Od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki?

Od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki

Jak wiadomo, pożyczek pozabankowych jest po prostu bez liku. Co więcej, niejednokrotnie jesteśmy zachęcani informacjami o tym, że otrzymanie pożyczki jest bardzo proste. Można też powiedzieć, że być może dowiadujemy się, iż pożyczka jest praktycznie dla każdego. Niemniej nie ma jednak czegoś takiego, jak pożyczka dla każdego — reklamy rozmijają się z prawdą. Tak dochodzimy do pytania, od czego zależy pozytywna decyzja pożyczki?

Od czego zależy pozytywna decyzja w przypadku starania się o pożyczkę pozabankową?

Tak naprawdę nie sposób udzielić dokładnej odpowiedzi na pytanie, z czym związana jest pozytywna decyzja dotycząca pożyczki. W największym skrócie wszystko zależy od tego, w jaki sposób przedstawia się polityka danej działalności. Weźmy sobie za przykład wiek. Ktoś może pomyśleć, że 18 lat to wiek, który pozwala na ubieganie się o pożyczkę. Otóż rzeczywistość nie do końca przedstawia się w taki właśnie sposób.

Rzeczywistość wygląda tak, że są firmy, w przypadku których ukończenie 18 roku życia nie jest wystarczające do tego, aby ubiegać się o pożyczkę. Ktoś może zapytać — z czym to jest związane? Odpowiedź na to pytanie jest jednak bardzo prosta — najzwyczajniej dana firma twierdzi, że ukończenie 18 roku życia nie daje pewności co do tego, że mówimy o osobie, której warto pożyczyć pieniądze. Jak tak się zastanowić, bez wątpienia jednak nie ma się co dziwić. Niech każda osoba zastanowi się nad tym, jak wiele osób mających 18 rok życia pracuje. Nie ma zbyt wiele takich osób i co za tym idzie naprawdę trudno o wiarygodność przy spłacie.

Ubieganie się o pożyczkę

Musimy się jednak dobrze zrozumieć. Cały czas mówimy o ubieganiu się o pożyczkę, a ubieganie się o pożyczkę nie jest równoznaczne z jej otrzymaniem, o czym niejedna osoba już zdążyła się przekonać. Poza tym swoją drogą, mimo że ukończenie 18 roku życia nie daje wielkich nadziei na to, iż mamy do czynienia z wiarygodnym pożyczkobiorcą, są firmy, które pożyczają także 18-latkom. Niemniej jednak skupmy się teraz na tym, co można powiedzieć na temat ubiegania się o pożyczkę.
Pozytywna decyzja dotycząca chwilówki przez Internet tak naprawdę zależy od tego, jakie warunki stawia pożyczkobiorca. Tak, jak mówiliśmy na początku w kwestii wieku — jak firma decyduje się na pożyczki od 18 lat, to nie jest to równoznaczne, z tym że każda osoba taką pożyczkę otrzyma (możliwości finansowe muszą być ocenione pozytywnie).

Dochody potencjalnego pożyczkobiorcy

Bardzo prawdopodobne, że firma będzie zainteresowana tym, w jaki sposób przedstawiają się uzyskiwane dochody, w końcu prędzej lub później przyjdzie pora na to, aby dokonać spłaty zaciągniętego zobowiązania. Jeżeli okaże się, że zdaniem danej działalności nie stać nas na daną pożyczkę, z całą pewnością jej nie otrzymamy. Poza tym to jest dobry moment, aby po raz kolejny nawiązać do polityki danej firmy. Otóż jedna firma nie udzieli nam interesującej pożyczki i np. dostaniemy zakaz ubieganie się o pożyczkę na jakiś okres. Z kolei w innym przypadku (z perspektywy osoby ubiegającej się o pożyczkę pozabankową jest to raczej najlepsze rozwiązanie) może być tak, że firma nie udzieli nam pożyczki, na powiedzmy 1500 zł, ale zaproponuje pożyczkę na 1000 zł.

W kwestii warunków na pewno może też się zdarzyć posiadanie rachunku bankowego, w zasadzie, jeśli nie ma obowiązku posiadania rachunku, można powiedzieć o wyjątku. Jeżeli interesuje nas pożyczka pozabankowa, po prostu załóżmy sobie rachunek bankowy (jeśli tego rachunku wcześniej nie mieliśmy). Bardzo prawdopodobna jest też sytuacja, w której firma udzielająca pożyczek kieruje się wyłącznie w stronę osób posiadających stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Niemniej jednak tak, jak w przypadku rachunku bankowego, w zdecydowanej większości sytuacji jest to po prostu formalność.

Bazy dłużników BIK, BIG, KRD

Skoro mowa na temat ubiegania się o pożyczkę, nie sposób nie nawiązać do sytuacji, w której klient ma negatywną przeszłość. Nie jest to raczej problem związany z młodymi ludźmi (młodzi ludzie raczej nie zdążyli doświadczyć negatywnej przeszłości). Najkrócej mówiąc — chodzi oczywiście o problemy ze spłatą zobowiązań finansowych. To nie muszą być problemy, które miały miejsce teraz. Mogliśmy np. 2 lata temu z jakichś względów mocno spóźnić się ze spłatą i w związku z czym pojawiły się pewne informacje na ten temat (nie musiało chodzić o pożyczkę pozabankową). Bardzo dobrym przykładem jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Jeżeli ktoś nie wie, Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, którego celem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów. Dlatego właśnie taką popularnością cieszą się pożyczki bez BIK.

Co więcej, Biuro Informacji Kredytowej nie jest jedynym miejscem, w którym mogą znaleźć się wiadomości na nasz temat. Trzeba również pamiętać o KRD i BIG-u. KRD to Krajowy Rejestr Długów i tak naprawdę to wystarczy za komentarz. BIG to z kolei Biuro Informacji Gospodarczej. Jednym zdaniem — instytucja ta ma na celu sprawdzać firmy i odzyskiwać długi, jakie miały miejsce. Można jeszcze dodać, że Biuro to współpracuje z bankami oraz Biurem Informacji Kredytowej, o którym już sobie zdążyliśmy powiedzieć.

Jak się sprawdzić w bazach dłużników?

Bardzo prawdopodobne, że nawet nie wiemy, czy znajdujemy się w jakiejkolwiek z tych instytucji. W zasadzie wyłącznie się tego domyślamy. Wszystkiego się jednak można dowiedzieć, wystarczy tylko odwiedzić strony internetowe poszczególnych instytucji, znajdziemy na nich stosowne informacje dotyczące tego, jak sprawdzić swoją historię. Przyjmijmy jednak teraz założenie, że znajdujemy się, w którymkolwiek z tych trzech miejsc (zresztą możemy nawet założyć, że jesteśmy w BIK-u, BIG-u i KRD).

Zapewne nasuwa się pytanie, czy ubieganie się o pożyczkę jest w takiej sytuacji możliwe? Niewątpliwie tak, ale trzeba jasno powiedzieć, że nie jest to zadanie z gatunku najprostszych. Po raz kolejny należy odwołać się do polityki firmy — jeżeli dana działalność oferuje pożyczki dla osób w BIK, BIG i KRD, nie ma powodów do zmartwień. Warto jednak podkreślić to, co było mówione we wstępie — tak, jak czytamy o tym, że każda osoba może ubiegać się o pożyczkę, tak możemy czytać o tolerowaniu osób w BIK, BIG, czy KRD. Najlepszą sytuacją zawsze jest szczegółowe zapoznanie się ze stroną firmy udzielającej pożyczki.

Podsumowanie

Patrząc przez pryzmat tego wszystkiego, co zostało powiedziane, pozytywna decyzja dotycząca pożyczki jest skomplikowaną sprawą. Co więcej, to co w przypadku jednej firmy dyskwalifikuje klienta, w drugiej nie musi być problemem. Niewątpliwie też każda osoba ubiegająca się o pożyczkę musi przejść dwa „etapy”. Na początku sprawdzane są ogólne wymagania dla pożyczkobiorców, a potem dochodzi do sprawdzania, czy dana osoba będzie mogła spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Dopiero potem klient otrzymuje pozytywną decyzję.

Komentarze (0)
Zostaw komentarz