Pożyczka leasingowa

pozyczka leasingowa

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy zdecydować się na leasing, czy może kredyt w banku. Często jednak najkorzystniejszym rozwiązaniem jest tzw. pożyczka leasingowa, która łączy w sobie cechy i zalety obu tych rozwiązań. Czym są pożyczki leasingowe i kiedy warto się na nie zdecydować?

Ten typ finansowania wypiera tradycyjne kredyty na samochód oferowane przez krajowe i zagraniczne banki. Skąd wynika popularność pożyczki leasingowej na naszym lokalnym rynku? Kto powinien zainteresować się tym typem finansowego wsparcia? Postaramy się odpowiedzieć na te i podobne pytania w poniższym tekście.

Czym jest pożyczka leasingowa?

Najprościej ujmując sprawę, pożyczka leasingowa jest połączeniem dwóch produktów finansowych –  leasingu oraz pożyczki. Te rozwiązanie powstało jako odpowiedź rynku na zapotrzebowanie klientów, którzy nie są płatnikami VAT oraz pobierają środki unijne.

Dzięki wypracowaniu produktu finansowego, jakim jest pożyczka leasingowa, firmom leasingowym udało się zatrzymać klientów skuszonych atrakcyjnymi warunkami współpracy (raty pożyczki leasingowej są zwolnione z podatku VAT).

Pożyczki leasingowe są udzielane tylko na środki trwałe, nie zaś na dowolne wydatki oraz inwestycje. Jednak tego rodzaju produkt, można równie dobrze otrzymać na maszyny rolnicze czy też sprzęt IT.

Pożyczka leasingowa mimo swojego podobieństwa do kredytu udzielana jest nie przez bank, ale firmy leasingowe.

Pożyczka leasingowa a leasing

Warto dokonać rozróżnienia pomiędzy leasingiem a pożyczka leasingową, aby łatwiej odnaleźć się wśród wielu dostępnych na rynku ofert. Tym bardziej że pożyczka leasingowa bardziej przypomina kredyt niż typowy leasing. Podstawowymi różnicami pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową są:

 • w przypadku pożyczki leasingowej klient staje się właścicielem np. samochodu, zaś przy leasingu firma leasingowa zachowuje prawo własności wobec przedmiotu umowy,
 • klasyczny leasing wiąże się z potrzebą wniesienia wkładu własnego. Ten element nie jest wymagany podczas starania się o otrzymanie pożyczki leasingowej,
 • inną, ważną różnicą pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową jest także okres obowiązywania umowy. Przy leasingu są to zwykle 2-3 lata. Pożyczka leasingowa może zostać zaciągnięta na zdecydowanie dłuższy lub też krótszy czas. Firmy leasingowe nie muszą w wypadku tego produktu finansowego trzymać się ścisłych zasad. Dlatego możliwe jest otrzymanie pożyczki na zaledwie kilka miesięcy lub na 10 lat.

Podobieństwa pomiędzy pożyczką leasingową a leasingiem są z kolei następujące:

 • leasing oraz pożyczka leasingowa mogą zostać spożytkowane tylko na środki trwałe. Nie ma możliwości, aby dzięki nim pokryć bieżącą konsumpcję lub też wykonać remont,
 • pożyczka leasingowa oraz leasing wiążą się z mniejszą ilością formalności niż kredyt. Można je otrzymać zdecydowanie szybciej oraz wygodniej niż bankowe wsparcie finansowe. Ma to związek z tym, że firmy leasingowe w zdecydowanie mniej restrykcyjny sposób podchodzą do sprawdzania swoich klientów. Pomija się też wnikliwą analizę dochodów konsumenta oraz jego historii kredytowej.

Pożyczka leasingowa a kredyt

Gdy już rozróżnienie pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową jest względnie jasne, warto zwrócić teraz uwagę na podobieństwa tytułowego typu finansowania wobec kredytów. Spoglądając z podatkowej i finansowej perspektywy, pożyczka leasingowa jest bardzo bliska kredytowi.

 • Sposób naliczania rat jest bardzo podobny. W przypadku pożyczki leasingowej oraz kredytu można zaliczyć jako koszty tylko odsetki. Poza tym do raty nie jest dodawany podatek VAT. Dzięki takiemu rozwiązaniu miesięczne raty kredytu oraz pożyczki leasingowej są zwykle niższe niż w przypadku leasingu,
 • Kredyt oraz pożyczkę leasingową łączy także inna kwestia – podczas ich spłacania np. samochód, maszyna rolnicza czy sprzęt IT są własnością klienta, a nie banku czy firmy leasingowej,
 • Zarówno pożyczka leasingowa, jak i kredyt zmniejszają scoring BIK przedsiębiorstwa. Dlatego w okresie ich spłacania mogą pojawić się trudności z zaciągnięciem kolejnych zobowiązań. Typowy leasing nie obciąża tak bardzo scoringu.

Co sfinansujemy przy pomocy pożyczki leasingowej?

Pożyczka leasingowa na samochód to niejedyny produkt dostępny w szerokiej ofercie firm leasingowych. Wiele osób może być zaskoczonych tym, jak wiele produktów można nabyć, korzystając z tego typu typu rozwiązania finansowego. Można zaciągnąć go między innymi na:

 • samochody osobowe,
 • pojazdy ciężarowe i dostawcze,
 • maszyny rolnicze,
 • sprzęt transportowy (wózki, naczepy itd.),
 • akcesoria budowlane i specjalistyczne,
 • sprzęt medyczny,
 • urządzenia wykorzystywane w branży IT,
 • lokale oraz nieruchomości,
 • innego rodzaju sprzęty i specjalistyczne urządzenia z różnych branż.

Nie można zaciągnąć pożyczki leasingowej np. na budowę hali produkcyjnej czy fabryki oraz produkty czy maszyny o nietypowym charakterze.

Dla kogo pożyczka leasingowa jest najlepszą opcją?

Gdy poznaliśmy główne zasady, jakimi rządzą się pożyczki leasingowe, warto teraz uściślić, jacy klienci skorzystają na tego typu pożyczce. Są to głównie:

 • firmy oraz przedsiębiorca, które nie płacą podatku VAT,
 • osoby zajmujące się działalnością rolniczą – nawet bez zarejestrowanej działalności gospodarczej,
 • firmy, które często korzystają z różnego rodzaju dopłat i dofinansowań unijnych,
 • przedsiębiorcy, którzy poszukują niskich rat, chcący przez cały okres umowy być właścicielem dóbr, na które została wzięta pożyczka leasingowa,
 • firmy, które chcą w wygodny sposób sfinansować zakup potrzebnych do działalności środków trwałych.

Zalety pożyczki leasingowej

Nie ma na rynku finansowym produktu, który byłby jednoznacznie pozbawiony wad. Dlatego zwykle przed zdecydowaniem się na różne rozwiązania, warto rozejrzeć się wśród wielu konkurencyjnych ofert. Zacznijmy od nakreślenia zalet pożyczki leasingowej:

 • raty pożyczki zwolnione są z podatku VAT,
 • ilość potrzebnych do wypełnienia formalności jest naprawdę niewielka i nie stanowi takiego problemu jak podczas wnioskowania o kredyt bankowy,
 • osoba, które decyduje się na pożyczkę leasingową, zostaje właścicielem kupowanego na raty mienia,
 • przy pożyczce leasingowej często nie ma potrzeby uiszczania wkładu własnego.
 • jest to bardzo dobra opcja dla osób, które opierają działania swojej firmy na dofinansowaniach unijnych,
 • okres spłaty nie jest tak sztywny jak w wypadku klasycznego leasingu. Dzięki elastycznej umowie pożyczka leasingowa może być spłacana przez zaledwie kilka miesięcy, jak i przez wiele lat – nawet 8 czy 10.

Wady takiego rozwiązania

 • bardzo trudno otrzymać ten typ finansowania na sprzęty nietypowe.
 • pożyczka leasingowa obniża scoring kredytowy firmy,
 • nie można finansować dzięki niej inwestycji, codziennej konsumpcji czy wykorzystywać otrzymane środki na dowolny cel.

Pożyczka leasingowa to ciekawe rozwiązanie finansowe, które jest odpowiedzią energicznej i szybko zmieniającej się branży na potrzeby wielu firm, dla których leasing jest niefortunną opcją.

Leasingowanie pożyczką jest szczególnie polecane osobom, które chcą zostać właścicielami np. pojazdu i przez cały okres spłaty dokonywać jego amortyzacji. Brak własności, który występuje przy leasingu może być jednak dla niektórych przedsiębiorców dość niekomfortowe.

Warto także pamiętać o tym, że pożyczka leasingowa nie wiąże się z żadnymi ukrytymi kosztami. Procedury wnioskowania są też zdecydowanie szybsze i bardziej wygodne niż w przypadku kredytów bankowych.

Firmy leasingowe chętniej udzielają pożyczek leasingowych na sprzęt wysokiej jakości. Daje to większą szansę na bezawaryjne użytkowanie go, a tym samym spłatę zobowiązania przez klienta.

Źródła:

1. https://www.fmleasing.pl/statystyki-i-rankingi
4.2/5 - (10 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz