Lokata dla dziecka – ranking 2022

Oszczędzanie to jeden z głównych powodów zakładania lokaty dla dziecka. Często stoimy przed dylematem, w którym banku otworzyć rachunek dla naszej pociechy. Jakie ku temu czekają nas formalności? I przede wszystkim, na jak atrakcyjne warunki mogą liczyć małoletni oszczędzający?

Oto najnowszy ranking bezpiecznych lokat dla dzieci.

Ostatnia aktualizacja: 9 Stycznia 2023
InBank Lokata
7,50 %
? w skali roku dla lokat na 3 lub 6 miesięcy.
Oprocentowanie
1-60 miesięcy
? - 7% dla lokaty na 1 miesiąc, - 7,5% dla lokaty na 3 lub 6 miesięcy, - 4% dla lokaty na 12 lub 24 miesiące, - 3,5% dla lokaty na 48 i 60 miesięcy.
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Lokata na nowe środki
8 %
? 7-8% w skali roku
Oprocentowanie
2-6 miesięcy
? Możesz przystąpić do promocji od 18.10.2022 r. do 2.11.2022 r. i uczestniczyć w niej wyłącznie przez pierwszy okres umowny lokaty.
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
6,75 %
Oprocentowanie
1-36 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Inbank - Lokata na start
8,50 %
? w skali roku
Oprocentowanie
1-3 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
ComperiaFree - wyszukiwarka lokat bankowych
2 %
? od 08% do 2,20%
Oprocentowanie
2-60 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «

Lokata dla dziecka to bardzo użyteczny i przyszłościowy produkt bankowy, dzięki któremu możesz odłożyć środki na start dla Twojej pociechy bądź lokować nadwyżki pochodzące, np. z komunii czy świadczeń socjalnych.

Nasz ranking lokat dla dzieci powstał z myślą o rodzicach, którzy poszukują taniej i prostej w obsłudze lokaty. My wybraliśmy najlepsze propozycje, biorąc pod uwagę:

 • oprocentowanie lokaty,
 • minimalną kwotę wpłaty na lokatę i okres jej trwania,
 • możliwość założenia lokaty przez internet lub poprzez aplikację mobilną.

Nasze zestawienie zostało wzbogacone również o depozyty, które możesz otworzyć bez konieczności założenia konta osobistego w danym banku. Jeśli jednak potrzebujesz konta osobistego, sprawdź nasz ranking kont osobistych.

Układając nasz ranking lokat dla dzieci, w pierwszej kolejności zwróciliśmy uwagę na warunki prowadzenia rachunku – w tym głównie opłaty. Wychodzimy z założenia, że niezależnie od tego, jaki cel oszczędzania dla małoletniego wybrałeś, liczą się niewielkie koszty – a nawet ich brak oraz bezpieczeństwo ulokowania wolnych środków.

Lokata dla dziecka – co to jest?

Lokata bankowa lub inaczej depozyt terminowy, to w pełni bezpieczny produkt inwestycyjny, który odnajdziesz w ofercie zdecydowanej większości banków. Jej działanie możemy przedstawić na prostym przykładzie.

Na lokatę wpłacasz konkretną sumę pieniędzy, która jest zgodna z umową zawartą z bankiem na określony czas. Jednocześnie bank zobowiązuje się do tego, że tuż po zakończeniu ważności rachunku, wypłaci Ci wniesiony kapitał wraz z naliczonymi odsetkami. To, jak dużo uda Ci się zarobić na lokacie, zależy jednak od okresu jej trwania oraz wysokości oprocentowania.

Lokaty oszczędnościowe dla dziecka podobnie zresztą, jak konta osobiste mogą być otwierane także dla małoletnich. Nie zawsze niestety ich propozycje przeznaczone są dla niepełnoletnich właścicieli.

Część banków zezwala na otwarcie lokaty dla dzieci wyłącznie w PLN, a inne w najpopularniejszych walutach, np. USD, GBP czy EUR. Są to przede wszystkim, tzw. lokaty na dziecko, które są zakładane i prowadzone przez rodziców aż do momentu osiągnięcia pełnoletności przez nieletniego.

Pamiętaj również, że lokaty dla dzieci:

 • “zamrażane” na okres wskazany w umowie,
 • nie wymagają uiszczania regularnych wpłat,
 • można rozwiązać jeszcze przed wygaśnięciem umowy. Odzyskujesz wtedy wniesiony kapitał, ale tracisz prawo do wypracowanych odsetek. Najprościej mówiąc: przedterminowe zerwanie lokaty nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. W najgorszym przypadku nie wypracowujesz zysku,
 • posiadają tzw. kapitalizacje odsetek, czyli częstotliwość doliczania do kapitału naliczonych odsetek. Ten parametr także wpływa na Twój zysk z lokaty,
 • opodatkowane są podatkiem Belki (czyli podatkiem od zysków kapitałowych), który wynosi 19% i automatycznie odliczany jest przez bank.

Na rynku dostępnych jest wiele możliwości oszczędzania na przyszłość dziecka. Rodzice mogą zdecydować się na inwestowanie w obligacje, papiery wartościowe, nieruchomości, ale równie dobrze mogą otworzyć też bezpieczne konto oszczędnościowe.

Rodzaje lokat oszczędnościowych dla dziecka

Oferta banków uwzględniająca lokaty bankowe dla dzieci powiększa się z roku na rok. Warto więc bliżej zastanowić się nad samym okresem trwania takiego depozytu.

Mamy do wyboru:

 • Lokaty krótkoterminowe. Taki depozyt założysz na okres nie dłuższy niż 1 rok. Szczególnie popularne są lokaty o terminach od 1 do 4 miesięcy. Ich zaletą jest krótki czas deponowania środków. Po tym czasie ponownie możesz poszukać na rynku atrakcyjnej oferty i zamrozić gotówkę.
 • Lokaty długoterminowe. Zakładane są na okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy. Tego typu produkty pozwalają zarobić większą sumę pieniędzy. Dlatego, jeśli masz konkretną kwotę, którą chcesz zainwestować (nie tracąc przy tym płynności finansowej), to zdecydowanie wybierz tę opcję.

Zarówno lokata krótko – jak i długoterminowa może być jednorazowa bądź odnawialna. O ile w tym pierwszym przypadku, umowa z bankiem nie zostaje przedłużona po wygaśnięciu depozytu. Tak, decydując się na lokatę odnawialną, umowa zostaje automatycznie przedłużona na kolejny okres.

Niesie to ze sobą, tzw. ryzyko reinwestycji. Tzn. że będzie ona odnawiana na warunkach, które obowiązują w dniu jej odnowienia (a nie w momencie zawierania takiej umowy). Warto, byś o tym pamiętał.

Lokata dla dziecka – w jakim banku?

Zakładając lokatę dla dziecka, pokazujesz, że szanujesz pieniądze, liczysz wydatki, a także planujesz bezpieczną przyszłość swojej pociechy. Dlatego wybierając oprocentowany depozyt, kieruj się gwarancją ochrony środków.

Gdzie znajdziesz najlepsze lokaty bankowe dla dziecka? Oto lista banków, które aktualnie proponują najciekawsze oferty:

 • Nest Bank,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • Millenium Bank,
 • Toyota Financial Services,
 • Idea Bank.

Oprocentowanie rachunków w powyższych bankach można śmiało uznać za atrakcyjne, bo pozwalają zarobić więcej niż lokaty w innych instytucjach. Dlatego, jeśli wahasz się między kilkoma ofertami, to dodatkowo skorzystaj z naszej porównywarki.

Za jej pomocą przejrzysz propozycje o różnych parametrach – dla określonej kwoty i okresu trwania bądź depozyty terminowe bez zakładania konta osobistego lub bez promocji dla nowych klientów.

komu ufamy - wykres

Jak założyć lokatę dla dziecka?

Banki zadbały o to, aby lokatę bankową można było otworzyć szybko i przy minimum formalności. W tym celu udostępniają dodatkowe możliwości, do których dostajesz dostęp bez wychodzenia z domu:

 • e-lokata dla dziecka, o którą zawnioskujesz, wypełniając wniosek przez internet lub w bankowości internetowej,
 • lokata mobilna. Założysz ją za pomocą aplikacji bankowej (pod warunkiem, że dziecko lub jeden z rodziców posiada konto osobiste w banku, w którym chce otworzyć lokatę),
 • lokata standardowa, jeśli interesuje Cię tradycyjny sposób oszczędzania. Tego typu depozyt otworzysz w wybranej placówce bankowej.

Wybierając lokatę dla dziecka, zwróć też uwagę na proponowane przez bank oprocentowanie, a mianowicie:

 • oprocentowanie stałe, czyli niezmienne w trakcie trwania lokaty,
 • oprocentowanie zmienne, które może ulec zmianie w czasie trwania umowy. Najczęściej wiąże się ze wskaźnikiem WIBOR lub WIBID,
 • progresywne oprocentowanie, a więc wzrastające wraz z upływem zamrożenia środków na lokacie.

Choć banki zezwalają na otwarcie lokaty dla dzieci, to nie zawsze udostępniają im wszystkie oferowane przez siebie produkty. Bardzo często proponują młodym właścicielom lokaty standardowe, czyli lokaty terminowe.

Kto może założyć lokatę dla dziecka?

Tutaj prawo, jak i procedury są jednoznaczne. Lokata dla dziecka z racji tego, że jest produktem przeznaczonym dla pełnoletnich, może być założona wyłącznie przez przedstawiciela ustawowego małoletniego. Najczęściej są nim rodzice bądź opiekun prawny.

Oznacza to jednocześnie, że dziadkowie czy ciocie nie mogą otworzyć depozytu dla ukochanej wnuczki czy siostrzenicy. Mogą oni jedynie przekazać na ten cel środki i liczyć się z tym, że do osiągnięcia pełnoletności będą nimi zarządzać rodzice.

Jednocześnie nie zapominaj, że oszczędności zgromadzone na lokacie założonej na nazwisko małoletniego, należą do dziecka – nie zaś do jego rodziców czy opiekunów. Gdy osiągnie ono 18 lat, zostaje wyłącznym i jedynym właścicielem rachunku. Natomiast do ukończenia 13. roku życia nie ma żadnych czynności prawnych i nie może rozporządzać zdeponowanymi środkami.

Sytuacja nieco się zmienia po tym, jak nastolatek ukończy 13 lat. Wówczas nabywa częściową zdolność prawną, dzięki czemu ma prawo zarządzać swoim majątkiem, ale tylko w ściśle określonych ramach oraz pod bacznym okiem rodziców.

Która lokata dla dziecka jest najlepsza? Na te pytanie sam musisz udzielić sobie odpowiedzi. Wybór właściwego rachunku musi być podyktowany przede wszystkim Twoimi indywidualnymi preferencjami – i przede wszystkim celem oszczędzania.

O czym pamiętać przy wyborze lokaty oszczędnościowej dla dziecka?

Choć polskie prawo nie zabrania zakładania produktów, jakimi są lokaty dla dzieci, to nie oznacza, że odnajdziesz je w każdym banku. W wielu z nich, takie rachunki dla osób małoletnich są po prostu niedostępne.

Dobrym pomysłem jest wtedy założenie lokaty bankowej dla dorosłego (dzięki temu masz też dostęp do większej liczby ofert) i w momencie, gdy dziecko osiągnie pełnoletność, przekażesz mu zgromadzone oszczędności. Praktyczne jest założenie lokaty z ustanowieniem dyspozycji na wypadek Twojej przedwczesnej śmierci.

W podobny sposób mogą działać dziadkowie bądź ciocie i wujkowie, którzy chcą otworzyć lokatę dla wnuka bądź bratanka.

Jeśli oferta lokaty wymaga założenia konta bankowego, sprawdź, czy jest ono objęte promocją. Niektóre z instytucji proponują dodatkowy zysk na lokacie nawet o kilka punktów procentowych na określony czas (np. dla nowych klientów banku).

Według jakich założeń powstał ranking lokat dla dziecka?

Nasz ranking lokat dla dzieci powstał na podstawie jednego, prostego założenia – ważny jest zysk, jaki można wypracować na danym depozycie. Dlatego spośród kilkuset dostępnych ofert na rynku wybraliśmy te, które proponują najlepsze warunki.

Pod uwagę wzięliśmy:

 • najwyższe oprocentowanie lokat bankowych na rynku,
 • parametry, co do długości trwania lokaty,
 • kapitalizacja odsetek (co miesiąc, co kwartał, raz do roku),
 • zakres kwoty, jaką możesz zdeponować,
 • brak skomplikowanych procedur, np. złożenie wniosku przez internet lub infolinię,
 • dodatkowe wymogi, np. czy musisz posiadać rachunek bankowy w danej instytucji.

Alternatywnym rozwiązaniem, czy nawet ciekawym uzupełnieniem dla lokat są konta oszczędnościowe, które pozwalają na większą swobodę w zarządzaniu pieniędzmi. Taki rachunek możesz w każdej chwili zasilić dodatkowymi środkami, które automatycznie zostaną objęte oprocentowaniem. Równie dobrze możesz je wypłacić bez obawy o utratę odsetek.

Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Jak najbardziej. Młody człowiek uczy się nie tylko w przedszkolu czy szkole, ale również obserwując różne sytuacje z życia codziennego. Dzieci przyglądają się dorosłym i starają się naśladować każdy ich krok – nawet jeśli chodzi o sposób zarządzania budżetem domowym.

Główne zalety płynące z takiego sposobu inwestowania środków, to:

 • bezpieczeństwo gromadzonych oszczędności. Bankowe depozyty chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 EUR,
 • likwidacja depozytu bez utraty wniesionych środków. Jedyne, co możesz stracić to całość lub część wypracowanych odsetek,
 • fundusz bezpieczeństwa na czarną godzinę. Lokata bankowa dla dziecka to także gwarant bezpieczeństwa przed niespodziewanymi wydatkami, ale i zaplanowanymi zdarzeniami,
 • szansa na lepszy i szybszy rozwój. Deponując środki na rachunku, pozwalasz im wypracowywać zysk, który Twoje dziecko wykorzysta w przyszłości. Dzięki nim zapisze się na kurs językowy bądź rozpocznie studia na zagranicznej uczelni,
 • większa wiedza o platformach bankowych. Wkraczający w dorosłość nastolatek korzystający z lokaty, może zapoznać się z szeregiem nowoczesnych produktów oferowanych przez bank – które w obecnym czy też późniejszym czasie mogą okazać się dla niego niezbędne,
 • edukacja finansowa. Ciągłe podnoszenie poziomu wiedzy i co za tym idzie kwalifikacji Twojej pociechy, pozwoli na mądrzejsze rozporządzanie zarobionymi pieniędzmi w przyszłości.
skąd czerpiesz informacje jak oszczędzać - wykres

Czy wiesz, że ponad połowa Polaków nie wykorzystuje potencjału swoich oszczędności i trzyma je na niskooprocentowanych rachunkach? Bądź w tej mądrzejszej części i pozwól swoim pieniądzom zarabiać.

Nie ważne, czy Twoje oszczędności wynoszą 1 000 zł, czy 20 000 zł. Z pomocą naszego rankingu dopasujesz lokatę idealną do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Dzięki czemu, uda Ci się zrealizować większość wyznaczonych celów.

Od założenia lokaty dla dziecka dzieli Cię kilka kliknięć! Nie musisz nawet ruszać się z domu, bo najlepszą lokatę odnajdziesz z pozycji własnego fotela. Spójrz, jakie oferty przygotowało dla Ciebie Money24.pl.

Źródło:

1. „Postawy Polaków wobec finansów” 2020, Fundacja Citi Handlowy i Fundacja THINK!

5/5 - (8 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz