Różnice między pożyczką gotówkową a kredytem gotówkowym

Kiedy potrzebujemy dodatkowego wsparcia finansowego to większość z nas, nie zastanawia się nad tym czy zaciągnąć kredyt gotówkowy czy może pożyczę gotówkową. Większość ludzi uważa, że jest to tożsame pojęcie. Otóż nic bardziej mylnego. Są to dwa zupełnie różne terminy.

Kredyt gotówkowy – najważniejsze informacje

Kredyt gotówkowy jest pojęciem pochodzącym z zakresu bankowości. Sama procedura wnioskowania, oparta jest na przepisach prawa bankowego. Już na samym początku sama umowa o kredyt wskazuje na swoją szczególność. Ten dokument, pod groźbą nieważności, koniecznie musi zostać sporządzony na piśmie. Umowa taka, również musi zawierać podstawowe informacje odnośnie:

  1. Wysokości kredytu;
  2. Zasad i terminu spłaty zobowiązania;
  3. Kosztów: oprocentowania, prowizje, ubezpieczenia…;
  4. Przekazania środków kredytobiorcy.

Kredyt konsumencki – definicja

Pojęcie kredytu konsumenckiego zostało poddane szczególnej regulacji. Termin ten wyjaśnia, że jest to każdy kredyt gotówkowy, zaciągnięty przez osobę fizyczną z przeznaczeniem na dowolny cel. Wszystkie te prawa i obowiązki, które przysługują stronom umowy są uregulowane w ustawie z dnia 12 maja 2011 roku. Zgodnie z tą regulacją, podpisywaniu umowy miedzy kredytobiorcą a kredytodawcą powinno towarzyszyć zapoznanie się i podpisanie formularza informacyjnego. Jest to dokument zawierające istotne informacje, tj:

  1. Dane instytucji udzielającej kredytu oraz samego kredytobiorcy lub kredytobiorców;
  2. Całkowity koszty zaciągniętego zobowiązania;
  3. Ostateczni termin spłaty kredytu;
  4. Informacja o dodatkowych opłatach i prowizjach;
  5. Sposobu dokonywania spłaty.

Ustawa również mówi o dobru klienta. Należy zagwarantować mu dostęp do ważnych kwestii oraz jasnego przekazania informacji dotyczącej zaciągniętego zobowiązania. Ważną informacją  jest dla potencjalnego klienta jest to, że mimo podpisanej umowy, ma również prawo do odstąpienia od umowy kredytowej. Ma na to 14 dni.

Pożyczka gotówkowa – co to?

W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, pożyczka jest regulowana przepisami Kodeksu Cywilnego. Stroną umowy pożyczki może być zarówno bank, jak i przedsiębiorstwo lub osoba fizyczna. W przypadku umowy, to nie musi być ona zawarta na piśmie jak w przypadku kredytu gotówkowego. Może być zawarta w dowolnej formie, nawet ustnej. Jednaj zostało przyjęte, że dla bezpieczeństwa, dla kwot powyżej 500 zł należy sporządzić umowę. Co ważne, instytucje, które zajmują się udzielaniem pożyczek, same ustalają zasady udzielania ich. Samo przyznanie pożyczki jest dość łatwe, nie wymagane jest od zainteresowanych przedstawiania dokumentów dotyczących osiąganych przez nich dochodów, potrzebnych do wyliczenia zdolności kredytowej. Pieniądze są przyznawane zazwyczaj na podstawie okazania dokumentu tożsamości.

Szczegóły pożyczki

To wysokie ryzyko z jakim mierzy się pożyczkodawca rekompensowana jest wysokim oprocentowaniem i krótkim okresem zwrotu pożyczki. W momencie rezygnacji lub konfliktu stron, poszkodowany nie jest chroniony przepisami prawa bankowego. Sam musi dochodzić wyjaśnień przed sądem.

Kredyt i pożyczka – podsumowanie

Podsumowując, zaciągnięcie kredytu gotówkowego z reguły jest bezpieczniejsze. W razie jakichkolwiek konfliktów lub nawet odstąpienia od umowy klient chroniony jest przez prawo. Przepisy są też jasne i zrozumiałe. Same udzielenie kredytu jest bardziej skomplikowane, ponieważ badana jest zdolność kredytowa zainteresowanego, co daje bezpieczeństwo stroną. Jednak cały proces przez to jest nieco wydłużony. Niemniej, czasem bywa i tak, że potrzebujemy szybkiej pomocy finansowej. Nie mamy czasu na cały proces kredytowy w banku. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest pożyczka gotówkowa. Są firmy, które przelewają gotówkę po zawnioskowaniu już w ciągu 15 minut. Wszystko zależy od tego po co potrzebujemy tych pieniędzy. Przed podjęciem decyzji należy się dobrze zastanowić.

Szukasz pożyczki dla siebie?

Koniecznie zajrzyj na naszą stronę i znajdź najlepszą ofertę: https://money24.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *