Pożyczka na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie to zobowiązanie, do otrzymania którego wystarczy spełnić podstawowe wymagania. W tym przypadku żadne zaświadczenie z miejsca pracy nie jest wymagane. Samodzielnie przygotowujemy oświadczenie o dochodach i przekazujemy je wybranej instytucji.

Sprawdź zestawienie najlepszych ofert na rynku oraz zobacz co powinieneś wiedzieć przed zaciągnięciem pożyczki na oświadczenie.

Ranking pożyczek na oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 27 Maja 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
61 dni
? Pierwsza pożyczka udzielana jest na 61 dni.
Okres spłaty
nawet w 15 minut
? Jest to uzależnione od banku, w którym jest rachunek oraz od godzin sesji księgowania
Czas wypłaty
100 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? Bez względu na kwotę pożyczki!
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
40 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
1 000 - 3 500 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
Provident Samoobsługowa
3 - 36 miesięcy
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 20 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
10 - 30 dni
Okres spłaty
nawet od 15 minut
? Jest to uzależnione od banku, w którym jest rachunek oraz od godzin sesji księgowania
Czas wypłaty
200 - 5 000 zł
? do 3000 zł darmowa
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? od 200 zł do 3000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
30 - 65 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
400 - 5 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? od 3000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
10 - 45 dni
Okres spłaty
od 15 minut
Czas wypłaty
200 - 3 000 zł
? do 3000 zł pierwsza darmowa
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? do 3 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
2 - 5 tygodni
Okres spłaty
10 min
Czas wypłaty
600 - 2 200 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 5 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? 0 zł przy pierwszej darmowej od 3000 zł - 5000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
Provident Wynajmowana
5 miesięcy
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 4 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «

Czym jest pożyczka na oświadczenie?

Pożyczka na oświadczenie udzielana jest przez firmy pozabankowe, w większości przypadków bez konieczności wychodzenia z domu. Aby ją otrzymać, należy:

 • być w wymaganym przez pożyczkodawcę wieku,
 • posiadać dowód osobisty (nie może to być inny dokument tożsamości),
 • nie figurować w bazach dłużników (to, które z nich są weryfikowane, warto sprawdzić na stronie internetowej interesującej nas firmy pożyczkowej),
 • posiadać rachunek bankowy (na który otrzymujemy dochody i którego jesteśmy właścicielami),
 • mieć aktywny numer telefonu i być obywatelem Polski.

Chwilówka na oświadczenie nie jest bowiem pożyczką dla obcokrajowców, co oznacza, że jeśli nie posiadamy dowodu osobistego, to takiej pożyczki gotówkowej nie otrzymamy. Podobnie rzecz ma się z tymi, którzy nie mają konta bankowego, oni również nie mogą ubiegać się o tego rodzaju finansowe wsparcie.

pożyczki na oświadczenie

Warto dodać, że chociaż do złożenia wniosku o pożyczkę nie jest konieczne zaświadczenie od pracodawcy o dochodach, to w niektórych przypadkach pożyczkodawca może nas o nie poprosić.

Może tak zdarzyć się np. wówczas, gdy firma pożyczkowa ma wątpliwości w sprawie prawdziwości podanych przez nas informacji. Lub gdy obawia się, że już posiadane przez nas zobowiązania finansowe sprawią, że nie będzie nas stać na terminową spłatę kolejnego z nich.

Oświadczenie a zaświadczenie – jaka jest różnica?

Wydawać się może, że w przypadku pożyczek i kredytów, zaświadczenie i oświadczenie są dokładnie tym samym. Jest to jednak błędne przekonanie, a różnicę pomiędzy zaświadczeniem a oświadczeniem warto poznać, zanim zdecydujesz się złożyć wniosek.

W przypadku pożyczek na oświadczenie zazwyczaj wystarczająca okazuje się sama deklaracja o tym, ile wynoszą nasze miesięczne dochody. Inaczej rzecz ma się w odniesieniu do zaświadczenia, wówczas zostaniemy poproszeniu o udokumentowanie swoich wpływów (np. dostarczając taką informację od pracodawcy, pod którą ten będzie musiał się podpisać).

Ta sama zasada dotyczy kredytów gotówkowych. Jeśli chcemy wziąć kredyt, sprawdźmy, czy wystarczające będzie oświadczenie online, czy też będziemy musieli dostarczyć wspomniane już zaświadczenie.

Warto dodać, że tak, jak przy kredycie gotówkowym możliwe jest oświadczenie online, tak w przypadku kredytu hipotecznego takich ofert nie znajdziemy.

Do kogo skierowane są pożyczki na oświadczenie?

Pożyczka na oświadczenie skierowana jest do każdego, kto jest w wymaganym przez bank lub firmę pożyczkową wieku, jest obywatelem Polski i w dniu złożenia wniosku mieszka na terenie kraju, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, ma konto bankowe i stałe źródło dochodów.

Konieczny jest także dowód osobisty i aktywny numer telefonu. W przypadku pożyczki na oświadczenie nie będzie nam potrzebne zaświadczenie od pracodawcy o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia.

Jeśli myślimy o pożyczce na oświadczenie, warto również zadbać o dobrą historię kredytową i regularnie spłacać inne zobowiązania finansowe. Tu warto wyjaśnić, że w Biurze Informacji Kredytowej znajdują się zarówno informacje o terminowo spłacanych zobowiązaniach. Jak i o tych, z uiszczeniem których się spóźniliśmy.

O co może zapytać firma pożyczkowa? Chociażby o to, ile osób mamy na utrzymaniu, jaki jest nasz stan cywilny, ile wynoszą nasze miesięczne wydatki etc. Są to jednak deklaratywne dane i tego, co wpiszemy we wniosku, nie musimy w żaden sposób udokumentować.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy interesuje nas pożyczka na oświadczenie, kredyt konsumencki czy też myślimy o którymś z kredytów gotówkowych, to w żadnym z tych przypadków bank lub firma pożyczkowa nie zrezygnują z badania zdolności kredytowej.

Kredyt na oświadczenie w banku

Kredyt na oświadczenie to kredyt gotówkowy, który charakteryzuje się minimalną liczbą formalności. Nie jest on tak trudny do dostania jak kredyt hipoteczny, nie oznacza to jednak, że zostanie przyznany każdemu.

Jeżeli chcemy zaciągnąć kredyt, zastanówmy się przede wszystkim na tym, jakiej kwoty potrzebujemy. Nie powinna być ona ani zbyt niska (wówczas może nie wystarczyć na pokrycie naszych wydatków). Ani zbyt wysoka (by nie była zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu).

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, nim zdecydujemy się na kredyt na oświadczenie, jest roczna stopa oprocentowania, okres spłaty oraz to, czy za wcześniejszą spłatę kredytu będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

Istotny jest także okres kredytowania. Tutaj warto mierzyć siły na zamiary i kwotę oraz okres spłaty kredytu, dopasować do finansowych możliwości. Co oczywiste, w przypadku kredytów hipotecznych okres kredytowania będzie z zasady dłuższy, niż w odniesieniu do kredytu konsolidacyjnego czy gotówkowego.

Porównując różne oferty kredytów, zwróćmy także uwagę na to, jak przebiega weryfikacja kredytobiorcy i co w praktyce oznacza minimum formalności.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt na oświadczenie?

Aby otrzymać kredyt na oświadczenie, należy przede wszystkim złożyć oświadczenie, w którym podamy kwotę comiesięcznych wpływów na nasze konto bankowe. Co ważne, w momencie złożenia wniosku, nie musimy przedstawiać zaświadczenia o zarobkach (podobnie jak w przypadku pożyczek na oświadczenie).

Do zaciągnięcia kredytu musimy mieć również odpowiednią zdolność kredytową. Być w wymaganym przez kredytodawcę wieku, mieć konto bankowe, na które otrzymujemy dochody (muszą być one stałe i udokumentowane). Posiadać dowód osobisty, numer telefonu, pod którym można się z nami skontaktować i mieć polskie obywatelstwo. Konieczne jest także bycie osobą pełnoletnią i pełna zdolność do czynności prawnych.

Tym, co może sprawić, że kredyt na oświadczenie nie zostanie nam przyznany, jest np.:

 • brak konta bankowego,
 • dowodu osobistego,
 • zbyt niska zdolność kredytowa,
 • figurowanie w bazach dłużników,
 • zbyt krótki okres spłaty,
 • czy fakt, że wybraliśmy oprocentowanie zmienne zamiast stałego.

Zdolność kredytowa a kredyt na oświadczenie

Chociaż kredyt na oświadczenie wiąże się z mniejszą liczbą formalności niż kredyt hipoteczny, to w obu przypadkach bank nie zrezygnuje z badania oceny zdolności kredytowej. Po prostu naszą zdolność kredytową bankowy analityk zbada samodzielnie, nawet jeśli nie otrzyma od nas zaświadczenia o zarobkach. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się ubezpieczenie kredytu.

Chcesz dostać kredyt? Zadbaj zarówno o swoją historię kredytową, jak i o zdolność kredytową. Ta pierwsza dotyczy terminowo spłacanych zobowiązaniach.

Jeśli masz już „na koncie” jakieś pożyczki i kredyty i obawiasz się, że możesz ich nie spłacić, rozważ kredyt konsolidacyjny. Wówczas zamiast kilku różnych rat (często w różnych bankach) zapłacisz tylko jedną. Minusem takiego rozwiązania jest dłuższy okres spłaty, co oznacza, że później pozbędziesz się swojego długu.

Jak wygląda weryfikacja klientów?

Chcąc zaciągnąć kredyt na oświadczenie, warto wiedzieć, jak wygląda weryfikacja kredytobiorcy. Chociaż nie jest wymagane zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, to o przyznaniu kredytu może przesądzić kilka czynników.

Przede wszystkim istotne jest spełnienie stawianych przez kredytodawcę warunków. Jeśli jesteśmy zbyt młodzi, za starzy, nie mamy rachunku bankowego, nasz dowód osobisty stracił ważność, a kwota pożyczki przekracza nasze finansowe możliwości, musimy liczyć się z odmowną decyzją kredytową.

Podobnie będzie wtedy, gdy po zbadaniu naszej zdolności kredytowej okaże się, że zwyczajnie nie stać nas na kredyt gotówkowy. Kredyt na oświadczenie nie zostanie przyznany, jeśli nie mamy udokumentowanych dochodów. Pracujemy za granicą lub wybrany przez nas okres spłaty okazałby się zbytnim obciążeniem dla naszego portfela.

Odmowną decyzję kredytową otrzymamy również wtedy, gdy po sprawdzeniu naszej historii kredytowej okaże się, że w przeszłości zdarzały nam się już finansowe potknięcia i opóźnienia w regulowaniu zobowiązań.

4.8/5 - (85 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz