Co to jest leasing i na czym polega?

Leasing samochodowy

Dostępność i funkcjonalności związane z posiadaniem samochodu uległy głębokim zmianom w ciągu ostatnich 30 lat. Metody finansowania zakupu takie jak leasing samochodowy powodują, że po drogach jeżdżą coraz bezpieczniejsze i coraz nowsze pojazdy. Co stoi za jego fenomenem i kiedy faktycznie jest to optymalne rozwiązanie? Przedstawiamy słabsze i mocniejsze strony leasingu.

Na czym polega leasing samochodowy?

Leasing samochodowy to metoda finansowania, która oferowana jest przede wszystkim przez dealerów określonych marek samochodowych. Usługi te kierowane są zarówno do klientów prywatnych (leasing konsumencki), jak i przedsiębiorstw, a pośredniczą w nich banki komercyjne lub specjalne, działające przy lokalnych przedstawicielstwach marek banki samochodowe, jak np. Toyota Bank.

Samochody nowe a używane

Podstawą leasingu jest zawarcie umowy cywilnoprawnej, która podpisywana jest między leasingobiorcą (klientem), a leasingodawcą (finansującym). Na mocy umowy leasingu klient uzyskuje możliwość użytkowania samochodu na określonych zasadach przez wyznaczony czas, obowiązując się korzystać z samochodu zgodnie z ewentualnymi zastrzeżeniami w umowie i regulując w związku z leasingiem stosowne opłaty – czyli raty leasingowe.

Leasing samochodu w dużej mierze przypomina dzierżawę i opiera się na takim samym założeniu – korzystający może używać auta, ale nie staje się właścicielem mienia.

Przedmiotem leasingu poza autami osobowymi mogą być także ciężarówki, maszyny, linie produkcyjne czy sprzęt komputerowy.

Leasing samochodowy

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać leasing auta?

Najpierw powiedzmy kilka słów o warunkach udzielania najpopularniejszego typu leasingu, czyli tego skierowanego do firm. Podstawą w takim przypadku są takie elementy, jak:

 • Wiek firmy – leasingodawcy podejmują najczęściej współpracę tylko z firmami, które funkcjonują na rynku co najmniej od 6 miesięcy.
 • Odpowiednia zdolność i historia kredytowa – firma musi być wypłacalna, co mogą poświadczyć historia finansowa czy wyciąg z konta. Leasingodawca sprawdzi przedsiębiorcę także w bazach informacji gospodarczej. Przy negatywnych wpisach w tych rejestrach szansa na finansowanie będzie minimalna.
 • Wkład początkowy – nie każdy leasing wiąże się z potrzebą uiszczania wkładu własnego, jednak jest to popularna opcja. Firmy leasingowe wymagają często uiszczenia około 10-15% wartości leasingowanego pojazdu w ramach wkładu.

Przy leasingu konsumenckim sprawa jest uproszczona. Wystarczy nam dokument tożsamości oraz potwierdzenie osiąganych dochodów.

Jaki leasing wybrać?

Na rynku spotkamy się z przede wszystkim z dwoma opcjami, jakimi są leasing pośredni i leasing bezpośredni. Przy współpracy bezpośredniej umowę leasingową podpisujemy z producentem auta.

Przy leasingu pośrednim pojawia się – jak sama nazwa wskazuje – pośrednik. Czyli leasingobiorca, który nabył od producenta samochody, które oferuje klientom. Skorzystanie z usług pośrednika może być obarczone dodatkową prowizją.

Na rynku spotkamy się także z innym podziałem usług leasingowych.

 • Leasing finansowy – jest to leasing długotrwały, który może prowadzić do pokrycia całej wartości zakupionego samochodu w ramach uiszczania comiesięcznych rat. Umowa leasingu finansowego jest podpisywana zwykle na czas nieokreślony.

 • Leasing operacyjny – jest to leasing krótkoterminowy, który nie służy do pokrycia wszystkich opłat za przedmiot leasingu. Przy leasingu operacyjnym podpisuje się umowę na czas określony, a po jej upłynięciu samochód zwracany jest leasingodawcy.

Lepszym wyborem z perspektywy kosztów podatkowych jest leasing operacyjny. Z tego względu, że przy leasingu finansowym musimy od razu zapłacić cały podatek VAT. Przy leasingu operacyjnym jest on podzielony i doliczany do każdej kolejnej raty. Przez co nie jest to tak przytłaczające finansowo rozwiązanie.

Rejestracja, przeglądy, ubezpieczenie i struktura własnościowa – co warto wiedzieć

Podstawowym założeniem leasingu samochodowego jest przekazanie pojazdu w dzierżawę, nie zmieniając jego struktury własnościowej. Co za tym idzie, właścicielem samochodu przez cały okres leasingowania pozostaje udzielający leasingu, posiadając swoje dane m.in. w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i umowie.

Fakt ten może ulec zmianie dopiero po zakończeniu umowy, kiedy wiele firm leasingowych oferuje klientom możliwość wykupu i przejęcia samochodu na własność.

W związku z faktem, że to leasingodawca jest właścicielem samochodu, to na nim ciąży obowiązek dopełnienia formalności związanych z rejestracją samochodu. Niezależnie od miejsca meldunku lub zamieszkania używającego samochód, czemu zgodnie z polskim porządkiem przypisane są tablice rejestracyjne, leasingowany pojazd będzie posiadać taki wyróżnik województwa i powiatu, gdzie zarejestrowana jest firma leasingowa.

Na co zwracać uwagę w kwestii rejestracji samochodu? Warto się upewnić, czy firma nie wymaga od nas dodatkowych opłat za fakt dopełnienia formalności rejestracji. Umowa leasingu powinna rozwiązać nasze wątpliwości – dlatego warto dokładnie ją przeczytać.

samochody na 1000 mieszkańców w Polsce

W przypadku dokonywania przeglądów, sprawy wyglądają zgoła inaczej niż w przypadku rejestracji. Jako że samochód użytkowany jest przez leasingobiorcę, to on ponosi odpowiedzialność za utrzymanie samochodu w odpowiednim stanie technicznym.

Co za tym idzie, kierowca musi być przygotowany na ponoszenie opłat związanych z czynnościami wliczającymi się do tego zakresu, jak np. przeglądy techniczne czy ewentualne naprawy. Warto pamiętać o tym, aby leasingowany samochód serwisować w tzw. Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO). Zazwyczaj wymaga tego umowa.

Ostatnim aspektem, jakiemu się przyglądamy, jest kwestia ubezpieczenia. Jak wiadomo, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi je posiadać każdy zarejestrowany pojazd, za to polisa AC (tzw. Autocasco) zabezpieczająca od np. konsekwencji kradzieży czy kataklizmów pozostaje rozwiązaniem dodatkowym i dobrowolnym.

Inaczej wygląda to jednak w przypadku leasingu – często leasingodawca dyktuje warunki ubezpieczenia, wskazując nie tylko firmę, ale i pakiet. W tym zazwyczaj zawarta jest zarówno polisa OC, jak i AC. Rozwiązanie to ma na celu chronić obie strony przed konsekwencjami zdarzeń losowych.

Cena ubezpieczenia doliczona jest do raty leasingu. Teoretycznie kierowca może sam wybrać ofertę, jednak musi ona zostać zaakceptowana przez leasingodawcę. Dyktowanie przez jego warunków ubezpieczenia ma swoje zalety – firma leasingowa może posiadać preferencyjne stawki za pakiety polis.

Leasing samochodowy a rozwiązanie umowy

W życiu mogą pojawić się losowe, niepożądane okoliczności, z powodu których zmuszeni będziemy zmienić lub porzucić swoje dotychczasowe plany. Co, jeżeli konieczne będzie zrezygnowanie z leasingu samochodu?

Jak wiadomo, umowa z firmą jest zawierana na określony czas, od którego uzależniona jest m.in. wysokość rat i pochodne, związane z tym zagadnienia. Klient ma teoretycznie możliwość rozwiązania umowy, ale tylko wtedy, jeżeli upłynie termin minimalny jej obowiązywania.

Mówi o tym wyraźnie art. 709 Kodeksu cywilnego 7 – daje leasingodawcy możliwość określenia okresu minimalnego jak np. 1 rok. W przypadku chęci zerwania umowy przed upływem tego terminu, klient może być zobowiązany do poniesienia kar finansowych w postaci konieczności uregulowania całego pozostałego, nieopłaconego kapitału.

Warto z tego względu mieć na względzie wszelkie zapisy umowy leasingowej, na której warunki się zgadzamy.

Leasing czy kredyt samochodowy?

 • Leasing wymaga mniejszej liczby formalności do spełnienia niż kredyt samochodowy.
 • Korzystając z leasingu, możemy odliczyć od podatku wszystkie koszty, a nie tylko odsetki (tak jak przy kredycie samochodowym).
 • Leasing nie obciąża tak bardzo naszej zdolności kredytowej jak wyspecjalizowany kredyt samochodowy.
 • Kredyt samochodowy pozwala na bycie właścicielem auta, a nie tylko dzierżawcą, jak w przypadku leasingu.

Jak więc widać, leasing będzie wygodniejszym rozwiązaniem niż kredyt samochodowy – za tą opcją przemawia zdecydowanie więcej zalet. Jeśli jednak nie jesteś zainteresowany leasingiem i szukasz alternatywnego rozwiązania, sprawdź nasz ranking kredytów samochodowych.

Warto wybrać leasing czy nie warto?

Leasing samochodowy to rozwiązanie bez wątpienia godne uwagi, którego popularność w ostatnich latach nietrudno zrozumieć. Pozwala ono w optymalny sposób dokonać kompromisu między chęcią posiadania nowego samochodu o, teoretycznie, pozbawionej zagadek przeszłości (inaczej niż w przypadku samochodów używanych), a braku konieczności płacenia za niego niebotycznych katalogowych sum.

Gdy dodać do tego fakt posiadania firmy, leasing samochodowy jest też bardzo wygodnym rozwiązaniem pozwalającym zminimalizować koszty związane z posiadaniem samochodu do minimum.

Dzięki takim rozwiązaniom, jak odliczenie podatku czy dokonanie wliczenia rat leasingu do kosztów uzyskania przychodu, nie powinno być zaskoczeniem, że tak wielu przedsiębiorców różnego kalibru i różnego szczebla właśnie w ten sposób decyduje się uzyskać dostęp do pojazdów „pierwszej świeżości”.

Jeżeli zatem posiadamy stałe, odpowiednio wysokie i pewne źródło dochodu, nie chcemy gromadzić gotówki na jednorazową transakcję zakupu samochodu i wolimy uczynić go kilkuletnim, comiesięcznym zobowiązaniem o symbolicznej wysokości – leasing samochodowy jest wart rozważenia.

Biorąc dodatkowo pod uwagę to, że firmy leasingowe umożliwiają dziś wygodny wykup pojazdu po zakończeniu trwania umowy lub rozpoczęcie nowej umowy na nowszy samochód – miłośnicy nowinek technicznych będą mogli czuć się usatysfakcjonowani!

Warto sprawdzić również ofertę pożyczki leasingowej.

Źródła:

 1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/dochody-i-warunki-zycia-ludnosci-polski-raport-z-badania-eu-silc-2018,6,12.html
 2. https://www.pzpm.org.pl/Rynek-motoryzacyjny/Park-pojazdow-zarejestrowanych/Tabele-Park-pojazdow-zarejestrowanych-w-Polsce-1990-2017
 3. http://wskaznikizrp.stat.gov.pl/prezentacja.jsf;jsessionid=CCf0EEE-KDam9IkGnpdvLZpbxQ7ppW2jxzvBaqpl.veadmz40?symbol_wsk=005001007001&poziom=region&jezyk=pl
 4. https://www.auto-motor-i-sport.pl/wydarzenia/Najtansze-nowe-samochody-w-Polsce,40547,1
 5. https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-przecietnego-wynagrodzenia-w-pierwszym-kwartale-2020-roku,271,28.html
 6. https://www.wyborkierowcow.pl/sprzedaz-nowych-aut-w-polsce-to-byl-rekordowy-rok/
 7. https://www.arslege.pl/istota-umowy-leasingu/k9/a5719/
5/5 - (4 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz