Pożyczki pod weksel

Branża pożyczkowa kojarzy się zazwyczaj z ujednoliconym modelem działania. W rzeczywistości jest jednak silnie zróżnicowany. Przykładowo, pożyczka nie musi być udzielona poprzez klasyczną umowę. Jak działają pożyczki pod weksel?

Przebieg procesu ubiegania się o pożyczkę jest zazwyczaj podobny. Pomijając sprawdzanie danych klienta w rejestrach finansowych i przelew weryfikacyjny, sztandarowym elementem jest podpisanie umowy pożyczkowej.

Dokument ten jest wiążący i potwierdza na piśmie szczegółowe warunki pożyczki, przedstawia dane obu stron i określa ich prawa oraz obowiązki. Generalnie mówiąc, umowa pożyczkowa jest dowodem na to, że w ogóle doszło do udzielenia pożyczki.

Ma ona zatem taką samą funkcję jak każda inna umowa zawierana przy dowolnych transakcjach – kupno samochodu, wynajem mieszkania itd. Czy istnieje jednak możliwość uzyskania pożyczki bez tradycyjnej umowy? Jak najbardziej. Wówczas są to pożyczki pod weksel.

Sprawdź: Pożyczki ratalne, Chwilówki

Pożyczki pod weksel – na czym polegają?

Pożyczka pod weksel to taki rodzaj pożyczki, która stanowi alternatywę dla klasycznych umów cywilnoprawnych. Jest to forma zabezpieczenia i dodatkowego zobowiązania dla pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Ten pierwszy zobowiązuje się do terminowej spłaty pożyczki na ustalonych warunkach. Ten drugi – do udzielenia pożyczki w określonej kwocie i wypełnienia wszystkich warunków umowy.

Weksel, co warto wiedzieć, sam w sobie jest papierem wartościowym. Można go wykupić i odsprzedać za określoną cenę, co czyni go towarem.

Jakie są korzyści z pożyczki pod weksel?

Pożyczki pod weksel pojawiają się główne w sektorze pożyczek prywatnych, dlatego są wartościowym dodatkiem. Jednocześnie, eliminuje potrzebę np. podjęcia się zastawu nieruchomości, samochodu lub innego cennego elementu mienia.

Innymi zaletami zaciągania pożyczek pod weksel jest jeszcze kilka ważnych aspektów.

 • Brak weryfikowania historii finansowej i zdolności kredytowej klienta.
 • Rzadko jest sprawdzane posiadanie zatrudnienia.
 • Mało kiedy prosi się o przedstawienie comiesięcznych zarobków i wydatków.
 • O pożyczkę pod weksel mogą się ubiegać także zadłużeni, którzy nie uzyskają pożyczki w tradycyjnej firmie pożyczkowej, nie mówiąc o kredycie banku.
 • Pożyczka pod weksel jest zawierana bardzo szybko i nie generuje żadnych nadmiernych formalności.

O czym należy pamiętać?

Podczas zawierania pożyczki pod weksel, warto pamiętać o kilku ważnych elementach, które pomogą uniknąć ewentualnych niejasności bądź niespodzianek.

 • Warto sprawdzić jak najwięcej informacji o osobie, która udziela pożyczki, aby mieć pewność co do bezpieczeństwa zawieranej transakcji.
 • Należy dokładnie przeczytać wszystkie, określone w umowie warunki udzielenia i zwrócenia zobowiązania.
 • Konieczne jest wpisanie dokładnych szczegółów na temat pożyczki – kwoty, terminu spłaty i konsekwencji opóźnienia w spłacie.
 • Konieczne jest wpisanie informacji o kosztach pożyczki w obecności obu stron. W przeciwnym przypadku pożyczający może tam później dopisać dowolną wartość, co skutkować będzie horrendalnymi kosztami pożyczki i zwielokrotnieniem sumy pieniężnej do oddania. Jeśli trasat (udzielający) nie chce podać kosztów lub w ogóle sumy pożyczki na umowie – powinno się zrezygnować z dalszej współpracy.
 • Należy upewnić się, czy wpisane przez remitenta (przyjmującego) i trasata (udzielającego) dane osobowe są poprawne.
 • Potrzeba wpisać datę i miejsce zawierania umowy, najlepiej rzecz jasna – zgodnie ze stanem faktycznym.
 • Należy załączyć na koniec czytelny i wyraźny podpis obu stron umowy – w ten sposób, umowa będzie ważna i wiążąca.

Pisemna umowa, idąc za przepisami Kodeksu Cywilnego, musi być sporządzona w przypadku wartości pożyczki przekraczającej 1000 złotych. Jest to stosunkowo jeden z nielicznych zapisów, który ściśle reguluje zasady działania pożyczek pod weksel.

Ryzyko związane z zaciąganiem pożyczki pod weksel

Spośród zalet i czynników, jakie trzeba mieć na uwadze, nie sposób też nie wspomnieć o podstawowych wadach pożyczek pod weksel.

 • Trasat (udzielający) może się okazać nieuczciwy i nie udzielić pełnej, obiecanej kwoty.
 • Nad pożyczkami państwo nie sprawuje większej kontroli, w przeciwieństwie do banków (Prawo Bankowe) i od niedawna firm pożyczkowych (Komisja Nadzoru Finansowego). W ten sposób reguły są dość swobodne. Jak już wspomniano, może przyciągać nieuczciwe osoby.
 • Brak weryfikacji historii finansowej może zachęcać osoby poważnie zadłużone, co pogorszy ich sytuację finansową i może je wprowadzić w jeszcze większe długi.

12 komenatrzy “Pożyczki pod weksel”

 1. WItam. Pilnie potrzebuje pożyczyć 80.000 zł pod weksel. Jestem gotow przekazac swoją czesc mieszkania jako dodatkowe zabezpieczenie. Prosze o odpowiedz i pilny kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *