Ranking kart kredytowych

Chcesz poprawić swoją kondycję finansową i mieć zapas gotówki w razie nieprzewidzianych wydatków? Poniższy ranking kart kredytowych pozwoli Ci znaleźć kartę kredytową dopasowaną do Twoich potrzeb. Nie dość, że zawiera najlepsze karty kredytowe, to jeszcze można je ze sobą porównać, i wybrać tę, dzięki której będziesz mógł swobodnie płacić za codzienne wydatki.

Aktualny ranking kart kredytowych – czerwiec 2022

Ostatnia aktualizacja: 25 Czerwca 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
AXI Card
Nie
Promocja
83,54 %
RRSO
Tak
? warunkiem jest aktywne korzystanie z karty
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
wirtualna karta kredytowa
Nie
Promocja
0 %
? Pierwsze 30 dni rrso 0% potem 485,25 %
RRSO
-
» SPRAWDŹ «
Karta kredytowa z rabatami do 1200zł!
Nie
Promocja
22,29 %
RRSO
Tak
? Gdy dokonasz transakcji o wartości min. 1000 zł miesięcznie, inaczej 12 zł miesięcznie.
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Twisto
Nie
Promocja
67,15 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Cardina
Nie
Promocja
144 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
TurboKARTA
Tak
? w promocji „Zakupy z premią” aż 5% zwrotu w samodzielnych myjniach samochodowych, 3% zwrotu w restauracjach, a także pubach, kawiarniach oraz fast foodach oraz 1% zwrotu za paliwo i inne zakupy na stacjach paliw.
Promocja
18,88 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Kredytowa z voucherem 400 zł do Biedronki
Tak
? Voucher 400 zł do Biedronki
Promocja
22,29 %
RRSO
Tak
? W pierwszym roku do zniesienia opłaty za kartę wystarczy dokonać transakcji o wartości min. 300 zł miesięcznie. W kolejnych miesiącach do zniesienia opłaty za kartę minimalna wartość transakcji wynosi 1000 zł. Jeśli nie dokonasz płatności na wskazaną kwotę, opłata za obsługę karty wyniesie 12 zł miesięcznie – to tylko 40 groszy dziennie!
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta ratalna z premią 300 zł
Tak
? 300zł
Promocja
31,21 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Kredytowa z voucherem do Allegro
Tak
Promocja
22,29 %
RRSO
Tak
? 0 zł za wydanie i użytkowanie karty – wtedy, gdy jej używasz W pierwszym roku do zniesienia opłaty za kartę wystarczy dokonać transakcji o wartości min. 300 zł miesięcznie. W kolejnych miesiącach do zniesienia opłaty za kartę minimalna wartość transakcji wynosi 1000 zł. Jeśli nie dokonasz płatności na wskazaną kwotę, opłata za obsługę karty wyniesie 12 zł miesięcznie – to tylko 40 groszy dziennie!
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta kredytowa z żubrem
Nie
Promocja
9,92 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «

Na jakich założeniach powstał ranking kart kredytowych?

Z uwagi na to, że karty kredytowe mają dwoistą naturę – z jednej strony stanowią instrument płatniczy, dzięki któremu możesz płacić i wypłacać gotówkę, a z drugiej – są odmianę kredytu, w naszym rankingu wzięliśmy pod uwagę najważniejsze parametry, jak:

 • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania),
 • opłaty wynikające z wyrobienia i posiadania karty kredytowej,
 • opcję rozłożenia zadłużenia na raty,
 • okres bezodsetkowy (czyli czas, w którym możesz swobodnie korzystać ze środków bez naliczania odsetek),
 • dodatkowe usługi i produkty oferowane wraz z kartą,
 • bonusy za złożenie wniosku.

Co musisz wiedzieć o karcie kredytowej?

Karta kredytowa to produkt znajdujący się głównie w ofercie banków, choć oferowany jest również w niektórych instytucjach pozabankowych. W odróżnieniu od klasycznej karty debetowej nie jest ona połączona z rachunkiem osobistym, a do jej obsługi uruchamiany jest specjalny rachunek techniczny.

Wniosek o kredytówkę możesz złożyć na wiele sposobów:

 • poprzez stronę internetową instytucji,
 • telefonicznie,
 • za pomocą aplikacji bankowej albo
 • w placówce banku.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu produkt pozwala Ci na korzystanie ze środków instytucji w ramach przyznanego limitu w określonym czasie. Po terminie, czyli po zakończeniu okresu bezodsetkowego, takie zadłużenie musisz spłacić w wyznaczony dzień, by nie ponieść za nie dodatkowych kosztów.

Zwróć również uwagę na własne przyzwyczajenia zakupowe. To kluczowa sprawa, bo jeśli w ciągu miesiąca wykonujesz sporo transakcji bezgotówkowych, część banków, np. nie pobiera prowizji za zrealizowanie konkretnej liczby płatności w miesiącu (np. 5 czy 10). Inne z kolei mogą wymagać wydania konkretnej kwoty, np. 500 zł – albo wydania minimalnej sumy, np. 100 zł miesięcznie.

Opłaty i prowizje dla kart kredytowych

Ile kosztuje karta kredytowa? W zależności od instytucji, opłaty są zróżnicowane.

 • Wydanie karty głównej (od 0 zł do kilkudziesięciu zł),
 • Opłata za obsługę (może być opłata roczna, która jest pobierana po każdym roku użytkowania karty lub miesięczna. Jedną i drugą unikniesz, np. po zrealizowaniu określonej liczby transakcji w miesiącu),
 • Wypłata gotówki z kraju i za granicą (nie mniej niż 10 zł),
 • Transakcje bezgotówkowe (0 zł),
 • Przewalutowania transakcji (min. 2% kwoty),
 • Polecenia przelewu z rachunku karty (min. 6 zł),
 • Sprawdzenie w bankomacie dostępnego limitu (o ile ma taką funkcję, od 5 zł w górę),
 • Zmiana limitu kredytowego (od 0 zł do 1% kwoty podwyższenia),
 • Ubezpieczenie na życie i od innych zdarzeń (nie mniej niż 1 zł),
 • Ew. usługa split payment (wakacje kredytowe, od 0 zł w górę).

Czy istnieje darmowa karta kredytowa?

W niektórych bankach wydawana jest tzw. karta kredytowa za darmo, dzięki czemu już na wstępie nie musisz martwić się jej kosztami. Te zazwyczaj naliczane są najczęściej po pół roku. Często natomiast spotkasz się z opłatą za wydanie kredytówki (koszt od 20 zł do 100 zł). Na szczęście, regularnie wykorzystując przyznany limit, masz możliwość uniknąć opłat w trakcie obowiązywania umowy.

W tym celu musisz jednak spełnić warunki stawiane przez bank. Jednym z nich jest m.in. minimalna suma transakcji bezgotówkowych wykonana w danym miesiącu. W efekcie czego, darmowa karta kredytowa może być obsługiwana bez dodatkowych kosztów.

 Pozostałe opłaty są zróżnicowane i jak wynika z naszego rankingu kart kredytowych, zalicza się do nich, m.in.

 • opłata za wydanie karty kredytowej,
 • odnowienie limitu,
 • wyrobienie dodatkowej karty, np. dla członka rodziny,
 • wypłaty z bankomatów,
 • przelewy z karty,
 • zmiany PIN-u w bankomacie,
 • ewentualnie ubezpieczenie karty kredytowej (jeśli zostało przewidziane w umowie).

Jeśli chcesz poznać wszystkie koszty za kartę, sprawdź tabelę opłat i prowizji lub skontaktuj się z przedstawicielem banku. Opłata roczna za kredytówkę, waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Czy karty kredytowe oferują wyłącznie banki? 

I tak i nie. Najwięcej kart kredytowych wydają banki. PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, BNP Paribas to liderzy pod względem liczby obsługiwanych tego rodzaju produktów.1 Jednak oprócz nich podobne usługi kredytowe oferują firmy pozabankowe.

Taka pozabankowa karta kredytowa, podobnie jak bankowa, umożliwia realizację płatności gotówkowych i bezgotówkowych w ramach przyznanego limitu. W tym przypadku zdolność kredytowa klienta ustalana jest nieco inaczej niż w bankach. Dzięki czemu szanse na uzyskanie dodatkowych środków mają także osoby przy niższej zdolności kredytowej.

Pozabankowe instytucje proponują uzyskanie karty w 100% online. Dostępna jest, np. karta kredytowa na oświadczenie przez internet, co oznacza, że do jej wnioskowania wystarczy Ci tylko dowód osobisty. Zaświadczenie o dochodach przydatne będzie jedynie wtedy, gdy pojawią się trudności z ustaleniem zdolności poprzez narzędzia internetowe.

Działanie pozabankowej karty z limitem kredytowym nie różni się od bankowej karty kredytowej. Jej spłata również ma podobne zasady. Co miesiąc należy regulować minimalną kwotę. To zwykle dany procent wykorzystanego limitu. 

Na jakich zasadach działa wirtualna karta kredytowa?

Wśród ofert dostępna jest też karta mobilna, określana jako wirtualna karta kredytowa

 • Jest ona wirtualnym odpowiednikiem standardowej kredytówki w formie plastiku.
 • Posiada duży atut – nie można jej zgubić.
 • Podobnie, jak karty fizyczne, ma swój numer, kod CVC2/CVV2 i datę ważności.
 • Do realizacji płatności zbliżeniowych wymaga posiadania smartfona. 

Czy możliwe jest uzyskanie karty kredytowej dla dziecka?

Instytucje finansowe oferują karty kredytowe dla osób pełnoletnich, często dopiero po 21. roku życia. Standardowa karta kredytowa dla dziecka nie jest więc dostępna. W zamian banki proponują kartę przedpłaconą. Rodzice wpłacają na nią środki, które dziecko może wykorzystać do ich maksymalnej wysokości. 

Najlepsza karta kredytowa dla podróżujących

W przypadku karty kredytowej do wyboru mamy wiele propozycji, wśród których najpopularniejszymi wystawcami są:

 • MasterCard oraz
 • VISA.

Ich posiadacze rzadko zwracają uwagę na to, z której z nich korzystają. Dopiero wybierając się za granicę, odczujemy różnice. Dotyczą one przede wszystkim kosztów z tytułu transakcji oraz możliwości realizacji transakcji.

Nie w każdym miejscu na świecie honorowana jest dana karta, choć punkty usługowe obsługujące tylko MasterCard lub tylko VISA, należą do rzadkości. Np. kiedyś mogliśmy się spotkać z sytuacją, w której MasterCard rozliczał transakcje jedynie w walucie europejskiej, a VISA w dolarach.

Jak obecnie wygląda przewalutowanie transakcji na rynku polskim?

 • Sposób rozliczenia transakcji zagranicznych w przypadku MasterCard: Transakcja zrealizowana w kraju z walutą euro jest przeliczana przez bank wg własnego kursu na złotówki. Przeliczona suma ze standardową prowizją obowiązującą w państwach strefy euro dla MasterCard zostanie pobrana od posiadacza karty w złotówkach. Płatności wykonane w kraju z inną walutą są rozliczane najpierw z waluty obcej na euro, a następnie według kursu banku na złotówki. To tzw. podwójny spread (Dowiedz się czym dokładnie jest spread walutowy).
 • Sposób rozliczenia transakcji zagranicznych w przypadku VISA: Każdorazowe przeliczenie na złotówki, odbywa się po stronie banku, który decyduje o dodatkowych opłatach.

W takim razie, czy płatności zagraniczne kartą VISA są tańsze? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jak wysoką prowizję pobierze instytucja (ich wykaz dostępny jest w tabeli opłat i prowizji do karty).

Przy częstym podróżowaniu do różnych krajów zdecyduj się na dwie karty kredytowe – VISA oraz MasterCard.

Jakie korzyści daje porównywarka kart kredytowych?

Przez umiejętne porównanie kart kredytowych możesz wyłonić tę ofertę, która zapewni Ci najwięcej korzyści i wygody. Pamiętaj tylko, że limit maksymalny, który często widnieje na stronach banku, nie jest przyznawany każdej osobie. Jego ostateczna wysokość zależy od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej oraz zdolności kredytowej.

Aby wybrać najlepszą kartę kredytową, zwróć uwagę na:

 • okres bezodsetkowy,
 • opłaty za wydanie karty,
 • płatności kartą kredytową,
 • zakres oferowanego limitu kredytowego,
 • warunki pozwalające uniknąć opłat za kartę,
 • aktualne oprocentowanie karty kredytowej.

Ponadto ważne są:

 • Spłata kart kredytowych. Tutaj zobacz, jak jest liczony okres bezodsetkowy. Bank ustala go na podstawie cyklu rozliczeniowego, który nie jest liczony od momentu pierwszego użycia karty. Często instytucje proponują za to automatyczną spłatę, dzięki czemu nie musisz pamiętać o regulowaniu zadłużenia. Jeśli chcesz się pozbyć długu na karcie, możesz też skorzystać z zamiany na miesięczne raty.
 • Zwiększenie limitu na karcie. Aby zyskać dodatkowe pieniądze, masz prawo zawnioskować o zwiększenie limitu na karcie. Bywa, że bank sam wychodzi z taką propozycją.
 • Płatności telefonem. Sprawdź, czy dostępne jest dokonywanie płatności telefonem, a nawet zegarkiem. Wystarczy wtedy, że podepniesz kartę w aplikacji mobilnej i będziesz mógł z niej korzystać. Ustal przy tym PIN zabezpieczający transakcje. W ten sposób może wykorzystać przyznany na karcie kredytowej limit, nawet gdy jej fizyczny odpowiednik jeszcze do Ciebie nie dotrze.

Zastanawiając się: karta kredytowa gdzie najłatwiej dostać, na początek sprawdź bank, z którego usług już korzystasz, i porównaj jego ofertę z konkurencją.

Karta kredytowa a debetowa – różnice

Chociaż zarówno karta debetowa, jak i kredytowa są kartami płatniczymi, to między nimi istnieją spore różnice.

 1. Karta debetowa służy do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku osobistym (ROR), karta kredytowa zaś do korzystania z pieniędzy udostępnianych przez bank.
 2. Aby otrzymać kartę debetową, wystarczy założyć konto. Żeby móc korzystać z kredytowej, konieczne jest wypełnienie stosownego wniosku, a także poddanie się ocenie zdolności kredytowej. To niezbędne, aby instytucja finansowa mogła ocenić, ile jest w stanie przyznać środków w ramach tzw. limitu.
 3. Z tego powodu karta kredytowa od ręki jest wydawana tym, którzy spełnią warunki banku. Do uzyskania karty debetowej nie trzeba spełnić specjalnych warunków.
 4. Jednak można nią płacić oraz wypłacać gotówkę z konta wyłącznie do wysokości salda na nim. Tymczasem karta kredytowa nie jest dodatkiem do ROR, choć oczywiście może zostać zaproponowana w momencie jego otwarcia lub podczas wizyty w banku w sprawie konta. Można z niej korzystać w zakresie przyznanego na niej limitu kredytowego.
 5. Numer rachunku karty kredytowej służy tylko do regulowania opłat związanych z jej posiadaniem. Korzystając z karty, korzystamy nie ze środków własnych, ale z pieniędzy bankowych.
 6. Wypłata z bankomatu przy użyciu karty kredytowej jest droga. Posiadanie karty kredytowej opłaca się jedynie przy wykonywaniu transakcji bezgotówkowych. W momencie wypłaty z bankomatów bank nalicza prowizję i dodatkowe odsetki. 

Źródło:

https://prnews.pl/raport-prnews-pl-rynek-kart-kredytowych-iii-kw-2020-455115