Ranking kont oszczędnościowych

Poszukujesz odpowiedniego konta oszczędnościowego dla swoich środków pieniężnych? Odpowiedzią może być nasz ranking kont oszczędnościowych, który pozwoli wybrać z wielu ofert rynkowych te, które oferują najwyższe oprocentowanie i najniższe koszty przelewów.

Ranking kont oszczędnościowych – luty 2023

Ostatnia aktualizacja: 4 Lutego 2023
Elastyczne Konto Oszczędnościowe
8 %
? w skali roku do 400 tys. zł przez 3 miesiące oraz 7% w skali roku dla do 10 tys. zł na 12 miesięcy
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
do 12 miesięcy
? 7,5% w skali roku do 200 tys. zł oraz 7% w skali roku dla nadwyżki od 200 tys. zł do 400 tys. zł
Okres obowiązywania
» SPRAWDŹ «
Konto oszczędnościowe Profit
4,50 %
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
1-62 miesięcy
Okres obowiązywania
» SPRAWDŹ «
eKonto oszczędnościowe
0,75 %
? od 0,75% do 1%
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
1 - 60 miesięcy
Okres obowiązywania
» SPRAWDŹ «

Czym jest konto oszczędnościowe?

To rodzaj konta bankowego, które jak sama nazwa wskazuje – służy do oszczędzania. Tego typu rachunek różni się od konta osobistego. M.in. tym, że jest oprocentowany, ma przynosić określony zysk oraz chronić nasze środki przed inflacją. Dlatego kluczowe jest jego korzystne oprocentowanie, tak aby odsetki na nim zgromadzone były jak najwyższe.

Czy pieniądze na koncie oszczędnościowym są bezpieczne?

Tak. W przypadku kont do oszczędzania wszystkie środki zgromadzone do wysokości równowartości 100 tys. euro chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego BFG w razie upadłości banku gwarantuje zwrot zaoszczędzonej sumy wraz z uzbieranymi odsetkami.

Dlaczego należy zwracać uwagę na oprocentowanie na kontach?

Przede wszystkim dlatego, że oprocentowanie wskazuje, czy w ogóle warto założyć konto oszczędnościowe w danym banku. W tym względzie warto doczytać na stronie banku, ile wynosi w nim oprocentowanie standardowe. Być może dostępne będą dla Ciebie promocyjne oferty.

Kluczowa jest też częstotliwość kapitalizacji odsetek. Np. odsetki mogą być dopisywane do salda Twojego rachunku co miesiąc, co kwartał czy nawet codziennie. Dlatego jest to kwestia równie ważna, co wysokość oprocentowania.

Jak często zmienia się oprocentowanie?

Wszystko zależy od propozycji, z jakiej skorzystałeś. W promocyjnych ofertach promocyjne oprocentowanie obejmuje zazwyczaj krótki okres (np. od 3 do 6 miesięcy). Po tym czasie Twoje oszczędności będą naliczane wg oprocentowania standardowego, które obowiązuje w banku.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać?

Najlepsze konto oszczędnościowe to produkt szeroko poszukiwany. Konkurencja wśród banków jest jednak liczna, przez co odnalezienie odpowiedniej oferty nie powinno Ci sprawić problemu. Na co zwracać uwagę, wiążąc swoje oszczędności z kontem oszczędnościowym?

  1. Oprocentowanie rachunku – jest to najważniejszy parametr, który pozwali Ci dowiedzieć się, jaką kwotę zarobisz, dzięki odsetkom. Pamiętaj, że oprocentowanie zawsze podawane jest w skali rocznej! Stąd, gdy masz na koncie odłożone 10 tys. zł z oprocentowaniem 3%, po roku przed odjęciem podatku wzbogacisz się o 300 zł. Gdy pieniądze będziesz trzymał na koncie przez pół roku, kwota ta będzie wynosiła 150 zł.
  2. Oprocentowanie promocyjne – banki często proponują podwyższone promocyjne oprocentowanie dla nowych klientów. Może jednak ono dotyczyć, np. konieczności wpłaty nowych środków.
  3. Kwota, od której naliczane jest wyższe oprocentowanie – kolejna kwestia to kwota, do której naliczane jest atrakcyjne oprocentowanie. Powinno Cię to zainteresować szczególnie wtedy, gdy przelewasz na swoje konta oszczędnościowe wysokie sumy i chciałbyś, aby wszystkie zgromadzone środki pracowały na ten sam procent.
  4. Koszt wypłaty pieniędzy z rachunku – gdy zamierzasz często wybierać środki z rachunku oszczędnościowego, warto sprawdzić, ile kosztuje pierwszy i kolejne przelewy.

Konto oszczędnościowe i konto osobiste w tym samym banku? Możesz zdecydować się na to rozwiązanie, ale zdecydowanie lepiej otworzyć swój rachunek oszczędnościowy w innej instytucji, bo unikniesz tym samym łatwej sposobności do podbierania odłożonych środków.

Oprocentowanie na kontach

W czasach niskich stóp procentowych ranking kont oszczędnościowych to kompas na wzburzonym finansowym morzu. Kiedyś, gdy stopy procentowe wynosiły aż 20 punktów procentowych, wybranie rachunku z atrakcyjnym oprocentowaniem nie stanowiło żadnego problemu. Gdy jednak stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie kilku procent, sprawy mają się zupełnie inaczej.

Poza jednak wysokością oprocentowania rachunku warto zwrócić uwagę także na to, jak często naliczane są odsetki. Dobrze, aby był to standardowy miesiąc, co sprzyja regularnym obserwacjom stanu swoich odsetek zgromadzonych na koncie.

Pamiętaj także o tym, że czym częściej naliczane są odsetki, tym oprocentowanie liczone jest od wyższych kwot. Mając na swoim koncie oszczędnościowych duże sumy, powinieneś zwrócić uwagę na ten aspekt.

Najlepsze konto oszczędnościowe – opłaty

Czy kwota zarobiona, dzięki odsetkom w całości trafi do Twojej kieszeni? Niestety nie, ponieważ najpierw będzie musiała być ona opodatkowana. Chodzi tutaj o tzw. podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, którego wysokość wynosi 19%. Bank automatycznie odcina tę kwotę od zarobku, płacąc niejako podatek za swoich klientów.

O jakich opłatach należy jeszcze pamiętać? Na pewno o koszcie wypłaty środków z konta oszczędnościowego. Pierwszy przelew może być jeszcze darmowy, lecz za następne możesz zapłacić aż kilkanaście złotych.

Rachunek oszczędnościowy a rachunek osobisty

Założenie konta osobistego służy do realizacji wielu bieżących rozrachunków, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Np. wykonywanie wpłat i wypłat w formie gotówkowej i bezgotówkowej.

Do tego typu produktu wydawane są karty płatnicze, choć banki proponują również wiele innych opcji płatności, np. BLIK czy Google Pay/Apple Pay, itp. Takie RORy nie są oprocentowane.

Natomiast przy rachunkach oszczędnościowych, masz możliwość oszczędzać i odkładać środki na dalszy czas. Jest to więc forma pomnażania swojego kapitału, która zawsze jest oprocentowana. Pamiętaj tylko, że ta wartość może zmieniać się w czasie.

Lokata a konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe i lokata w codziennych rozmowach często traktowane są jako synonimy. Są to jednak dwa różne produkty finansowe.

  • Lokata zakładana jest na pewien czas i przez ten okres nie powinno wyciągać się z niej środków. Gdy tak się stanie, stracisz część lub całość zarobionych odsetek. W trakcie istnienia lokaty nie można także wpłacać środków. Np. gdy została ona założona na 50 000 zł, odsetki będą naliczane właśnie od takiej kwoty przez cały okres jej posiadania.
  • Konto oszczędnościowe pozwala za to na swobodne wpłaty i wypłaty. Pamiętaj jednak o tym, że wyciąganie środków może kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Bardzo interesującym rozwiązaniem na regularne zasilanie swojego rachunku oszczędnościowego jest tzw. przelew automatyczny.

Dzięki wyliczeniu powyższych cech z łatwością odpowiesz sobie na pytanie, co jest lepsze – konto oszczędnościowe czy lokata?

Oba produkty obecnie mają podobne oprocentowanie, stąd lepiej zdecydować się na te pierwsze rozwiązanie. Jest ono zdecydowanie bardziej funkcjonalne i dostosowane do potrzeb konsumentów, którzy potrzebują elastycznych rozwiązań.

Z kolei, jeśli szukasz rozwiązania długoterminowego, sprawdź nasz ranking lokat bankowych. Ze wszystkimi szczegółami oferty zapoznasz się online, ale również będziesz mógł z niej skorzystać. Wystarczy, że złożysz wniosek przez internet.

A może rachunek oszczędnościowy dla dziecka?

Bardzo ciekawym typem rachunku jest konto oszczędnościowe lub lokata dla dziecka. Może być ono założone wtedy, gdy najmłodszy członek rodziny dopiero przychodzi na świat albo jest jeszcze bardzo mały.

Gdy dziecko dorośnie, sumka zgromadzona na jego koncie stanowczo wzrośnie. Takie pieniądze z konta oszczędnościowego dają lepszy start w dorosłość twojego dziecka.

Inną kwestią jest założenie konta dla nastolatka. Możliwe jest to wtedy, gdy małoletni skończy 13 lat. Oczywiście rodzic musi być obecny przy podpisywaniu takiej umowy o konto. Wczesne uczenie dziecka oszczędzania to dobry sposób na wyrobienie w nim rozsądnych nawyków, które zaprocentują w przyszłości.

Metodologia tworzenia rankingu kont oszczędnościowych

W naszym rankingu kont oszczędnościowych masz możliwość znaleźć najlepsze oferty na rynku. To lista kont, która gwarantuje spore nadwyżki finansowe. A co więcej, w dostępnych ofertach promocyjnych odnajdziesz podwyższone oprocentowanie. Dzięki czemu będziesz mógł budować swoją poduszkę finansową na spokojną przyszłość.

Jednak ważne są dla nas także takie kwestie, jak okres podwyższonego oprocentowania, kapitalizacja odsetek oraz opłata za przelewy. Bo wychodzimy z założenia, że konto oszczędnościowe powinno być przede wszystkim synonimem wygody i bezpieczeństwa, więc właśnie tylko na takie propozycje się decydujmy.

4.4/5 - (7 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz