Pożyczki społecznościowe

Pożyczka społecznościowa to ciekawa alternatywa dla szybkiej pożyczki i kredytu bankowego Udzielana jest przez nieznajomych w ramach sfery social lending, a jej warunki ustalane są indywidualnie. Zobaczmy, jak działają pożyczki społecznościowe i czy warto z nich skorzystać.

Na polskim rynku popularność pożyczek społecznościowych jest niewielka, choć eksperci uważają, że jest to przyszłościowy i najszybciej rozwijający się produkt w naszym kraju.

Czym się charakteryzują pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe to nowatorski sposób pożyczania pieniędzy oparty na udzieleniu zobowiązania między dwiema osobami fizycznymi (bez żadnego pośrednictwa banków i firm pożyczkowych). Kontaktują się one ze sobą za pomocą specjalnych serwisów internetowych. W przypadku pożyczki tego rodzaju rolę instytucji udzielającej finansowania pełnią platformy social lendingu. Łączą one między sobą osoby chcące pożyczyć pieniądze i te, które są w stanie udzielić im takiej pomocy.

Pierwsza strona zajmująca się pożyczkami społecznościowymi narodziła się w Wielkiej Brytanii. To tam po raz pierwszy pojawiła się usługa, tzw. „każdy z każdym” – znana dokładniej jako social lending. W ślad za Wielką Brytanią poszły też inne kraje Europy oraz Stany Zjednoczone. W Polsce temat pożyczek społecznościowych funkcjonuje stosunkowo od niedawna – bo od 2008 r.

Na platformach social lending odnajdziesz zarówno pożyczki krótkoterminowe podobne do chwilówek, jak i pożyczki długoterminowe – w większej kwocie i na dłuższy okres spłaty.

Jak może wyglądać taka transakcja w praktyce?

Osoba X chętna jest udzielić finansowania osobie Y, która sprosta jej oczekiwaniom. Zakłada w tym celu konto i dodaje swoją ofertę, która pokazuje się w odpowiedniej kategorii. Osoba X jako pożyczający może zaznaczyć preferowane warunki umowy pożyczki, np. kwotę pożyczki, termin spłaty, itp. Udostępnia później swój kapitał, który pożyczkobiorca zwraca na określonych warunkach.

Widzimy więc, że umowa pożyczki społecznościowej jest bardzo zbliżona do tych, jakie funkcjonują w sklepach internetowych czy portalach sprzedażowych. Z reguły, w procesie pożyczania środków nie powinny tutaj uczestniczyć żadne firmy i podmioty gospodarcze. Mogą one jedynie udostępniać przestrzeń do świadczenia opisywanych usług.

Co musisz wiedzieć, decydując się na pożyczkę społecznościową?

Udzielenie pożyczki społecznościowej, choć jest dość specyficzne, to pod wieloma względami przypomina inne produkty z branży finansowej. Przede wszystkim musisz być przygotowanym na kilka rzeczy.

 1. Inwestor, który oferuje pożyczkę, ma prawo określić charakterystykę pożądanego klienta. Może, np. przeprowadzić selekcję zainteresowanych osób, które chcą pożyczyć pieniądze.
 2. Pożyczający może poprosić klienta o przedstawienie swojej zdolności kredytowej. Np. poprzez przesłanie raportu nt. historii finansowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub z innych biur informacji gospodarczej.
 3. Czasem zamiast weryfikacji zdolności kredytowej, inwestor wymaga zabezpieczenia spłaty pożyczki (np. poprzez zastaw auta, nieruchomości lub innego mienia). Chce w ten sposób uniknąć ryzyka związanego z brakiem zwrotu środków lub opóźnień w spłacie.
 4. Oferty inwestorów są między sobą bardzo konkurencyjne. Zdarza, że pożyczka udzielana jest błyskawicznie i po chwili znika ze strony. Ale może być też tak, że czas oczekiwania na decyzję inwestora jest długi. Zainteresowanie tą formą finansowania jest na tyle duże, że podobnie jak w przypadku innych usług internetowych, trzeba liczyć się ze sporą rywalizacją.

Na co zwrócić uwagę, szukając pożyczki społecznościowej?

Przy pożyczkach społecznościowych trzeba uważać na potencjalne zagrożenia. Dlatego powinieneś nie tylko wnikliwie studiować zapisy umowy, ale i bacznie zwracać uwagę na warunki opisane w umowie pożyczki.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwania korzystnej pożyczki społecznościowej?

 1. Koszty: pożyczanie pieniędzy to usługa, na której pożyczający chce zarobić. W przypadku firm pożyczkowych i banków sposób naliczania kosztów kredytów i pożyczek jest uregulowany prawnie. Natomiast pożyczki prywatne, jak i omawiane pożyczki społecznościowe cechują się o wiele większą swobodą. Z tego względu, zwróć uwagę na prowizję, oprocentowanie i ewentualne odsetki. Jeżeli to możliwe, poproś pożyczkodawcę o kalkulację całkowitego kosztu pożyczki. Pozwoli to ocenić, ile dodatkowo zapłacisz za usługę i czy w ogóle jest ona opłacalna.
 2. Formalności: zapytaj inwestora o kwestię formalności i zabezpieczenia. Zorientuj się, jak przebiega weryfikacja, czy jest niezbędne przedstawienie np. zaświadczeń o zarobkach lub dokumentów od pracodawcy. Niekiedy może się okazać, że przez dodatkowy czas poświęcony na skompletowanie dokumentów, szybkie uzyskanie pożyczki wcale nie jest takie łatwe.
 3. Zabezpieczenia: dokładnie zapytaj danego pożyczkodawcę o kwestię formalności i zabezpieczenia. Zorientuj się, jak przebiega weryfikacja, czy jest niezbędne przedstawienie np. zaświadczeń o zarobkach lub dokumentów od pracodawcy. Niekiedy może się okazać, że przez dodatkowy czas poświęcony na skompletowanie dokumentów, szybkie uzyskanie pożyczki wcale nie jest takie łatwe.
 4. Zaufani pożyczkodawcy: nie wybieraj pochopnie! Sprawdź, kto jest stroną umowy pożyczki. Np. czy dany inwestor posiada np. opinie innych klientów, ma wiarygodne dane osobowe i czy informacje o nim wzbudzają zaufanie. W razie wątpliwości lepiej odrzuć ofertę i szukaj dalej, dzięki czemu uchronisz się przed oszustwem.

Co składa się na koszt pożyczki społecznościowej?

Niestety, same koszty pożyczki społecznościowej ze względu na specyficzną formę finansowania i indywidualne warunki, mogą być bardzo wysokie. Co możemy do nich zaliczyć?

 • Opłata serwisowa, którą doliczy sobie serwis za samo pośrednictwo w znalezieniu pożyczki.
 • Prowizja za przyznanie finansowania (stanowi kilka % wartości zobowiązania).
 • Ewentualna dodatkowa opłata za przedłużenie terminu spłaty (pamiętaj tylko, że nie każdy inwestor oferuje takie rozwiązanie).
 • Kolejną opcjonalną opłatą jest opłata weryfikacyjna, np. za zajrzenie do BIK lub innego rejestru.

W niektórych przypadkach, np. gdy inwestor nie zajrzy do BIK lub KRD może w zamian wymagać dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci weksla in blanco, poręczyciela.

Jakie są warunki otrzymania pożyczki społecznościowej?

Przede wszystkim, aby wnioskować o taką formę wsparcia, zarejestruj się na jednej z platform społecznościowych. Pożyczki tego typu nie mają żadnego zewnętrznego nadzoru, dlatego każdy prywatny inwestor ma możliwość ustalać warunki pod własne preferencje. Niestety, nie zawsze są one korzystne dla samego pożyczkobiorcy. Oczywiście zawsze istnieje opcja negocjacji.

Bądź jednak uważny przy tego typu transakcjach! Nie wnioskuj o pierwszą ofertę z brzegu, a najlepiej dokonaj porównania minimum kilka docelowych propozycji pożyczek.

Dla kogo pożyczka społecznościowa to dobry wybór?

Spójrzmy, dla kogo pożyczki społecznościowe są dobrą furtką. Na pewno pewne wyjście z sytuacji znajdą osoby, które:

 • mają niską zdolność kredytową lub
 • z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z pomocy instytucji finansowych.

Jednak w ostatnim czasie platformy społecznościowe przyciągają szersze grono klientów:

 • posiadaczy kart kredytowych, którzy chcą uregulować jak najszybciej swoje zadłużenie;
 • inwestorów obracających się we flippingu nieruchomości i w innych inwestycjach, wymagających szybkich decyzji;
 • przyszłych właścicieli aut, zaciągających pożyczkę na ten cel.

Każdy z nas może zarejestrować się na takim serwisie i zdecydować się – czy chce poszukać ciekawej oferty pożyczki, czy może wystąpić w roli pożyczkodawcy.

Zalety pożyczek społecznościowych

Prezentujemy najistotniejsze zalety pożyczek społecznościowych:

 • Brak potrzeby wychodzenia z domu – pożyczki społecznościowe powstały na gruncie online i to właśnie tutaj odnajdują się najlepiej. Wystarczy, że włączysz komputer i znajdziesz odpowiednią dla siebie ofertę, nie wychodząc z domu i nie poświęcając na to zbyt wiele czasu.
 • Szeroka dostępność – oferta pożyczek społecznościowych jest niezwykle szeroka. Bo choć jest to usługa stosunkowo niszowa, to ma kilka konkurencyjnych platform. W zależności od upodobań możesz wybrać serwis, któremu ufasz najbardziej.
 • Spersonalizowana oferta – tego typu pożyczki udzielane są na różnych warunkach i różnych parametrach. Dzięki czemu kierowane są do oczekiwań dużego grona klientów. Zarówno tych, którzy poszukują małych kwot na krótki okres, jak i tych starających się o większe sumy z dłuższym terminem spłaty.
 • Dowolny cel – kwota pożyczki w całości może być przeznaczona na różnorodne wydatki.
 • Minimum formalności – pożyczki społecznościowe to często też pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach. Pozwalają zaoszczędzić czas i uniknąć ewentualnych formalności, które przy dokładniejszej weryfikacji mogą utrudnić otrzymanie środków.
 • Opcja negocjacji kosztów pożyczki (szczególnie gdy jako klient poddasz się dobrowolnej weryfikacji tożsamości).

Wady pożyczek społecznościowych:

 • spore ryzyko oszustwa,
 • wysoki całkowity koszt pożyczki (m.in. za opłatę serwisową i weryfikację),
 • brak regulacji prawnych chroniących obie strony umowy,
 • dłuższy czas oczekiwania na pieniądze niż w banku i firmie pożyczkowej,
 • obowiązek odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku od pożyczki (przez pożyczkobiorcę) oraz podatku od zysków kapitałowych (przez inwestora).

Najczęściej zadawane pytania

Czy istnieją pożyczki społecznościowe dla zadłużonych?

Tak, jeśli znajdujesz się wśród potencjalnych pożyczkobiorców, którzy figurują w bazach dłużników, nadal możesz starać się o pozyskanie środków. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie i niezależnie od wpisów. Choć wtedy całkowity koszt pożyczki może być wysoki.

Czy pożyczkodawcy udzielający pożyczek społecznościowych sprawdzają rejestry dłużników?

Wielu prywatnych inwestorów jest skłonna udzielić pożyczki społecznościowej bez dokładnej weryfikacji klienta, czyli bez zaglądania do rejestrów dłużników. Wiąże się to natomiast z wyższymi kosztami – a dokładniej mówiąc, z prowizją i zabezpieczeniem (najczęściej w postaci zastawu).

Czy social lending to bezpieczna forma pożyczania?

Niestety, social lending to sfera wciąż nieuregulowana prawnie na naszym podwórku. Oczywiście najbardziej rzetelne platformy dokładają wszelkich starań, by obie strony umowy czuły się w pełni bezpieczne. Jednak nadal z pożyczką społecznościową wiąże się spore ryzyko. Dlatego, jeśli chcemy się czuć pewnie i bezpiecznie, korzystajmy z usług serwisów o ugruntowanej pozycji i cieszących się dobrą opinią wśród klientów. Warto przed tym dokładnie zapoznać się z regulaminem wybranego serwisu, by żadna opłata serwisowa czy inne tego typu koszty nas nie zaskoczyły.

Gdzie szukać ofert pożyczek społecznościowych?

Najpopularniejsze i sprawdzone platformy, które polecamy to: Finansowo.pl oraz Future Capital (oferuje pożyczki społecznościowe dla firm). Jeszcze do niedawna do tego grona należał serwis Fellow Finance. Obecnie oferuje on pożyczki ratalne dla osób fizycznych i finansowanie faktur dla przedsiębiorców.

4.6/5 - (110 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz