Pożyczki w lombardzie pod zastaw

Pożyczki w lombardzie pod zastaw

Istnieją ciekawe i niszowe sposoby na pożyczanie, które choć nie robią zawrotnej popularności – są warte uwagi. Poza tradycyjnymi pożyczkami pozabankowymi i pożyczkami prywatnymi, istnieje też możliwość zaciągnięcia pożyczki w lombardzie. Jak to działa i czy jest to bezpieczna metoda pożyczania?

Dominującym sposobem na pożyczanie pieniędzy, który stale umacnia swoją pozycje na rynku finansowym. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozważyć innych, mniej popularnych sposobów pożyczania pieniędzy. Poza pożyczkami prywatnymi, do których wielu podchodzi nieufnie, istnieje też coś takiego, jak pożyczki w lombardzie.

Lombardy mogą także pożyczać

Lombardy to upowszechnione i dobrze rozpoznawalne lokale usługowe, ale raczej konsekwentnie upadające na znaczeniu i przez mało kogo kojarzone z usługą pożyczania. Bo faktycznie, lombardy nie prowadzą czegoś takiego, jak usługi stricte pożyczania pieniędzy. Działa to na nieco innych zasadach, zachowując jednak ogólny sens tego typu transakcji.

Lombardy są zazwyczaj oznaczone w taki sposób, że ciężko je pomylić z jakimkolwiek innym punktem usługowym. Celem takich placówek jest skup wszelkiego, określonego zazwyczaj rodzaju towaru i prowadzenie ich sprzedaży w ustalonych przez prowadzącego obiekt cenach. W lombardzie można nie tylko pozostawić w rozliczeniu niepotrzebny sprzęt domowy, ale i jest opcja zastawienia go.

Ta popularna niegdyś transakcja polegała na pozostawieniu przedmiotu na określony czas i uzyskania w zamian za niego danej kwoty pieniężnej. I to właśnie tę metodę można uznać za omawianą pożyczkę w lombardzie.

Pożyczka w lombardzie – na czym polega?

Pożyczenie pieniędzy w lombardzie może być ciekawym sposobem na uzyskanie tymczasowej gotówki dla osób, które jak już wyżej wspomniano – z różnych powodów nie chcą korzystać z innych metod pożyczania. Pożyczki w lombardzie mają format krótkoterminowy i jak już wspomniano wcześniej – polegają na zastawieniu określonego przedmiotu na umówioną sumę.

Prowadzący lombard zobowiązuje się wypłacić ustaloną kwotę pieniężną i nie sprzedawać pozostawionego towaru. Jest on formą zabezpieczenia i może ulegać sprzedaży tylko w przypadku np. unikania spłaty pożyczki lub zerwania kontaktu z lombardem przez pożyczkobiorcę.

W przypadku upłynięcia terminu spłaty, pożyczający jest zobowiązany zwrócić określoną sumę pieniężną. W zamian, otrzymuje zastawiony towar, który nie może zostać uszkodzony i musi być w takim samym stanie, jakim go wcześniej składano.

Co można zostawić w lombardzie na pożyczkę?

W lombardach najczęściej pozostawia się przedmioty gospodarstwa domowego i użytku codziennego. Muszą one być jednak w stosunkowo dobrym stanie (pozwalającym przynajmniej na bezawaryjne lub bezproblemowe użytkowanie). Ponadto, powinny też mieć określoną wartość.

W zależności od tego, ustalana będzie proporcja wartości pożyczki. Możliwe, że jeśli pożyczający nie będzie nią usatysfakcjonowany, to konieczne będzie dostarczenie innego przedmiotu o wyższej wartości.

Do lombardu można złożyć w celu pożyczkowym takie przedmioty jak poniższe.

 • Sprzęt RTV i AGD – telewizor, komputer, laptop, tablet, telefon komórkowy, pralka, mikrofalówka, parowar, toster, lokówka, prostownica do włosów.
 • Biżuteria i przedmioty osobiste – kolczyki, zegarki, bransoletki, obrączki, pierścionki.
 • Przedmioty codziennego użytku – rower, rolki.
 • Wartościowa odzież – płaszcze, buty, kapelusze, czapki.

Jakie dane będą potrzebne?

Podczas pożyczki w lombardzie, wskazane będzie sporządzenie umowy, niezależnie od ustalonej w kodeksie cywilnym wartości minimalnej przedmiotu. Warto będzie podać na niej kluczowe dane.

 • Imię, nazwisko, adres, numer PESEL obu stron.
 • Kwota pożyczonej kwoty pieniężnej i ewentualne odsetki.
 • Dokładny termin zwrócenia pieniężnej kwoty pożyczki.
 • Nazwa, rodzaj i wartość zastawionego przedmiotu.
 • Szczegółowy protokół dokumentujący stan przedmiotu w czasie złożenia go do lombardu.
 • Podanie klauzuli regulującej ewentualne opóźnienie w zwrocie pożyczki lub nieuczciwe sprzedanie przedmiotu przed terminem spłaty przez właściciela lombardu.
 • Data, miejsce i podpis obu stron.

Lombardy – także w internecie!

Warto dodać, że coraz popularniejsze są lombardy działające w internecie. Zgodnie z trendami i tendencjami rynkowymi, także i pożyczkę w lombardzie można uzyskać nie wychodząc w domu. W takiej sytuacji przedmiot należy wysłać np. kurierem lub pocztą, a pieniądze mogą przyjść w formie przelewu bankowego.

Jest to oczywiście transakcja podwyższonego ryzyka, którą należy wykonywać tylko z dobrze sprawdzonymi internetowymi lombardami. Z racji gabarytów niektórych przedmiotów, może to być niewygodne i bardziej sensowna pozostanie transakcja w tradycyjnej formie.

5/5 - (2 votes)
Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Michał
  Napisany
  14.07.2020, 15:24
  Michał

  Czy mogę zastawic router na abonament sieć play Huawei pod zastaw?