Ranking kart kredytowych marzec 2021

Produktem chętnie oferowanym przez banki w ramach tzw. cross sellingu, czyli sprzedaży powiązanej jest karta kredytowa. Jej posiadaczem można stać się, wybierając kartę samemu jako osobny produkt bankowy, ale zwykle otrzymujemy ją przy skorzystaniu z jakiegoś innego. To jednak inny rodzaj karty niż debetowa. Jej przeznaczeniem nie jest wypłata gotówki z bankomatu. Żeby mieć szansę na wymierne korzyści z tzw. kredytówki, trzeba znaleźć dobrą ofertę. Poniższy ranking działa jak porównywarka kart kredytowych. Nie dość, że zawiera najlepsze propozycje banków, to jeszcze można je ze sobą porównać, aby wybrać tę, która w pełni spełni oczekiwania. 

Najlepsze karty kredytowe – porównywarka ofert

Ostatnia aktualizacja: 2 Marca 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Citi Handlowy karta kredytowa z voucherem 300 zł do Biedronki
Tak
? 300 zł do Biedronki
Promocja
10,24 %
RRSO
Tak
? przy dokonaniu transakcji na minimum 300 zł miesięcznie
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
AXI Card
Nie
Promocja
83,54 %
RRSO
Tak
? warunkiem jest aktywne korzystanie z karty
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
TurboKARTA
Tak
Promocja
11,24 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Karta Twisto
Nie
Promocja
63,63 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
City Handlowy Karta kredytowa z voucherem 400 zł do Allegro
Tak
? 400 zł na Allegro
Promocja
10,24 %
RRSO
Tak
? przy dokonaniu transakcji na minimum 300 zł miesięcznie
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
Cardina
Nie
Promocja
144 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
karta KupujTeraz
Nie
Promocja
50,27 %
? dla limitu 5 000 zł rozłożonego na 12 rat, rata w wysokości 515,97 zł
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «
SuperKarta kredytowa
Nie
Promocja
173,58 %
RRSO
Tak
Bezpłatna karta
» SPRAWDŹ «

Co to jest karta kredytowa?

Jednym z instrumentów płatniczych jest karta kredytowa. Zapewnia dostęp do bezodsetkowego kredytu dla transakcji bezgotówkowych. Warunkiem braku odsetek jest terminowa spłata zadłużenia. Taka karta pozwala na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. Do tego oczywiście na wygodne płatności, oczywiście w ramach przyznanego limitu kredytowego. Jest wyposażona w funkcje zbliżeniowe. Z nieodpłatnego kredytu na karcie jej posiadacz może korzystać zgodnie z założeniami oferty, zwykle ok. 56 dni. Brak zwrotu środków w odpowiednim czasie skutkuje ich oprocentowaniem według stawki określonej w umowie. Od pewnego czasu karta kredytowa przez internet jest dostępna podobnie, jak inne usługi bankowe. Można ją otrzymać w formie przesyłki. 

Czy istnieją darmowe karty kredytowe?

Po obniżkach stóp procentowych korzystanie z karty jest korzystne. Co więcej, w niektórych bankach karta kredytowa za darmo jest wydawana, więc na wstępnie nie trzeba martwić się kosztami. Te naliczane są najczęściej po pół roku. Często jednak trzeba zapłacić za wydanie karty. To koszty od 20 zł do 100 zł. Dzięki aktywnemu wykorzystywaniu przyznanego limitu można uniknąć opłat w trakcie obowiązywania umowy. Żeby tak się stało, trzeba spełnić warunki banku. Te są różne. Zwykle ustalana jest minimalna suma transakcji bezgotówkowych, która zapewni możliwość darmowego korzystania z karty w miesiącu. W efekcie darmowa karta kredytowa zapewni najwięcej korzyści.  Jak wynika z rankingu, opłaty są zróżnicowane, ale koszty kart kredytowej najczęściej dotyczą:

 • wydania karty,
 • odnowienia limitu,
 • wyrobienia dodatkowej karty, np. dla członka rodziny,
 • wypłat z bankomatów,
 • przelewów z karty,
 • ubezpieczenia, jeśli zostało przewidziane w umowie,
 • zmiany PIN-u w bankomacie.

Żeby poznać wszystkie koszty, trzeba sprawdzić tabelę opłat i prowizji lub skontaktować się z przedstawicielem banku. Opłata roczna za kartę waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Karty kredytowe dla podróżujących która najlepsza?

Banki proponują różne warunki kart kredytowych, a do tego różne karty:

 • MasterCard
 • VISA

Ich posiadacze rzadko zwracają uwagę na to, z której korzystają. Dopiero wybierając się za granicę, można odczuć faktyczne różnice. Dotyczą one przede wszystkim kosztów z tytułu transakcji oraz możliwości realizacji transakcji. Nie w każdym miejscu jest honorowana dana karta, choć punktu usługowe obsługujące tylko MasterCard lub tylko VISA to faktycznie już rzadkość i różnice w kartach obecnie nie są mocno odczuwalne. Nie tak, jak było to jeszcze kiedyś, gdy MasterCard rozliczał w walucie europejskiej, a VISA w dolarach. Dziś rozliczenia to kwestia banku. Trzeba jednak uwzględnić zjawisko przewalutowania danej waluty na rodzimą. 

 • Sposób rozliczenia transakcji zagranicznych w przypadku MasterCard: Transakcja dokonana w kraju z walutą euro zostanie przeliczona przez bank według własnego kursu na złotówki. Przeliczona suma ze standardową prowizją obowiązującą państwa strefy euro dla MasterCard zostanie pobrana od posiadacza karty w złotówkach. Transakcja dokonana w kraju z inną walutą zostanie rozliczona najpierw z waluty obcej na euro, a następnie według kursu banku na złotówki. To tzw. podwójny spread.
 • Sposób rozliczenia transakcji zagranicznych w przypadku VISA: Każdorazowe przeliczenie na złotówki, odbywające się po stronie banku, który decyduje o dodatkowych opłatach.

Nie oznacza to jednak, że płatności zagraniczne kartą VISA są tańsze. Wszystko zależy od tego, jak wysoką prowizję bank pobierze i to należy sprawdzić w tabeli opłat i prowizji do karty. Częste podróże do jednego kraju powinny skłonić też do zasięgnięcia informacji o tym, jaka jest tam popularność danych organizacji płatniczych. Przy częstym podróżowaniu do różnych krajów warto zdecydować się na dwie karty kredytowe, VISA i MasterCard.

Jestem zadłużony czy mam szanse na kartę?

Faktycznie karta kredytowa online to łatwy sposób na uzyskanie dodatkowej gotówki. Nie każdy jednak może ją otrzymać, gdyż nie wystarczy samo złożenie wniosku. Instytucja finansowa przed decyzją w sprawie konkretnego wnioskodawcy sprawdzi go pod kątem:

 • posiadanych już zobowiązań
 • obecności na liście dłużników, np. w BIK i BIG-ach
 • źródeł i wysokości dochodów

Przyznawanie limitu na karcie kredytowej jest podobne do przyznawania kredytu. Środki, którymi dysponuje jej posiadacz, nie są środkami z ROR, należącymi do niego. Pochodzą z puli środków bankowych. W związku z tym osoby zadłużone mogą spotkać się z odmową wydania kredytówki. Nie jest tajemnicą, że najbardziej wiarygodnym dla banku jest pracownik etatowy, a karta kredytowa dla zadłużonych nie zostanie wydana, jeśli bank nie znajdzie szansy na możliwość jej pokrycia przez posiadaczy. Najważniejsze jest jednak to, czy osiągają oni regularne dochody. Aktualnie karta kredytowa na dowód nie jest wydawana, banki stawiają pewne wymogi, chociaż bywa, że nie są one zaporowe.  Przeciwnicy korzystania z kredytówek mogą złapać się za głowę, gdy przeczytają, że karty kredytowe na poprawę historii kredytowej nie są niczym złym. Osoby, które wpadły w spiralę długów, korzystając z tego produktu bankowego, nie powinny winić jednak karty, a swoje postępowanie. Trzeba mieć świadomość, że karta kredytowa jest widoczna w bazie BIK. To oznacza, że ma wpływ na zdolność kredytową w przyszłości. Odnotowanie jej w historii kredytowej ma plusy. Regularne korzystanie z karty i jej spłacanie pozytywnie wpłyną na scoring. Niestety wszelkie opóźnienia obniżą punktację i przełożą się na problemy z uzyskaniem kredytów. Posiadając kilka zobowiązań, należy wystrzegać się kart z dużym przyznanym limitem. Może to zablokować możliwość sięgnięcia po kolejny kredyt. Banki liczą zdolność, biorąc pod uwagę całkowity limit karty, a nie tylko to, co zostało z niej wypłacone. W efekcie nadmierny limit obciąża zdolność kredytową. Dlatego karta kredytowa dla zadłużonych nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale tańszym niż kredyty czy pożyczki.

Porównanie kart kredytowych

Przez umiejętne porównanie kart kredytowych można wyłonić tą, która zapewni najwięcej korzyści posiadaczowi. Limit maksymalny, który pojawia się w ofercie, nie jest dostępny dla każdego. Ostatecznie wysokość przyznanych środków będzie uzależniona od indywidualnej sytuacji tego, kto zwróci się z zapytaniem do banku. Wybierając kartę, trzeba zwrócić uwagę na:

 • okres bez odsetkowy
 • opłaty za wydanie karty
 • zakres oferowanego limitu kredytowego,
 • warunki pozwalające uniknąć opłat za kartę
 • aktualne oprocentowanie

Kwestie również warto uwagi to:

 • Spłata kart kredytowych. Tutaj należy wskazać, jak jest liczony okres bez odsetkowy. Otóż bank ustala cykl rozliczeniowy i nie jest liczony od momentu pierwszego użycia karty. Najlepiej ustalić z bankiem dzień spłaty w pobliżu terminu wpływu wynagrodzenia. Banki proponują automatyczną spłatę, dzięki czemu jej posiadacz nie musi pamiętać o regulowaniu zadłużenia. Osoba, która chciałaby pozbyć się długu na karcie, może skorzystać z zamiany karty kredytowej na miesięczne raty
 • Zwiększenie limitu na karcie. Żeby zyskać dodatkowe pieniądze, posiadacz kredytówki może zawnioskować o zwiększenie limitu na karcie. Bywa, że bank sam wychodzi z taką propozycją, dzwoniąc do klienta
 • Płatności telefonem. Obecnie, mając plastik w portfelu, nie trzeba z niego korzystać fizycznie. Banki umożliwiają dokonywanie płatności telefonem, a nawet zegarkiem. Wystarczy podpiąć kartę w aplikacji mobilnej, czasem jeszcze ustalić PIN zabezpieczający transakcje. Z tego powodu można wykorzystać przyznany na karcie kredytowej limit, nawet gdy fizyczna karta jeszcze nie dotrze

Zastanawiając się: karta kredytowa gdzie najłatwiej dostać, najlepiej sprawdzić bank, z którego usług już korzystamy, a potem zestawić ofertę z tą od konkurencji. 

Najlepsze promocje kart

Żeby korzystanie z kredytówki było korzystne, trzeba zwrócić uwagę promocje. Dzięki nim można trafić na najlepsze karty kredytowe. W każdym banku premiowana jest aktywność. Oferty kuszą premią za korzystanie z karty, możliwością uczestnictwa w programach premiowych. Banki oferują np. cashback, czyli kilkuzłotowy zysk, np. 3% za transakcje bezgotówkowe na stacjach paliw. Często pojawia się także świetna promocja na kilkusetzłotowy zwrot za zakupy spożywcze. Programy lojalnościowe, np. z PKN Orlen, dyskontami Biedronka czy LIDL, pozwalają na korzyści z zakupów. 

Karta debetowa a kredytowa – różnice

Chociaż zarówno karta debetowa, jak i kredytowa są kartami płatniczymi, to jest między nimi spora różnica. Ta pierwsza służy do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku osobistym (ROR), ta druga zaś do korzystania z pieniędzy udostępnianych przez bank. Żeby otrzymać kartę debetową, wystarczy założyć konto. Żeby móc korzystać z kredytowej, konieczne jest wypełnienie stosownego wniosku, a także poddanie się ocenie zdolności kredytowej. To niezbędne, aby instytucja finansowa mogła ocenić, ile jest w stanie przyznać środków w ramach tzw. limitu. Z tego powodu karta kredytowa od ręki jest wydawana tym, którzy spełnią warunki banku. Do uzyskania karty debetowej nie trzeba spełnić specjalnych warunków. Jednak można nią płacić oraz wypłacać gotówkę z konta wyłącznie do wysokości salda na nim. Tymczasem karta kredytowa nie jest dodatkiem do ROR, choć oczywiście może zostać zaproponowana w momencie jego otwarcia lub podczas wizyty w banku w sprawie konta. Można z niej korzystać w zakresie przyznanego na niej limitu kredytowego. Numer rachunku karty służy tylko do regulowania opłat związanych z jej posiadaniem. Korzystając z karty, korzystamy nie ze środków własnych, ale z pieniędzy bankowych. Wypłata z bankomatu przy użyciu karty kredytowej jest nieopłacalna. Jest ona przeznaczona głównie do transakcji bezgotówkowych. W momencie takiej wypłaty bank obciąży posiadacza prowizją, a dodatkowo taka operacja spowoduje naliczenie odsetek.