Ranking kart kredytowych

Poniższy ranking kart kredytowych pozwoli Ci znaleźć kartę kredytową dopasowaną do Twoich potrzeb. Nie dość, że zawiera najlepsze karty kredytowe, to jeszcze można je ze sobą porównać, i wybrać taką, dzięki której będziesz mógł swobodnie płacić za codzienne wydatki.

Aktualny ranking kart kredytowych – luty 2023

Ostatnia aktualizacja: 4 Lutego 2023
AXI Card
Tak
? promocja skierowana dla Nowych Klientów 30 dni bez opłat 0% RRSO
Promocja
169,52 %
? Axi Card Standard – RRSO 326,52% Axi Card Prime - RRSO 169,52%
RRSO
Tak
? warunkiem jest aktywne korzystanie z karty
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
TurboKARTA
Tak
? Dodatkowo teraz w promocji 360 zł zwrotu oraz voucher 200 zł do Allegro!
Promocja
23,50 %
RRSO
Tak
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
Karta Twisto
Nie
Promocja
67,15 %
RRSO
Tak
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
Nie
Promocja
485,25 %
RRSO
-
» SPRAWDŹ «
City Handlowy - Karta kredytowa z voucherem do Allegro
Tak
? voucher 600 zł do allegro za transakcje bezgotówkowe
Promocja
26,35 %
RRSO
Tak
? W pierwszym roku do zniesienia opłaty za kartę wystarczy dokonać transakcji o wartości min. 300 zł miesięcznie. W kolejnych miesiącach do zniesienia opłaty za kartę minimalna wartość transakcji wynosi 1000 zł. Jeśli nie dokonasz płatności na wskazaną kwotę, opłata za obsługę karty wyniesie 12 zł miesięcznie – to tylko 40 groszy dziennie!
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
wirtualna karta kredytowa
Nie
Promocja
0 %
? Pierwsze 30 dni rrso 0% potem 485,25 %
RRSO
-
» SPRAWDŹ «
Karta ratalna Comfort Plus
Nie
Promocja
29,89 %
RRSO
Tak
? Miesięczna opłata za kartę to 15 zł. Jeśli w danym miesiącu zapłacisz kartą za zakupy więcej niż 1000 zł, miesięczna opłata wyniesie 0 zł.
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «

Na jakich założeniach powstał ranking kart kredytowych?

Tworząc ranking zawsze bierzemy pod uwagę wiele wskaźników tak, by faktycznie znalazły się w nim tylko najlepsze karty kredytowe. Z uwagi na to, że kredytówki mają dwoistą naturę – z jednej strony stanowią instrument płatniczy, dzięki któremu możesz płacić i wypłacać gotówkę, a z drugiej – są odmianą kredytu, w naszym rankingu wzięliśmy pod uwagę takie wskaźniki jak:

 • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania),
 • opłaty wynikające z wyrobienia i posiadania karty kredytowej,
 • opcję rozłożenia zadłużenia na raty,
 • okres bezodsetkowy (czyli czas, w którym możesz swobodnie korzystać ze środków bez naliczania odsetek),
 • dodatkowe usługi i produkty oferowane wraz z kartą,
 • bonusy za złożenie wniosku.

Co musisz wiedzieć o karcie kredytowej?

Karta kredytowa to produkt znajdujący się głównie w ofercie banków, choć oferowany jest również w niektórych instytucjach pozabankowych. W odróżnieniu od klasycznej karty debetowej nie jest ona połączona z rachunkiem osobistym, a do jej obsługi uruchamiany jest specjalny rachunek techniczny.

Wniosek o kredytówkę możesz złożyć na wiele sposobów:

 • poprzez stronę internetową instytucji,
 • telefonicznie,
 • za pomocą aplikacji bankowej albo
 • w placówce banku.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Aby wybrać najlepszą kartę kredytową, zwróć uwagę na:

 • okres bezodsetkowy,
 • opłaty za wydanie karty,
 • płatności kartą kredytową,
 • zakres oferowanego limitu kredytowego,
 • warunki pozwalające uniknąć opłat za kartę,
 • aktualne oprocentowanie karty kredytowej.

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu produkt pozwala Ci na korzystanie ze środków instytucji w ramach przyznanego limitu w określonym czasie. Po terminie, czyli po zakończeniu okresu bezodsetkowego, takie zadłużenie musisz spłacić w wyznaczony dzień, by nie ponieść za nie dodatkowych kosztów.

Zwróć również uwagę na własne przyzwyczajenia zakupowe. To kluczowa sprawa, bo jeśli w ciągu miesiąca wykonujesz sporo transakcji bezgotówkowych, część banków, np. nie pobiera prowizji za zrealizowanie konkretnej liczby płatności w miesiącu (np. 5 czy 10). Inne z kolei mogą wymagać wydania konkretnej kwoty, np. 500 zł – albo wydania minimalnej sumy, np. 100 zł miesięcznie.

Ponadto ważne są:

 • Spłata kart kredytowych. Tutaj zobacz, jak jest liczony okres bezodsetkowy. Bank ustala go na podstawie cyklu rozliczeniowego, który nie jest liczony od momentu pierwszego użycia karty. Często instytucje proponują za to automatyczną spłatę, dzięki czemu nie musisz pamiętać o regulowaniu zadłużenia. Jeśli chcesz się pozbyć długu na karcie, możesz też skorzystać z zamiany na miesięczne raty.
 • Zwiększenie limitu na karcie. Aby zyskać dodatkowe pieniądze, masz prawo zawnioskować o zwiększenie limitu na karcie. Bywa, że bank sam wychodzi z taką propozycją.
 • Płatności telefonem. Sprawdź, czy dostępne jest dokonywanie płatności telefonem, a nawet zegarkiem. Wystarczy wtedy, że podepniesz kartę w aplikacji mobilnej i będziesz mógł z niej korzystać. Ustal przy tym PIN zabezpieczający transakcje. W ten sposób może wykorzystać przyznany na karcie kredytowej limit, nawet gdy jej fizyczny odpowiednik jeszcze do Ciebie nie dotrze.

Zastanawiając się gdzie najłatwiej dostać, na początek sprawdź bank, z którego usług już korzystasz, i porównaj jego ofertę z konkurencją.

Opłaty i prowizje dla kart kredytowych

W zależności od instytucji, opłaty są zróżnicowane. Poniżej przedstawiamy zestaw przykładowych kosztów z którymi możecie się spotkać w większości instytucji wydających karty kredytowe. Oto ile kosztuje karta kredytowa:

 • Wydanie karty głównej (od 0 zł do kilkudziesięciu zł),
 • Opłata za obsługę (może być opłata roczna, która jest pobierana po każdym roku użytkowania karty lub miesięczna. Jedną i drugą unikniesz, np. po zrealizowaniu określonej liczby transakcji w miesiącu),
 • Wypłata gotówki z kraju i za granicą (nie mniej niż 10 zł),
 • Transakcje bezgotówkowe (0 zł),
 • Przewalutowania transakcji (min. 2% kwoty),
 • Polecenia przelewu z rachunku karty (min. 6 zł),
 • Sprawdzenie w bankomacie dostępnego limitu (o ile ma taką funkcję, od 5 zł w górę),
 • Zmiana limitu kredytowego (od 0 zł do 1% kwoty podwyższenia),
 • Ubezpieczenie na życie i od innych zdarzeń (nie mniej niż 1 zł),
 • Ew. usługa split payment (wakacje kredytowe, od 0 zł w górę).

Czy istnieje darmowa karta kredytowa?

W niektórych bankach wydawana jest tzw. darmowa karta kredytowa, dzięki czemu już na wstępie nie musisz martwić się jej kosztami. Te zazwyczaj naliczane są najczęściej po pół roku. Często natomiast spotkasz się z opłatą za wydanie kredytówki (koszt od 20 zł do 100 zł). Na szczęście, regularnie wykorzystując przyznany limit, masz możliwość uniknąć opłat w trakcie obowiązywania umowy.

W tym celu musisz jednak spełnić warunki stawiane przez bank. Jednym z nich jest m.in. minimalna suma transakcji bezgotówkowych wykonana w danym miesiącu. W efekcie czego, darmowa karta kredytowa może być obsługiwana bez dodatkowych kosztów.

Pozostałe opłaty są zróżnicowane i jak wynika z naszego rankingu kart kredytowych, zalicza się do nich, m.in.

 • opłata za wydanie karty kredytowej,
 • odnowienie limitu,
 • wyrobienie dodatkowej karty, np. dla członka rodziny,
 • wypłaty z bankomatów,
 • przelewy z karty,
 • zmiany PIN-u w bankomacie,
 • ewentualnie ubezpieczenie karty kredytowej (jeśli zostało przewidziane w umowie).

Jeśli chcesz poznać wszystkie koszty za kartę, sprawdź tabelę opłat i prowizji lub skontaktuj się z przedstawicielem banku. Opłata roczna za kredytówkę, waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Czy karty kredytowe oferują wyłącznie banki? 

Najwięcej kart kredytowych wydają banki. PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, BNP Paribas to liderzy pod względem liczby obsługiwanych tego rodzaju produktów.1 Jednak oprócz nich podobne usługi kredytowe oferują firmy pozabankowe.

Pozabankowa karta kredytowa, podobnie jak bankowa, umożliwia realizację płatności gotówkowych i bezgotówkowych w ramach przyznanego limitu. W tym przypadku zdolność kredytowa klienta ustalana jest nieco inaczej niż w bankach. Dzięki czemu szanse na uzyskanie dodatkowych środków mają także osoby przy niższej zdolności kredytowej.

Pozabankowe instytucje proponują uzyskanie karty w 100% online. Dostępna jest, np. karta kredytowa na oświadczenie przez internet, co oznacza, że do jej wnioskowania wystarczy Ci tylko dowód osobisty. Zaświadczenie o dochodach przydatne będzie jedynie wtedy, gdy pojawią się trudności z ustaleniem zdolności poprzez narzędzia internetowe.

Działanie pozabankowej karty z limitem kredytowym nie różni się od bankowej karty kredytowej. Jej spłata również ma podobne zasady. Co miesiąc należy regulować minimalną kwotę. To zwykle dany procent wykorzystanego limitu. 

Na jakich zasadach działa wirtualna karta kredytowa?

Wśród ofert dostępna jest też karta mobilna, określana jako wirtualna karta kredytowa. Jest ona wirtualnym odpowiednikiem standardowej kredytówki w formie plastiku. Oto główne cechy wirtualnej karty kredytowej:

 • Nie można jej zgubić, jest to największy jej atut.
 • Podobnie, jak karty fizyczne, ma swój numer, kod CVC2/CVV2 i datę ważności.
 • Do realizacji płatności zbliżeniowych wymaga posiadania smartfona. 

Czy jest dostępna karta kredytowa od ręki?

Niestety, rzadko kiedy jest to możliwe. Każda instytucja, zanim przyzna nam zgodę na udzielenie kredytu, przeprowadza szereg czynności – nawet, jeśli chodzi o zwykły limit na karcie. Przede wszystkim ocenia najpierw naszą zdolność kredytową i na jej podstawie podejmuje ostateczną decyzję.

Może więc się zdarzyć, że na kartę kredytową przyjdzie nam trochę poczekać – zazwyczaj jednak nie jest to dłużej niż 7-14 dni roboczych.

Czy możliwe jest uzyskanie karty kredytowej dla dziecka?

Niestety, w ofercie instytucji finansowych nie znajdziemy karty kredytowej dla dzieci. Karta kredytowa to produkt oferowany najczęściej dla osób, które mają co najmniej 21 lat. Alternatywą dla takiej karty może być, tzw. karta przedpłacona. Jest to najczęstszy produkt wybierany przez rodziców. Polega na tym, że rodzic wpłaca środki na kartę, które następnie mogą być wykorzystane przez dziecko.

Gdzie najłatwiej dostać kartę kredytową?

Na te pytanie, może odpowiedzmy sobie w inny sposób. Jeśli mamy dobrą zdolność kredytową, a nasza historia kredytowa nie ma rażących opóźnień, to praktycznie w każdej instytucji będziemy mogli ubiegać się o kredytówkę.

Inną kwestię stanowią udostępniane limity oraz prowizje naliczane sobie przez banki lub firmy pozabankowe. Warto zatem w tym przypadku dokładnie porównać między sobą różne oferty, by finansowo wyjść na tym najlepiej.

Najlepsza karta kredytowa dla podróżujących

Posiadacze kart kredytowych rzadko zwracają uwagę na to, z której z nich korzystają. Dopiero wybierając się za granicę, dostrzegają różnice. Dotyczą one przede wszystkim kosztów z tytułu transakcji oraz możliwości realizacji transakcji. W przypadku karty kredytowej do wyboru mamy wiele propozycji dla podróżujących, wśród których najpopularniejszymi są:

 • Karta kredytowa MasterCard
 • Karta kredytowa VISA

Nie w każdym miejscu na świecie honorowana jest dana karta, choć punkty usługowe obsługujące tylko MasterCard lub tylko VISA, należą do rzadkości. Np. kiedyś mogliśmy się spotkać z sytuacją, w której MasterCard rozliczał transakcje jedynie w walucie europejskiej, a VISA w dolarach.

Jak obecnie wygląda przewalutowanie transakcji na rynku polskim?

 • Sposób rozliczenia transakcji zagranicznych w przypadku MasterCard: Transakcja zrealizowana w kraju z walutą euro jest przeliczana przez bank wg własnego kursu na złotówki. Przeliczona suma ze standardową prowizją obowiązującą w państwach strefy euro dla MasterCard zostanie pobrana od posiadacza karty w złotówkach. Płatności wykonane w kraju z inną walutą są rozliczane najpierw z waluty obcej na euro, a następnie według kursu banku na złotówki. To tzw. podwójny spread (Dowiedz się czym dokładnie jest spread walutowy).
 • Sposób rozliczenia transakcji zagranicznych w przypadku VISA: Każdorazowe przeliczenie na złotówki, odbywa się po stronie banku, który decyduje o dodatkowych opłatach.

W takim razie, czy płatności zagraniczne kartą VISA są tańsze? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jak wysoką prowizję pobierze instytucja (ich wykaz dostępny jest w tabeli opłat i prowizji do karty).

Przy częstym podróżowaniu do różnych krajów zdecyduj się na dwie karty kredytowe – VISA oraz MasterCard.

Jakie korzyści daje porównywarka kart kredytowych?

Przez umiejętne porównanie kart kredytowych możesz wyłonić tę ofertę, która zapewni Ci najwięcej korzyści i wygody. Pamiętaj tylko, że limit maksymalny, który często widnieje na stronach banku, nie jest przyznawany każdej osobie. Jego ostateczna wysokość zależy od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej oraz zdolności kredytowej.

Karta kredytowa a debetowa – różnice

Chociaż zarówno karta debetowa, jak i kredytowa są kartami płatniczymi, to między nimi istnieją spore różnice.

 1. Karta debetowa służy do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku osobistym (ROR), karta kredytowa zaś do korzystania z pieniędzy udostępnianych przez bank.
 2. Aby otrzymać kartę debetową, wystarczy założyć konto. Żeby móc korzystać z kredytowej, konieczne jest wypełnienie stosownego wniosku, a także poddanie się ocenie zdolności kredytowej. To niezbędne, aby instytucja finansowa mogła ocenić, ile jest w stanie przyznać środków w ramach tzw. limitu.
 3. Z tego powodu karta kredytowa od ręki jest wydawana tym, którzy spełnią warunki banku. Do uzyskania karty debetowej nie trzeba spełnić specjalnych warunków.
 4. Jednak można nią płacić oraz wypłacać gotówkę z konta wyłącznie do wysokości salda na nim. Tymczasem karta kredytowa nie jest dodatkiem do ROR, choć oczywiście może zostać zaproponowana w momencie jego otwarcia lub podczas wizyty w banku w sprawie konta. Można z niej korzystać w zakresie przyznanego na niej limitu kredytowego.
 5. Numer rachunku karty kredytowej służy tylko do regulowania opłat związanych z jej posiadaniem. Korzystając z karty, korzystamy nie ze środków własnych, ale z pieniędzy bankowych.
 6. Wypłata z bankomatu przy użyciu karty kredytowej jest droga. Posiadanie karty kredytowej opłaca się jedynie przy wykonywaniu transakcji bezgotówkowych. W momencie wypłaty z bankomatów bank nalicza prowizję i dodatkowe odsetki. 

Źródło:

https://prnews.pl/raport-prnews-pl-rynek-kart-kredytowych-iii-kw-2020-455115

5/5 - (1 vote)