Fellow Finance pożyczki – opinie

Co musisz wiedzieć

 • Maksymalna kwota oraz maksymalny okres spłaty — 15 000 złotych na 32 miesiące
 • Pierwsza pożyczka – maksymalna kwota oraz maksymalny okres spłaty — brak, oferta jednolita
 • Sprawdzane bazy dłużników — BIG InfoMonitor, KRD, ERIF
 • Granice wiekowe — minimum 20 lat, maksymalnie 75 lat
 • Rachunki bankowe pożyczkodawcy — mBank
 • Jak szybko pieniądze trafią na konto — do 24 godzin
 • Godziny rozpatrywania wniosków — poniedziałek-piątek: od 11:00 rano do 15:00 po południu
 • Możliwość przedłużenia pożyczki — można negocjować przesunięcie terminu spłaty o dodatkowe 14 dni lub zawieszenie na 30 dni

Czym jest Fellow Finance?

Fellow Finance to kolejna firma pożyczkowa z Północnej Europy, która próbuje swoich sił na konkurencyjnym rynku zobowiązań finansowych w Polsce. Założono ją w 2013 roku w Finlandii, a nad Wisłę wkroczono dwa lata później – pod koniec września 2015 roku. Przez 5 lat działalności Fellow Finance poszerzyło swoją działalność o Szwecję i Niemcy, co czyni go spółką o skali międzynarodowej.

Specjalnością Fellow Finance są pożyczki długoterminowe, czyli popularne zobowiązania ratalne. Co warto jednak pamiętać, nie jest to firma pożyczkowa i nie udziela ona bezpośrednio środków pieniężnych. Jest to pośrednik finansowy, którego istotą działalności są tzw. pożyczki społecznościowe. Innymi słowy, Fellow Finance pośredniczy przy np. zawieraniu umowy i dopełnianiu formalności między konsumentem a prywatnym inwestorem. Firma dobiera ich po wnikliwej weryfikacji i stale ich nadzoruje.

Czy pierwsza pożyczka jest darmowa?

Niestety, z racji specyficznego skonstruowania oferty Fellow Finance próżno szukać w ofercie tego pośrednika finansowego oferty pierwszej darmowej pożyczki. Ów oferta jest jednolita i zawsze przewiduje dla każdego klienta wstępnie takie same warunki i parametry pożyczek, których konkretne wartości są oczywiście ustalane w toku weryfikacji indywidualnych czynników. Każde zobowiązanie zawiera w sobie dodatkowe koszty.

Pierwsza pożyczka — maksymalna kwota oraz maksymalny okres spłaty

Już za pierwszym razem klient Fellow Finance ma do dyspozycji pełną, przewidzianą w regulaminie, pożyczkę długoterminową. Minimalnie pożyczyć można 1000 złotych, a kolejne wartości rosną co 500 złotych aż do górnej wartości – aż 15 000 złotych. Termin spłaty jest równie obszerny i wynosi od 4 miesięcy do maksymalnie 32 miesięcy (2 lat i 8 miesięcy). Już pierwsza pożyczka u opisywanego pośrednika obarczona jest dodatkowymi opłatami.

Maksymalna kwota oraz maksymalny okres spłaty

Oferta w Fellow Finance, jak już wspomniano wyżej, jest jednolita, dlatego za każdym razem – pierwszym i kolejnym – klient może tutaj pożyczyć takie same wartości pieniężne. W ten sposób minimalna kwota pożyczki zawsze zaczyna się na wartości 500 złotych, kolejne kwoty zmieniają się co 500 złotych, a maksymalna wartość zobowiązania może wynieść do 15 000 złotych. Termin spłaty, jak przystało na firmę oferującą pożyczki długoterminowe, waha się w dość szerokich ramach. Minimalnie są to już 4 miesiące, a maksymalny czas na uregulowanie pożyczki może tutaj równać się 32 miesiącom.

Każda pożyczka w Fellow Finance zawiera w sobie standardowe koszty, których wysokość i charakter przedstawiamy na poniższym, reprezentatywnym przykładzie.

 • Pożyczając 1000 złotych na okres 12 miesięcy (rok), konsument ponosi koszt opłaty wstępnej wynoszący 120 złotych, koszt opłaty administracyjnej w kwocie 134,55 złotych, opłatę za prowadzenie konta 16,60 złotych za każdy miesiąc trwania pożyczki oraz odsetki w wysokości 54,99 złotych. Oprocentowanie to 10%, a Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) – 144,55%.
  Każda rata spłacana comiesięcznie wynosi 115,07 złotych, całkowity koszt pożyczki to 500,88 złotych.
  Łącznie konsument musi zwrócić kwotę równą 1380,88 złotych.

Sprawdzane bazy dłużników

Choć Fellow Finance to pośrednik, to firma ta nie pomija standardowego dla firm pożyczkowych etapu weryfikacji historii spłat zobowiązań i zdolności kredytowej konsumenta. W celu oceny tych parametrów, sprawdzone zostaną wpisy w Biurach Informacji Kredytowej (BIG). Kolejno, jest to BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) oraz rejestr ERIF. Nie ma informacji, aby Fellow Finance sprawdzało BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Granice wiekowe

By z powodzeniem ubiegać się o pożyczkę w Fellow Finance, niezbędne będzie ukończenie 20. roku życia. Ponadto, firma definiuje także górną granicę wiekową – 75 lat. Z pozostałych wymagań, jakie należy bezwzględnie spełnić, warto wymienić posiadanie rachunku bankowego z dostępem do bankowości elektronicznej, który istnieje od co najmniej 3 miesięcy. Ponadto, trzeba też stale zamieszkiwać na terenie Polski i mieć tutejsze obywatelstwo.

Czy wymagane są jakieś dokumenty?

W zakładce z najczęściej zadawanymi pytaniami do biura obsługi klienta, Fellow Finance zaznacza, że firma stara się w możliwie największym stopniu ułatwić proces ubiegania się o pożyczkę. Z tego względu, podczas wnioskowania o zobowiązania ani opisywany pośrednik, ani inwestor nie będą prosić o przedstawienie jakichkolwiek dodatkowych zaświadczeń. Mowa tutaj zarówno o dokumentach informujących o statusie zatrudnienia, jak i przedstawiających informacje o wysokości zarobków.

Rachunki bankowe pożyczkodawcy

Fellow Finance nie udziela pożyczek, gdyż nie jest pożyczkodawcą. Jednakże, na stronie internetowej podane są informacje na temat rachunku bankowego, z jakiego zawsze są wysyłane pieniądze do konsumenta po zawarciu umowy z inwestorem. Jest to mBank i to klienci tej placówki mogą liczyć na najszybsze uzyskanie przelewu z pożyczką.

Jak szybko pieniądze trafią na konto

Jak już wspomniano wyżej, w ramach usług prowadzonych przez Fellow Finance kwota pożyczki jest zawsze przekazywana z konta mBanku. Oznacza to, że klienci mający swoje rachunki bankowe w tej placówce jako jedyni otrzymają pożyczkę w błyskawicznym tempie – zazwyczaj nie później, niż w 5 minut. Pozostali pożyczkobiorcy będą musieli poczekać do czasu najbliższej sesji przychodzącej w ich banku (do 24 godzin).

Godziny rozpatrywania wniosków

Wnioski pożyczkowe są rozpatrywane są w każdy dzień powszedni, od poniedziałku do piątku. Firma rozpoczyna pracę o 11:00 rano, a kończy ją już 4 godziny później – o 15:00 po południu. Niestety, Fellow Finance nie działa w weekendy.

Możliwość przedłużenia pożyczki

W przypadku pojawienia się problemów z terminową spłatą rat pożyczki, Fellow Finance przewiduje możliwość przedłużenia terminu spłaty o 14 dni (2 tygodnie). Ponadto, możliwe jest też zawieszenie spłaty kapitału pożyczki na okres 30 dni (miesiąc). Z obu tych usług skorzystać można po skontaktowaniu się z Działem Należności, który określi, czy klient może z nich skorzystać.

Sposób weryfikacji

Weryfikacja rachunku bankowego klienta odbywa się za pomocą aplikacji Kontomatik. System ten sprawdza automatycznie historię zaksięgowanych transakcji na koncie klienta, wysyłając automatyczny raport. Na podstawie tego, oceniane są bieżące możliwości finansowe klienta.

Czym wyróżnia się opisywana firma?

Na tle tradycyjnych firm pożyczkowych, Fellow Finance wyróżnia się przede wszystkim formą prowadzenia swojej działalności. Nie jest to pożyczkodawca, a pośrednik tworzący platformę do podejmowania współpracy między inwestorami a osobami chcącymi zaciągnąć pożyczki. Fellow Finance to zatem tak naprawdę podmiot drugoplanowy, dopilnowujący, aby podczas zawierania transakcji dopilnowano wszystkich formalności i była ona zgodna z prawem i założeniami spółki.

Poza tym, warto docenić wyjątkowo zróżnicowane parametry pożyczek, co zwiększa grono potencjalnych klientów. Do tego, na uznanie zasługuje nowoczesny projekt strony internetowej. Zaskakują negatywnie – absurdalnie krótkie godziny pracy (jedynie od 11:00 do 15:00 w dni powszednie).

Fellow Finance pożyczki – opinie
4 (80%) 1 głos[ów]

Informacje o pożyczkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *