Co to jest pożyczka? – Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

co to jest pożyczka

Kiedy potrzebujemy dodatkowego wsparcia gotówkowego nie zastanawiamy się, czy lepiej zaciągnąć kredyt gotówkowy czy pozabankową pożyczkę. Większość z nas uważa, że są to tylko różne terminy nie różniące się niczym. Okazuje się jednak, że pojęcie to jest zupełnie inne od wyżej wymienionego kredytu.

Definicja pożyczki

Pożyczka gotówkowa to umowa, na podstawie której pożyczkodawca udziela pożyczkobiorcy na wyznaczony czas, daną sumę pieniężną. Pożyczkobiorca zaś zobowiązuje się zwrócić określoną kwotę w wyznaczonym terminie wraz z dodatkowymi kosztami tj: prowizja czy odsetki.

Jest wiele definicji tego terminu, kolejnym z nich jest art. 720 Kodeksu Cywilnego. Według tego przepisu termin ten rozumie się poprzez umowę pożyczki. Osoba udzielająca pożyczki jest zobowiązana do przeniesienia określonej sumy pieniężnej lub przedmiotu na rzecz pożyczkobiorcy. Zaciągający zobowiązanie natomiast musi zwrócić taką samą ilość pożyczonych pieniędzy lub zwrócić rzecz takiej samej jakości. Kiedy kwota przekracza wartość 500 złotych to taka umowa powinna być zawarta na piśmie (do celów dowodowych).

Pozabankowa pożyczka oraz strony jej umowy

Samo udzielanie pożyczki nie stanowi problemu. Tak naprawdę mogą jej udzielić wszystkie podmioty posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. W przypadku, gdy pożyczkodawcą staje się podmiot gospodarczy świadczący usługi w ramach swojej działalności należy szczególnie zwrócić uwagę na szersze znaczenie tego terminu. Ważne jest to, w jakiej instytucji zaciągana jest owa pożyczka. Chodzi o to, czy jest to bank, czy instytucja pożyczkowa. Wiążą się z tym określone obowiązki wobec pożyczkobiorcy. W przypadku udzielania pożyczki przez bank stosowane są inne przepisy (są one regulowane przez Kodeks Prawa Bankowego). W przypadku innych działalności – stosowane są przepisy Kodeksu Prawa Cywilnego.

Umowa pożyczki

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku gdy pożyczka jest udzielana na kwotę wyższą niż 500 złotych – spisywana powinna być umowa.

Pożyczka udzielana przez bank nie musi określać celu, na jaki powinny być przeznaczone środki. Samo udzielenie pożyczki w banku jest odpłatne. Dla konsumenta ważna jest również informacja o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) oraz o całkowitej kwocie, którą jest zobowiązany zwrócić. A także musi być określone do kiedy klient musi daną sumę oddać (dokładne terminy spłat).

W przypadku instytucji pozabankowych umowa wygląda tak samo.

Podsumowanie

Pożyczka często może okazać się szybkim rozwiązaniem  w przypadku nagłego nieprzewidzianego wydatku. Pamiętajmy jednak, że istnieje wysokie ryzyko większych całkowitych kosztów zaciągniętej pożyczki. Jeżeli chodzi o rezygnację z umowy, czy sporu między stronami – nie ma ochrony z przepisów Prawa Bankowego. Wszelkie wyjaśnienia muszą być załatwiane na własną rękę przed sądem.

Obecnie przyjmuje się, iż zaciąganie kredytu gotówkowego jest bezpieczniejsze. Kredytobiorca ma większą ochronę, a i samo zaciągniecie kredytu nie jest takie proste. Banki nie udzielają ich osobom nie posiadającym zdolności kredytowej. Niemniej jednak zdarzają się nagłe sytuacje, kiedy szybko potrzebna jest dodatkowa gotówka choćby na tydzień. Wtedy świetnie sprawdza się owa pożyczka gotówkowa bez zbędnych formalności, która możemy otrzymać w kilka minut.

Co ciekawe, pożyczka (hipotetycznie) w przeciwieństwie do kredytu nie musi wcale wiązać się z dodatkowymi kosztami. Pożyczkobiorca może pożyczyć środki i zwrócić je w tej samej wysokości (bez dodatkowych odsetek czy prowizji). Choć tak atrakcyjne oferty nie są zbyt często dostępne na naszym rynku.

Szukasz dobrej pożyczki?

Na tej stronie możesz znaleźć oferty szybkich chwilówek przez Internet.

Komentarze (0)
Zostaw komentarz