Ranking kont walutowych styczeń 2022

Konto walutowe może się przydać w wielu życiowych sytuacjach. Zagraniczne zakupy przez internet, praca poza Polską, spłata kredytu w obcej walucie? W takich przypadkach na pewno zainteresują nas najlepsze konta walutowe w 2022 roku. Nasz ranking skupia atrakcyjne oferty rachunków, a nasz artykuł tłumaczy, na co zwrócić uwagę, wybierając konto walutowe.

Aktualny ranking kont walutowych – styczeń 2022

Ostatnia aktualizacja: 29 Grudnia 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
0 zł*
? Przelew =< 20000zł - 0zł; Przelew > 20000zł - 0,5%
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł*
? 0 zł/m standard; 29 zł/m premium; 49,99 zł/m metal
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Curve - karta walutowa
EUR, GBP, EUR, inne
Dostępne waluty
0 zł
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
0,63 euro
Opłaty za przelew walutowy
0 euro
Koszt konta
0 euro
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Alior Bank konto "Kantor Walutowy"
CHF, EUR, USD, +
? oraz GBP, AUD, CAD, SEK, DKK, NOK, CZK, RUB, HUF i JPY
Dostępne waluty
0 zł/ 5 zł/ 30zł
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
10 zł
? koszt miesięczny
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
ING Konto Walutowe
EUR, GBP, USD
Dostępne waluty
0 zł
? przelew w walucie EUR na konto w Jednolitym Obszarze Płatności w euro (SEPA) poza krajem z wyjątkiem przelewów w trybie pilnym i realizowanych w sposób nieautomatyczny
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
1,5 zł
? Miesięczna opłata za kartę Mastercard w EUR
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Millennium Konto Walutowe
EUR, GBP, USD, CHF
Dostępne waluty
0,5%
? min 20 PLN max 125 PLN
Opłaty za przelew walutowy
0 euro
Koszt konta
1 euro
? opłata miesięczna
Koszt karty
» SPRAWDŹ «

Polacy mają już ponad 5 milionów rachunków walutowych1. Pokazuje to skalę zjawisk, jakimi są prowadzanie zagranicznych biznesów, popularność podróży czy swobodne kupowanie produktów na całym świecie. Nasi rodacy jednak nie korzystają tylko z bankowych opcji kont walutowych – wybierają także rozwiązania alternatywne, takie ja na przykład Revolut czy TransferWise. Te firmy rosną w siłę, zdobywając sobie w kraju nad Wisłę coraz większa rzesze sympatyków.

Zdecydowanie jest to efekt globalizującego się świata i granic, które otworzyły się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Zagraniczne kraje są bliżej nas nie tylko ze względu na brak kontroli granicznych, ale także z powodu na przykład tanich lotów. Rzeczywistość dynamicznie się zmienia, dlatego powinny być do niej dopasowane najświeższe rozwiązania technologiczne. Dlatego warto spytać – jakie konto walutowe wybrać? Sprawdź nasz ranking rachunków walutowych i przeczytaj dalszą część artykułu.

Czym jest konto walutowe?

Odpowiedź na takie postawione pytanie nie należy do zbyt trudnych – rachunek walutowy to konto przystosowane do przechowywania obcej waluty. Nie służy ono jednak tylko do przechowywania środków, ale także do wypłacania pieniędzy w obcym kraju, dokonywania przelewów czy płacenia kartą podczas wojaży bez potrzeby zgadzania się na kosztowny proces przewalutowania.

Konto walutowe otwiera się zwykle z myślą o korzystaniu z najpopularniejszych walut, takich jak dolar, funt, euro, frank. Gdy poszukujemy zastrzyku egzotyki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z konta, które obsługuje na przykład węgierskie forinty.

Czy konto walutowe można posiadać bez rachunku osobistego w danym banku? Zwykle najpierw otwieramy w danej firmie bankowej swój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a dopiero później zakładamy opcję walutową. W takim przypadku możemy swobodnie przelewać środki między tymi dwoma rachunkami i korzystamy z nich z poziomu jednej aplikacji mobilnej czy platformy internetowej. Gdy chcemy posiadać konto dewizowe bez potrzeby zakładania rachunku osobistego, możemy zdecydować się na przykład na rozwiązanie podsuwane przez Alior Bank – kantor walutowy tej instytucji jest także kontem walutowym – a dodatkowo pozwala na dokonanie przewalutowania na atrakcyjnych warunkach. Potrzebujesz konta osobistego? Sprawdź nasz ranking kont osobistych

Rachunek walutowy – kiedy warto go otworzyć?

Sprawdźmy jeszcze, kiedy przyda nam się konto walutowe przez internet – wszystkie produkty prezentowane w naszym rankingu mają właśnie taki charakter. Dostęp do przechowywanej waluty musi być wygodny i w pełni online. W jakich sytuacjach przyda się konto walutowe?

 • Spłata kredytu w obcej walucie – wiele osób zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu w innej walucie niż złotówki. Bank wtedy pobiera od nas kolejne raty na przykład we frankach szwajcarskich. Bez konta walutowego może być nam trudno regularnie spłacać swoje zobowiązanie wobec danej instytucji finansowej.
 • Międzynarodowe zakupy online – jeśli lubi się kupować różnego rodzaju sprzęt nie tylko w polskich sklepach internetowych, ale także w tych zagranicznych, konto walutowe może okazać się nieodzowne. Dzięki posiadaniu takiego rachunku nic zapłacimy za drogie przewalutowanie – gdybyśmy skorzystali z konta w złotówkach, bank naliczyłby swoją kosztowną prowizję.
 • Praca poza granicami – niejeden z naszych rodaków pracuje za granicą. Gdy zarabia się w obcej walucie, dobrze, aby była ona transferowana na odpowiednie konto walutowe. Możemy skorzystać także z pomocy kantoru internetowego, który często pozwala nie tylko na przewalutowanie, ale także na przechowywanie swoich zarobionych środków. Ta opcja będzie również odpowiednia, gdy przesyłamy regularnie pieniądze rodzinie, która została w kraju.
 • Wycieczki zagraniczne – każdy zaprawiony w bojach podróżnik wie, jak kosztowne może okazać się wypłacenie pieniędzy za granicą lub zapłata kartą w niepolskim sklepie. Konto walutowe i dobrana do niego karta wielowalutowa pozwoli na zdecydowane oszczędności w tym aspekcie!
 • Inwestycje w obcych walutach – nie wolno także zapominać o inwestorach, których lubią korzystać z zagranicznych platform inwestycyjnych. W tego rodzaju miejscach zwykle nie gra się z wykorzystaniem złotówek, ale euro czy dolarów. Najlepszy rachunek walutowy pozwoli na oszczędności w wypłatach i wpłatach na konto tradingowe.

Jakie aspekty bierzemy pod uwagę tworząc ranking kont walutowych?

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli elementów, na podstawie których konstruujemy nasz ranking kont walutowych. Koszty to bardzo ważna rzecz, jednak także inne aspekty powinny wzbudzić naszą szczególną uwagę.

 • Jakie waluty są dostępne? – ważną kwestią jest ilość walut, jakie można przechowywać w ramach usług danego banku. Ta kwestia nie jest zbyt ważna dla poszukiwaczy najpopularniejszych walut (euro, funt, dolar), ponieważ są one dostępne w wypadku większości rachunków. Gdy poszukuje się jednak mniej typowej opcji, wielość wyboru walutowego może okazać się niezbędna. Najwięcej walut obsługują pozabankowe instytucje, takie jak TransferWise.
 • Koszt przelewów walutowych – nasze konto walutowe zwykle otwieramy po to, aby od czasu do czasu wykonać jakiś zagraniczny przelew. Koszt takich usług bardzo się różni w poszczególnych bankach. Część z nich życzy sobie stałą opłatę, niektóre uzależniają koszty od wysokości przelewanej kwoty. Czasem, po spełnieniu pewnych warunków, przelewy są darmowe. Warto dokładnie przeanalizować informacje zawarte w naszym rankingu w drugiej kolumnie (pojawiają się one po najechaniu na kółeczko ze znakiem zapytania).
 • Opłata za prowadzenie konta – Darmowe konto walutowe to pewnego rodzaju standard, co możemy rozumieć w taki sposób, że nie zapłacimy za samo posiadanie rachunku. Pamiętajmy jednak o tym, że bank musi na czymś zarabiać. W tym wypadku będzie to koszt przelewów czy spread, gdy nasze konto ma też charakter kantoru internetowego – walutowego.
 • Ile zapłacimy za kartę walutową? – karta walutowa pozwala na tanie lub darmowe wypłaty w zagranicznych bankomatach czy płacenie w sklepach internetowych. Gdzie dostaniemy darmową kartę? Na przykład w PKO BP czy TransferWise. Zwykle nie zapłacimy za konto, gdy wykupimy opcję premium prowadzenia naszego konto – dotyczy to instytucji pozabankowych.

Inne parametry, które powinny wzbudzić naszą uwagę

Poza elementami, które wymieniliśmy w naszym rankingu, warto także przyjrzeć się innym aspektom rachunków walutowych.

 • Opłata za korzystanie z bankomatów poza krajem – gdy jest się podróżnikiem, jest to zupełnie podstawowa sprawa. Większość z kont walutowych w naszym rankingu pozwala jednak na darmowe wypłaty poza granicami Polski. W niektórych przypadkach nienaliczona zostanie opłata do pewnej określonej kwoty.
 • Oprocentowanie rachunku – konto oszczędnościowo-walutowe? Tak, to możliwe, aby poza przechowywaniem swoich zagranicznych środki, można także zarabiać dzięki oprocentowaniu.
 • Dodatki – kolejną ważną kwestią jest to, czy nasze konto walutowe połączone jest kantorem internetowym. Pozwoli to na przewalutowanie i przechowywanie środków w jednym miejscu. Kantor walutowy Alior Banku to przykład takiego multifunkcyjnego narzędzia. Równie ciekawa jest karta Revolut, pozwalająca na płacenie za zakupy praktycznie na całym świecie.

Czym cechuje się najlepsze konto walutowe?

Gdy nie mamy zbyt dużych potrzeb wobec naszego konta walutowego i zależy nam tylko na bezpiecznym przechowywaniu środków oraz nieregularnych przelewach, rachunku bankowe będą dobrym rozwiązaniem. Gdy jednak często podróżujemy, karta Revolut może być ciekawszą opcją. Za to przy dużej ilości przelewów, warto zainteresować się platformą TransferWise. Aby odnaleźć odpowiedni produkt walutowy, dobrze skorzystać z naszego rankingu, który zawsze będzie zawierał najbardziej atrakcyjne konta walutowe na rynku.

Żródła:

 1. https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-rachunkow-walutowych-w-bankach-iii-kw-2019-447221
 2. https://fintek.pl/revolut-ma-juz-10-mln-uzytkownikow-w-europie-i-ponad-900-tys-w-polsce/
3.7/5 - (3 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz