Ranking kredytów konsolidacyjnych

Spłata kilku zobowiązań jednocześnie bywa problematyczna, rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Ten wyjątkowy kredyt celowy to dla wielu ogromna szansa na wyjście z długów. Sprawdź nasz ranking kredytów konsolidacyjnych i wybierz najtańszą ofertę, która pozwoli Ci uniknąć spłacania wielu rat jednocześnie, na rzecz jednej, niższej miesięcznej raty.

Aktualny ranking kredytów konsolidacyjnych – styczeń 2022

Ostatnia aktualizacja: 13 Stycznia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
6 - 84 miesięcy
Okres spłaty
3 000 - 60 000 zł
Kwota
17,58 %
RRSO
10,50 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Kwota
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
9 - 120 miesięcy
? 9-96 m-cy kredyt konsumpcyjny; 12-120 m-cy kredyt konsolidacyjny
Okres spłaty
1 000 - 180 000 zł
? 1 000-80 000 zł - kredyt konsumpcyjny; 10 000-180 000 zł - kredyt konsolidacyjny.
Kwota
12,96 %
RRSO
7 %
? zmienne
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy
1 - 5 lat
Okres spłaty
1 000 - 50 000 zł
Kwota
12,93 %
RRSO
9,50 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
PKO BP Mini Ratka - Pożyczka Konsolidacyjna
2 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 500 - 200 000 zł
Kwota
10,59 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Santander Bank Polska - Konsolidacja "Lżejsza Rata"
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 300 000 zł
Kwota
11,30 %
RRSO
7,15 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Kredyt konsolidacyjny
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
30 000 - 200 000 zł
? Łączna kwota konsolidowanych pożyczek i kredytów spoza Alior Banku musi wynieść min. 10 000 zł.
Kwota
9 %
RRSO
6,20 %
? oprocentowanie zmienne: 6,2%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
PKO BP Pożyczka DEBIUT
2 - 24 miesięcy
Okres spłaty
1 500 - 200 000 zł
Kwota
7,45 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Bank PEKAO pożyczka konsolidacyjna
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
100 - 200 000 zł
Kwota
9,92 %
RRSO
9,92 %
? Oprocentowanie zmienne
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Getin Bank
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
2 000 - 200 000 zł
Kwota
22,40 %
? Produkt standardowy - 22,4 %
RRSO
9,49 %
? zmienne
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Kredyt Gotówkowy do 200 000 zł
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Kwota
10,76 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Kasa Stefczyka kredyt konsolidacyjny
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 160 000 zł
Kwota
6,22 %
RRSO
6 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Według jakich założeń powstał ranking kredytów konsolidacyjnych?

Nasz ranking kredytów konsolidacyjnych, których celem jest konsolidacja zobowiązań, bierze pod uwagę trzy kluczowe elementy:

 • koszty (oprocentowanie, prowizja, miesięczna rata, RRSO),
 • warunki uzyskania finansowania (maksymalna kwota finansowania i maksymalny okres spłaty) oraz
 • dodatkowe wymagania stawiane klientom (konieczność założenia konta osobistego, wykupienia ubezpieczenia kredytu czy wcześniejsza spłata kredytu konsolidacyjnego).

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to naprawdę wyjątkowy produkt finansowy. Dlaczego? Poznaj definicję kredytu konsolidacyjnego!

Pozwala na ujednolicenie sytuacji finansowej poprzez połączenie różnych zobowiązań w jedno. W rzeczywistości osoba decydująca się na kredyt konsolidacyjny uzyskuje jedno nowe zobowiązanie. Nie ma jednak już poprzednich.

Środki z nowego kredytu pozwalają na zamknięcie poprzednich. Instytucja finansowa reguluje dotychczasowe zobowiązania kredytobiorcy, nawet gdy zostały one zaciągnięte w różnych bankach. 

Co można skonsolidować?

Przede wszystkim kredyty, ale nie tylko. Banki, w których możliwa jest konsolidacja kredytu, umożliwiają pozbycie się kilku kredytów ratalnych, zadłużeń na kartach kredytowych, debetów, a coraz więcej z nich oferuje pokrycie zobowiązań zaciągniętych w instytucjach z sektora pozabankowego, na rzecz jednego kredytu gotówkowego.  

Warunki konsolidacji są różne, ale kredyty konsolidacyjne zawsze oznaczają:

 • jeden kredyt do spłaty,
 • wydłużenie okresu spłaty,
 • niższą ratę oraz
 • jeden termin płatności raty.

Czasem możliwe jest też pozyskanie dodatkowej gotówki. Pamiętaj tylko, że całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego może być wysoki. Jednak z punktu widzenia osoby, która boryka się z zachowaniem płynności finansowej, może być to jedne z lepszych rozwiązań.

Za najlepszy kredyt konsolidacyjny trzeba wskazać ten, który:

 • pozwoli na uzyskanie realnie mniejszego obciążenia finansowego w miesiącu – rata kredytu konsolidacyjnego i jego nowy harmonogram powinien być dopasowany do możliwości finansowych dłużnika,
 • uporządkuje finanse, aby nie musieć pilnować terminów płatności różnych zobowiązań (dlatego najlepiej postarać się o konsolidację wszystkich pożyczek i kredytów),
 • ostatecznie pozwoli na możliwie najniższą całkowitą kwotę do zapłaty dla kredytobiorcy.

W rankingu kredytów konsolidacyjnych pojawiają się tańsze i droższe oferty. Wbrew pozorom najniższa rata nie musi świadczyć o tym, że jest to najtańszy kredyt konsolidacyjny.

Jeśli dług zostanie rozłożony w czasie, czyli będzie to kredyt z długim okresem kredytowania, może okazać się, że niskie raty pomnożone przez ich ilość, dadzą naprawdę wysoką kwotę do spłaty. Nasza porównywarka kredytów konsolidacyjnych jest najlepszym narzędziem, aby zweryfikować ostateczny koszt danej oferty.

Nie należy jednak zwracać uwagi wyłącznie na oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego. Ono również niewiele mówi o kosztach zobowiązania. Te lepiej porównać poprzez wskaźnik RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

Wysoka prowizja może negatywnie wpłynąć na opłacalność finansowania, dlatego ten czynnik również powinien zostać uwzględniony przy wyborze oferty.

Gdzie uzyskać najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Bankowy kredyt konsolidacyjny ma nieco lepsze opinie niż pozabankowy. Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów. Instytucje pozabankowe muszą jakoś rekompensować własne ryzyko, które podejmują, pożyczając gotówkę osobom z niższą zdolnością kredytową.

W ostatnim czasie nie ma problemów z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego online również w bankach. Sporo osób wybrało tę ofertę, bo wystarczy posiadać konto osobiste w banku.

Pożyczki konsolidacyjne od firmy pożyczkowej przypominają kredyty bankowe. W opinii klientów to ratunek dla osób niespełniających wymogów bankowych. W ofercie firm pożyczkowych znajdziesz na przykład konsolidację chwilówek przez internet.

Nie każdy bank decyduje się na pożyczenie pieniędzy klientom mającym dochody inne niż z umowy o pracę. O tym, które finansowanie jest najlepsze, warto zdecydować, przeglądając i porównując między sobą różne oferty kredytów konsolidacyjnych.

Czy można uzyskać kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności?

Banki nie mogą pozwolić sobie na to, by udzielić kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności kredytowej. Poprzez zdolność kredytową rozumiemy zdolność klienta do spłaty zaciąganego kredytu wraz z odsetkami, która jest niezbędna wedle ustawy o kredycie konsumenckim.1

Do tego samego zobowiązane są inne instytucje finansowe, w tym firmy pożyczkowe. Co prawda proponują one kredyt konsolidacyjny bez BIK, który właściwie jest pożyczką, jednak oznacza to tyle, że zobowiązania odnotowane w BIK nie mają decydującego znaczenia dla decyzji o przyznaniu finansowania.

Banki sprawdzają popularne rejestry dłużników, takie jak BIK, BIG InfoMonitor, KRD, a także system wymiany informacji o kredytobiorcach, czyli Rejestr Bankowy.

Na tej podstawie mogą nie tylko wydać decyzję, ale także określić warunki umowy kredytowej. O kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach mogą ubiegać się Ci, dla których bank przygotował specjalną ofertę. To stali klienci, których wynagrodzenie wpływa na konto bankowe. 

Weryfikacja sytuacji finansowej klienta odbywa się:

 • po wypełnieniu i przesłaniu wniosku,
 • po wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych przez bank oraz BIK,
 • często automatycznie, dzięki czemu wnioskodawca szybko otrzymuje informację zwrotną.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny? 

Sprawdzając oferty na kredyt konsolidacyjny, gdzie najłatwiej dostać, można zauważyć, że banki udostępniają trzy drogi wnioskowania:

 • online,
 • telefonicznie,
 • w oddziale banku.

Najszybciej i najłatwiej można uzyskać taki produkt, mając konto w banku. Zyskujesz dostęp do bankowości internetowej, w której możesz wypełnić prosty wniosek. Zostaje on przetwarzany w krótkim czasie. Dzięki temu bank pokrywa obecne zobowiązania, często dodatkowo również wypłaca środki nawet w 30 sekund od wydania decyzji.

Kredyt w banku, z którym pozostajemy w jakiejś relacji, może być również udzielony na atrakcyjnych warunkach. Często jest to dość tani kredyt konsolidacyjny z atrakcyjnym RRSO.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny online?

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny można wybrać jeden z dostępnych sposobów.

 • Np. w obecnych czasach można zwrócić się o kredyt konsolidacyjne online.
 • Czasem niezbędna będzie wizyta w banku.

Propozycje instytucji finansowych powinny zadowolić wszystkich, którzy nie lubią ruszać się z fotela i tych, którzy wolą realny kontakt z kredytodawcą. Banki stawiają różne warunki. Liczy się przede wszystkim zdolność kredytowa, która pozwoli na udźwignięcie wysokiej kwoty kredytu. 

Czasem warunkiem uzyskania kredytu konsolidacyjnego, jest założenie konta osobistego (ROR). Coraz częściej oferowany jest też wniosek o kredyty konsolidacyjne online.

W takiej sytuacji warto poznać ich koszty, wykorzystując do tego kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Dzięki niemu sprawdzisz, m.in. wysokość raty i ustalisz, czy jest ona dla Ciebie satysfakcjonująca. W odpowiedzi na zainteresowanie oddzwoni do Ciebie doradca banku i dopasuje ofertę do indywidualnych potrzeb.  

Jak przebiega konsolidacja? 

Aby wziąć kredyt konsolidacyjny, musisz dostarczyć do instytucji dokumenty dotyczące poprzednich kredytów, pożyczek, kart kredytowych, itp.

W trakcie całej procedury nie otrzymasz środków na spłatę zobowiązań bezpośrednio na swój rachunek. No, chyba że wybrana oferta przewiduje dodatkową gotówkę, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Czy kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek to dobre rozwiązanie?

Opóźnienia w spłacie chwilówek mogą mieć przykre konsekwencje. Dlatego warto mieć świadomość, że istnieją inne rozwiązania w tym pożyczka konsolidacyjna online, która pokryje zobowiązania z tytułu zaciągniętych chwilówek.

Polecamy jednak zapoznać się z taką ofertą odpowiednio wcześnie. Najlepiej, zanim dojdzie do spirali zadłużenia i pojawią się opóźnienia w spłacie.

W banku możesz ubiegać się o:

 • kredyt bez dodatkowych zabezpieczeń rzeczowych oraz bez poręczycieli,
 • tańszy kredyt konsolidacyjny od pożyczki pozabankowej,
 • odpowiednio długi okres spłaty, aby móc regulować niską ratę.

Kredyt bankowy na pokrycie chwilówek jest rzadko poszukiwany, bo tacy pożyczkobiorcy zwykle nie mają zdolności kredytowej. W takiej sytuacji pozostaje tylko pożyczka konsolidacyjna dostępna na rynku pożyczek pozabankowych. To w rezultacie bardzo podobny produkt do kredytu.

Rozwiązanie dla firm – firmowy kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja nie jest wyłącznie rozwiązaniem dla osób fizycznych. Firmowy kredyt konsolidacyjny dostępny jest także dla małych biznesów i dużych przedsiębiorstw. Potrzeby biznesowe są różne, a w ofercie instytucji finansowych można znaleźć kredyty konsolidacyjne zapewniające połączenie kilku kredytów firmowych i indywidualnych.

To rozwiązanie, gdy:

 • firma traci płynność finansową,
 • przedsiębiorca posiada kilka zobowiązań w różnych instytucjach finansowych oraz
 • terminowa spłata zadłużenia staje się problematyczna.

Kredyt konsolidacyjny w pozabankowej instytucji finansowej

Osoby, które nie mogą lub nie chcą korzystać z usług bankowych, mogą skorzystać z konsolidacji na rynku pozabankowym. Trzeba jednak mieć świadomość, że kredyt konsolidacyjny w parabanku przyjmuje postać pożyczki, która będzie droższa od kredytu, czy pożyczki pozabankowej. Firmy pożyczkowe muszą w jakiś sposób ograniczyć ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy pochodzących ze swojego kapitału.

Pamiętaj! Nie każda instytucja udzielająca pożyczek pozabankowych to parabank!

Gdy wśród ofert pojawia się tania pożyczka konsolidacyjna, zapewne pożyczkodawca wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Zastawiając samochód czy nieruchomość, możesz uzyskać optymalne warunki pod względem kosztów pożyczki. W czasie trwania takiego zastawu swobodnie korzystasz z przedmiotu zestawu, jednak gdy powinie Ci się noga i nie wywiążesz się w terminie ze spłaty zobowiązania, utracisz go. 

Czy konsolidacja to rozwiązanie dla zadłużonych?

Osoby zadłużone odbijają się od banków z uwagi na brak zdolności kredytowej. Instytucje bankowe nie chcą udzielać kredytów na spłatę przeterminowanych długów. W takiej sytuacji na niekorzyść działa również częste składanie wniosków o kredyt.

Wszystkie takie zapytania są odnotowywane w BIK. W nadmiernej ilości przekreślają więc szanse na uzyskanie bankowej konsolidacji. Z odmową na pewno spotkają się klienci, których zobowiązania przewyższają miesięczne dochody.

W momencie odmowy warto rozważyć czy konsolidacja kredytów jest rzeczywiście konieczna. Zaciąganie kolejnych zobowiązań może doprowadzić do poważnych problemów finansowych, a nawet do spirali zadłużenia. Czasem jednak takie rozwiązanie jest opłacalne, nawet jeśli całkowity koszt kredytu jest wyższy.

Zamiast wysyłać zapytania do banku o kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych, lepiej wybrać pożyczki pozabankowe umożliwiające konsolidację. Dla osób, które nie mogą uporać się z pojedynczą chwilówką, rozwiązaniem jest refinansowanie

Jeśli nie jest jeszcze za późno i długi nie są zbyt duże, warto wybrać kredyty konsolidacyjne z instytucji z sektora bankowego. Trzeba tylko pamiętać, że są one przyznawane tylko po wstępnej ocenie zdolności kredytowej.

Czy możliwa jest konsolidacja kredytu konsolidacyjnego?

Zastanawiasz się nad tym, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Jeśli już w przeszłości zdarzyło Ci się zaciągnąć, np. kredyt konsolidacyjny gotówkowy, to możesz go skonsolidować, składając wniosek w banku. Później wystarczy, że poczekasz na akceptację wniosku.

Czy jest możliwość połączenia kredytu gotówkowego z hipotecznym?

Tak. Banki pozwalają sięgnąć po tzw. kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który polega na zaciągnięciu kredytu hipotecznego i połączeniu go ze spłacanymi już kredytami gotówkowymi. Nie jest to typowa zamiana kredytu gotówkowego, a bardziej włączenie istniejących kredytów w nowy kredyt hipoteczny.

Takie rozwiązanie pozwala na negocjacje nowych warunków spłaty oraz połączenie kilku zobowiązań w jedno – nawet tych, które nie są przeznaczone na zakup nieruchomości. Tego typu oferty odnajdziemy w wielu bankach, m.in. PKO BP, ING, Alior czy Santander Consumer Banku.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Na rynku występują dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Są to:

 • kredyt konsolidacyjny gotówkowy – udzielany jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań, np. na kredyty gotówkowe, karty kredytowe. Są one droższe, ale za to prostsze w uzyskaniu (wystarczy dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach i umowy spłacanych należności). Maksymalny okres spłaty wynosi nie więcej niż 10 lat.
 • kredyt hipoteczny konsolidacyjny – wymaga zabezpieczenia w postaci nieruchomości, może być udzielony nawet na 30 lat. Oprócz podstawowych dokumentów konieczna jest także dokumentacja związana z zabezpieczaną nieruchomością.

Porównywarka kredytów konsolidacyjnych pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę!

Zdajemy sobie sprawę z tego, że ze względu na dużą liczbę ofert, wybór tej najlepszej może okazać się czasochłonny. Dlatego, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, wszystkie najlepsze propozycje zgromadziliśmy w jednym miejscu.

Dzięki temu z łatwością porównasz koszty finansowania. Pamiętaj tylko, że ostateczne warunki kredytowania zależą od Twojej zdolności kredytowej i mogą się nieco różnić od tych zaprezentowanych w naszej porównywarce.

Źródło:

1 Art. 9 ust. 1 Ustawy o kredycie konsumenckim: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf