Provident – opinie klientów i recenzja

Nasza ocena 5
Metoda wypłaty przelew na konto
Oprocentowanie 0 %
Wymagane konto bankowe Tak
Kwota 500 - 20 000 zł
RRSO 19,75 %
Okres spłaty 12 - 36 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka 500 - 20 000 zł
Maks. kolejna pożyczka 20000 zł
Godziny pracy w sobotę 24/7
Godziny pracy w niedziele 24/7
Wiek pożyczkobiorcy 18 - 80 lat
Pierwsza pożyczka gratis Nie
Konto w banku Tak
Status osoby fizycznej Tak
Zaświadczenie o zarobkach Nie
Sposób weryfikacji przelew 1 zł
Czas wypłaty 15 minut

Oferta produktowa „Pożyczka Samoobsługowa PRO” trwa od 01.06.2022 r. i dotyczy pożyczki oferowanej przez Internet spłacanej w 12, 18, 24 lub 36 miesięcznych ratach o całkowitej kwocie pożyczki od 500 zł do 15 000 zł. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 19,75%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 5000 zł, całkowita kwota do zapłaty 6000 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 1000 zł (w tym: prowizja 480 zł, opłata przygotowawcza 40 zł, opłata za elastyczny plan spłat 480 zł, odsetki 0 zł), 24 równe raty miesięczne w wysokości 250 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 16.11.2022 na reprezentatywnym przykładzie „Pożyczki Samoobsługowej PRO”.

Zalety i wady firmy Provident

Zalety
 • Firma o ugruntowanej i wiarygodnej pozycji na rynku
 • Szybka decyzja pożyczkowa
 • Opcja tzw. Okresowej Przerwy w Spłacie - klient może odroczyć termin spłaty ratybez podania przyczyny
Wady
 • Pożyczkodawca sprawdza klientów w bazach: BIK, BIG “InfoMonitor”
 • Dosyć wysokie odsetki w pożyczce ratalnej
 • Szczegóły oferty podawane są po wypełnieniu wniosku

Provident to jedna z najbardziej znanych firm pożyczkowych. Jakie są warunki pożyczki? Ile i na jak długo można pożyczyć? Czy Provident sprawdza BIK? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Oferta pożyczek w Provident

Provident na polskim rynku jest obecny od 1997 roku. Firma Provident Polska należy do międzynarodowej grupy finansowej International Personal Finance (IPF).

Provident działa również w Czechach, Rumunii, Meksyku i na Węgrzech. Uznawany jest za lidera na rynku pożyczek gotówkowych. Spółka IPF od 2007 roku obecna jest na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Provident oferuje pożyczki gotówkowe i pożyczki przez internet. Można uznać, że są to pożyczki ratalne, gdyż minimalny okres spłaty pożyczki wynosi trzy miesiące. Oferta pożyczek skierowana jest zarówno do nowych, jak i do stałych klientów.

Rodzaje pożyczek w Provident Polska

Provident jako firma z wieloletnim stażem na rynku pożyczek gotówkowych może pochwalić się dość rozbudowaną ofertą. Klienci mogą skorzystać z:

 • pożyczki samoobsługowej,
 • pożyczki dopasowanej miesięcznej w gotówce,
 • pożyczki dopasowanej miesięcznej na konto bankowe,
 • pożyczki dopasowanej tygodniowej w gotówce.

Pożyczka samoobsługowa dotyczy kwot od 300 złotych do 20 000 złotych. W przypadku pożyczki samoobsługowej do wyboru mamy okres spłaty pożyczki wynoszący od 3 do 48 miesięcy.

Pożyczka samoobsługowa oddawana jest w miesięcznych ratach. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Stopa oprocentowania RRSO wynosi 9,73%. Całkowita kwota kredytu bez kredytowanych kosztów wynosi 5000 złotych.

Całkowita kwota pożyczki, którą będziemy musieli zwrócić to 5 500 złotych. Oferta dotyczy pożyczki oferowanej przez internet i spłacanej w miesięcznych ratach.

Na koszt pożyczki samoobsługowej składa się:

 • wspomniana już rzeczywista roczna stopa oprocentowania rrso: 9,73%
 • oprocentowanie stałe: 0%,
 • całkowity koszt pożyczki: 500 złotych (w tym: prowizja: 230 złotych, opłata przygotowawcza: 40 zł, opłata za elastyczny plan spłat: 230 złotych, odsetki: 0 złotych).

Natomiast oferta produktowa pożyczka wynajmowana dotyczy kwot od 500 zł do 4000 złotych. W przypadku pożyczki dopasowanej zadłużenie oddajemy w 5 ratach. Spłata pożyczonej kwoty odbywa się w ostatniej, piątej racie. Przyjrzyjmy się bliżej tej ofercie.

Pożyczka wynajmowana podobnie jak pożyczka samoobsługowa także odnosi się do pożyczki oferowanej przez internet. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 79,59%.

Całkowita kwota kredytu bez kredytowanych kosztów wynosi 1000 złotych i przy takiej całkowitej kwocie pożyczki do zwrotu mamy jedynie 1250 złotych. Oprocentowanie stałe wynosi 0%, co oznacza, że nie dotkną nas podwyżki stóp procentowych.

Całkowita kwota kredytu w omawianym przykładzie wynosi 250 złotych. Składają się na nią:

 • prowizja: 210 złotych,
 • opłata przygotowawcza: 40 złotych,
 • odsetki: 0 złotych,
 • cztery miesięczne raty: są to równe raty wynoszące 50 zł miesięcznie,
 • ostatnia rata: 1050 złotych.

Provident Polska ma w swojej ofercie również pożyczkę z obsługą domową. Polega ona na tym, że dług oddajemy w tygodniowych lub miesięcznych ratach. Dzięki pomocy doradcy (który odwiedza nas osobiście) możemy wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. 

Jeśli wybierzemy pożyczkę w domu, to dług będziemy oddawać doradcy klienta w trakcie jego tygodniowych lub miesięcznych wizyt. 

Osoby, które wolą załatwić wszystko online również mają taką możliwość. Pożyczka przez internet udzielana jest w 100% zdalnie. Zadłużenie spłacamy robiąc przelew na konto pożyczkodawcy. 

Warto wiedzieć, że możemy samodzielnie zarządzać swoją pożyczką, korzystając z oferowanej przez pożyczkodawcę aplikacji mobilnej. 

Jak wygląda wnioskowanie o pożyczkę w Provident?

Wnioskowanie o pożyczkę w firmie Provident jest dość proste. Aby wziąć pożyczkę, należy:

 • Sprawdzić warunki pożyczki – dobrą praktyką jest zapoznanie się z nimi, jeszcze zanim złożymy wniosek o pożyczkę. Może się bowiem okazać, że już na wstępie nie spełniamy któregoś ze stawianych przez pożyczkodawcę warunków (np. jesteśmy za młodzi). W takim przypadku musimy liczyć się z odmowną decyzją kredytową.
 • Zweryfikować koszty pożyczki – to, ile wynoszą i od czego zależą.
 • Wybrać kwotę pożyczki i okres spłaty – możemy zrobić to korzystając z zamieszczonego na stronie kalkulatora pożyczkowego. W zależności od tego, jaki okres spłaty i kwota nas interesują, będziemy mieć do wyboru dwa produkty takie jak: pożyczka samoobsługowa i pożyczka wynajmowana. 
 • Zapoznać się z przykładowymi kosztami pożyczki – tutaj warto pamiętać o tym, że mają jedynie orientacyjny charakter. Oferta pożyczki, którą otrzymamy po analizie naszej zdolności kredytowej, może różnić się od tej widocznej na stronie. 
 • Wypełnić formularz – do jego uzupełnienia będzie nam potrzebny przede wszystkim dowód osobisty. Wniosek o pożyczkę warto wypełnić uważnie, zwracając uwagę na wszystkie pola. Jeśli pomylimy się, podając swoje dane, możemy nie otrzymać pożyczki. Pamiętajmy także, że informacje, które wpisujemy, powinny być prawdziwe. Nie warto zawyżać swojego dochodu, czy zaniżać miesięcznych wydatków. 
 • Zapoznać się z ofertą pożyczki i szczegółami umowy pożyczki – jeśli odpowiadają Ci przedstawione warunki, pozostaje Ci jedynie podpisać umowę pożyczki. Przeczytaj ją uważnie, bowiem akceptując ją, zobowiązujesz się do przestrzegania zawartych w tym dokumencie zapisów. 
 • Odbierz pieniądze – możesz otrzymać je już w ciągu 15 minut od momentu potwierdzenia swoich danych. Weź jednak pod uwagę to, że to kiedy dokładnie otrzymasz środki pieniężne, zależy od takich kwestii jak godziny firmy pracy pożyczkowej, sesje przychodzące i wychodzące oraz od tego, kiedy złożyłeś wniosek. 

Chociaż może się wydawać, że tutaj kończy się cały proces, to pozostaje jeszcze terminowa spłata.

Pamiętaj, by przyznaną Ci pożyczkę, spłacać zgodnie z harmonogramem (jeśli ciążącym na Tobie zobowiązaniem jest pożyczka przez internet). W takim przypadku miesięczne raty w wymaganej wysokości przelewasz na konto bankowe pożyczkodawcy (znajdziesz je w harmonogramie spłat pożyczki). 

Zakładając, że wybrałeś pożyczkę z obsługą domową, to wówczas spłaty pożyczki dokonujesz we wskazanych w umowie terminach podczas wizyt doradcy klienta. Nie martw się potwierdzeniem wpłaty, otrzymasz je po uiszczeniu płatności od przedstawiciela firmy Provident. 

Zgodnie z prawem masz również możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki lub jej nadpłaty (w całości lub w części). Zanim się jednak na to zdecydujesz, sprawdź, jakie dodatkowe koszty się z tym wiążą. 

Wymagania stawiane klientom w Provident

Chociaż na stronie pożyczkodawcy możemy przeczytać, że jest to pożyczka od ręki, to są pewne wymagania, które musimy spełnić. Jest ich natomiast o wiele mniej niż w bankach. 

Warunkiem przyznania pożyczki jest: 

 • minimum 18 lat (musi to być osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych),
 • dowód osobisty (musi być ważny),
 • stały adres zameldowania na terenie kraju, 
 • polskie obywatelstwo, 
 • posiadanie telefonu komórkowego i adres e-mail, 
 • posiadanie stałego, udokumentowanego źródła dochodu (akceptowane są takie rodzaje dochodów jak emerytura, renta lub pensja otrzymywana od pracodawcy). 

Ponadto, poza wspomnianym dowodem osobistym konieczne będą takie dokumenty jak:

 • dokument poświadczający nasze dochody (np. odcinek emerytury lub renty), 
 • dokument poświadczający nasze dane adresowe. 

Analiza wniosków to proces w pełni zautomatyzowany, dlatego decyzję o przyznaniu finansowania poznamy już w kilka minut od złożenia wniosku. Co oczywiste, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej.

Czy Provident sprawdza BIK i inne bazy?

Provident przed wydaniem decyzji o przyznaniu pożyczki sprawdza klientów w bazach dłużników. Weryfikowane są takie bazy jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i BIG (Biura Informacji Gospodarczej).

Jest to stały element procedury weryfikacyjnej tego pożyczkodawcy. Dlatego, jeśli widniejemy w BIK (chodzi oczywiście o zaległości w płatnościach), to musimy szukać innego pożyczkodawcy niż Provident. 

Warto jednak dodać, że taka analiza przeprowadzana jest również w naszym interesie. Pożyczkodawca sprawdza przyszłych klientów we wspomnianych rejestrach, bo chce mieć pewność, że będzie ich stać na spłatę pożyczki.

Osoby, które już wcześniej nie były solidnymi płatnikami, to dla danej firmy pożyczkowej ryzyko, że ta nie odzyska pożyczonych pieniędzy. 

Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli mamy już kredyt czy pożyczkę w banku, ale spłacamy je terminowo, to wciąż mamy szansę na uzyskanie finansowania. Dlatego tak istotne jest pilnowanie terminu spłaty raty.

Wysokość pożyczki, termin spłaty i koszty

To, ile można pożyczyć, na jak długo oraz ile przyjdzie nam za to zapłacić to najważniejsze informacje z punktu widzenia przyszłego pożyczkobiorcy. Ważna jest także całkowita kwota kredytu, to czy potrzebne będzie konto bankowe oraz rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, czy dostaniemy wcześniej do wglądu umowę pożyczki.

Maksymalna kwota pożyczki w firmie Provident jest dość wysoka, możemy bowiem otrzymać aż 20 000 złotych. Minimalna kwota pożyczki wynosi 300 złotych. Okres spłaty pożyczki wynosi od 3 do 48 miesięcy. 

To, jaka kwota pożyczki zostanie nam przyznana, zależy od naszej zdolności kredytowej. Może się zdarzyć, że otrzymamy niższą kwotę od tej, o którą wnioskowaliśmy. 

Korzystając z zamieszczonych na stronie suwaków poznamy takie parametry jak:

 • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), 
 • wysokość miesięcznej raty (dotyczy to takiego produktu jak pożyczka samoobsługowa),  
 • wysokość czterech pierwszych rat, 
 • wysokość ostatniej raty. 

Dwa ostatnie parametry odnoszą się jedynie do pożyczki wynajmowanej. 

Co do zasady, to koszt pożyczki zależy przede wszystkim od tego, ile i na jak długo chcemy pożyczyć. Istotne jest także to, czy chcemy skorzystać z pożyczki samoobsługowej, czy z pożyczki wynajmowanej.

Na im więcej rat rozłożymy swoje zobowiązanie, tym będzie ono dla nas droższe. Wszystkie opłaty, które będziemy musieli uiścić, znajdziemy w umowie pożyczki. 

Co w przypadku niespłacenia pożyczki na czas?

Okresowa przerwa w spłacie polega na przesunięciu terminu płatności raty wynikającego z harmonogramu spłaty. Takie przesunięcie terminu spłaty może dotyczyć od 1 do 4 rat (pożyczka z ratą tygodniową) lub 1 raty (pożyczka z ratą miesięczną). Nie musimy informować pożyczkodawcy o tym, dlaczego chcemy przesunąć termin płatności. 

Przesunięcia terminu spłaty mogą dokonać ci klienci, którzy spłacili już przynajmniej 4 raty, a od momentu wzięcia przez nich pożyczki minęło przynajmniej 5 tygodni. 

Co jednak zrobić wówczas, gdy nie zdołamy zapłacić raty w terminie i nie możemy przesunąć terminu jej uregulowania? W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z firmą pożyczkową i poinformować ją o zaistniałej sytuacji.

Na taki krok warto zdecydować się jeszcze zanim powstała zaległość w płatności. Najgorszym, co możemy zrobić jest bowiem unikanie kontaktu i liczenie na to, że „jakoś to będzie”. 

Natomiast jeśli korzystamy z takiego produktu jak pożyczka z obsługą domową, powinniśmy skontaktować się ze swoim doradcą klienta i razem z nim wypracować korzystne dla obu stron rozwiązanie. 

Niezależnie od tego, czy naszym długiem jest pożyczka przez internet, czy też wynika on z posiadania pożyczki z obsługą domową, mamy obowiązek terminowej spłaty.

Jeśli jej nie dokonujemy, to firma pożyczkowa ma prawo podjąć stosowne działania windykacyjne. Oczywiście, najpierw pożyczkodawca będzie próbował się z nami skontaktować, by wyjaśnić sytuację i brak płatności. 

W przypadku nieuregulowania długu do naszej pierwotnej należności zostaną doliczone koszty wezwań do zapłaty. Możemy również trafić do rejestrów dłużników, co utrudni nam otrzymanie kolejnej pożyczki czy kredytu. 

W skrajnych sytuacjach może grozić nam zajęcie konta bankowego przez komornika. 

Pierwsza pożyczka gratis w Providencie?

Niektórych pewnie zaskoczy fakt, że pierwsza pożyczka w firmie Provident może być zupełnie darmowa. Niestety, obecnie taka oferta nie jest dostępna. Warto jednak to śledzić, bowiem Provident często oferuje różne promocje swoim klientom. 

Obecnie mamy możliwość skorzystania z Pożyczki Samoobsługowej PRO i pożyczając 5000 złotych, oddamy jedynie 5500 złotych.

Równie atrakcyjnie prezentuje się oferta Pożyczki Wynajmowanej. Biorąc pożyczkę w wysokości 1000 złotych, oddamy 1200 złotych. 

Warunkiem umożliwiającym skorzystanie z obu ofert jest pozytywna decyzja kredytowa. 

Ile można mieć pożyczek w Providencie?

Jeśli tylko pozwala na to nasza zdolność kredytowa, to możemy mieć więcej niż jedną pożyczkę. Informacje o ofercie, która jest dla nas dostępna otrzymamy od pożyczkodawcy mailem lub SMS-em. Szczegóły oferty możemy sprawdzić również po zalogowaniu się na swoje konto klienta. 

Provident oferta dla stałych klientów

Niestety, trudno odpowiedzieć na pytanie, jaką ofertę ma Provident dla stałych klientów. Jak już wspomnieliśmy ofertę pożyczki poznajemy dopiero po złożeniu wniosku. I nie ma tutaj znaczenia to, czy jest to nasza pierwsza, czy kolejna pożyczka. 


Dane firmy:

 • Provident Polska S.A. 
 • ul. Inflancka 4A 
 • 00-189 Warszawa
 • Kapitał zakładowy: 142 900 000, 00 z

Dane kontaktowe

Masz pytania dotyczące Twojej pożyczki? A może dopiero chcesz skorzystać z usług Providenta?

Z firmą Provident można skontaktować się:

 • telefonicznie: 600 200 200 lub 600 400 101
 • mailowo: bok@provident.pl lub direct@provident.pl 
 • przez zamieszczony na stronie formularz, 
 • zwracając się do swojego doradcy klienta (jeśli mamy już pożyczkę). 

Firma deklaruje, że na otrzymane wiadomości odpowiada w przeciągu dwóch dni roboczych (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 20:00.

Sprawdź także ranking pożyczek na zasadzie providenta. Porównaj oferty i wybierz najlepszą opcję pożyczki.

4/5 - (32 votes)
Opinie klientów o Provident (2)
Dodaj opinię

Sortuj wg
 • Komentarz od Maciek
  Maciek
  09.03.2020, 10:25

  Znacznie lepszą obługę oferują w Szybkiej Gotówce,w arto skorzystać z ich usług jeżeli zachodzi taka potrzeba.

 • Komentarz od Aga
  Aga
  28.09.2019, 14:58

  Pożyczka udzielona szybko i sprawnie, ale to koniec dobrych wieści. Księgowanie wpłaty trwa do 2 dni ROBOCZYCH, więc nawet przy terminowej wpłacie spóźnienie wynosi 2 dni. Jeśli spłata przypada w sobotę lub w niedzielę, to trzeba zapłacić w środę, żeby do piątku firma to zdążyła zaksięgować, inaczej masz spóźnienie i odsetki. Nie ma szybkich płatności - bank firmy Provident NIE akceptuje natychmiastowych przelewów ELIXIR, a link do szybkich płatności firma CZASAMI wysyła na komórkę. Jeśli nie boisz się płacić przez komórkę i zapłacisz, to twoja wpłata z soboty lub niedzieli i tak będzie zaksięgowana dopiero we wtorek! Konieczność wpłaty wcześniejszej o kilka dni NIE jest podana w umowie! ISTNY KOSZMAR!!!!!!!

Sprawdź ofertę Provident