Pożyczki prywatne

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne

Choć banki i firmy pozabankowe uznaje się za dwie, jedyne możliwości w kwestii potrzeby pożyczenia większej kwoty pieniędzy, to nie są oni w tej kwestii monopolistami. Poza kredytami, pożyczkami i chwilówkami, istnieje jeszcze możliwość pożyczki prywatnej. Na czym polega pożyczka prywatna, na co uważać i czy jest to bezpieczne?

Czym są pożyczki prywatne?

Pożyczki prywatne to rodzaj zobowiązania, które są zaciągane przez osoby bez zarejestrowanej działalności w formie firmy pożyczkowej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

W ten sposób, pożyczkę prywatną może udzielić tak naprawdę każda osoba.

 • Członek rodziny.
 • Partner/partnerka, mąż/żona.
 • Przyjaciel.
 • Osoba nieznajoma.
 • Osoba na co dzień poruszająca się w zupełnie innej branży.

Pożyczka prywatna może mieć formę przedmiotową, jak i pieniężną, a zasady jej funkcjonowania reguluje kodeks cywilny – tak, jak niegdyś sektor pożyczkowy. Wartość pożyczki może być dowolna. Od kilku, kilkunastu złotych, do nawet kilkudziesięciu i kilkuset tysięcy.

W wartości do 500 złotych pożyczka nie musi być spisywana na piśmie, powyżej tej wartości – zaleca się, aby odpowiedni dokument sporządzić. W przeciwnym przypadku, transakcja taka teoretycznie może zostać przez każdego podważona.

pożyczka prywatna

Dlaczego warto zaciągnąć pożyczkę prywatną?

Za popularnością pożyczek prywatnych i sensem przyglądania się temu rodzajowi zobowiązań świadczy wiele argumentów.

 • Są proste i szybkie w uzyskiwaniu.
 • Mają często luźne warunki, ustalane na podstawie negocjacji stron. Nie wynikają z zapisów prawa.
 • Nie wymagają zbyt wielu formalności, najczęściej potrzebna jest tylko umowa i dowód osobisty.
 • Rzadko  wymaga się najczęściej weryfikacji w bazach dłużników i rejestrach finansowych – w efekcie, osoba zaciągająca pożyczkę prywatną może mieć nie najlepszą historię finansową i negatywną zdolność kredytową.
 • Nie trzeba weryfikować danych, zakłada się w ramach gentlemeńskiej umowy, że obie strony są uczciwe i podają prawdziwe informacje.
zalety prywatnych pożyczek

Jak szukać pożyczki prywatnej?

Choć pożyczka prywatna sama w sobie jest zobowiązaniem funkcjonującym raczej między osobami dobrze się znającymi lub z polecenia bliskiego, to sektor ten oferuje swoje usługi np. w internecie lub w formie ogłoszeń na tablicach i słupach.

Warto szukać osób oferujących pożyczkę prywatną z pewnych stron internetowych i od osób, które podają o sobie jak najwięcej sprawdzonych informacji. Niestety, potencjalne ryzyko spotkania oszusta jest spore. Z tego względu, najlepiej jest poszukiwać pożyczki prywatnej w towarzystwie osoby doświadczonej lub doradcy finansowego.

Na jakie elementy oferty należy zwracać uwagę?

W przypadku pożyczek prywatnych, warto jeszcze przypomnieć, co jest najważniejsze podczas zapoznawania się z ofertą pożyczki. Osoba prywatna, jeśli specjalizuje się w takich zobowiązaniach, w sposób podobny do firmy pożyczkowej będzie próbowała podać zalety swojej oferty.

Warto podejść do tego krytycznie i przygotować się na weryfikację kluczowych elementów.

 • Kwota pożyczki a termin spłaty (czy zdąży się z regulacją zobowiązania).
 • Dodatkowe koszty pożyczki (jaki procent zobowiązania stanowi np. prowizja czy odsetki).
 • Wysokość oprocentowania.
 • Klauzula konsekwencji nieterminowej spłaty (po jakim czasie np. są naliczane odsetki karne lub kieruje się sprawę do sądu).
 • Zabezpieczenie umowy – należy wystrzegać się pożyczek prywatnych u nieznanych osób, które chcą np. zastawić dom, samochód, działkę i jakiekolwiek mienie.

Pożyczki prywatne a bezpieczeństwo

Wracając jeszcze do kwestii bezpieczeństwa, warto omówić kwestię, czy pożyczka prywatna jest w ogóle bezpieczna. I to jest całkowicie zależne od rodzaju osoby, u jakiej zaciąga się pożyczkę prywatną. Naturalnie, najmniej ryzykowne jest pożyczanie pieniędzy u bliskich i osób nam dobrze znanych.

W przypadku osoby nam nieznanej, poza wspomnianą weryfikacją tożsamości, należy wystrzegać się każdej osoby, która niechętnie ujawnia swoje szczegółowe dane.

 • Nie chce podać pełnych danych osobowych.
 • Nie chce udzielić informacji na temat tego czym się zajmuje.
 • Stosuje nienaturalny pośpiech w podpisywaniu umowy lub w ogóle nie chce jej podpisać.
 • W przesadny i wyolbrzymiony sposób zachwala ofertę swojej pożyczki.

Podatek od pożyczki od osoby prywatnej

Pożyczka prywatna, niezależnie od tego czy jest udzielona przez przedsiębiorstwo lub osobę prywatną,  jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych zwanym PCC. Obowiązek zapłacenia takiego podatku pojawia się w momencie zawarcia umowy, czyli podpisania jej przez obie strony wraz z datą i miejscem. Co ważne, ciąży on na pożyczkobiorcy. W czasie do 14 dni (2 tygodnie) od zawarcia umowy, należy udać się do Urzędu Skarbowego. Tam trzeba wypełnić tzw. deklarację PCC-3 i uiścić należną kwotę.

Co warto dodać, najważniejsze zasady co do funkcjonowania tego podatku uległy niedawno zmianom. Zmieniła się stawka podatkowa oraz progi kwotowe umożliwiające zwolnienie z płacenia daniny. Przedstawiamy dotychczasowy porządek prawny obowiązujący przed oraz po 2019 roku.

3.6/5 - (5 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz