Co to jest prolongata kredytu? Wyjaśniamy!

Co to jest prolongata kredytu

Prolongata kredytu to wydłużenie terminu płatności kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Może ona dotyczyć zarówno pojedynczej raty zobowiązania finansowego, jak i jego całości. Zazwyczaj stosuje się ją wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie w danym czasie uregulować ciążącego na nas długu.

Masz kredyt w banku, a Twoja sytuacja materialna nagle się pogorszyła? Niezależnie od tego, czy straciłeś pracę, czy podupadłeś na zdrowiu, w niektórych przypadkach będziesz mógł skorzystać z prolongaty kredytu. Nim się jednak na to zdecydujesz, weź pod uwagę fakt, że prolongata kredytu nie jest darmowym rozwiązaniem Twoich finansowych trosk. Ponadto, jest to jedynie tymczasowe „koło ratunkowe”, bowiem nawet jeśli bank przychyli się do Twojego wniosku o odroczenie terminu płatności, to swój dług, prędzej czy później i tak będziesz musiał uregulować.

Prolongata kredytu – kto może z niej skorzystać?

Z takiego rozwiązania jak prolongata kredytu może skorzystać właściwe każdy, kto aktualnie spłaca tego rodzaju zobowiązanie. Prolongata kredytu najczęściej dotyczy kredytu gotówkowego, choć mogą ubiegać się o nią również osoby, które mają kredyt hipoteczny. Jak już wspomnieliśmy, prolongata kredytu może odnosić się zarówno do przesunięcia terminu płatności kolejnej raty, jak i do „zamrożenia” na jakiś czas całego zobowiązania.

Co ważne, to czy bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek o prolongatę kredytu, zależy od naszej sytuacji finansowej, od tego, jak dotąd spłacaliśmy swój dług i od tego, ile rat pozostało nam jeszcze do opłacenia. Jeśli zdarzało nam się już wcześniej spóźnić się ze spłatą albo dokonać jej dopiero wówczas, gdy bank nam o tym przypomniał, to z prolongaty kredytu raczej nie skorzystamy.

Zazwyczaj o prolongatę kredytu możesz wnioskować dopiero wówczas, gdy już od jakiegoś czasu terminowo spłacasz swój kredyt. Im bardziej rzetelnym byłeś dotąd płatnikiem, tym większe są szanse na to, że bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek o prolongatę. Niestety, jeśli dopiero co otrzymałeś kredyt i chciałbyś skorzystać z prolongaty, to bank najprawdopodobniej wyda negatywną decyzję w tej sprawie. Aby uniknąć rozczarowań (i niepotrzebnych kosztów), sprawdź w swojej umowie kredytowej to, ile musi minąć, nim będziesz mógł poprosić o prolongatę kredytu.

Kiedy warto się o nią ubiegać?

O tym, że istnieje coś takiego jak prolongata kredytu, dowiadujemy się najczęściej wtedy, gdy mamy trudności z jego spłatą. Podkreślmy jednak, że prolongata kredytu nie jest rozwiązaniem dla „zatwardziałych dłużników”, którzy nie zamierzają uregulować ciążących na nich zobowiązań. Jeśli interesuje nas prolongata kredytu, to nie warto odkładać jej „na ostatnią chwilę”. W sytuacji, gdy obawiamy się, że możemy mieć trudności z terminowym opłacaniem kolejnej raty, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z bankiem.

Należy tu wziąć pod uwagę fakt, że nim złożymy wniosek o prolongatę kredytu, nim bank go rozpatrzy i wyda na to zgodę (zakładając optymistyczny dla nas scenariusz), minie przynajmniej miesiąc. Stąd też jeśli liczysz na to, że prolongata kredytu uchroni Cię przed koniecznością uiszczenia raty, która za dwa dni powinna znaleźć się na koncie kredytodawcy, to niestety… nie tędy droga!

Dobrą informacją dla kredytobiorców jest natomiast to, że możliwość ubiegania się o prolongatę kredytu ma w swojej ofercie większość polskich banków. Nim uznamy, że prolongata kredytu to w naszym przypadku dobre rozwiązanie, sprawdźmy to, na jakich zasadach możemy się o nią ubiegać. To, jakie warunki będziemy musieli spełnić, może się bowiem różnić w zależności od konkretnego banku. Weźmy pod uwagę to, na jak długo możemy „odroczyć” płatność. Zastanówmy się nad tym, czy bardziej opłaci nam się prolongata kredytu, kredyt oddłużeniowy czy też np. wakacje kredytowe. Te również dostępne są w większości banków.

Jak wygląda wniosek?

Prawidłowo sporządzony wniosek o prolongatę kredytu powinien zawierać przede wszystkim podstawowe dane tej osoby, która się o nią ubiega. Równie istotny jest numer umowy kredytowej, zwłaszcza jeśli w danym banku mamy więcej niż jeden kredyt. Wskazane jest także podanie terminu, do którego chcemy odroczyć spłatę zobowiązania. Tutaj warto realnie ocenić swoją sytuację materialną i zamieścić we wniosku taką datę, do której rzeczywiście będziemy w stanie uiścić swój dług. Jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy finansowo „staniemy na nogi”, lepiej jest ubiegać się o dłuższe odroczenie płatności.

Ostatnim dokumentem, jaki musimy dołączyć do wniosku o prolongatę kredytu, jest ten, który potwierdzi naszą trudną sytuację finansową. Może być to zwolnienie z pracy, informacja o obniżeniu naszego wynagrodzenia, przeniesieniu nas na niższe stanowisko, pojawieniu się poważnej choroby itd. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na tym, by prolongata kredytu została nam przyznana, powinniśmy jak najlepiej opisać to, dlaczego w tym momencie nie stać nas na spłatę raty w dotychczasowej wysokości.

Składając wniosek o prolongatę kredytu, pod żadnym pozorem nie podawajmy w nim nieprawdziwych danych. Bank zweryfikuje zarówno naszą sytuację materialną, jak i to, co wpisaliśmy we wniosku. Jeśli np. jako powód ubiegania się o prolongatę podaliśmy ciężką chorobę, instytucja finansowa ma prawo poprosić nas o udokumentowanie stanu naszego zdrowia. Wszelkie nieścisłości zadziałają na naszą niekorzyść i sprawią, że bank odrzuci nasz wniosek.

Wady i zalety prolongaty kredytu

Jak każdy instrument finansowy, tak i prolongata kredytu, ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Do największych wad prolongaty kredytu można zaliczyć:

 • wyższy koszt kredytu – w ostatecznym rozrachunku Twój kredyt będzie po prostu droższy, bowiem większa liczba rat oznacza również wyższe odsetki;
 • dodatkowe koszty – i to nie tylko te związane z wyższym kosztem zobowiązania, w większości banków już samo wnioskowanie o prolongatę jest dodatkowo płatne; naliczana przez bank opłata za rozpatrzenie wniosku (bez gwarancji, że instytucja finansowa przychyli się do Twojej prośby), może być stała lub stanowić procent od sumy, która pozostała Ci jeszcze do spłaty (i w tym drugim przypadku może być to całkiem spora kwota);
 • wydłużenie okresu kredytowania – co oznacza, że dłużej będziemy spłacać swój dług;
 • konieczność dużo wcześniejszego ubiegania się o prolongatę kredytu;
 • długi czas rozpatrywania wniosku (nawet około miesiąca);
 • brak możliwości skorzystania z prolongaty kredytu, jeśli już wcześniej spóźniliśmy się ze spłatą;
 • konieczność udokumentowania pogorszenia się sytuacji materialnej.

Nie sposób jednak zaprzeczyć temu, że prolongata kredytu ma również sporo zalet. Z pewnością jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z przejściowymi kłopotami finansowymi. Wśród głównych zalet takiego produktu bankowego jak prolongata kredytu można wymienić:

 • dostępność prolongaty kredytu – znajdziemy ją w ofercie praktycznie każdego banku;
 • tymczasowe rozwiązanie naszych materialnych trosk;
 • brak konsekwencji związanych z opóźnieniem w płatności (np. kosztownych wezwań do zapłaty);
 • uniknięcie zerwania umowy kredytowej przez bank czy wezwania do natychmiastowego uregulowania całości zadłużenia;
 • brak wpisów w bazach dłużników, co przełożyłoby się na obniżenie naszej wiarygodności finansowej i utrudniłoby w przyszłości wnioskowanie o przyznanie innego zobowiązania;

Prolongata kredytu a karencja

Chociaż wiele osób, takich pojęć jak prolongata kredytu i karencja, używa zamiennie, to są to dwa odrębne produkty bankowe. Od tego, na które z tych rozwiązań się zdecydujemy, będzie zależało, chociażby to, jaką część długu przyjdzie nam spłacić „przy okazji” kolejnej raty. Karencja to zawieszenie kapitałowej części kredytu. Oznacza to, że nawet jeśli z niej skorzystamy, to wciąż będziemy musieli uiścić odsetkową część raty. Warto o tym pamiętać, karencja nie powoduje bowiem, że o naszym długu będziemy mogli, choć na chwilę „zapomnieć”. Z kolei prolongata kredytu pozwala odroczyć płatność zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty.

Komentarze (0)
Zostaw komentarz