Ranking kont oszczędnościowych – wrzesień 2021

Poszukujesz odpowiedniego konta oszczędnościowego dla swoich środków pieniężnych? Odpowiedzią może być nasza porównywarka kont oszczędnościowych, która pozwoli wybrać z wielu ofert rynkowych te, które oferują najwyższe oprocentowanie i najniższe koszty przelewów. Dzięki pomocy naszego rankingu odpowiedź na pytanie, jakie konto oszczędnościowe wybrać, będzie bardzo prosta!

Porównaj dostępne konta oszczędnościowe i wybierz najlepsze!

Ostatnia aktualizacja: 30 Lipca 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
eKonto oszczędnościowe
2,60 %
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
1 - 60 miesięcy
Okres obowiązywania
do 100 tys zł
Zakres kwot
» SPRAWDŹ «
Elastyczne Konto Oszczędnościowe
1,20 %
? do kwoty 200 tys. zł dla Nowych Środków
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
3 miesiące
? przez 3 miesiące do 200 tys. zł
Okres obowiązywania
do 200 000 zł
? do 200 tys. zł w ofercie "Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym"
Zakres kwot
» SPRAWDŹ «
Konto oszczędnościowe Profit
2 %
? maksymalne
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
62 dni
Okres obowiązywania
do 100 000 zł
Zakres kwot
» SPRAWDŹ «

Każdy z nas chce się wyrwać ze schematu życia „od pierwszego do pierwszego” i w jakiś sposób zapanować nad swoimi finansami. Środki pieniężne nie powinny przeciekać nam przez palce, dlatego lepiej zamiast skupiać się na niepotrzebnej konsumpcji, lepiej postawić na rachunki oszczędnościowe. Takie rozsądne podejście pozwoli na odpowiednie przygotowanie się do trudniejszych finansowo czasów. Przykładowo – choćby wtedy, pojawi się kryzys, który jest naturalną koleją rzeczy prędzej czy później.

Typowym elementem rynkowego pejzażu jest także inflacja, która powoduje, że wartość pieniądza ciągle maleje. 1000 złotych w portfelu, które posiadało się 2005 roku to zupełnie inna kwota niż 1000 złotych w 2021 roku. W jaki więc sposób przechytrzyć inflację, aby nie pochłonęła ona naszych ciężko zarobionych pieniędzy? Najlepsze konto oszczędnościowe to w tym przypadku zdecydowanie skuteczniejsze rozwiązanie niż trzymanie środków w tak zwanej „skarpecie” czy też na typowym koncie osobistym.

Należy jednak zaznaczyć, że oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest ściśle powiązane z wysokością stóp procentowych. Im są one wyższe, tym droższe są kredyty, lecz więcej można zarobić na lokatach i kontach oszczędnościowych. Gdy stopy procentowe są niskie, kredyty są tanie, a odkładanie pieniędzy poprzez rachunek oszczędnościowy nie jest już tak atrakcyjne. Aktualnie, w 2021 roku, mamy bardzo niskie stopy procentowe, co przekłada się na oprocentowanie kont w wysokości 2-3%.

Rachunek oszczędnościowy to konto oprocentowane, które pozwala na wpłaty i wypłaty w każdym momencie. Zbyt częste wypłaty mogą jednak kosztować.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać?

Najlepsze konto oszczędnościowe to produkt, którego poszukuje bardzo wielu konsumentów. Konkurencja wśród banków jest jednak liczna i dokonanie odpowiedniego wyboru to trudna sztuka. Na co więc warto zwracać uwagę, przeglądając kolejne oferty kont oszczędnościowych?

  1. oprocentowanie rachunku – jest to najważniejszy parametr, który pozwala nam dowiedzieć się, jaką kwotę zarobimy dzięki odsetkom. Należy pamiętać o tym, że oprocentowanie dla wygody zawsze podawane jest w skali rocznej. Stąd, gdy ma się na koncie 10 000 złotych na rachunku oszczędnościowym z oprocentowaniem 3%, po roku przed odjęciem podatku wzbogacimy się o 300 złotych. Gdy pieniądze będziemy trzymali na koncie przez pół roku, kwota ta będzie wynosiła 150 złotych.
  2. podwyższone oprocentowanie w promocjach czasowych – musimy dokładnie sprawdzić, czy proponowane przez bank wysokie oprocentowanie jest nam podarowane na zawsze, czy jest to może tylko czasowa promocja. Niektórzy sprytni klienci przeskakują ze swoimi pieniędzmi od banku do banku w poszukiwaniu promocyjnych ofert, aby zawsze posiadać rachunek oszczędnościowy o najwyższym oprocentowaniu.
  3. kwotę, do której naliczane jest wyższe oprocentowanie – kolejna kwestia to kwota, do której naliczane jest atrakcyjne, podwyższone oprocentowanie. Ta sprawa szczególnie powinna interesować osoby, które przelewają na swoje konta oszczędnościowe olbrzymie kwoty i chciałyby, aby wszystkie zgromadzone środki pracowały na ten sam procent.
  4. koszt wypłaty pieniędzy z rachunku – konto oszczędnościowe działa w ten sposób, że ciągle wpłaty nie stanowią żadnego problemu, jednak wypłaty mogą się już wiązać z określonymi kosztami. Ten mechanizm powoduje, że mniej chętnie sięgamy po swoje odłożone pieniędzy. Gdy jednak chce się często wybierać środki z rachunku oszczędnościowego, warto sprawdzić, ile kosztuje pierwszy i kolejne przelewy.

Konto oszczędnościowe i rachunek osobisty w tym samym banku? Można zdecydować się na to rozwiązanie, ale zdecydowanie lepiej swój rachunek oszczędnościowy otworzyć w innej instytucji finansowej, bo będzie sprzyjało to niepodbieraniu swoich odłożonych środków.

Oprocentowanie na kontach

W czasach zaskakująco niskich stóp procentowych ranking kont oszczędnościowych to kompas na wzburzonym finansowym morzu. Kiedyś, gdy stopy procentowe wynosiły aż 20 punktów procentowych, wybranie rachunku z atrakcyjnym oprocentowaniem nie stanowiło żadnego problemu. Gdy jednak stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 0,5%, sprawy mają się zupełnie inaczej.

Poza jednak wysokością oprocentowania rachunku warto zwrócić uwagę na także na to, jak często naliczane są odsetki. Dobrze, aby był to standardowy miesiąc, co sprzyja regularnym obserwacjom stanu swoich odsetek zgromadzonych na koncie. Pamiętajmy także o tym, że czym częściej naliczane są odsetki, tym samym oprocentowanie liczone jest od wyższych kwot. Mając na swoim koncie oszczędnościowych na przykład 100 000 złotych, powinniśmy zwrócić uwagę na ten aspekt.

Najlepsze konto oszczędnościowe – opłaty

Czy kwota zarobiona dzięki odsetkom w całości trafi do naszej kieszeni? Niestety nie, ponieważ najpierw będzie musiała być ona opodatkowana. W tym wypadku dotyczył nas będzie podatek od zysków kapitałowych, którego wysokość wynosi 19%, czyli tak zwany podatek Belki. Z tym podatkiem możemy spotkać się także wtedy, gdy inwestujemy na giełdzie. Na szczęście jednak nie musimy określać dochodów uzyskanych dzięki odsetkom na koncie oszczędnościowym w rozliczeniu podatkowym. Dzieje się tak dlatego, że bank automatycznie odcina tę kwotę od naszego zarobku, płacąc niejako podatek za nas.

O jakich opłatach należy jeszcze pamiętać? Na pewno o koszcie wypłaty środków z konta oszczędnościowego. Pierwszy przelew może być jeszcze darmowy, lecz za następne możemy zapłacić aż kilkanaście złotych.

Lokata a konto oszczędnościowe

Lokata i konto oszczędnościowe w codziennych rozmowach mogą być traktowane jako synonimy, jednak należy znać różnice pomiędzy tymi dwoma produktami finansowymi, aby w bardziej świadomy sposób poruszać się w świecie odkładania pieniędzy.

  • Lokata zakładana jest na pewien czas i przez ten okres nie powinno wyciągać się z niej środków. Gdy tak się stanie, stracimy część lub całość zarobionych odsetek. To rozwiązanie sprzyja niesięganiu po swoje odłożone pieniądze. Na lokatę nie można także wpłacać środków – gdy została ona założona na przykład na 50 000 złotych, odsetki będą naliczane właśnie od takiej kwoty przez cały okres jej posiadania.
  • Konto oszczędnościowe pozwala za to na swobodne wpłaty i wypłaty, jednak pamiętajmy o tym, że wyciąganie środków może kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Bardzo interesującym rozwiązaniem na regularne zasilanie swojego rachunku oszczędnościowego jest ustawienie tak zwanego przelewu automatycznego.

Dzięki tej krótkiej charakterystyce można zauważyć, że konta oszczędnościowe to zdecydowanie wygodniejsza opcja niż lokaty bankowe, jeśli szukasz lokaty sprawdź nasz ranking lokat bankowych. Należy jednak zauważyć, że gdy ma się kłopot z regularnym oszczędzaniem, lokata będzie sprzyjać niesięganiu po swoje pieniędzy, dlatego że po prostu straci się swoje zarobione odsetki.

Lokata i konto oszczędnościowe mają często podobne oprocentowanie, stąd lepiej zdecydować się na to drugiej rozwiązanie, które jest zdecydowanie bardziej funkcjonalne i dostosowane do potrzeb konsumentów, którzy potrzebują elastycznych rozwiązań.

A może rachunek oszczędnościowy dla dziecka?

Bardzo ciekawym typem rachunku jest konto oszczędnościowe lub lokata dla dziecka. Może być ono założone wtedy, gdy najmłodszy członek rodziny dopiero przychodzi na świat albo jest jeszcze bardzo mały. Gdy dziecko dorośnie, dzięki oprocentowaniu sumka zgromadzona na jego koncie stanowczo wzrośnie. Pieniądze z konta oszczędnościowego mogą pomóc w odpowiednim starcie w życie.

Inną kwestią jest założenie konta dla nastolatka, a możliwe jest to wtedy, gdy ma on już 13 lat. Oczywiście rodzic musi być obecny przy podpisywaniu przez niego umowy. Tak wczesne uczenie dziecka oszczędzania to dobry sposób na wyrobienie w nim rozsądnych nawyków, które zaprocentują w przyszłości.

Porównanie kont oszczędnościowych

Nasz ranking kont oszczędnościowych pozwala na znalezienie najlepszych typów rachunków dla przezornych Polaków. W czasach przejściowych kryzysów bardzo ważne jest to, aby posiadać odpowiednią poduszkę finansową. Pomoże w tym regularne odkładanie pieniędzy na którymś z wiodących na rynku kont oszczędnościowych.

W naszym rankingu najważniejszą kwestią jest oczywiście oprocentowanie. Propozycje bankowe, które są najlepsze pod tym względem, można znaleźć na szczycie naszego zestawienia. Jednak ważne są dla nas także takie kwestie jak okres podwyższonego oprocentowania czy też opłata za przelewy. Konto oszczędnościowe powinno być przede wszystkim synonimem wygody i bezpieczeństwa, więc właśnie na takie oferty się decydujmy.

Komentarze (0)
Zostaw komentarz