Pożyczaj odpowiedzialnie

Pożyczka może być ratunkiem podczas nagłej potrzeby finansowej. Często jest również wyborem, na który decydują się osoby chcące posiadać pewną rzecz, na którą ich nie stać. Przyczyn zaciągania kredytów jest wiele. Ważne jednak, aby robić to w przemyślany sposób, być świadomym tego, iż pożyczkę trzeba spłacać w terminie i raty należy uwzględnić podczas planowania budżetu na kolejny miesiąc. Jak zaplanować spłacanie pożyczki oraz jakimi zasadami się kierować, aby jej wzięcie było bezpieczne i nie wiązało się z negatywnymi konsekwencjami? Oto najważniejsze zasady tego, jak pożyczać odpowiedzialnie.

odpowiedzialne pożyczanie

Kiedy nie pożyczać?

Z pożyczki należy zrezygnować w sytuacji gdy nie ma się pewności, iż będzie się w stanie ją spłacić. Równie złym pomysłem jest zawieranie umów kredytowych w sytuacji, kiedy nie ma się stałego dochodu. Zdecydowanie nie poleca się brania pożyczek w celu spłacenia poprzednich – można w ten sposób wpaść w spiralę długu, z której trudno będzie się wydostać. O wiele lepiej będzie dokładnie przeanalizować swoje wydatki, oszczędzać, wybierać przez pewien czas tańsze zamienniki kupowanych produktów.

Jeśli to nie wystarczy, to można wziąć pożyczkę, ale należy dokładnie przeliczyć to, czy oszczędzanie pozwoli na jej spłatę. Obecnie bardzo popularne jest branie pożyczek na nowy telefon, czy komputer. Nawet jeśli poprzednie są całkowicie sprawne. Czasem lepiej jest odkładać i zgromadzić fundusze na taki cel, albo przynajmniej na jego część. Jeśli jest się w stanie odkładać określoną kwotę regularnie, oznacza to, że nie powinno być problemu ze spłatą pożyczki i można zdecydować się na kupno wymarzonego przedmiotu dzięki pożyczce.

Jak pożyczać?

Pierwszym etapem powinno być porównanie ofert pożyczkowych różnych firm. Przy czym należy brać pod uwagę nie tylko prowizję za udzielenie pożyczki. Ale również wielkość rat, czas spłaty i całkowitą kwotę, jaką należy oddać. W zależności od indywidualnych przypadków należy wybrać jak najlepszą opcję. Niektórym osobom bardziej opłaci się wziąć pożyczkę długoterminową o małych ratach, której koszt będzie wyższy niż pożyczki o krótszym okresie kredytowania i o niższych kosztach. Bowiem nawet najmniejsze opóźnienie w spłacie może znacznie wpłynąć na odsetki i druga opcja okaże się znacznie mniej opłacalna.

Jaką kwotę powinno się pożyczyć?

Warto pożyczyć kwotę nieco większą od tej, jakiej się w danym momencie potrzebuje. To będzie stanowiło zabezpieczenie, które okaże się wybawieniem w nieprzewidzianej sytuacji losowej. Czy też zapewni możliwość spłaty w terminie, kiedy w danym czasie posiada się więcej wydatków niż się przewidywało.

Zasady odpowiedzialnego pożyczania

Na naszej stronie Money24.pl sprawdzisz wszystkie oferty pożyczek pozabankowych. Jednak zanim przystąpisz do zaciągania pożyczki, przeczytaj nasze „zasady odpowiedzialnego pożyczania” dzięki którym unikniesz popadnięcia w niekontrolowane zadłużenie. Pozwoli to korzystać z produktów finansowych z większą swobodą.

  1. Czy na pewno potrzebujesz tej pożyczki? Pamiętaj że pieniądze które dzisiaj pożyczasz będziesz musiał oddać razem z kosztami. Pożyczki nie mogą być używane jako źródło finansowania bieżących wydatków, ponieważ powoduje to powiększanie długu i utrudnia powrót do dobrej kondycji finansowej.
  2. Przeczytaj umowę pożyczki przed jej zawarciem. Na naszej stronie znajdziesz informacje o warunkach, jednak może się zdarzyć że będą one nieaktualne mimo iż dokładamy wszelkich starań żeby tak się nie stało. Zapoznaj się z umową na własną rękę, zwłaszcza jeśli pożyczasz większą sumę.
  3. Nie sugeruj się przykładowym RRSO, tylko kalkulatorem kredytowym i formularzem informacyjnym dostępnym na stronie pożyczkodawcy. Zwróć uwagę czy na stronie nie ma informacji „W wyniku analizy Twojej zdolności kredytowej możemy zaproponować Ci finalną ofertę o wyższym oprocentowaniu/opłatach, wyższej racie miesięcznej oraz/lub mniejszej kwocie głównej.” lub „Powyższa prognoza nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.” Jeśli znajdziesz takie zdanie, to znaczy że kalkulator nie przedstawia realnych warunków pożyczki.
  4. Pamiętaj że każdy pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić informacje o kosztach przed zawarciem umowy.
  5. Jeśli masz problemy ze spłatą skontaktuj się jak najszybciej z pożyczkodawcą i nie owijaj w bawełnę. Firmie pożyczkowej zależy na terminowej spłacie zobowiązania.
  6. Masz 14 dni na odstąpienie od każdej umowy zawartej przez Internet, w tym także umowy pożyczki. Jeśli się rozmyśliłeś – możesz wypowiedzieć umowę.
  7. Jeśli masz pytania to pytaj. Infolinia firm pożyczkowych jest po to, żeby zadawać pytania.
  8. Nie spłacaj jednej pożyczki następną. Nie przyniesie to nic dobrego, a jedynie większe długi i kłopoty.
pożyczaj odpowiedzialnie
5/5 - (2 votes)