Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe czy też pożyczki społeczne to ciekawa alternatywa dla szybkich pożyczek i kredytów bankowych. Udzielane są przez nieznajomych w ramach sfery social lending, a ich warunki ustalane są indywidualnie. Zobaczmy, jak działają pożyczki społecznościowe i czy warto z nich skorzystać.

▶ Ranking pożyczek społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 27 Maja 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
61 dni
? Pierwsza pożyczka udzielana jest na 61 dni.
Okres spłaty
nawet w 15 minut
? Jest to uzależnione od banku, w którym jest rachunek oraz od godzin sesji księgowania
Czas wypłaty
100 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? Bez względu na kwotę pożyczki!
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
40 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
1 000 - 3 500 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
Provident Samoobsługowa
3 - 36 miesięcy
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 20 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
10 - 30 dni
Okres spłaty
nawet od 15 minut
? Jest to uzależnione od banku, w którym jest rachunek oraz od godzin sesji księgowania
Czas wypłaty
200 - 5 000 zł
? do 3000 zł darmowa
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? od 200 zł do 3000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
30 - 65 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
400 - 5 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? od 3000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
10 - 45 dni
Okres spłaty
od 15 minut
Czas wypłaty
200 - 3 000 zł
? do 3000 zł pierwsza darmowa
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? do 3 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «

Na polskim rynku popularność pożyczek społecznościowych jest niewielka, choć eksperci uważają, że jest to przyszłościowy i najszybciej rozwijający się produkt w naszym kraju.

W obliczu różnych wyzwań, zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się firmy pozabankowe reklamujące swoje usługi niemal na każdym kroku. Oferują pierwsze pożyczki za darmo (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 0%)uproszczone formalności, a także atrakcyjne warunki pożyczki. Czy w takiej sytuacji pożyczka społecznościowa ma jakikolwiek sens?

Na czym polega udzielanie pożyczki społecznościowej?

Pożyczki społecznościowe to nowatorski sposób pożyczania pieniędzy oparty na udzielaniu zobowiązań między dwiema osobami fizycznymi. Kontaktują się one ze sobą za pomocą specjalnych serwisów internetowych – bez żadnego pośrednictwa banków i firm pożyczkowych.

W przypadku pożyczki tego rodzaju rolę instytucji udzielającej finansowania pełnią platformy social lendingu. Łączą one między sobą osoby chcące pożyczyć pieniądze i te, które są w stanie udzielić im takiej pomocy.

Na platformach social lending odnajdziesz zarówno pożyczki krótkoterminowe podobne do chwilówek, jak i pożyczki długoterminowe – w większej kwocie i na dłużej. Jak może wyglądać taka transakcja?

Osoba X chętna jest udzielić finansowania osobie Y, która sprosta jej oczekiwaniom. Zakłada w tym celu konto i dodaje swoją ofertę, która pokazuje się w odpowiedniej kategorii. Osoba X jako pożyczający może zaznaczyć preferowane warunki umowy pożyczki, np. kwotę pożyczki, termin spłaty, itp. Udostępnia później swój kapitał, który pożyczkobiorca zwraca na określonych warunkach.

Widzimy więc, że umowa pożyczki społecznościowej jest bardzo zbliżona do tych, jakie funkcjonują w sklepach internetowych czy portalach sprzedażowych.

W przypadku pożyczek społecznościowych nie możemy mówić o całkowitej anonimowości. Ze względów bezpieczeństwa tożsamość każdej ze stron podlega weryfikacji.

Z reguły, w procesie pożyczania środków nie powinny tutaj uczestniczyć żadne firmy i podmioty gospodarcze. Mogą one jedynie udostępniać przestrzeń do świadczenia opisywanych usług.

Pierwsza strona zajmująca się pożyczkami społecznościowymi narodziła się w Wielkiej Brytanii. To tam po raz pierwszy pojawiła się usługa, tzw. „każdy z każdym” – znana dokładniej jako social lending. W ślad za Wielką Brytanią poszły też inne kraje Europy oraz Stany Zjednoczone. W Polsce temat pożyczek społecznościowych funkcjonuje stosunkowo od niedawna – bo od 2008 r.

Dla kogo polecana jest pożyczka społecznościowa?

Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą liczyć na uzyskanie kredytu lub pożyczki. Może to być wynik, np. złej historii kredytowej w BIK albo ogólnie niskiej zdolności kredytowej.

Jak wyglądają pożyczki społecznościowe w praktyce

Udzielenie pożyczki społecznościowej, choć jest dość specyficzne, to pod wieloma względami przypomina inne produkty z branży finansowej.

Przede wszystkim musisz być przygotowanym na kilka rzeczy.

 1. Inwestor, który oferuje pożyczkę, ma prawo określić charakterystykę pożądanego klienta. Może, np. przeprowadzić selekcję zainteresowanych osób, które chcą pożyczyć pieniądze.
 2. Pożyczający może poprosić klienta o przedstawienie swojej zdolności kredytowej. Np. poprzez przesłanie raportu nt. historii finansowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub z innych biur informacji gospodarczej.
 3. Czasem zamiast weryfikacji zdolności kredytowej, inwestor wymaga zabezpieczenia spłaty pożyczki (np. poprzez zastaw auta, nieruchomości lub innego mienia). Chce w ten sposób uniknąć ryzyka związanego z brakiem zwrotu środków lub opóźnień w spłacie.
 4. Oferty inwestorów są między sobą bardzo konkurencyjne. Zdarza, że pożyczka udzielana jest błyskawicznie i po chwili znika ze strony. Ale może być też tak, że czas oczekiwania na decyzję inwestora jest długi. Zainteresowanie tą formą finansowania jest na tyle duże, że podobnie jak w przypadku innych usług internetowych, trzeba liczyć się ze sporą rywalizacją.

Jakie korzyści wiążą się z pożyczkami społecznościowymi?

 • Brak potrzeby wychodzenia z domu – pożyczki społecznościowe powstały na gruncie online i to właśnie tutaj odnajdują się najlepiej. Wystarczy, że włączysz komputer i znajdziesz odpowiednią dla siebie ofertę, nie wychodząc z domu i nie poświęcając na to zbyt wiele czasu.
 • Szeroka dostępność – oferta pożyczek społecznościowych jest niezwykle szeroka. Bo choć jest to usługa stosunkowo niszowa, to ma kilka konkurencyjnych platform. W zależności od upodobań możesz wybrać serwis, któremu ufasz najbardziej.
 • Spersonalizowana oferta – tego typu pożyczki udzielane są na różnych warunkach i różnych parametrach. Dzięki czemu kierowane są do oczekiwań dużego grona klientów. Zarówno tych, którzy poszukują małych kwot na krótki okres, jak i tych starających się o większe sumy z dłuższym terminem spłaty.
 • Dowolny cel – kwota pożyczki w całości może być przeznaczona na różnorodne wydatki.
 • Minimum formalności – pożyczki społecznościowe to często też pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach. Pozwalają zaoszczędzić czas i uniknąć ewentualnych formalności, które przy dokładniejszej weryfikacji mogą utrudnić otrzymanie środków.

Na co trzeba uważać podczas ubiegania się o pożyczkę u inwestora?

Przy pożyczkach społecznościowych trzeba też uważać na potencjalne zagrożenia. Dlatego powinieneś nie tylko wnikliwie studiować zapisy umowy, ale i bacznie zwracać uwagę na warunki opisane w umowie pożyczki.

Na co trzeba uważać podczas ubiegania się o pożyczkę społecznościową u inwestora?

 1. Koszty

  pożyczanie pieniędzy to usługa, na której pożyczający chce zarobić. W przypadku firm pożyczkowych i banków sposób naliczania kosztów kredytów i pożyczek jest uregulowany prawnie. Natomiast pożyczki prywatne, jak i omawiane pożyczki społecznościowe cechują się o wiele większą swobodą. Z tego względu, zwróć uwagę na prowizję, oprocentowanie i ewentualne odsetki. Jeżeli to możliwe, poproś pożyczkodawcę o kalkulację całkowitego kosztu pożyczki. Pozwoli to ocenić, ile dodatkowo zapłacisz za usługę i czy w ogóle jest ona opłacalna.

 2. Formalności

  zapytaj inwestora o kwestię formalności i zabezpieczenia. Zorientuj się, jak przebiega weryfikacja, czy jest niezbędne przedstawienie np. zaświadczeń o zarobkach lub dokumentów od pracodawcy. Niekiedy może się okazać, że przez dodatkowy czas poświęcony na skompletowanie dokumentów, szybkie uzyskanie pożyczki wcale nie jest takie łatwe.

 3. Zabezpieczenia

  dokładnie zapytaj danego pożyczkodawcę o kwestię formalności i zabezpieczenia. Zorientuj się, jak przebiega weryfikacja, czy jest niezbędne przedstawienie np. zaświadczeń o zarobkach lub dokumentów od pracodawcy. Niekiedy może się okazać, że przez dodatkowy czas poświęcony na skompletowanie dokumentów, szybkie uzyskanie pożyczki wcale nie jest takie łatwe.

 4. Zaufani pożyczkodawcy

  nie wybieraj pochopnie! Sprawdź, czy dany inwestor posiada np. opinie innych klientów, ma wiarygodne dane osobowe i czy informacje o nim wzbudzają zaufanie. W razie wątpliwości lepiej odrzuć ofertę i szukaj dalej, dzięki czemu uchronisz się przed oszustwem.

Pożyczki społecznościowe, czy to oferta dla zadłużonych?

Czy istnieją pożyczki społecznościowe dla zadłużonych? Tak, jeśli znajdujesz się wśród potencjalnych pożyczkobiorców, którzy figurują w bazach dłużników, nadal możesz starać się o wsparcie finansowe.

Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie i niezależnie od wpisów. Choć wtedy całkowity koszt pożyczki może być wysoki. Inną alternatywą jest ranking pożyczek bez BIK.

Najistotniejsze wady i zalety pożyczki społecznościowej

Zalety:

 • pieniądze na dowolny cel,
 • wysokie kwoty pożyczki i długi okres spłaty,
 • wnioskowanie bez wychodzenia z domu,
 • wysoka przyznawalność (nawet dla zadłużonych),
 • różne sposoby weryfikacji,
 • opcja negocjacji kosztów pożyczki (szczególnie gdy jako klient poddasz się dobrowolnej weryfikacji tożsamości).

Wady:

 • spore ryzyko oszustwa,
 • wysoki całkowity koszt pożyczki (m.in. za opłatę serwisową i weryfikację),
 • brak regulacji prawnych chroniących obie strony umowy,
 • dłuższy czas oczekiwania na pieniądze niż w banku i firmie pożyczkowej,
 • obowiązek odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku od pożyczki (przez pożyczkobiorcę) oraz podatku od zysków kapitałowych (przez inwestora).

Pożyczanie społecznościowe to nadal branża niszowa w Polsce

Jak podaje Gazeta Wyborcza1 w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych firmy zajmujące się social lendingiem operują rocznie sumami na kilkaset milionów lub nawet miliardów. Natomiast w Polsce pożyczane co roku kwoty średnio nie przekraczają pułapu 30-50 milionów złotych.

Liderem o niezagrożonej pozycji jest Kokos.pl., który zostawia konkurentów daleko w tyle. Być może wynika to z niewystarczającej promocji takich usług i właśnie – niewielkiej konkurencji na polskim rynku. Nie przekreśla to jednak potencjału pożyczek społecznościowych. Bo czy to z chwilówek, tak i z tego typu produktu należy korzystać z rozwagą i ostrożnością.

Źródła:

1.  http://wyborcza.biz/biznes/1,147582,21165114,pozyczki-spolecznosciowe-nie-chwycily-wolimy-brac-pieniadze.html?disableRedirects=true

4.6/5 - (110 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz