Pożyczki na PESEL – czy to bezpieczne?

Uzyskanie pożyczki w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej banalną i szybką w wykonaniu transakcją. Wiele firm stosuje wprawdzie rozbudowane metody weryfikacyjne, ale nie jest dziś problemem wzięcie np. pożyczki na PESEL. Czy jest to bezpieczne?

Dążenie do minimalizowania kroków weryfikacyjnych podczas uzyskiwania pożyczki to odpowiedź rynku finansowego na zapotrzebowanie klientów. Często słychać bowiem liczne narzekania na nadmiar formalności, przedłużające się podpisywanie papierów itd. Niektóre firmy zaczęły nawet konkurować ze sobą tym, kto zaoferuje najwygodniejszy i najszybszy sposób zaciągnięcia pożyczki.

Poza pożyczkami na telefon, pożyczkami przez SMS i pożyczkami przez internet, sporo można usłyszeć ostatnio także o czymś, co nazywa się pożyczki na PESEL. Brzmi to jak idealny rodzaj zobowiązania dla osób poszukujących niezwykle pilnej gotówki. Czy jest to jednak bezpieczne? Pierw zerknijmy na kwestię informacji, jakie zazwyczaj wymagane są podczas weryfikacji.

Co najczęściej weryfikują firmy pożyczkowe?

Każda firma pożyczkowa zdawałoby się, nie zapomina o etapie weryfikacji swojego klienta. Sprawdzany jest zazwyczaj zestaw tych samych elementów, który powtarza się w regulaminach największych graczy na coraz gęściej obsadzonym rynku pożyczkowym.

  • Najczęściej sprawdza się dane z dowodu osobistego z tymi, jakie podano na formularzu. Jest to odpowiednio imię, nazwisko oraz numer i datę ważności dokumentu.
  • Nie obywa się też bez prośby o wpisanie numeru PESEL, numeru telefonu komórkowego, adresu e-mail i numeru konta bankowego.
  • Wiele firm prosi o podanie wysokości comiesięcznych zarobków, a nawet przyniesienia zaświadczeń od pracodawcy potwierdzających fakt posiadania zatrudnienia.
  • Firmy wymagają od swoich klientów też często dobrej historii kredytowej. Sprawdza sie wówczas najpopularniejsze rejestry finansowe i bazy dłużników w celu oceny historii finansowej i zdolności kredytowej. Najczęściej to Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i Biura Informacji Gospodarczej (BIG, KRD, ERiF).
  • Ostatnim etapem zabezpieczającym jest wykonanie przez konsumenta tzw. przelewu weryfikacyjnego w kwocie 1 grosza na wskazany numer rachunku pożyczkodawcy.
  • Zamiennie ze wspomnianą wyżej opcją stosuje się jeszcze aplikację Instantor, która zajmuje się weryfikacją rachunku bankowego klienta w kilka sekund.

Powyższe kroki wystarczają zazwyczaj, aby potwierdzić, że klient jest wartym zaufania konsumentem do zawarcia umowy o pożyczkę. Są to zasady luźniejsze od tych, jakie przedstawiają instytucje bankowe. To często z tego względu wielu konsumentów, ze strachu przed odmową lub nadmiarem formalności, udaje się do firm pozabankowych, aby uzyskać oczekiwaną kwotę pieniężną. W rzeczywistości jednak, firmy pożyczkowe również mają sporo narzędzi do weryfikacji swoich klientów i również często muszą wykonać odmowę.

Pożyczki na PESEL – czy to bezpieczne?

Wyżej wspomniane cechy są jednak typowe dla większości, ale nie wszystkich firm działających w sektorze pozabankowym. Istnieją firmy pożyczkowe, jak Bocian, które nie sprawdzają np. rejestrów finansowych. Są takie, które wymagają konkretnych elementów danych osobowych, np. deklaracji o meldunku. Jak jednak patrzeć na firmy, które wymagają tylko numeru PESEL?

Pożyczki na PESEL to bez wątpienia bardzo ryzykowne rozwiązanie, które jest narażone na działania oszustów. Posiadacz numeru PESEL nie musi być przecież jedynym, który zna te dane na pamięć. Numer PESEL w wielu sytuacjach życia codziennego może wpaść w ręce niepowołanych osób trzecich, które łatwo mogą dokonać wyłudzeń

Podglądając lub spisując numer PESEL, pożyczkę w firmie oferującą taką usługę może wziąć każdy, wyłudzając na czyjeś dane nawet bardzo duże kwoty pieniężne! Jeśli zatem firma pożyczkowa wymaga tylko numeru PESEL, jest to przedsiębiorstwo nieuczciwe, z którego usług nie wolno korzystać pod żadnym pozorem.

Pożyczki na PESEL – często, numer PESEL to nie wszystko

Poruszając skrajny aspekt zagadnienia, nie sposób też nie wspomnieć o pozostałych rodzajach pożyczek na PESEL. Choć termin brzmi atrakcyjnie i faktycznie firmy takie oferują pożyczki dostępne od ręki, to nie oznacza to, że sprawdzany jest tylko numer PESEL.

Wiele firm pożyczkowych wymaga od swoich klientów innych, standardowych elementów typowych dla konkurencji. Prosi się o np. przedstawienie dowodu osobistego, a także zagląda np. do Biura Informacji Kredytowej lub Biur Informacji Gospodarczej. Przechodząc pomyślnie takie etapy faktycznie, pożyczka na PESEL w zaufanej firmie stosującej jeszcze inne mechanizmy zabezpieczające, może być ciekawą ofertą dla szukających pilnej gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *