Rezygnacja z karty kredytowej – Wzór

rezygnacja z karty kredytowej

Banki systematycznie starają się upraszczać korzystanie ze swoich usług lub wnioskowanie o nie, zręcznie dopasowując się do dzisiejszych trendów. Konsumentom nie tylko jednak zależy na szybkim np. pozyskaniu limitu kredytowego, ale i odpowiedni prostej i wygodnej rezygnacji z niego, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak przebiega rezygnacja z karty kredytowej? Możesz to zrobić szybko na kilka dogodnych sposobów!

Może się wydawać, że pandemia koronawirusa zmieniła otaczający świat i nauczyła nas wykonywać wiele codziennych czynności zdalnie, jednak już przed tym wydarzeniem świat zaczął zmierzać właśnie w tę stronę. Doskonale widać to po bankowości, która uwzględniając zabieganie i wygodę dzisiejszych ludzi, umożliwiła załatwianie wielu formalności bez konieczności wychodzenia z domu. Dobrym przykładem są tutaj karty kredytowe.

Dobrą wiadomością jest fakt, że nie tylko złożenie wniosku o wyrobienie karty może odbyć się np. telefonicznie z domowego zacisza, ale i rezygnacja z karty może przebiegać równie sprawnie. Przedstawiamy dziś obszerny poradnik zdradzający kulisy rezygnacji z karty, podając przykład dwóch popularnych banków. Sprawdź, jakie to proste!

Kiedy warto zrezygnować z karty kredytowej?

Za popularnością karty kredytowej przemawia szereg argumentów, którymi w łatwy sposób można wytłumaczyć fenomen tego narzędzia finansowego.

Wymienić tutaj można przede wszystkim łatwo dostępne awaryjne środki finansowe w razie przekraczających pierwotne założenia dużych zakupów lub też element wakacyjnego wyjazdu, gdzie karta kredytowa może okazać się niezbędna przy korzystaniu z usług np. wypożyczalni rowerów lub samochodów.

Często zdarza się jednak, że karta kredytowa okazuje się przydatna tylko chwilowo, a po wykorzystaniu jej w określonych okolicznościach większość czasu spędza na dnie portfela. Przyjrzyjmy się sytuacjom, w których nie należy zwlekać i najlepiej będzie zrezygnować z karty kredytowej.

 • Powrót z urlopu, na którego cel wyrobiliśmy kartę, bez chęci korzystania z niej później.
 • Chęć uporządkowania swoich finansów, wyzbywając się narzędzia ułatwiającego zadłużanie się.
 • Zmiana zasad funkcjonowania oferty karty kredytowej, np. skutkującej wzrostem opłat lub bardziej restrykcyjnymi wymaganiami co do braku kosztów za miesięczne użytkowanie karty.
 • Posiadanie już innych kart kredytowych.
 • Znalezienie innej, korzystniejszej oferty.
 • Zwyczajne niekorzystanie z karty kredytowej, narażając się jedynie na comiesięczne opłaty związane z brakiem wykonywania minimalnej liczby transakcji.

Szczególnie w przypadku „zapomnianej karty”, rezygnację z niej należy rozważyć jak najszybciej.

Comiesięczne opłaty nawarstwiające się w kilkumiesięcznej lub co gorsza – jeszcze dłuższej perspektywie, jeżeli nie będą opłacane na czas, mogą prowadzić do popadnięcia w zadłużenie, które bank będzie próbować windykować. Nie warto, żeby tak drobne narzędzie, jakim jest karta kredytowa, generowało zbędne kłopoty.

Rezygnacja z karty kredytowej – czy to trudne i jak to działa?

Dokonanie rezygnacji z posiadanej karty kredytowej nie jest ani trudne, ani skomplikowane, ani nie wymaga dużych nakładów czasu ze strony zainteresowanego lub zainteresowanej.

Banki umożliwiają dziś stosunkowo przejrzystą procedurę rezygnacji z karty, którą w zależności od marki bankowej dokonać możemy w 100% online, a także telefonicznie, stacjonarnie w oddziale bądź w razie bardziej tradycyjnych upodobań – przy pomocy listownej.

Zanim rozpoczniemy procedurę rezygnacji z karty kredytowej, warto pamiętać o podstawowych zasadach związanych z tą procedurą. Część z nich określa prawo, za to część – obowiązki konsumenta.

 • O tym, czy rezygnacja z karty doszła do skutku, dowiadujemy się po otrzymaniu informacji zwrotnej ze strony banku.
 • Klient nie musi podawać przyczyny, z jakiej chce dokonać rezygnacji z karty kredytowej, za to bank nie może nakładać na nas żadnych dodatkowych opłat za dokonanie rezygnacji z karty z zachowaniem terminu wypowiedzenia.
 • Jeżeli jednak wysuniemy chęć rezygnacji z karty kredytowej ze skutkiem natychmiastowym, wówczas bank może już naliczyć z tego tytułu dodatkowe opłaty.
 • W przypadku rezygnacji z karty kredytowej i poinformowaniu przez bank o zapoznaniu się z tą decyzją, rozpoczyna się 30-dniowy, czyli miesięczny okres wypowiedzenia. To czas, kiedy klient może uregulować np. wszystkie ewentualne zaległości finansowe.
 • Zawsze przed złożeniem wniosku upewnijmy się, jakie jest bieżące ewentualne saldo zadłużenia na karcie.

Wzór na rezygnację z karty kredytowej

Choć banki udostępniają dzisiaj na swoich stronach internetowych gotowe wzory do wypełnienia wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat rezygnacji z karty, warto wiedzieć, jakie informacje są niezbędne do takiego dokumentu. Nie jest to skomplikowany schemat – co potwierdzamy niżej.

 • Imię oraz nazwisko osoby, na którą została wystawiona karta kredytowa.
 • Adres, numer PESEL oraz numer i seria dowodu osobistego rezygnującego z karty klienta.
 • Nazwa banku, który wystawił kartę.
 • Numer karty kredytowej i jej unikalne oznaczenia seryjne.
 • Data oraz miejsce sporządzenia dokumentu.
 • Czytelny podpis rezygnującego.

Jak widać, prawidłowe wypełnienie dokumentu wszystkimi niezbędnymi informacjami nie powinno zająć więcej niż kilka minut!

Rezygnacja z karty kredytowej Santander Consumer Bank

Jak wiadomo – sposób świadczenia niektórych usług może się różnić w zależności od banku. Podobnie wygląda sprawa także z rezygnacją z karty kredytowej – sposoby na jej dokonanie niekiedy mogą być bardziej lub mniej elastyczne i detalami różnić się od tego, jak działa to w konkurencyjnych bankach.

Na początek sprawdźmy, jakie metody rezygnacji z karty kredytowej oferuje Santander Consumer Bank – popularny „bank od kredytów z siedzibą we Wrocławiu”, słynący od lat z produktów finansowych wokół szeroko pojętych kredytów.

Santander Consumer Bank oferuje trzy dostępne sposoby.

 1. Pobranie ze strony banku szablonu wniosku do wypełnienia, a następnie zaniesienie go do pobliskiej stacjonarnej placówki i dopełnienie wszelkich procedur z konsultantem.
 2. Pobranie i wypełnienie dostępnego na stronie internetowej wniosku, wysyłając go listem poleconym na adres pocztowy banku. Przypominamy – jest to Santander Consumer Bank S.A., ul. Legnicka 48 B, 54-202 Wrocław.
 3. Skontaktowanie się z infolinią banku, informując pracownika infolinii o chęci rezygnacji z karty kredytowej i dopełniając w związku z tym wszystkich formalności drogą telefoniczną.
Rezygnacja z karty kredytowej Citibank

Rezygnacja z karty kredytowej Citibank

W przypadku Citibanku, rezygnacja z popularnej karty kredytowej Citibank Simplicity jest bardziej dostosowana do preferencji konsumentów. Bank ten umożliwia aż cztery różne sposoby dokonania rezygnacji z karty kredytowej i przeprowadzenia do końca tej procedury.

 1. Połączenie się z infolinią banku, zgłaszając rezygnację i dopełniając wszystkich procedur drogą telefoniczną.
 2. Udanie się do stacjonarnej placówki Citibanku, otrzymując tam wniosek o rezygnację z karty kredytowej, potwierdzając tam wszelkie formalności.
 3. Pobranie ze strony internetowej banku gotowego wzoru wypowiedzenia umowy, a następnie wypełnienie go wszystkimi niezbędnymi informacjami i wysłanie na adres pocztowy Citibanku – Bank Handlowy w Warszawie S.A., ul. Goleszowska 6, 01-260 Warszawa. Warto pamiętać o liście poleconym, aby upewnić się, że dokument wpłynął i zaoszczędzić czasu.
 4. Ostatnią metodą jest zalogowanie się do swojego konta w e-bankowości Citibanku. Należy z poziomu konta kliknąć w zakładkę „dyspozycje”, potem „karty kredytowe” i wreszcie „zamknięcie karty”. Zza ekranu komputera niezbędne będzie wypełnienie formularza, a następnie przekazanie go bankowi do rozpatrzenia.
Rezygnacja z karty kredytowej Citibank

O czym pamiętać po złożeniu wniosku o rezygnację z karty kredytowej?

Choć miesięczny okres wypowiedzenia po rozpatrzeniu przez bank pisma, w którym zawarta została rezygnacja z karty kredytowej, może wydawać się zbędnym „rozwlekaniem” w czasie procedury rezygnacji z tego produktu, to warto skorzystać z niego szczególnie w jednym aspekcie – gdy nie jesteśmy pewni, czy zadłużenie zostało w pełni uregulowane.

Pamiętajmy o sprawdzeniu stanu zadłużenia konta oraz o uregulowaniu go jak najszybciej.

Warto pamiętać, że w przypadku kart wydanych przez ten sam bank, w którym posiadamy swoje konto osobiste, weryfikacja salda zadłużenia i jego spłacenie to mniej niż minuta – choćby na przykładzie Banku Millennium. Po upłynięciu okresu przejściowego, sprawa pozostaje w pełni zamknięta – a kwestia karty przestaje „ciążyć”.

W niektórych sytuacjach, np. gdy obawiamy się, że przypadkowo weźmiemy już nieaktywną kartę do portfela i z roztargnienia będziemy próbowali ją zapłacić w sklepie, warto dokonać jej zniszczenia. To działanie wyjątkowo proste – wystarczy ją przeciąć w odpowiednich miejscach tak, aby objąć pasek magnetyczny oraz czipa.

Rezygnacja z karty kredytowej – kiedy ma do tego prawo bank?

Choć sytuacje te są swego rodzaju skrajnościami, warto pamiętać, że o rozwiązaniu umowy, na której podstawie wydano kartę kredytowej, decyzję może podjąć nie tylko jej posiadacz, ale i bank. Wówczas musi on poinformować klienta o takiej decyzji listownie, a od dnia otrzymania go liczony jest dwumiesięczny okres wypowiedzenia.

Sprawdźmy, w jakich okolicznościach może dojść do zerwania współpracy przez bank.

 • Posiadacz karty nie dokonał nią żadnej transakcji przez długi okres.
 • Posiadacz karty od dawna nie reguluje ciążącego na niej zadłużenia.
 • Dane przedstawione w umowie okazały się nieprawdziwe.
 • Oferta karty kredytowej została wycofana z zakresu usług banku.
 • Posiadacz karty utracił zdolność kredytową.
 • Bank został poinformowany o trwającym postępowaniu egzekucyjnym wobec klienta.
 • Karta kredytowa nie została aktywowana w wyznaczonym czasie.
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz