwzględniany w danym dniu. Natomiast saldo rachunku wiąże się z tym, co możemy zobaczyć na swoim koncie (zarówno osobistym, jak i firmowym).

Saldo rachunku pokazuje nam różnicę pomiędzy wpływami na rachunek (środkami, które istotnie mamy do dyspozycji), a obciążeniami (pieniędzmi, które już wydaliśmy, nawet jeśli ta transakcja nie została jeszcze rozliczona). Najważniejszym dla nas pojęciem jest w tym kontekście saldo dostępne, czyli to, ile rzeczywiście mamy na koncie bankowym.

Saldo rachunku uwzględnia to, ile znajduje się na naszym rachunku po ostatniej, rozliczonej przez bank operacji. Saldo dostępne (saldo po operacji) będzie niższe od salda rachunku. Oba „stany konta” będą sobie równe dopiero wówczas, gdy bank rozliczy wszystkie, wykonane przez nas danego dnia operacje.

Warto pamiętać, że transakcje te nie są rozliczane w czasie rzeczywistym, przez co fizycznie możemy mieć do dyspozycji mniej środków pieniężnych, niż widnieje na naszym rachunku bankowym.

Saldo a dostępne środki?

Posłużmy się przykładem, aby lepiej zrozumieć różnicę pomiędzy dwoma terminami, jakimi są: saldo konta bankowego oraz dostępne środki.

Wybieramy się na zakupy, a na naszym rachunku bankowym widnieje kwota w wysokości 5000 złotych. W sklepie zapłacimy 200 złotych kartą, a później w domu sprawdzimy swoje konto bankowe.

Może nas zdziwić to, że saldo wynosi wciąż 5000 złotych – jest tak przez jeszcze nierozliczone transakcje – bank dopiero w ciągu kilku godzin lub dni od kwoty widniejącego salda odejmie wydane 200 złotych.

Jednak, aby od razu być pewnym (tuż po dokonaniu płatności), ile pieniędzy znajduje się na naszym koncie, wystarczy sprawdzić kwotę widniejącą w kolumnie „dostępne środki”. Już po kilku sekundach po dokonaniu zakupów pojawi się tam realna kwota, którą dysponuje klient banku.

Jak sprawdzić stan konta?

Aby sprawować kontrolę nad swoimi finansami (i wydatkami) warto regularnie sprawdzać stan konta. Pozwoli nam to nie tylko śledzić swoje wydatki i wpływy, lecz również „wyłapać” nieprawidłowe transakcje.

Analiza stanu konta da nam także wgląd w to, co „pożera” lwią część naszego budżetu i z którego z tych wydatków można zrezygnować.

Jak sprawdzić stan konta? Możemy zrobić to na kilka sposobów:

  • Korzystając z bankowości internetowej;
  • Logując się do aplikacji mobilnej swojego banku;
  • Sprawdzając stan konta w bankomacie;
  • Udając się do dowolnego oddziału banku, w którym mamy konto osobiste;
  • Dzwoniąc na infolinię (gdy nasza tożsamość zostanie potwierdzona i instytucja finansowa będzie pewna, że dzwoni prawowity właściciel konta, poznamy stan swoich finansów).

Co oczywiste, najszybszym i najprostszym sposobem na to, jak sprawdzić stan konta, jest skorzystanie z bankowości elektronicznej lub z aplikacji mobilnej. W obu tych przypadkach wystarczy nam urządzenie z dostępem do internetu.

Jeśli tylko „jesteśmy online”, stan swojego rachunku poznamy już w ciągu kilku sekund, bez dodatkowych opłat i udziału osób trzecich.

Jak już wspomnieliśmy, stan konta można sprawdzić również w bankomacie. Chociaż jest to ciekawa opcja, to może być dodatkowo płatna, wtedy gdy korzystamy w tym celu z „obcego” bankomatu.

Warto na to uważać, by nie zapłacić za coś, co możemy mieć za darmo. Nie są to wprawdzie znaczne kwoty, ale i tak obciążą saldo rachunku. Jeśli natomiast nie chcemy ciągle „ręcznie” sprawdzać stanu swojego konta, możemy zdecydować się na powiadomienia SMS-em o każdej operacji.

Gdy skorzystamy z takiej usługi, to bank będzie informował nas m.in. o płatnościach kartą, obciążeniach rachunku, uznaniach, blokadach na koncie, a nawet o… planowanych przerwach technicznych.

O co chodzi z nierozliczonymi transakcjami na rachunku?

Nierozliczone transakcje to operacje finansowe, których jeszcze nie zaksięgował bank. Nie oznaczają one transakcji, które nie doszły do skutku, lecz te, które przebiegły pomyślnie, jednak system bankowy jeszcze nie odjął ich od salda rachunku. Nierozliczone transakcje są za to widoczne w zakładce „dostępne środki” w naszej bankowości elektronicznej.

Transakcje mogą zostać zaksięgowane w kilka godzin lub dni – gdy tak się stanie, kwota salda i kwota dostępnych środków będzie już taka sama.

Co oznacza saldo na minusie?

Może dojść także do sytuacji, gdy na naszym rachunku pojawi się saldo ujemne. Jest tak wtedy, gdy ilość wydatków przekroczy kwotę, która znajduje się na naszym koncie. Większość kont osobistych pozwala na „wyjście na minus” do kilku, kilkunastu lub kilkuset złotych. Dobrze jednak szybko uregulować taki dług, aby nie narazić się na karne odsetki.

Szukasz kredytu gotówkowego, sprawdź nasz ranking kredytów!

5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz