Kredyty dla firm – Ranking

Rozwój własnej działalności nierzadko wymaga czasu, pracy, ale też i sporego kapitału. Jednak skąd wziąć środki potrzebne na rozruch firmy lub inwestycje? Kredyt dla firm to z pewnością jeden z popularniejszych sposobów dofinansowania działalności gospodarczej.

Sprawdź ranking kredytów firmowych i wybierz atrakcyjne warunki dla swojego przedsiębiorstwa.  

Aktualny ranking kredytów firmowych – sierpień 2022

Ostatnia aktualizacja: 4 Sierpnia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Alior Bank Kredyt dla firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 3 000 000 zł
Kwota
JDG oraz spółki
? przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki, których właścicielami są wyłącznie osoby fizyczne: cywilne, jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne
Forma prawna firmy
10 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
BIZnest Kredyt dla przedsiębiorców
12 - 96 miesięcy
Okres spłaty
10 000 - 450 000 zł
Kwota
JDG
Forma prawna firmy
24 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Kwota
JDG
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
200 - 120 000 zł
Kwota
wszystkie formy
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
300 - 1 000 000 zł
Kwota
wszystkie formy
Forma prawna firmy
0 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
Pożyczka ratalna dla firm
12 - 18 miesięcy
Okres spłaty
10 000 - 150 000 zł
Kwota
JDG
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
1 - 300 000 zł
Kwota
wszystkie formy
Forma prawna firmy
0 miesięcy
? brak min. wymagań co do stażu i kondycji finansowej – także dla start-up’ów
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
3 000 - 60 000 zł
Kwota
JDG
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
Actum Finanse - pożyczka hipoteczna dla firm
1 - 12 miesięcy
Okres spłaty
20 000 - 250 000 zł
Kwota
wszystkie formy
? JDG, spółki, itd.
Forma prawna firmy
0 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
3 - 24 miesięcy
Okres spłaty
100 - 100 000 zł
Kwota
wszystkie formy
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
Fellow Finance - faktoring
15 - 90 dni
Okres spłaty
500 - 50 000 zł
Kwota
JDG, SJ, SP. z o.o. SP. Komandytowa
Forma prawna firmy
6 miesięcy
? minimalny wiek firmy 6 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Przekorzystna Biznes
1 - 84 miesięcy
Okres spłaty
5 000 - 300 000 zł
Kwota
JDG
? Oferta jest skierowana do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, prowadzących nieprzerwanie działalność od co najmniej 24 miesięcy i rozliczających się w formie Książki Przychodów i Rozchodów.
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «

Praca na własny rachunek to marzenie wielu osób. Niestety bardzo kosztowne. Zakup sprzętu, materiałów czy wynajem lokalu — to tylko kilka podstawowych potrzeb przedsiębiorcy. Jeśli dodatkowo myślisz o stworzeniu konkurencyjnej oferty i rozwoju własnej firmy, warto poszukać funduszy na zewnątrz.

Aby znaleźć propozycję idealnego finansowania, nie musisz jednak samodzielnie porównać ze sobą wielu ofert, wczytując się w poszczególne warunki. Możesz też skorzystać z rankingu kredytów firmowych, w którym w czytelny sposób zestawiono ze sobą kilka propozycji, ukazując kwoty zobowiązań, okres kredytowania czy też czas wypłaty środków. 

Na podstawie jakich założeń powstał ranking kredytów dla firm?

Wciąż zmieniające się oferty banków, nieczytelne warunki oraz ukryte w dodatkowych dokumentach informacje sprawiają, że porównywanie ze sobą poszczególnych propozycji jest bardzo trudne. Chcąc znaleźć najlepsze finansowanie dla swojego przedsiębiorstwa, skorzystaj z rankingu, który tworzony jest na podstawie najczęściej wybieranych ofert.

Dzięki niemu nie tylko zaoszczędzisz sporo czasu, ale też z łatwością wybierzesz najtańszą ofertę, która cieszyła się największą popularnością wśród innych przedsiębiorców. 

W zestawieniu uwzględniliśmy najlepsze kredyty dla firm, biorąc pod uwagę ich RRSO, maksymalny okres spłaty z możliwą kwotą do pożyczenia, a także wymagania co do formy prawnej firmy. Dodatkowo wszystkim zainteresowanym umożliwiamy opcję złożenia wniosku o kredyt przez internet, bez konieczności wizyty w placówce instytucji.

Jak wybrać najlepszy kredyt dla firm?

W przypadku kredytów firmowych, podobnie jak innych zobowiązań, ważne są koszty. Kwota, którą będziesz musiał finalnie oddać do banku, w dużej mierze zależy od oprocentowania oferty, ale też dodatkowych opłat naliczanych przez kredytodawcę.

Zanim złożysz wniosek kredytowy o udzielenie zobowiązania, sprawdź wysokość RRSO oferty. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który najlepiej informuje o całościowym koszcie zadłużenia.

Dla przedsiębiorców niezwykle ważnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest też okres kredytowania. Im dłuższy — tym z mniejszą miesięczną ratą przyjdzie Ci się zmierzyć. Długi okres to też szansa dla osób, które nie mają wysokiej zdolności kredytowej i otrzymanie finansowania z wyższą ratą byłoby dla nich niemożliwe. 

Porównując oferty kredytów dla firm, warto również zwrócić uwagę na warunki, które bank stawia przyszłym kredytobiorcom. Niektóre z nich przygotowują oferty jedynie dla określonej grupy przedsiębiorców np. dla spółek lub osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Pewne zawody, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa mogą zostać również zakwalifikowane do profesji objętych wysokim ryzykiem. Przedstawiciele tych firm niestety nie będą mogli liczyć na korzystne warunki finansowania. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Dla wielu przedsiębiorców istotny jest również czas wypłaty środków.

Niektóre banki po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej, uruchamiają finansowanie w ciągu 5 minut i już wtedy pieniądze znajdują się na koncie przedsiębiorcy, a innym zajmuje to nawet dwa dni. W sytuacji, gdy czas odgrywa główną rolę, warto skorzystać z oferty banku, który działa sprawniej. 

Kto może ubiegać się o kredyt firmowy?

O kredyt firmowy może starać się przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą czy też małą lub średnią firmę w ramach spółki i wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. Pozostałe warunki, które musi spełnić, w dużej mierze zależą od konkretnego rodzaju finansowania.  

Na rynku produktów finansowych bez trudu znajdziesz bowiem kredyt gotówkowy dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność. Niektóre zobowiązania z kolei udzielane są jedynie przedstawicielom konkretnych zawodów lub też firmom, które istnieją na rynku przez określony czas (najczęściej 12 lub 24 miesięcy).

Osoby, które chciałyby skorzystać z finansowania udzielonego przez bank, muszą również przedstawić szereg dokumentów potwierdzających osiągany dochód czy bieżące wypełnianie obowiązków względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy też Urzędu Skarbowego.  

Jak działa kredyt dla firm?

Środki pochodzące z kredytów gotówkowych dla firm najczęściej możesz przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością. Może to być więc zakup sprzętu, materiałów, ale też spłata zaległych faktur.

W ofercie banków znajdują się jednak różne rodzaje kredytów i każdy z nich rządzi się nieco innymi prawami. Dla przykładu decydując się na wsparcie w postaci kredytu inwestycyjnego, zobowiązujesz się przeznaczyć otrzymane środki na zrealizowanie konkretnego projektu. 

Kredyt dla firm działa więc w ten sam sposób co kredyt udzielany indywidualnym klientom. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej pożyczone środki spływają na rachunek kredytodawcy, które możesz spożytkować w dowolny sposób. Chyba że wybierzesz kredyt celowy, który udzielany jest na spełnienie ściśle określonej potrzeby. 

Rodzaje kredytów dla firm 

Oferta banków jest bardzo szeroka, dzięki czemu z łatwością możesz dopasować konkretny produkt finansowy do swoich potrzeb. Sprawdź, który rodzaj kredytu będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Może to być m.in.: 

 • kredyt dla firm na start — zobowiązanie dla nowych firm, nierzadko udzielane już od pierwszego dnia działalności. Pozyskane środki przedsiębiorca może wykorzystać na pokrycie bieżących kosztów;
 • kredyt obrotowy — wypłacany na pokrycie codziennych wydatków firmowych. Nierzadko staje się ratunkiem podczas chwilowych kłopotów z płynnością finansową (np. w czasie oczekiwania na zapłatę wystawionych faktur); 
 • kredyt inwestycyjny — środki udzielane w ramach kredytu muszą zostać przeznaczone na realizacji określonej inwestycji np. zakup maszyn czy papierów wartościowych;
 • kredyt dla firm w rachunku bieżącym — nazywany inaczej limitem kredytowym. W przypadku braku środków przedsiębiorca może skorzystać z pieniędzy banku, a pierwszy wpływ, który pojawi się na koncie, automatycznie spłaci zadłużenie; 
 • kredyt pomostowy — pozwoli przyspieszyć prace dotyczące realizacji projektu unijnego, na który przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie, dzięki czemu ma on zachowaną płynność finansową, 
 • kredyt hipoteczny — Dla firm udzielany jest z tym samym zamiarem, co w przypadku indywidualnych klientów. Pozyskane środki można przeznaczyć na zakup lub budowę nieruchomości przeznaczonej do celów firmowych, która będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu; 
 • kredyt konsolidacyjny — Umożliwia połączenie kilku zobowiązań w jedno. Dzięki temu przedsiębiorca rozkłada posiadane zadłużenia na dłuższy czas i zyskuje jedną, mniejszą ratę. 

Wymagane dokumenty

Każdy przedsiębiorca, który ubiega się o kredyt firmowy, oprócz wniosku musi przedłożyć jeszcze szereg innych dokumentów. W zależności od kwoty oraz celu zobowiązania lista zaświadczeń może się od siebie nieco różnić. Jednak wśród tych najczęściej wymaganych możemy wymienić: 

 • dokumenty rejestrowe firmy (NIP, REGON), 
 • wpis do CEIDG lub odpis z KRS (w przypadku spółek), 
 • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami wobec ZUS i US, 
 • dokumenty finansowe za ostatni rok obrachunkowy lub wskazany okres (np. rachunek zysków i strat, deklaracje podatkowe, deklaracje VAT itd.).

Jakie koszty niesie za sobą taki kredyt?

Kredyt to z pewnością duże obciążenie zwłaszcza dla budżetu niewielkiej firmy. Zanim podpiszesz umowę kredytową, zwróć szczególną uwagę na to, z jakim kosztem przyjdzie Ci się zmierzyć.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie opłaty związane z kredytem widoczne są na pierwszy rzut oka. Niektóre z nich mogą być ukryte w prowizji, ubezpieczeniach, czy też potrzebie korzystania z innych produktów banku (tzw. cross-selling). 


Z jakimi kosztami możesz się spotkać:

 • Wysokość oprocentowania. Im wyższe, tym wyższe są odsetki do zapłaty. Na wysokość tego parametru składa się WIBOR oraz marża kredytu, która ustalana jest indywidualnie i podlega negocjacji. Całkowity koszt kredytu dla firm można jednak obniżyć, poprzez wliczenie odsetek do kosztów prowadzenia działalności (wpłynie to na ostateczną wysokość podatku).
 • Prowizja od kredytu i inne opłaty bankowe, jak np. ubezpieczenie kredytu. Dobra informacja jest taka, że powyższe koszty zaliczysz do kosztów prowadzenia działalności. Przykładowo, jeśli płacisz prowizję od kredytu na zakup środka trwałego, to odliczysz ją dopiero w momencie oddania środka do użytkowania. Do tego czasu prowizja zwiększa wartość środka, co przekłada się na powiększenie odpisów amortyzacyjnych.
 • Ubezpieczenie na życie kredytobiorcy (nie zaliczysz do kosztów uzyskania przychodów).
 • Koszty stały i jednorazowe. Przed sięgnięciem po kredyt zwróć uwagę, czy instytucja wymaga jakichś dodatkowych opłat za złożenie wniosku, udzielenie kredytu bądź wcześniejszą spłatę zobowiązania.
 • Prowadzenie konta firmowego w banku udzielającym zobowiązania.
 • Opcja wirtualnego biura księgowego.

Zalety kredytów dla firm dostępnych online 

Przedsiębiorcy nieustannie potrzebują środków, które wspierają rozwój biznesu. Kredyty w niektórych przypadkach stanowią więc prawdziwe nieocenioną pomoc. Jeśli wybierzesz dobrą ofertę, która nie obciąży Twojego firmowego budżetu, masz szansę na szybki rozwój firmy bez dodatkowych obciążeń.

Na rynku dostępne są również kredyty firmowe online, które udzielane są zdalnie, bez potrzeby spotykania się z pracownikiem banku. Sprawdź, jakie są zalety takiego rozwiązania: 

 • zastrzyk dodatkowych środków, które można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup sprzętu, materiałów czy nieruchomości koniecznych w kontynuowaniu opłacalnych inwestycji,
 • błyskawiczne rozpatrzenie wniosku z przelewem gotówki nawet w ten sam dzień,
 • odsetki, prowizje oraz inne koszty bankowe mogą zostać wliczone do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
 • kwota i okres spłaty zobowiązania dopasowane są do możliwości finansowych przedsiębiorstwa,
 • w większości przypadków brak wkładu własnego lub zabezpieczenia (np. w postaci weksla in-blanco),
 • brak formalności dla klientów posiadających konto firmowe w danej instytucji kredytującej.
ranking kredytów dla firm

Co zamiast kredytu dla firm? 

Chociaż rynek kredytów bankowych jest dobrze rozwinięty i oferty dostosowane są do indywidualnych potrzeb klientów, to jednak wybór finansowania zależy od preferencji przedsiębiorców.

Gdy Twoja historia kredytowa w BIK jest negatywna bądź nie możesz pochwalić się odpowiednią zdolnością kredytową, możesz zwrócić uwagę na faktoring dla firm, a także pożyczki dla firm bez zaświadczeń. Oba rozwiązania przeznaczone są dla przedsiębiorstw borykających się z zatorami płatniczymi lub złą historią kredytową.

Dobrym rozwiązaniem jest także kredyt dla firm z gwarancją de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Taka forma finansowania przeznaczona jest dla mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Pamiętaj jednak o tym, że gwarancją nie są objęte odsetki i inne koszty związane z kredytem. Do opłat dodatkowych musisz także doliczyć koszt prowadzenia rachunku w banku, który kredytuje zobowiązanie z gwarancją.