Pożyczki w lombardzie pod zastaw

pożyczki w lombardzie

Lombard to instytucja, która bez wątpienia wpisuje się w krajobraz polskich miast. Bardzo często poszukiwanie szybkiego zastrzyku gotówki prowadzi nas właśnie tam. Wzrost ryzyka utraty zatrudnienia, szybujące koszty życia, czy nagłe wydatki — to powszechnie wymieniane pobudki osób korzystających z takiej formy finansowania.

Według raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) lombardy odwiedza blisko 4,5 mln Polaków 1. Pożyczki lombardowe pod zastaw cieszą się niemal taką samą popularnością, jak te z uregulowanych firm pożyczkowych.

Lombard powoli przestaje kojarzyć się z totalnym aktem desperacji, a po prostu z wygodną i przede wszystkim szybką formą uzyskania środków pieniężnych. I to wszystko bez zobowiązań. Jak naprawdę wyglądają pożyczki w lombardzie? Co można dać pod zastaw? Sprawdźmy to!

Jak wygląda pożyczka pod zastaw w lombardzie?

W lombardzie uzyskujemy krótkoterminowe pożyczki pod zastaw. Do ich wzięcia potrzebny jest jedynie nasz dowód osobisty i wartościowy przedmiot. Taka rzecz — na okres trwania umowy — wchodzi w posiadanie pożyczkodawcy. Nie ma innej opcji, aby pozyskać gotówkę w lombardzie, jak tylko poprzez zastaw (ewentualnie sprzedaż) wartościowych przedmiotów.

Podstawową zaletą pożyczek w lombardzie to brak jakiejkolwiek weryfikacji zdolności kredytowej. Nikt nie sprawdza, czy jesteś zadłużony, czy masz komornika, czy może opóźniasz się w spłacie pożyczki. Tutaj nikogo nie obchodzi Twoja sytuacja finansowa.

pożyczka w lombardzie - na czym polega?

Jakie są warunki pożyczki udzielanej w lombardzie?

Zaciągnięcie pożyczki w lombardzie mocno różni się od tej, uzyskiwanej w firmie pożyczkowej. W lombardzie możemy uzyskać finansowanie o wysokości wartości zastawu. Im bardziej cenną rzecz zastawimy, tym większą kwotę otrzymamy. Jednakże warto pamiętać, że im wyższa kwota pożyczki, tym wyższe opłaty za nią idące. Ostatecznie trudniej takie zobowiązanie spłacić.

Aby uzyskać finansowanie w lombardzie, nie musimy spełniać skomplikowanych kryteriów, wystarczy, że:

 • masz ukończone 18 lat,
 • posiadasz ważny dokument tożsamości,
 • masz pod zastaw wartościową rzecz,
 • posiadasz dowód, że zastawiany przedmiot należy do ciebie (wymagane w przypadku przedmiotów o dużej wartości).

Jak widać, wymagania odnośnie pożyczki w lombardzie są mocno uproszczone. Praktycznie każda dorosła osoba może uzyskać finansowanie w takiej instytucji. Wystarczy, że posiada przedmiot, który przedstawia jakąś wartość.

Jak przebiega proces ubiegania o pożyczkę w lombardzie?

Najpierw pracownik lombardu wycenia przedmiot, który ma być naszym zastawem. Zwykle jest to 30-60% realnej wartości przedmiotu. Jednakże według przeprowadzonych przez ZPP badań, okazało się, że wycena przedmiotu oddawanego do lombardu wynosi przeważnie ok. 35 proc. wartości rynkowej.

Jeśli jesteśmy gotowi zaakceptować proponowaną za zastaw kwotę, przechodzimy do formalności.

Przykład:
Kasia potrzebuje szybkiej gotówki. Jako sposób finansowania wybiera lombard. Chce w nim zastawić swój laptop o wartości rynkowej ok. 3000 zł. Na jaką kwotę pożyczki może liczyć?

Opierając się o powyższe informacje, Kasia ma szansę otrzymać pożyczkę w wysokości od 900 zł do 1800 zł. Aczkolwiek najbardziej prawdopodobna kwota to 1050 zł (35 % od wartości rynkowej).

Oprocentowanie pożyczki lombardowej

Lombardy zobowiązane są przestrzegać przepisów, określających maksymalną wysokość oprocentowania dla kredytów konsumenckich. Zgodnie z art. 359 § 2 kodeksu cywilnego takie maksymalne oprocentowanie w stosunku rocznym nie może przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych2.

Jednak do pożyczanej kwoty, oprócz tradycyjnych odsetek, umowa pożyczki lombardowej dolicza wiele dodatkowych kosztów, np. prowizję, koszty ubezpieczenia, opłatę za przechowanie przedmiotu zastawu itd. Opłaty te, generują horrendalnie wysoki całkowity koszt pożyczki.

Warto wiedzieć

Zgodnie z przepisami, od 2015 roku lombardy powinny działać w formie instytucji pożyczkowej. A więc mają posiadać formę spółki kapitałowej oraz kapitał zakładowy. Tym samym winny podlegać pod przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim.

Niestety, mimo tego wciąż niewielki odsetek lombardów działających w Polsce jest wpisanych do Rejestru Instytucji Pożyczkowych KNF. Jak to możliwe?

Lombardy omijają prawo, poprzez zawieranie z klientami umów sprzedaży przedmiotów z prawem ich odkupu oraz umów odpłatnego przechowywania rzeczy, a nie umów pożyczkowych.

W ten sposób, legalnie omijają restrykcyjne przepisy. Dzięki temu mają możliwość naliczania wszelkiego rodzaju opłat, które nie podlegają żadnym ograniczeniom.

Co można zastawić w lombardzie?

Przedmiotem zastawu w lombardzie może być praktycznie wszystko, na co zgodzi się osoba pracująca w tej instytucji. Ogranicza nas praktycznie tylko wyobraźnia. Jednakże oczywistym jest fakt, że rzecz musi wykazywać wartość materialną, a nie jedynie sentymentalną.

Najczęściej w lombardzie zastawiane są takie przedmioty:

 • sprzęt AGD i RTV;
 • biżuteria;
 • sprzęt elektroniczny, taki jak laptopy, tablety, smartfony, smartwatche;
 • papiery wartościowe;
 • złoto, srebro;
 • antyki;
 • dzieła sztuki — obrazy, rzeźby itp.;
 • sprzęt sportowy, np. rower, bieżnia, orbitrek itp.;
 • sprzęt fotograficzny;
 • narzędzia;
 • zabawki;
 • instrumenty;
 • pojazdy mechaniczne (warto pamiętać, że nie każdy lombard decyduje się na przyjęcie pod zastaw samochodu, czy innych pojazdów o większej wartości).

Pożyczka lombardowa: wady i zalety

Pożyczka w lombardzie często budzi w ludziach mieszane odczucia. Jedni traktują ją jak lichwę, drudzy uważają, że to duże ułatwienie w pozyskaniu gotówki, zwłaszcza jeśli nie mamy czasu lub możliwości na zawarcie zwyczajnej umowy pożyczkowej.

Bezspornie można rzec, że pożyczki lombardowe mają swoje oczywiste plusy i minusy. To od nas zależy, jak w swojej ocenie je uznamy.

Zalety pożyczki w lombardzie:

 • Szybki zastrzyk dodatkowej gotówki
  Nie masz zdolności kredytowej, albo czasu na szukanie pożyczki online? Pożyczka w lombardzie to prosty i szybki sposób na krótkoterminowe pożyczenie pieniędzy.
 • Minimum formalności
  W lombardzie nie musisz przedstawiać zaświadczeń o zarobkach, czy innych tego typu dokumentów.
 • Dowolność przedmiotu zastawu
  Przedmiotem zastawu może być praktycznie każda wartościowa rzecz ruchoma.
 • Brak weryfikacji w rejestrach dłużników
  Pożyczając pieniądze w lombardzie, nie musisz obawiać się negatywnej decyzji kredytowej, tak jak może mieć to miejsce w przypadku tradycyjnych pożyczek. Nawet jeśli posiadasz złą historię kredytową, otrzymasz pieniądze w ramach pożyczki pod zastaw.

Wady pożyczki lombardowej:

 • Krótki czas trwania pożyczki
  Termin spłaty pożyczki w lombardzie to zwykle 30-31 dni (Podobnie jak w przypadku chwilówki). Jednak może być on jeszcze krótszy. Jeśli wiemy, że możemy mieć problem ze spłatą zobowiązania w terminie, warto rozejrzeć się za lombardem, który oferuje przedłużenie terminu spłaty. Taka opcja jednak jest dodatkowo płatna.
 • Wysoki koszt pożyczki
  Nie ma co ukrywać — lombard nie zaskoczy nas niskimi opłatami. Koszty pożyczki zaciągniętej w tej instytucji są nieraz absurdalnie wysokie.
 • Mocno zaniżona wycena przedmiotu zastawu
  Z faktem tym, wiążą się dwie kwestie:
  Pierwsza to taka, że za stosunkowo niskie pieniądze możemy stracić wartościowy przedmiot, często o charakterze sentymentalnym.
  Druga kwestia — zaniżona wycena równa się niska kwota pożyczki.
 • Realna możliwość utraty zastawu
  Jeśli nie dotrzymamy terminu spłaty pożyczki, zastawiony przedmiot staje się własnością lombardu.

Czy pożyczka w lombardzie jest bezpieczna?

Pożyczki pod zastaw w lombardzie są bezpieczne, pod warunkiem że wybrany przez nas lombard świadczy usługi na przejrzystych i uczciwych warunkach. Głównie chodzi tu o kwestię rzetelnego wycenienia przedmiotu, bez mocnego zaniżania jego wartości.

Ryzyko, jakie ponosimy, zawierając umowę pożyczki lombardowej, opiera się głównie na możliwości utraty cennego dla nas przedmiotu (w przypadku niedotrzymania terminu spłaty zobowiązania).

Choć z punktu widzenia ochrony konsumenta (dane na podstawie raportu ZPP) w instytucjach lombardów zdiagnozowano szereg nieprawidłowości.

Do głównych nierzetelności zaliczyć można:

 • nieudostępnianie wzoru umowy do wglądu klienta przed podpisaniem umowy
 • ustne i rozbieżne informacje o rzeczywistych kosztach pożyczki;
 • znaczące rozbieżności w wycenach zastawianych przedmiotów;
 • brak klauzul o przetwarzaniu danych osobowych klientów;
 • brak przejrzystych zasad kalkulacji kosztów;
 • nieprawidłowości w zakresie dokumentowania transakcji.

Takie nieuczciwe praktyki w lombardach to niestety smutne realia. Każdy jednak sam decyduje, w jakiej instytucji chce pożyczyć pieniądze.

Aby upewnić się, że pożyczka oferowana przez lombard jest dla Ciebie bezpieczna, przed podpisaniem zawsze uważnie przeczytaj umowę. Uchroni Cię to przed przykrymi konsekwencjami niekorzystnych zapisów.

Lombardy są w Polsce popularnym miejscem pożyczania pieniędzy na krótki okres czasu. Mimo wielu negatywnych aspektów wciąż wiele Polaków wybiera bez wahania właśnie pożyczki lombardowe.

Źródło:

1. https://zpp.net.pl/badanie-zpp-rynek-lombardow-rosnie-jak-na-drozdzach/

2. https://arslege.pl/zrodla-i-wysokosc-odsetek/k9/a4220/

5/5 - (4 votes)
Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Michał
  Napisany
  14.07.2020, 15:24
  Michał

  Czy mogę zastawic router na abonament sieć play Huawei pod zastaw?