Jak przenieść konto do innego banku?

przeniesienie konta bankowego

Ten, kto rozgląda się za zmianą banku, powinien sprawdzić, jak wygląda przeniesienie konta do innego banku. Podpowiadamy, jak załatwić wszelkie formalności, aby cały proces przebiegł szybko i bezproblemowo.

Na czym polega przeniesienie konta bankowego?

Zamiast zamknąć dotychczasowe konto osobiste i wnioskować o otwarcie nowego, można skorzystać z usługi bankowej, jaką jest przeniesienie rachunku. W jej ramach bank może przenieść:

 • środki dostępne na aktualnym rachunku,
 • polecenia zapłaty,
 • zlecenia stałe,
 • przelewy z przyszłą datą realizacji. 

Banki wymieniają informacje między sobą, a wszystko odbywa się za pomocą aplikacji OGNIVO. Przeniesienie konta może dotyczyć tradycyjnych ROR, kont oszczędnościowych, jak i kont walutowych.

To klient wybiera, które z usług w ramach konta mają zostać przeniesione. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść konto ze SKOK-u. Co więcej, banki umożliwiają również przeniesienie dwóch kont do siebie z innych instytucji jako jeden rachunek.

Jak przenieść konto do innego banku?

Samodzielna zamiana kont bankowych jest możliwa, ale może być czasochłonna. Najszybsze przeniesienie rachunku z banku do banku jest możliwe przy skorzystaniu z usługi bankowej.

W tym celu należy zwrócić się do banku, który będzie prowadził nasz nowy rachunek. Formalności obejmują:

 • Krok 1. Wypełnienie wniosku oraz upoważnienia do przeniesienia rachunku bankowego – jeśli konto jest wspólne, wymagane będą także dane współposiadacza oraz jego obecność, jeśli formalności załatwiane są w oddziale banku.
 • Krok 2. Przekazanie przez nowego usługodawcę upoważnienia do dotychczasowego banku klienta.
 • Krok 3. Procedurę zmiany konta obejmującą przeniesienie danych – może potrwać do 2 tygodni.
 • Krok 4. Zamknięcie konta przez dotychczasowy bank zgodnie z dyspozycją klienta.

Wniosek i upoważnienie powinny zawierać wytyczne co do przenoszonego konta, zwłaszcza w zakresie:

 • wybrania części lub wszystkich usług, jakie mają zostać przetransferowane,
 • konkretnej daty, z którą ma nastąpić zamknięcie aktualnie posiadanego konta,
 • terminu przekazania środków pieniężnych zgromadzonych u obecnego usługodawcy. 

Bank, którego klientem teraz będziemy, może poinformować pracodawcę lub inne instytucje o zmianie konta. Z poprzednim bankiem nie trzeba się kontaktować. 

Czy możliwe jest przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem?

Przywiązanie do numeru i niechęć do poświęcania czasu na zgłaszanie zmiany numeru różnym podmiotom sprawia, że zmieniający usługodawcę zastanawiają się nad możliwością przeniesienia konta wraz z numerem. Nie jest to jednak możliwe.

Nowy numer rachunku musi zostać nadany przez nowy bank. Wynika to z tego, że każdy bank to odmienne, indywidualnie przypisane numeracje. Część numeru jest zależna od tego, jaki to bank, a część od oddziału, w którym został założony rachunek. 

Ile kosztuje przeniesienie konta bankowego do innego banku?

Standardowo banki świadczą usługę przeniesienia konta całkowicie bezpłatnie. Załatwiają za klienta wszelkie konieczne formalności bez pobierania opłaty, wszak zyskują nowego klienta. 

Czy można przenieść rachunek walutowy?

Nowo wybrany bank najpierw otworzy dla klienta konto osobiste w walucie polskiej, a następnie rachunek walutowy. Możliwe jest wówczas przeniesienia salda z dotychczasowego banku, choć wyłącznie wtedy gdy wybrany bank oferuje prowadzenie konta w danej walucie.

O czym warto pamiętać przy przenoszeniu konta?

Zamknięcie poprzedniego konta bankowego może być utrudnione, jeśli pozostało na nim zadłużenie, np. debet. Należy upewnić się, czy uregulowano wszystkie zobowiązania. Posiadacz konta wspólnego do jego zamknięcia potrzebuje zgody współposiadacza. Zmiana konta to także zmiana jego numeru, więc o tym fakcie należy poinformować każdego, kto zechce wysłać do nas przelew. 

Co daje przeniesienie rachunku bankowego?

Korzystając z opcji przeniesienia konta można oszczędzić na opłatach bankowych. W poszukiwaniu tańszej oferty warto sprawdzić ranking kont osobistych, a także prześledzić taryfę opłat i prowizji w ramach danego rodzaju rachunku.

Rachunek w innym banku może być bardziej funkcjonalny od poprzedniego, umożliwiać większy zakres operacji. Może też umożliwiać skorzystanie z dodatkowych produktów finansowych z korzyścią dla posiadacza, np. rachunku oszczędnościowego. Wybierając konto z debetem, można uzyskać dostęp do dodatkowej gotówki.

1 Wynik badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia: https://arc.com.pl/banki-z-najwyzsza-satysfakcja-klientow/ 

5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz