Lokata dla dziecka – ranking 2021

Oszczędzanie to jeden z głównych powodów zakładania lokaty dla dziecka. Dorośli często stoją przed dylematem, w którym banku otworzyć rachunek dla nieletniego. Jakie ku temu należy wypełnić formalności? I przede wszystkim, na jakie atrakcyjne warunki mogą liczyć małoletni oszczędzający? Oto najnowszy ranking 2021 bezpiecznych lokat dla dzieci.

Ostatnia aktualizacja: 1 Czerwca 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
mBank eKonto z lokatą
1 %
? dla nowych klientów
Oprocentowanie
3 miesiące
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
InBank Lokata
2,20 %
? 0,7% na 3 miesiące, 1% na 6 miesięcy, 1,5% na 12 miesięcy, 1,75% na 24 miesiące, 1,85% na 36 miesięcy, 2% na 48 miesięcy, 2,2% na 60 miesięcy
Oprocentowanie
3-60 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Lokata na Nowe Środki
0,80 %
? zależne od okresu lokaty: 2 lub 3 miesiące
Oprocentowanie
2 lub 3 miesiące
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
ComperiaFree - wyszukiwarka lokat bankowych
2 %
? od 08% do 2,20%
Oprocentowanie
2-60 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Facto lokata
1,60 %
? 1,1% na 3 miesiące, 1,2% na 6 miesięcy, 1,6% na 9 i 12 miesięcy, 1% na 18 miesięcy
Oprocentowanie
3 - 60 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Lokata Happy PRO
2 %
Oprocentowanie
3 miesiące
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Lokata Online Nowe Środki
0,90 %
? od 01% do 0,9%
Oprocentowanie
1 - 36 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «

“Pieniądze w życiu szczęścia nie dają” – szczerze chcemy wierzyć, że tak właśnie jest. Niestety, częsty brak pieniędzy czy nawet ich nadmiar jest źródłem wielu nieszczęść. Mogą być one nie tyle wynikiem konkretnej sytuacji materialnej, ale przede wszystkim brakiem umiejętności zarządzania swoimi finansami. Dlatego tym większa na rodzicach spoczywa odpowiedzialność, by wkraczające w dorosłość dziecko potrafiło rozporządzać nawet skromnym budżetem.

Lokata dla dziecka to bardzo użyteczny i przyszłościowy produkt bankowy, dzięki któremu możesz odłożyć środki na start dla Twojej pociechy bądź lokować nadwyżki pochodzące, np. z komunii czy świadczeń socjalnych. Ranking lokat dla dzieci przygotowany przez porównywarkę Money24.pl powstał z myślą o rodzicach, którzy poszukują taniego i prostego w obsłudze rachunku bankowego. Lokaty dla dzieci dostępne są w ofercie wielu banków. My wybraliśmy najlepsze propozycje z uwzględnieniem: oprocentowania, minimalną kwotą wpłaty na lokatę i okresem jej trwania, a także możliwością otwarcia lokaty przez internet lub poprzez aplikację mobilną. Nasze zestawienie zostało wzbogacone również o lokaty, które możesz otworzyć bez konieczności posiadania konta osobistego w danym banku. Jeśli potrzebujesz konta osobistego, sprawdź nasz ranking kont osobistych.

Układając nasz ranking lokat dla dzieci, w pierwszej kolejności zwróciliśmy uwagę na warunki prowadzenia rachunku – w tym głównie opłaty. Wychodzimy z założenia, że bez względu na to, jaki cel oszczędzania dla małoletniego wybrałeś, liczą się niewielkie koszty – a nawet ich brak oraz bezpieczeństwo ulokowania wolnych środków.

Lokata dla dziecka – co to jest?

Lokata bankowa lub inaczej depozyt terminowy, to w pełni bezpieczny produkt inwestycyjny, który odnajdziesz w ofercie zdecydowanej większości banków. Jej działanie możemy przedstawić na prostym przykładzie. Na lokatę wpłacasz konkretną sumę pieniędzy, która jest zgodna z umową zawartą z bankiem na określony czas. Jednocześnie bank zobowiązuje się do tego, że tuż po zakończeniu ważności rachunku, wypłaci klientowi wniesiony kapitał wraz z naliczonymi odsetkami. To, jak dużo uda Ci się zarobić na lokacie, zależy więc od okresu jej trwania oraz wysokości oprocentowania.

Lokaty oszczędnościowe dla dziecka podobnie zresztą, jak konta osobiste mogą być otwierane także dla małoletnich. Nie zawsze jednak wszystkie propozycje na rynku przeznaczone są dla niepełnoletnich właścicieli. Część banków zezwala na otwarcie lokaty dla dzieci wyłącznie w PLN, a inne w najpopularniejszych walutach, np. USD, GBP czy EUR. Są to przede wszystkim, tzw. lokaty na dziecko, które są zakładane i prowadzone przez rodziców, aż do momentu osiągnięcia pełnoletności przez nieletniego.

Pamiętaj również, że lokaty dla dzieci:

 • “zamrażane” są na okres wskazany w umowie,
 • nie wymagają uiszczania regularnych wpłat,
 • można rozwiązać jeszcze przed wygaśnięciem umowy. Niemniej jednak odzyskujesz tylko wniesiony kapitał, a tracisz prawo do wypracowanych odsetek. Najprościej mówiąc: przedterminowe zerwanie lokaty nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. W najgorszym przypadku nie wypracowujesz zysku,
 • posiadają tzw. kapitalizacje odsetek, czyli częstotliwość doliczania do kapitału naliczonych odsetek. Ten parametr także wpływa na Twój zysk z lokaty,
 • opodatkowane są podatkiem Belki (czyli podatkiem od zysków kapitałowych), który wynosi 19% i automatycznie odliczany jest przez bank.

Na rynku dostępnych jest wiele możliwości oszczędzania na przyszłość dziecka. Rodzice mogą zdecydować się na inwestowanie w obligacje, papiery wartościowe, nieruchomości, ale równie dobrze mogą otworzyć też bezpieczne konto oszczędnościowe.

Lokata oszczędnościowa dla dziecka – rodzaje

Oferta banków uwzględniająca lokaty bankowe dla dzieci powiększa się z roku na rok. W związku z tym, warto bliżej zastanowić się nad samym okresem trwania takiego depozytu.

Mamy do wyboru:

 • Lokaty krótkoterminowe. Taki depozyt założysz na okres nie dłuższy niż 1 rok. Szczególnie popularne są lokaty o terminach od 1 do 4 miesięcy. Ich zaletą jest krótki czas deponowania środków, po czym ponownie możesz poszukać na rynku atrakcyjnej oferty i “zamrozić” gotówkę.
 • Lokaty długoterminowe. Zakładane są na okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy. Tego typu produkty pozwalają zarobić większą sumę pieniędzy. Dlatego, jeśli posiadasz konkretną kwotę, którą możesz zainwestować (nie tracąc przy tym płynności finansowej), to zdecydowanie wybierz tę opcję.

Co bardzo ważne, zarówno lokata krótko- jak i długoterminowa może być jednorazowa bądź odnawialna. O ile w tym pierwszym przypadku, umowa z bankiem nie zostaje przedłużona po wygaśnięciu depozytu. Tak, decydując się na lokatę odnawialną, umowa zostaje przedłużona na kolejny okres. Niesie to ze sobą, tzw. ryzyko reinwestycji, bo lokata odnawiana będzie na warunkach, które obowiązują w dniu jej odnowienia (a nie w momencie zawierania tej umowy). Warto, byś o tym pamiętał.

Jeśli chcesz założyć lokatę bankową dla dziecka, to warto przeanalizować oprocentowanie najpopularniejszych produktów w naszym rankingu. Pamiętaj jednak, że zależy ono od stóp procentowych NBP – wraz z ich wzrostem, zwiększa się też oprocentowanie lokat.

Lokata dla dziecka – w jakim banku?

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku to, co najlepsze. Warto więc, byś zachęcał swoją pociechę do samodzielnego zarządzania środkami już od najmłodszych lat. Dzięki temu zbudujesz w nim świadomość, że w życiu nie ma nic za darmo.

Dlatego zakładając lokatę dla dziecka, pokazujesz mu, że szanujesz pieniądze, liczysz wydatki, a także planujesz jego bezpieczną przyszłość. W tym też względzie, wybierając oprocentowany depozyt, kieruj się również gwarancją ochrony środków.

Gdzie znajdziesz najlepszą lokatę dla dziecka? Oto lista banków, które aktualnie proponują najciekawsze oferty:

 • Nest Bank,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • Getin Bank,
 • Millenium Bank,
 • Toyota Financial Services,
 • Idea Bank.

Oprocentowanie rachunków w powyższych bankach można śmiało uznać za atrakcyjne, bo pozwalają zarobić więcej niż lokaty w innych instytucjach. Dlatego, jeśli wahasz się między kilkoma ofertami, to dodatkowo skorzystaj z naszej porównywarki lokat. Za jej pomocą przeglądniesz depozyty o różnych parametrach – dla określonej kwoty i okresu trwania bądź tylko oferty bez zakładania konta osobistego lub bez promocji dla nowych klientów.

komu ufamy - wykres

Jak założyć lokatę dla dziecka?

Nie da się ukryć, że oszczędzanie na lokacie bankowej jest nie tylko bezpieczne, ale też niezwykle wygodne. Banki zadbały o to, aby otwarcie depozytu wiązało się z minimum formalności. W tym celu udostępniają dodatkowe kanały, które umożliwiają założenie lokaty bez wychodzenia z domu. Do najpopularniejszych należą:

 • e-lokata dla dziecka, o którą zawnioskujesz, wypełniając wniosek przez internet lub w bankowości internetowej,
 • lokata mobilna. Zawnioskujesz o nią za pomocą aplikacji bankowej (pod warunkiem, że dziecko lub jeden z rodziców posiada konto osobiste w banku, w którym chce otworzyć lokatę),
 • lokata standardowa, jeśli interesuje Cię tradycyjny sposób oszczędzania. Tego typu depozyt otworzysz w wybranej placówce bankowej.

Wybierając lokatę dla dziecka, zwróć też uwagę na proponowane przez bank oprocentowanie, a mianowicie:

 • oprocentowanie stałe, czyli niezmienne w trakcie trwania lokaty,
 • oprocentowanie zmienne, które może ulec zmianie w czasie trwania umowy. Najczęściej wiąże się ze wskaźnikiem WIBOR lub WIBID,
 • progresywne oprocentowanie, a więc wzrastające wraz z upływem “zamrożenia” środków na lokacie.

Pamiętaj o tym, że choć banki zezwalają na otwarcie lokaty dla dzieci, to nie zawsze udostępniają nieletnim wszystkie oferowane przez siebie produkty. Bardzo często proponują młodym właścicielom lokaty standardowe, czyli terminowe.

Kto może założyć lokatę dla dziecka?

Tutaj prawo, jak i procedury są jednoznaczne. Lokata oszczędnościowa dla dziecka z racji tego, że jest produktem przeznaczonym dla pełnoletnich, może być założona wyłącznie przez przedstawiciela ustawowego małoletniego. Najczęściej są nim rodzice bądź opiekun prawny. Oznacza to jednocześnie, że dziadkowie czy ciocie nie mogą otworzyć depozytu dla ukochanej wnuczki czy siostrzenicy. Mogą oni jedynie przekazać na ten cel środki i liczyć się z tym, że do osiągnięcia pełnoletności będą nimi zarządzać rodzice.

Jednocześnie nie zapominaj, że oszczędności zgromadzone na lokacie założonej na nazwisko małoletniego, należą do dziecka – nie zaś do rodziców czy jego opiekunów. Gdy młody człowiek osiągnie 18 lat, zostaje wyłącznym i jedynym właścicielem rachunku. Natomiast do ukończenia 13. roku życia nie ma żadnych czynności prawnych i nie może rozporządzać zdeponowanymi środkami. Sytuacja nieco się zmienia po tym, jak nastolatek ukończy 13 lat. Wówczas nabywa częściową zdolność prawną, dzięki czemu ma prawo zarządzać swoim majątkiem, ale tylko w ściśle określonych ramach oraz pod bacznym okiem rodziców.

Jaką lokatę dla dziecka wybrać? Na te pytanie sam musisz udzielić sobie odpowiedzi. Wybór właściwego rachunku musi być podyktowany przede wszystkim Twoimi indywidualnymi preferencjami – i przede wszystkim celem oszczędzania.

O czym pamiętać przy wyborze lokaty oszczędnościowej dla dziecka?

Choć polskie prawo nie zabrania zakładania produktów, jakimi są lokaty dla dzieci, to nie oznacza, że odnajdziesz je w każdym banku. W wielu z nich, takie rachunki dla osób małoletnich są po prostu niedostępne. W takim przypadku, dobrym pomysłem jest założenie lokaty bankowej dla dorosłego (dzięki temu masz też dostęp do większej liczby ofert) i w momencie, gdy dziecko osiągnie pełnoletność przekażesz mu zgromadzone oszczędności. Praktyczne jest założenie lokaty z ustanowieniem dyspozycji na wypadek Twojej przedwczesnej śmierci.

W podobny sposób mogą działać dziadkowie bądź ciocie i wujkowie, którzy chcą otworzyć lokatę dla wnuka bądź bratanka.

Jeśli oferta lokaty wymaga założenia konta bankowego, sprawdź, czy jest ono objęte promocją. Niektóre z instytucji proponują dodatkowy zysk na lokacie nawet o kilka punktów procentowych na określony czas.

Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Młody człowiek uczy się nie tylko w przedszkolu czy szkole, ale też obserwując różne sytuacje z życia codziennego. Dzieci przyglądają się dorosłym i starają się naśladować każdy ich krok. Dlatego świetnym sposobem na rozpoczęcie nauki oszczędzania już za młodu, jest założenie lokaty oszczędnościowej dla dziecka.

Oto najważniejsze zalety płynące z takiego sposobu inwestowania środków:

 • bezpieczeństwo gromadzonych oszczędności. Bankowe depozyty chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 EUR,
 • likwidacja depozytu bez utraty wniesionych środków. Jedyne, co możesz stracić to całość lub część wypracowanych odsetek,
 • fundusz bezpieczeństwa na “czarną godzinę”. Lokata bankowa dla dziecka to także gwarant bezpieczeństwa przed niespodziewanymi wydatkami, ale i zaplanowanymi zdarzeniami,
 • szansa na lepszy i szybszy rozwój. Deponując środki na rachunku, pozwalasz im “wypracowywać” zysk, który Twoje dziecko wykorzysta w przyszłości. Dzięki nim zapisze się na kurs językowy bądź rozpocznie studia na zagranicznej uczelni,
 • większa wiedza o platformach bankowych. Wkraczający w dorosłość nastolatek korzystający z lokaty, może zapoznać się z szeregiem nowoczesnych produktów oferowanych przez bank – które w obecnym czy też późniejszym czasie mogą okazać się dla niego niezbędne,
 • edukacja finansowa. Ciągłe podnoszenie poziomu wiedzy i co za tym idzie kwalifikacji Twojej pociechy, pozwoli na mądrzejsze rozporządzanie zarobionymi pieniędzmi w przyszłości.
skąd czerpiesz informacje jak oszczędzać - wykres

Czy wiesz, że ponad połowa Polaków nie wykorzystuje potencjału swoich oszczędności i trzyma je na niskooprocentowanych rachunkach? Bądź w tej mądrzejszej części i pozwól swoim pieniądzom zarabiać. Nie ważne, czy Twoje oszczędności wynoszą 1 000 zł, czy 20 000 zł. Z pomocą naszego rankingu dopasujesz lokatę idealną do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Dzięki czemu, uda Ci się zrealizować większość wyznaczonych celów.

Od założenia lokaty dla dziecka dzieli Cię kilka kliknięć! Nie musisz nawet ruszać się z domu, bo najlepszą lokatę odnajdziesz z pozycji własnego fotela. Spójrz, jakie oferty przygotowało dla Ciebie Money24.pl.

Źródło:

1. „Postawy Polaków wobec finansów” 2020, Fundacja Citi Handlowy i Fundacja THINK!

Komentarze (0)
Zostaw komentarz