Ranking kont maklerskich Październik 2020 – Najlepsze domy maklerskie

Giełda to wojna nerwów i miejsce, gdzie zdobywa się fortunę albo trzeba obejść się smakiem, gdy rozpoczyna się bessa. Konto maklerskie to bilet wstępu do tego teatru emocji, akcji, obligacji czy kontraktów terminowych. Gdy już złapiemy bakcyla, inwestowanie na giełdzie może stać się bardzo dochodowym zajęciem. Nasz ranking kont maklerskich pozwoli Ci na to, aby wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie w kwestii funkcjonalności platformy oraz wysokości opłat. Gdy wybierzesz takie opcje, jak eToro czy XTB, możesz od razu przystąpić do tradingu. Decydując się na rachunek bankowy, najczęściej najpierw zakłada się konto osobiste, a później maklerskie. Sprawdź, na jakie dom maklerski warto się zdecydować!

Ostatnia aktualizacja: 9 Października 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
XTB konto Standard
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie, jak nie
Prowadzenie konta
0,20%
? wart. transakcji (min 10 zł)
Prowizja od obrotu akcjami
-
zmienna
? Dostępne kontrakty CFD na obligacje USA, koszty uzależnione od wybranego instrumentu
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
eToro - Konto Inwestycyjne
0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
? 0 zł (tylko dla klientów eToro Europe Ltd oraz eToro UK Ltd i nie ma zastosowania do krótkich lub lewarowanych transakcji na akcjach)
Prowizja od obrotu akcjami
0 zł
? 0 zł (tylko dla klientów eToro Europe Ltd oraz eToro UK Ltd i nie ma zastosowania do krótkich lub lewarowanych transakcji na akcjach)
Prowizja od kontraktów na indeksy
0 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
Konto maklerskie w XM
0 zł
Prowadzenie konta
GPW – brak w ofercie
Prowizja od obrotu akcjami
0-3.5$ zł
Prowizja od kontraktów na indeksy
0-3.5$
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
ING - Konto Maklerskie Elastyczne
0 zł lub 50 zł
? opłata roczna - aby uniknąć opłaty zamawiamy dokumenty drogą elektroniczną
Prowadzenie konta
0,3%
? min 3 zł
Prowizja od obrotu akcjami
9 zł
Prowizja od kontraktów na indeksy
0,3%
? min 3 zł, obligacje skarbowe 0,1%
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
Alior Bank - Rachunek Brokerski
0 zł
Prowadzenie konta
0,38%
? min. 3 zł
Prowizja od obrotu akcjami
9 zł
Prowizja od kontraktów na indeksy
0,19%
? min. 3 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
BNP Paribas - Rachunek Maklerski
0 zł lub 30 zł
? 0 zł (dla posiadaczy konta osobistego w Banku BNB Paribas) lub 30 zł/kwartał
Prowadzenie konta
0,35%
? min. 5 zł
Prowizja od obrotu akcjami
8 zł lub 5 zł
? 8 zł lub 5 zł (powyżej obrotu 100 szt. miesięcznie)
Prowizja od kontraktów na indeksy
0,15%
? min. 5 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
Pekao - Biuro Maklerskie
60 zł rok
Prowadzenie konta
0,375%
? min. 5.90 zł
Prowizja od obrotu akcjami
-
0,1%
? min. 5.90 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

O giełdzie powstało tysiące książek i wciąż jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych i spektakularnych sposobów na inwestowanie swoich środków. W naszym kraju konta maklerskie posiada około 120 tysięcy osób, co nie jest zbyt wysokim wynikiem wobec na przykład brytyjskich preferencji inwestycyjnych. W Wielkiej Brytanii 730 tysięcy mieszkańców ma tego rodzaju rachunek. 1

Skąd wynika chęć inwestowania na giełdzie wśród początkujących i zaawansowanych traderów? Odpowiedź jest prosta – rachunek maklerski pozwala na osiąganie dużo większych zysków z inwestycji niż konto oszczędnościowe czy lokata. Jeśli postawimy na odpowiednie akcje lub obligacje, nasza stopa zwrotu będzie zdecydowanie większa niż zaledwie kilka procent oferowanych na lokatach z powodu niskich stóp procentowych.

Swoją przygodę z giełdą dobrze zacząć poprzez najlepsze konto maklerskie, które będzie posiadało wiele funkcjonalności, najnowsze notowania czy możliwość gry na rynkach zagranicznych. Rachunki maklerskie zestawione w naszym rankingu to najciekawsze oferty na rynku i ciągle dbamy o to, aby aktualizować nasze zestawienie. Poznajmy teraz tajniki kont maklerskich i dowiedzmy się, na które z nich się zdecydować.

Czym jest rachunek maklerski?

Funkcją konta maklerskiego jest przechowywaniem na nim akcji spółek lub innych instrumentów finansowych oraz obracanie nimi. Mowa o kupnie, sprzedaży czy różnych formach ustawiania kontraktów terminowych. Bez rachunku maklerskiego niemożliwe jest działania na polskich czy zagranicznych giełdach. Domy maklerskie są pośrednikami pomiędzy klientami a giełdą i tylko dzięki nim możemy włączyć się do gry.

Dom maklerski najczęściej działa w ramach konkretnego banku, na przykład Rachunek Brokerski w Alior Banku czy też eMakler w mBanku. Istnieją jednak także firmy pozabankowe, które dają nam dostęp do konta maklerskiego na preferencyjnych warunkach. Do najbardziej znanych z nich należą Degiro oraz XTB.

Zakładając swoje konto, zwykle będziemy musieli przejść test wiedzy ze znajomości poszczególnych instrumentów finansowych. Ta forma przygotowania ma zwrócić uwagę na to, że na giełdzie można także stracić sporo środków, gdy nie ma się odpowiedniego doświadczenia. Wypełnienie testu pomaga także w znalezieniu najlepszego sposobu inwestowania, na którym powinniśmy się skupić.

Prowizje – ile dom maklerski pobierze z Twojego zysku?

Konto maklerskie często można otworzyć za darmo pod pewnymi warunkami. Zwykle należy dokonać odpowiedniej ilości transakcji, aby móc cieszyć się brakiem opłat za posiadanie konta. Jednak różnego rodzaju ruchy, które wykonujemy na rachunku, wiążą się już z określonymi opłatami. Przyjrzyjmy im się bliżej.

 • prowizja od obrotu instrumentami finansowymi – jest to jedna z podstawowych opłat, na jakie trzeba się przygotować, posiadając konto maklerskie. Od każdej dyspozycji zakupu czy sprzedaży akcji biuro pobiera swoją prowizję, która wynosi zwykle w okolicach 0,20% – 0,50% całej sumy transakcji. Kwestia prowizji jest szczególnie ważna dla graczy, którzy dokonują wielu obrotów instrumentami finansowymi miesięcznie,
 • opłata za przechowywanie akcji czy obligacji – kolejny koszt może się wiązać z przechowywaniem swoich produktów giełdowych na koncie. Na tę opłatę szczególnie muszą zwrócić uwagę inwestorzy, którzy zamierzają zakupić papiery wartościowe długoterminowo. Dobrze, aby ich akcje mogły czekać nawet latami na lepszą wycenę bez potrzeby płacenia kroci za ich przechowywanie,
 • opłata za wypłatę środków – na swój rachunek maklerski wpłaca się środki z konta osobistego, na które także wypłaca się pieniądze ze sprzedanych akcji czy obligacji. Gdy dokonuje się wielu wpłat i wypłat miesięcznie, należy zwrócić uwagę na koszty tych operacji. Gdy posiada się obydwa konta w tym samym banku, najczęściej przelewy są darmowe lub bardzo tanie,
 • dodatkowa opłata za dostęp do specjalnych funkcjonalności – trading nie jest możliwy bez dostępu do aktualnych notowań czy analiz, dlatego najlepiej, aby te opcje były na koncie darmowe, aby nie szukać dodatkowych płatnych platform czy portali.

A jak wygląda kwestia z płaceniem podatków od zarobków giełdowych? Podatek od zysków kapitałowych wynosi 19%. Dochód z inwestycji wykazuje się także w rozliczeniu rocznym.

Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?

Poza różnymi typami opłat i prowizji konto maklerskie proponują także olbrzymią ilość funkcjonalności. Można powiedzieć, że jest to bardzo zaawansowany typ rachunku w porównaniu do w miarę prostych kont oszczędnościowych czy też ROR-ów. Stąd nieodzowna jest pomoc i rozpisane elementy, na które warto zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze konto maklerskie.

 1. Szeroka paleta usług – jedną z podstawowych spraw jest sprawdzenie przed założeniem konta funkcjonalności, jakie ono oferuje. Rachunek maklerski należy wybrać tak, aby w jego ramach można było realizować swoje ulubione strategie inwestycyjne z wykorzystaniem preferowanych instrumentów finansowych. Dobrze jednak, aby paleta opcji była ta tyle szerokie, że gdy zmienią się nasze preferencje tradingowe, nie było potrzeby zakładania nowego konta. Poza dostępem do polskiej giełdy rachunek maklerski powinien umożliwiać nam grę na rynkach zagranicznych. Równie istotny może być rynek kruszców, Forex oraz możliwość inwestowania w tzw. ETF’y (Exchange Traded Fund).
 2. Kwestia opłat – ta kwestia, omówiona już w poprzednim akapicie, ma fundamentalny wpływ na wybór odpowiedniego konta maklerskiego. Prowizje nie mogą być zbyt wysokie (ciekawie rozgrywa to platforma Degiro, która polecana jest na przykład wtedy, gdy operuje się naprawdę dużymi środkami) oraz koszt prowadzenia konta i przechowywania instrumentów finansowych. Traderzy krótkoterminowi powinni zwrócić uwagę na prowizję od obrotu akcjami, długoterminowi na koszt prowadzenia konta, gdy nie dokonuje się zbyt wielu transakcji miesięcznie.
 3. Wygląd i funkcjonalność platformy tradingowej – jak wiemy, kwestia funkcjonalności i estetyki platform inwestycnych może mocno wpływać na nasze zadowolenie z gry i osiągane wyniki. Narzędzia tradingowe muszą być zaprojektowane z olbrzymią dokładnością, aby były bezawaryjne oraz bardzo intuicyjne. Na giełdzie czasem ważny jest czas, stąd platforma powinna dawać możliwość szybkich reakcji. Dobrze najpierw przetestować konto demo w danym domu maklerskim, aby sprawdzić, czy odpowiada nam sposób zaprojektowania poszczególnych narzędzi. Nie wolno zapominać także o aplikacji mobilnej – korzystanie ze swojego rachunku maklerskiego powinno być możliwe także z poziomu telefonu komórkowego.
 4. Dostęp do dodatkowych opcji – rachunek maklerski musi być wielofunkcyjną platformą, na której nie tylko możliwy będzie obrót instrumentami finansowymi, ale także edukacja czy dogłębna analiza. Stąd niektóre konta udostępniają materiały poradnikowe dla początkujących traderów, notowania, wykresy czy komentarze specjalistów. Najlepiej posiadać swoją giełdową bazę w jednym miejscu, zamiast korzystać z wielu różnych narzędzi.

Jakie domy maklerskie są dostępne w Polsce?

Najlepsze konto jest możliwe do założenia tylko w profesjonalnym biurze maklerskim. W naszym kraju funkcjonuje wielu pośredników giełdowych, powiązanych z bankami lub też nie. W naszym rankingu znajdziemy takie domy maklerskie, jak:

 • XTB – Rachunek Inwestycyjny Standard.
 • ING – Konto Maklerskie Elastyczne.
 • mBank – eMakler.
 • Degiro – Bezpłatne Konto Degiro.
 • Alior Bank – Rachunek Brokerski.
 • Citi Handlowy – Usługi Maklerskie Citi Bank.
 • BNP Paribas – Rachunek Maklerski.
 • Bank Pekao – Konto Maklerskie.
 • eToro – Konto inwestycyjne.
 • Revolut – Konto standard.
 • Noble Securities – Rachunek maklerski.
 • DM BOŚ – Rachunek inwestycyjny.
 • BDM Dom Maklerski – Podstawowy – rachunek inwestycyjny.
 • Santander Bank Polska – Rachunek Maklerski Santander.

Nasz ranking kont maklerskich zebrał tylko najpewniejsze propozycje, które dostępne są na rynku. Na wysokich pozycjach znajdują się w nim rachunki z niskim oprocentowaniem i niewysokimi opłatami dodatkowymi oraz dostępem do wielu instrumentów finansowych. Nie znaczy to jednak wcale tego, że rachunki maklerskie znajdujące się na niższych pozycjach nie są godne uwagi – po prostu konkurencja na rynku maklerskim jest wprost niewyobrażalna.

Pozycje w naszym rankingu rachunków maklerskich mogą ulegać przetasowaniu. Będzie to spowodowane zmianami w ofertach poszczególnych kont.

Konta maklerskie – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Gdy jest się zupełnym początkującym w sprawach giełdowych, nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę, inwestując swoje wszystkie zgromadzone oszczędności. Aby nauczyć się mechaniki konta maklerskiego, można pokusić się o założenie rachunku demo. Wykorzystując taką funkcjonalność, gra się przy pomocy wirtualnych pieniędzy, ucząc się poszczególnych zasad inwestowania.

Pamiętajmy, że giełda jest miejsce dla prawdziwych ryzykantów, jak i rozważnych inwestorów długoterminowych. Obracając akcjami i obligacjami, można dorobić się dużych pieniędzy, lecz także stracić część środków. Z tego względu polecamy rozsądną grę i ciągłe podnoszenie swoich umiejętności.

Jeśli masz ochotę postawić pierwsze kroki na polskiej lub zagranicznej giełdzie albo poszukać nowego konta o bardziej zaawansowanych charakterze, skorzystaj z naszego rankingu. Zebraliśmy w nim najlepsze oferty dostępne na naszym rynku. Wybór odpowiedniego konta maklerskiego może być wstęp do atrakcyjnej finansowo przygody albo stać się sposobem na regularny dochód. Spotkajmy się kiedys przy wspólnej analizie światowych indeksów, do zobaczenia!

Źródła:

1. http://pnp24.pl/ilu-polakow-gra-na-gieldzie