Pożyczki pod weksel

Pożyczki pod weksel

Pożyczki pod weksel to dość rzadko spotykany rodzaj pożyczek udzielanych głównie pomiędzy osobami prywatnymi, ale i przedsiębiorcami. Podstawą tej formy finansowania jest weksel, czyli papier wartościowy określający warunki zawartego zobowiązania. W przypadku tej formy pożyczki, niezwykle ważne jest, by zachować ostrożność i dokładnie przeanalizować zapisy znajdujące się na wekslu. Z tego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega pożyczka udzielana pod weksel oraz jakie niesie ze sobą ryzyko.

Czym się charakteryzują pożyczki pod weksel?

Pożyczki pod weksel to rodzaj pożyczek prywatnych, których, jak sama nazwa wskazuje, mogą udzielić osoby prywatne, czyli praktycznie każdy. Profesjonalnie takie osoby nazywa się inwestorami. Odnajdziemy ich na dedykowanych ku temu platformach oraz forach internetowych. Pożyczka pod weksel to rozwiązanie przede wszystkim dla osób zadłużonych, mających trudną sytuację finansową, która wyklucza ich z pomocy banków i firm pozabankowych. Zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest sam weksel.

Czym jest weksel?

Weksel stanowi formę zabezpieczenia przy zawieraniu pożyczki prywatnej, ale wykorzystywany jest również między kontrahentami biznesowymi w obrocie gospodarczym. Jest to papier wartościowy, który stanowi pisemne zobowiązanie dłużnika do spłaty określonej sumy wobec wierzyciela (osoby pożyczającej).

Gwarantuje on też osobie wystawiającej weksel możliwość dochodzenia swoich roszczeń, niekoniecznie na drodze windykacyjnej. Wierzyciel może go po prostu odsprzedać firmie zajmującej się obrotem wierzytelnościami i odzyskać swój dług.

Zasady wystawiania weksla dokładnie określa ustawa Prawo wekslowe z 1936 roku.

Jak wziąć pożyczkę pod weksel?

 1. W pierwszej kolejności znajdź osobę, która zdecyduje się udzielić pożyczkę pod weksel. Oferty takich pożyczek można znaleźć na dedykowanych temu rodzajowi pożyczek portalach, gdzie potencjalny inwestor może zamieścić swoją ofertę, lub na forach internetowych, a nawet portalach społecznościowych.
 2. Następnie należy skontaktować się z osobą chcącą udzielić pożyczkę i upewnić się jak wygląda sam weksel. Dokument musi być nazwany jako „WEKSEL”.
 3. Na takim dokumencie muszą zostać wpisane dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy, data i miejsce udzielenia pożyczki oraz data i miejsce spłaty pożyczki.
 4. Po zapoznaniu się ze wszystkimi parametrami oferty oraz danymi zapisanymi w umowie, pozostaje już tylko złożyć podpis. Należy pamiętać, że podpis muszą złożyć obie strony umowy.

Cały proces, a więc podpisanie weksla, najlepiej by odbyło się poprzez fizyczne spotkanie się z inwestorem. Sprawa tyczy się zazwyczaj dużych kwot pieniędzy, obarczona jest też sporym ryzykiem. Dlatego szczególnie zalecamy osobisty kontakt „twarzą w twarz”. Natomiast samo znalezienie oferty i wstępne ustalenie warunków możemy wykonać online.

O czym pamiętać zawierając pożyczkę pod weksel?

Podczas zawierania pożyczki pod weksel, pamiętajmy o kilku ważnych elementach, które pomogą nam uniknąć ewentualnych niejasności bądź niespodzianek.

 • Sprawdźmy jak najwięcej informacji o osobie, która udziela nam pomocy, aby mieć pewność co do bezpieczeństwa zawieranej transakcji.
 • Przeczytajmy wszystkie określone w umowie warunki (m.in. jaka jest kwota pożyczki, okres spłaty, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).
 • Jeśli nie widzimy na umowie powyższych informacji, wpiszmy je, aby nie mieć żadnych wątpliwości co, do formy spłaty zobowiązania.
 • Jeśli trasat (udzielający) nie chce podać kosztów lub w ogóle kwoty pożyczki na umowie – zrezygnujmy z dalszej współpracy. Jest to kluczowy warunek każdej umowy. W przeciwnym razie pożyczający może tam dopisać dowolną kwotę, która skutkować będzie bardzo wysokimi kosztami i zwielokrotnieniem sumy, którą będziemy musieli zwrócić.
 • Upewnijmy się, czy wpisane przez remitenta (przyjmującego) i trasata (udzielającego) dane osobowe są poprawne.
 • Wpiszmy datę i miejsce spłaty pożyczki.
 • Na sam koniec potwierdźmy wszystkie informacje czytelnym i wyraźnym podpisem (obu stron umowy). W ten sposób będzie ona ważna i wiążąca.

Pisemna umowa zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, powinna być sporządzona w przypadku, gdy kwota pożyczki przekracza 1 tys. zł. Jest to stosunkowo jeden z nielicznych zapisów, który ściśle reguluje zasady działania pożyczek pod weksel.

Jakie jest ryzyko związane z zaciąganiem pożyczki na weksel?

Pożyczki udzielane pod weksel niosą ze sobą następujące ryzyko:

 • Trasat (udzielający) może okazać się osobą nieuczciwą i nie udzielić pełnej, obiecanej kwoty.
 • W przeciwieństwie do banków (Prawo Bankowe) i firm pożyczkowych (Komisja Nadzoru Finansowego), pożyczka pod weksel nie jest regulowana przez żadne przepisy prawa. W konsekwencji może to przyciągać nieuczciwe osoby.
 • Brak weryfikacji historii finansowej zachęca osoby z zajęciami komorniczymi do większego zadłużania się i popadania w dalsze długi.

Zalety pożyczki na weksel

 • szybki sposób na zastrzyk gotówki dla osób, którym bank odmówił finansowania,
 • wysokie kwoty zobowiązania,
 • bez sprawdzania BIK i innych rejestrów dłużników,
 • brak formalności w okazywaniu dokumentów, np. o zatrudnieniu i dochodach.

Wady pożyczki na weksel

 • dopilnowanie wszystkich szczegółów umowy pożyczkowej,
 • pożyczka pod weksel cechuje się wysokim kosztem całkowitym, znacznie wyższy niż w firmie pożyczkowej,
 • brak przepisów prawnych, które zabezpieczają sfinalizowanie transakcji,
 • duże ryzyko oszustwa.

Ostatnie przemyślenia w temacie pożyczek pod weksel

Prywatna pożyczka pod weksel, choć jest mało popularna, to znajduje swoich odbiorców – głównie wśród osób pozbawionych jakichkolwiek szans na uzyskanie pomocy w bankach i firmach pożyczkowych.

Być może przed wzięciem pożyczki warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Może lepszym rozwiązaniem będzie konsolidacja chwilówek? A może bezpieczniejsza pożyczka pod zastaw nieruchomości? W każdym jednak przypadku zawsze zastanówmy się nad tym, czy będziemy w stanie spłacić dług w terminie – i czy umowa, którą podpisujemy, jest dla nas korzystna.

3.8/5 - (6 votes)
Komentarze (14)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Kujawiok
  Napisany
  10.12.2020, 13:58
  Kujawiok

  Witam. Gdzie szukać takowych pożyczkodawców pod weksel? Na Olx coś znalazłem, ale to raczej oszuści.

  • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
   Napisany
   03.02.2021, 09:52
   Aleksandra Czarnecka

   Radzimy uważać na oferty pożyczek pod weksel oferowane przez OLX, jedynie pożyczkodawcy wpisani do KNF gwarantują prawidłowe umowy oraz bezpieczne pożyczki.

 • Komentarz od Samotny tata
  Napisany
  05.03.2020, 14:49
  Samotny tata

  WItam. Pilnie potrzebuje pożyczyć 80.000 zł pod weksel. Jestem gotow przekazac swoją czesc mieszkania jako dodatkowe zabezpieczenie. Prosze o odpowiedz i pilny kontakt

 • Komentarz od Damia
  Napisany
  04.03.2020, 12:21
  Damia

  Witam potrzebuje pożyczyć 1000 zł na weksel, zastawiam samochód.

  • Komentarz od pozyczka
   Napisany
   06.03.2020, 21:30
   pozyczka

   potrzebuje 10 tys na weksel, notariusz na rok. Oddam 20 tys.

 • Komentarz od Pozyczka
  Napisany
  01.03.2020, 11:26
  Pozyczka

  Witam potrzebuje pożyczki na weksel 100 000 zł, proszę o odpowiedź.

 • Komentarz od Paweł
  Napisany
  05.02.2020, 15:01
  Paweł

  Interesuje mnie pożyczka na weksel w wysokości 20000 złoty.

 • Komentarz od Karolina
  Napisany
  23.01.2020, 22:43
  Karolina

  Witam jestem zainteresowana pożyczka proszę o kontakt

 • Komentarz od Izabella
  Napisany
  21.01.2020, 13:34
  Izabella

  Dzień dobry. Potrzebuję 5 tys zł na rok na umowę i weksel.

 • Komentarz od Mariusz
  Napisany
  18.01.2020, 15:29
  Mariusz

  potrzebuje pozyczyc 15000zł na weksel ,prosze o odpowiedz.

 • Komentarz od Krzysztof
  Napisany
  17.01.2020, 22:23
  Krzysztof

  Pilnie poszukuję 10 tyś pod weksel

 • Komentarz od Mateusz
  Napisany
  13.01.2020, 15:49
  Mateusz

  Potrzebuje pozyczyc 2 tysiace na weksel

 • Komentarz od Iza
  Napisany
  07.01.2020, 15:06
  Iza

  potrzebuje pozyczyc 15000zł na weksel ,prosze o odpowiedz.

 • Komentarz od eugeniusz
  Napisany
  03.01.2020, 12:51
  eugeniusz

  potrzebuje pozyczyc 6000zł na weksel ,prosze o odpowiedz