Rodzaje kart płatniczych – czym się różnią?

Rodzaje kart płatniczych

Banki oferują nam rozmaite rodzaje kart płatniczych. Karty płatnicze w Polsce różnią się między sobą budową, zakresem dostępnych funkcjonalności i zabezpieczeniami. Niekiedy, posługiwanie się daną kartą płatniczą, daje nam również dostęp do dodatkowych korzyści czy promocji. Stąd też warto być świadomym tego, jakie są rodzaje kart bankowych, do czego służą poszczególne z nich i jak się nimi posługiwać.

Nim odpowiemy na pytanie, o rodzaje kart płatniczych, warto wyjaśnić to, czym w ogóle jest karta płatnicza. Karta płatnicza jest elektronicznym instrumentem płatniczym. To właśnie ten znany praktycznie wszystkim „plastik” pozwala na bezgotówkowe płatności za towary i usługi, umożliwia zakupy przez internet oraz wypłacenie pieniędzy z bankomatu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że karty płatnicze w Polsce mogą wydawać nie tylko banki. Takie prawo przysługuje również innym instytucjom finansowym, jak i takim podmiotom jak galerie handlowe, stacje paliw czy firmy telekomunikacyjne.

Jakie są rodzaje kart płatniczych

Do najbardziej znanych podmiotów wydających karty płatnicze zarówno w Polsce, jak i na świecie należą:

 • Visa;
 • MasterCard;
 • American Express;
 • Japan Credit Bureau;
 • Diners Club.

Karty płatnicze w Polsce najprościej można podzielić ze względu na:

 • Sposób w jaki bank obciąża klienta kwotą transakcji;
 • To, jak przebiega sam proces autoryzacji;
 • Posiadacza karty tj. to, jaki klient będzie się nią posługiwał;
 • Technologię zapisu danych;
 • Zasięg funkcjonowania;
 • Liczbę podmiotów zaangażowanych w obrót kartowy.

Z uwagi na to, że rodzaje kart bankowych, to dość rozbudowane zagadnienie, w niniejszym artykule omówimy wyłącznie rodzaje kart płatniczych ze względu na sposób obciążenia klienta kwotą transakcji oraz karty płatnicze dopasowane do różnego grona (segmentu) klientów.

W zależności od tego, w jakim czasie od wykonania transakcji, bank obciąży klienta kwotą jej wykonania wyróżniamy karty:

 • debetowe;
 • kredytowe;
 • obciążeniowe;
 • przedpłacone.

W zależności od dopasowania karty do konkretnego odbiorcy wyróżniamy następujące rodzaje kart płatniczych:

 • Karty dla klientów indywidualnych – oferowane są standardowo każdemu posiadaczowi konta osobistego. Mogą występować zarówno w spersonalizowanej, jak i w niespersonalizowanej postaci.
 • Karty dla klientów biznesowych – są to karty przeznaczone dla właścicieli firm, przedsiębiorców i ich pracowników. Ten rodzaj kart płatniczych pozwala na dokonywanie płatności za firmowe wydatki. Zazwyczaj karty dla klientów biznesowych od tych oferowanych klientom indywidualnym, różnią się kolorystyką i oznaczeniami. Poza imieniem i nazwiskiem posiadacza karty możemy wpisać na niej również nazwę firmy.

Z uwagi na sytuację finansową klienta, jego wiek oraz to, ile produktów bankowych posiada, będziemy mieć do czynienia z następującymi rodzajami kart płatniczych:

 • Podstawowe;
 • Standardowe;
 • Srebrne, złote albo platynowe;
 • Prestiżowe.

Karty kredytowe

W przeciwieństwie do wspomnianej już karty debetowej karta kredytowa pozwala nam płacić za zakupy nawet wtedy, gdy teoretycznie nie mamy na to środków. Posługując się nią, możemy korzystać z przyznanego przez bank limitu kredytowego. Jego wysokość ustalana jest indywidualnie i zależy m.in. od naszej wypłacalności, historii kredytowej, wysokości otrzymywanych przez nas dochodów oraz polityki finansowej konkretnego banku.

Posługiwanie się kartą kredytową można porównać do korzystania z pożyczki, której RRSO wynosi 0%. Oczywiście pod warunkiem, że pożyczone od banku pieniądze, oddamy w terminie. Okres bezodsetkowy trwa (znów w zależności od oferty konkretnego banku) od 30 do nawet 60 dni. Jeśli swoje zadłużenie spłacimy właśnie w tym terminie, to bank za korzystanie z karty, nie naliczy nam żadnych odsetek.

Karta kredytowa nie jest związana z naszym kontem osobistym. Do rozliczania wykonywanych nią transakcji otwierany jest oddzielny rachunek techniczny. Każda kwota, która na niego wpływa, zmniejsza wysokość pozostającego nam do spłaty zadłużenia.

TOP 3 Karty Kredytowe polecane przez Money24!

Ostatnia aktualizacja: 5 Października 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
TurboKARTA
Tak
? Dodatkowo teraz w promocji 360 zł zwrotu oraz voucher 200 zł do Allegro!
Promocja
23,50 %
RRSO
Tak
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
Cardina
Nie
Promocja
140,56 %
? Min. - 140,56% Max - 157,5%
RRSO
Tak
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
Karta Twisto
Nie
Promocja
67,15 %
RRSO
Tak
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «

Karty debetowe

Karty debetowe powiązane są z naszym kontem osobistym. Pozwalają nam przeprowadzać operacje bezgotówkowe, płacić za zakupy (zarówno te w sklepach stacjonarnych, jak i dokonywane online) oraz wypłacać gotówkę z bankomatu. Przeprowadzane transakcje wymagają autoryzacji, a aby wykonać daną operację, musimy mieć na to środki w wystarczającej wysokości.

Na przekór temu, co może sugerować nazwa, karta debetowa nie umożliwi nam na zapłacenia za coś pieniędzmi, których nie mamy. Tym samym, karta debetowa nie przyczyni się do powstania ujemnego salda na naszym koncie. Jej „debetowość” (z ang. debit) odnosi się do tego, jak klient zostaje obciążony kwotą transakcji. Chodzi tu o fakt, że saldo rachunku jest pomniejszane o wydaną lub wypłaconą przez nas kwotę wtedy, gdy do banku dotrze informacja o przeprowadzeniu określonej operacji.

Karty obciążeniowe

Karta obciążeniowa (chargé cards) to „połączenie” karty kredytowej i karty debetowej. Jest to karta z odroczonym terminem płatności. Tym, co łączy ją z kartą debetową, jest fakt, że karta obciążeniowa również powiązana jest z naszym rachunkiem osobistym. Posiadając ją, możemy jednak (jak w przypadku karty kredytowej) skorzystać z przyznanego przez bank limitu. Jego wysokość zależna jest od tego, jakie środki i w jakiej wysokości wpływają na nasze konto. W praktyce oznacza to, że możemy np. zapłacić za zakupy pieniędzmi, których jeszcze nie mamy. Jednak jednocześnie jesteśmy zobligowani do zapewnienia środków na spłatę powstałego zadłużenia w określonym terminie. Środki na ten cel zostają „ściągnięte” z naszego konta. Jeśli w momencie rozliczania transakcji, nie będziemy takimi środkami dysponować, to bank naliczy nam karne odsetki, może także zablokować nam konto.

Karty przedpłacone

Karta przepłacona jest rodzajem elektronicznej portmonetki, która działa na zasadzie pay before. Może ona występować w dwóch postaciach:

 • Jako karta, gdzie do wykorzystania mamy z góry określoną sumę, tj. 100 czy 200 złotych. Przykładem karty tego rodzaju są np. karty podarunkowe.
 • Karta z oddzielnym kontem, które można zasilać dowolną kwotą, dowolną ilość razy. Możemy wówczas wydać tyle, ile aktualnie znajduje się na naszym koncie. Co oczywiste, jeśli potrzebujemy większej kwoty, możemy taki rachunek techniczny znów doładować.

Zaletą tego rodzaju karty jest przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo jej użytkowania. W przypadku kradzieży karty będziemy stratni jedynie o te środki, które mieliśmy na „specjalnym” koncie. Co ważne, obecnie aby korzystać z takiej karty (nie dotyczy to kart na określoną kwotę) musimy zawrzeć z bankiem dodatkową umowę. Dopiero po dopełnieniu tych formalności, karta przedpłacona zostanie nam wydana.

Podsumowanie

Jak zatem widać, istnieją różne rodzaje kart bankowych. Warto zdawać sobie sprawę z tej różnorodności i z mnogości dostępnych na rynku instrumentów płatniczych. Tak, jak do wyboru konta osobistego podchodzimy z dużą dozą rozwagi i porównujemy dostępne oferty (np. korzystając z rankingu kont osobistych), tak, to jaka karta spoczywa w naszym portfelu, zazwyczaj jest dziełem przypadku.

Najczęściej jedynym kryterium, jakim kierujemy się, wybierając kartę płatniczą, są opłaty związane z posługiwaniem się kartą. Konsekwencją takiej nieprzemyślanej decyzji jest to, że często karta, na którą się już zdecydujemy, w praktyce zupełnie nie odpowiada naszym potrzebom. Dlatego też po zapoznaniu się z tym, jakie są rodzaje kart bankowych, weźmy pod uwagę nie tylko opłaty związane z naszą kartą, ale przede wszystkim to, jak będziemy się nią posługiwać, do czego ma ona nam służyć, gdzie chcemy z niej korzystać oraz to, czy jesteśmy klientami biznesowymi, czy indywidualnymi. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jaka karta będzie dla nas najlepsza, pewną wskazówką może być ranking kart kredytowych.

5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz