Przyznawalność kredytów i pożyczek w 2021 roku!

Przyznawalność kredytów i pożyczek 2021

W roku 2020, czyli w pierwszym roku pandemii Polacy zaciągnęli kredyty w kwocie niższej o 29 mld zł niż w roku poprzedzającym. Zawirowania spowodowane rozprzestrzeniającym się wirusem uwypukliły nasze preferencje i wagę oferty rynku finansowego.

W nowej rzeczywistości najlepiej funkcjonowały kredyty hipoteczne oraz kredyty gotówkowe, natomiast z dużo mniejszym zainteresowaniem niż wcześniej spotkały się kredyty gotówkowe, na które popyt był najniższy w okresie ostatnich sześciu lat oraz pożyczki z instytucji pozabankowych.

Te ostatnie, z uwagi na podwyższone limity kosztów odsetkowych, ogłosiły w wielu przypadkach wycofanie się z polskiego rynku usług finansowych. 

Pandemia zmieniła obraz rynku finansowego

Po kredyty gotówkowe najczęściej sięga się kupując samochód, sprzęt agd, nowe meble czy finansując wakacje. Spadek zainteresowania kredytami był wprost proporcjonalny do narzucanych przez rząd obostrzeń. W połowie ubiegłego roku zapytania o kredyt gotówkowy spadły prawie o 50%. Kredyty ratalne mają się natomiast doskonale, każde odmrożenie galerii skutkuje rekordami zapytań.

Nie sprawdziły się również czarne prognozy dla rynku kredytów hipotecznych, nawet jeżeli udzielonych kredytów było niewiele mniej, to ich łączna wartość dorównuje tej z poprzedniego roku. To co najbardziej zmieniło się w tym obszarze to podejście kredytobiorców do systemu spłaty kredytu hipotecznego. Wyraźnie widać tendencję w tym kryzysowym okresie do spłaty kredytu własnymi środkami. 

Najmocniej pandemia dotknęła obszaru pożyczek pozabankowych. Na ten fakt wpłynęła również struktura tego rynku, na którym raptem 25 firm objęło 85% udziału w całym sektorze. Wbrew pozorom wycofanie się z rynku niektórych firm nie musi oznaczać brak dostępu do tego produktu w kolejnych latach. W nowej rzeczywistości pozostały te firmy pożyczkowe, które prowadziły swoją działalność w oparciu o umiarkowany zysk. 

Rynek kredytów i pożyczek w 2021

W roku 2021 sytuacja na rynku usług finansowych powinna się normalizować. Z jednej strony Polacy wrócą po kredyty a z drugiej instytucje finansowe, również pozabankowe, przymierzą się do nowej oferty. Widać to choćby w obszarze kredytów hipotecznych, gdzie niektóre banki, po przeanalizowaniu zmian zachodzących w podejściu kredytobiorców, rozluźniają kryteria przyznawania kredytu hipotecznego.

Jednocześnie obniżenie stóp procentowych sprawia, że to nieruchomości dają najlepsze warunki bezpiecznego lokowania swoich oszczędności. Czas pandemii pokazał również, że wielkość mieszkania ma znaczenie również w sferze zawodowej, kredyt hipoteczny służący powiększeniu metrażu lokalu to bezpieczna i efektywna metoda wsparcia wysiłków. 

Stabilizacja rynku kredytów i pożyczek 

W zależności od rozwoju pandemii, a przede wszystkim skuteczności szczepień, coraz więcej Polaków zacznie myśleć o realizacji swoich wcześniejszych celów, do których niezbędny był kredyt gotówkowy czy pożyczka online. Szacuje się, że popyt na te produkty wzrośnie w tym roku nawet o ponad 16%, jednak najprawdopodobniej dopiero w drugim półroczu. 

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz