Pożyczki społecznościowe nie tylko dla zadłużonych

Pożyczki społecznościowe

Stając przed potrzebą uzyskania pomocy finansowej, jako konsumenci jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Możemy korzystać z wielu różnych sposobów finansowania. Inną, godną uwagi metodą są tzw. pożyczki społecznościowe. Choć jest ona stosunkowo niszowa, to cieszy się rosnącą popularnością wśród pożyczkobiorców.

▶ Ranking pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 14 Października 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
40 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
1 000 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
91 - 120 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
100 - 5 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
30 - 61 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
100 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? Bez względu na kwotę pożyczki!
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
10 - 30 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
200 - 5 000 zł
? do 3000 zł darmowa
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? od 200 zł do 3000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «

Zdarzają się w życiu różne sytuacje, w których pojawia się potrzeba uzyskania dodatkowego „zastrzyku gotówki”. Bieżące środki czy zebrane oszczędności mogą być niewystarczające, by pokryć naprawdę pilne wydatki. Niekiedy może to być np. potrzeba przeprowadzenia remontu mieszkania, naprawy samochodu czy skompletowania wyprawki szkolnej. Czasem też dodatkowa gotówka może okazać się przydatna np. na wymarzony urlop, kupno nowego komputera bądź inne sprawy, które zwyczajnie nie mogą czekać.

W obliczu takich wyzwań, uwagę klientów próbują zwrócić firmy pożyczkowe reklamujące swoje usługi niemal na każdym kroku. Oferują pierwsze pożyczki za darmouproszczone formalności, a także atrakcyjne kwoty zobowiązań. Alternatywnym rozwiązaniem, dzięki któremu otrzymasz, jak najszybszą, jak najwygodniejszą i jak najbezpieczniejszą ofertę są także pożyczki społecznościowe. Czym są w praktyce?

Na czym polega udzielanie pożyczki społecznościowej?

Pożyczki społecznościowe to nowatorski sposób pożyczania pieniędzy, oparty na udzielaniu zobowiązań między dwiema osobami fizycznymi. Kontaktują się one ze sobą za pomocą internetowych platform służących specjalnie do tych celów i realizujących prosty schemat. Osoby chętne pożyczyć środki finansowe zakładają konto, dodają swoją ofertę, która pokazuje się w odpowiedniej kategorii. Takie osoby nie mogą być jednak całkowicie anonimowe. Ze względów bezpieczeństwa tożsamość każdej ze stron podlega weryfikacji. Zatem odnajdziemy tam zarówno pożyczki krótkoterminowe podobne do chwilówek, jak i pożyczki długoterminowe – w większej kwocie i na dłużej.

Osoba, która za pomocą portalu chętna jest pożyczyć środki finansowe poszukuje pożyczkobiorcy, który sprosta jej oczekiwaniom. Zazwyczaj już na samym początku można zaznaczyć preferowane parametry pożyczki, np. widełki kwotowe, termin spłaty oraz pozostałe cenne informacje. Główne zasady działania wielu platform oferujących pożyczki społecznościowe są więc bardzo zbliżone do tych, jakie funkcjonują w sklepach internetowych czy portalach sprzedażowych.

Z reguły, w procesie pożyczania środków w ramach pożyczek społecznościowych nie powinny uczestniczyć żadne firmy i podmioty gospodarcze. Mogą one jedynie udostępniać przestrzeń do świadczenia opisywanych usług.

Pierwsza strona zajmująca się pożyczkami społecznościowymi narodziła się w Wielkiej Brytanii. To tam po raz pierwszy pojawiła się usługa, tzw. „każdy z każdym” – znana dokładniej jako social lending. W ślad za Wielką Brytanią poszły też inne kraje Europy oraz Stany Zjednoczone. W Polsce samo rozwiązanie funkcjonuje stosunkowo od niedawna – bo od 2008 roku.

Pożyczki społecznościowe – zasady działania?

Zasady działania rynku pożyczek społecznościowych są oryginalne i specyficzne, ale i pod wieloma aspektami typowe dla branży usług finansowych. Chcąc skorzystać z tego typu usług musisz być przygotowanym na kilka rzeczy:

 1. Inwestor, który oferuje pożyczkę ma prawo określić charakterystykę pożądanego klienta. Co za tym idzie, może przeprowadzić selekcję w zgłoszeniach osób, które są zainteresowane pożyczeniem środków i odrzucić wybranych konsumentów.
 2. Choć nie jest to niezbędny aspekt, inwestor może poprosić konsumenta o przedstawienie swojej zdolności kredytowej. W tym celu, niekiedy niezbędne jest wydrukowanie lub przedstawienie pliku (np. pdf) z pobranym raportem na temat historii finansowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub innych bazach.
 3. Zamiast weryfikacji zdolności kredytowej, inwestor może poprosić o dokonanie zabezpieczenia spłaty pożyczki. Cel? Uniknąć strat wokół potencjalnego ryzyka związanego z brakiem uzyskania zwrotu środków lub opóźnień w spłacie. Wówczas konsument zobowiązany jest np. zastawić samochód, mieszkanie lub inne drogocenne mienie.
 4. Platformy umożliwiające ubieganie się o pożyczki społecznościowe to także przestrzeń do rywalizacji. Często się zdarza, że ciekawa oferta po chwili znika ze strony lub czas oczekiwania na odpowiedź ze strony inwestora nie jest błyskawiczny. Zainteresowanie tą formą pożyczek jest na tyle duże, że podobnie jak w przypadku innych usług internetowych, trzeba liczyć się z konkurencją.

Jakie korzyści wiążą się z pożyczkami społecznościowymi?

Mając na względzie wyżej wymienione informacje można stwierdzić, że pożyczki społecznościowe to rozwiązanie godne uwagi. Wiąże się z nim kilka istotnych korzyści, które w zależności od indywidualnych preferencji konsumenta, mogą okazać się kluczowe dla podejmowania decyzji o skorzystaniu z takich usług. Poznajmy najważniejsze zalety, jakie wiążą się z usługą udzielanych pożyczek społecznościowych.

 • Brak potrzeby wychodzenia z domu – pożyczki społecznościowe powstały w realiach internetowych usług finansowych i to właśnie tutaj odnajdują się najlepiej. Wystarczy włączyć komputer i znaleźć odpowiednią ofertę, nie wychodząc z domu i nie poświęcając na to zbyt wiele cennego czasu.
 • Szeroka dostępność – oferta pożyczek społecznościowych jest niezwykle szeroka. W polskim internecie, choć jest to usługa stosunkowo niszowa to ma kilka konkurencyjnych portali. W zależności od preferencji można wybrać tę platformę, której ufasz najbardziej.
 • Możliwość uzyskania spersonalizowanej oferty – pożyczki społecznościowe oparte są na różnych warunkach i różnych parametrach. Co za tym idzie, oferty skierowane są do oczekiwań bardzo obszernego grona klientów. Mowa tutaj zarówno o tych, którzy szukają środków w niewielkiej kwocie na krótki czas, jak i tych starających się o większe sumy pieniędzy z rozłożonym na dłużej terminem spłaty. Jaki jest cel takiej pożyczki? Dowolny! Co prawda, szukanie idealnej oferty może zająć czas, ale w zamian za atrakcyjne warunki jest to „gra warta świeczki”.
 • Możliwe minimum formalności – pożyczki społecznościowe to często też pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach. Dzięki czemu pozwalają oszczędzić czas i uniknąć ewentualnych formalności, które w tradycyjnej firmie pożyczkowej lub banku mogłyby utrudnić lub nawet uniemożliwić uzyskanie środków.

Na co trzeba uważać podczas ubiegania się o pożyczkę u inwestora?

Pożyczki społecznościowe to nie tylko zalety – to także szereg potencjalnych zagrożeń, jakie wiążą się z sektorem pożyczania pieniędzy. Dlatego należy nie tylko wnikliwie studiować zapisy umowy, ale i bacznie zwracać uwagę na warunki, jakie proponuje pożyczający. Pozwoli to uniknąć nieporozumień lub co gorsza – zabezpieczyć się przed oszustwem. Jako konsument, pamiętaj szczególnie o poniższych 4 elementach.

Na co trzeba uważać podczas ubiegania się o pożyczkę społecznościową u inwestora?

 1. Koszty

  pożyczanie pieniędzy to usługa, na której pożyczający chce zarobić. W przypadku firm pożyczkowych i banków sposób naliczania kosztów kredytów i pożyczek jest uregulowany prawnie. Natomiast pożyczki prywatne, jak i omawiane pożyczki społecznościowe cechują się o wiele większą swobodą. Z tego względu, zwróć uwagę na prowizję, oprocentowanie i ewentualne odsetki. Jeżeli to możliwe, poproś pożyczkodawcę o kalkulację całkowitego kosztu pożyczki. Pozwoli to ocenić, ile dodatkowo zapłacisz za usługę i czy w ogóle jest ona opłacalna.

 2. Formalności

  dokładnie zapytaj danego pożyczkodawcę o kwestię formalności i zabezpieczenia. Zorientuj się, jak przebiega weryfikacja, czy jest niezbędne przedstawienie np. zaświadczeń o zarobkach lub dokumentów od pracodawcy. Niekiedy może się okazać, że przez dodatkowy czas poświęcony na skompletowanie dokumentów, szybkie uzyskanie pożyczki wcale nie jest takie łatwe.

 3. Zabezpieczenia

  dokładnie zapytaj danego pożyczkodawcę o kwestię formalności i zabezpieczenia. Zorientuj się, jak przebiega weryfikacja, czy jest niezbędne przedstawienie np. zaświadczeń o zarobkach lub dokumentów od pracodawcy. Niekiedy może się okazać, że przez dodatkowy czas poświęcony na skompletowanie dokumentów, szybkie uzyskanie pożyczki wcale nie jest takie łatwe.

 4. Zaufani pożyczkodawcy

  nie wybieraj pochopnie! Sprawdź, czy dany inwestor posiada np. opinie innych pożyczkodawców, ma wiarygodne dane osobowe i czy informacje o nim wzbudzają zaufanie. W razie wątpliwości, lepiej odrzuć ofertę i szukaj dalej, dzięki czemu uchronisz się przed niechcianym oszustwem.

Pożyczki społecznościowe, czy to oferta dla zadłużonych?

Osoby zadłużone mogą skorzystać z oferty pożyczek społecznościowych. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i pożyczkodawca stara się zaoferować rozwiązanie które pomoże popoprawiać budżet. Sprawdź też ofertę pożyczek bez BIK

Pożyczanie społecznościowe to nadal branża niszowa w Polsce

Choć firmy oferujące pożyczki społecznościowe to branża, która powstała w zeszłym dziesięcioleciu to nadal wzbudza wiele niejasności.. Usługi pożyczek społecznościowych pozostają w naszym kraju niszowe i póki co nie ma sygnałów, aby miały one zagrozić np. pożyczkom tradycyjnym.

Jak podaje Gazeta Wyborcza1, np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych firmy pożyczkowe operują rocznie sumami, na bagatela kilkaset milionów lub nawet miliardów. Natomiast w Polsce pożyczane co roku sumy średnio nie przekraczają pułapu 30-50 milionów złotych. Liderem o niezagrożonej pozycji pozostaje Kokos.pl. Z czego to wynika? Być może z niewystarczającej promocji takich usług i właśnie – niewielkiej konkurencji na polskim rynku. Nie oznacza to jednak, że z pożyczek społecznościowych nie warto korzystać. Jak w każdej dziedzinie należy zachować rozwagę i ostrożność.

Jeżeli nie pożyczanie społecznościowe, to może jednak tradycyjne pożyczki i chwilówki?

Jeśli jednak pożyczki społecznościowe nie wzbudzają w Tobie wystarczającego zainteresowania, to skorzystaj z tradycyjnych usług pożyczkowych. W tym celu, przedstawiamy nasz ranking pożyczek pozabankowych, w którym zebraliśmy najlepsze i najnowsze oferty.

Oferty darmowych pożyczek:

Ostatnia aktualizacja: 15 Października 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
30 - 61 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
100 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? Bez względu na kwotę pożyczki!
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
10 - 30 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
200 - 5 000 zł
? do 3000 zł darmowa
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? od 200 zł do 3000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
10 - 45 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
200 - 5 000 zł
? do 3000 zł pierwsza darmowa
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? do 3000 zł darmowa
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
40 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
1 000 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «

Pożyczki społecznościowe – opinie

Korzystam z pożyczek społecznościowych już kilka lat. Bardzo odpowiada mi taka forma udzielania pożyczki. Trzeba uważać i dobrze czytać umowy, ale naprawdę można trafić na fajne, opłacalne oferty.
Polecam.

Malwina Zajączkowska, 08.08.2020r

Pożyczki społecznościowe ogólnie polecam. Nadal w Polsce są mało popularne, ale warto zwrócić na nie uwagę. Jak przy każdej pożyczce, czy kredycie kluczowe jest spłacanie w terminie, to nie ma większych problemów.

Kamil Korczyc, 12.11.2020 r

Dodaj własną opinię o pożyczkach społecznościowych w komentarzu, a opublikujemy ją na naszej stronie!

Źródła:

1.  http://wyborcza.biz/biznes/1,147582,21165114,pozyczki-spolecznosciowe-nie-chwycily-wolimy-brac-pieniadze.html?disableRedirects=true

4.6/5 - (110 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz