Co to jest leasing konsumencki?

co to jest leasing konsumencki?

Na czym polega leasing konsumencki samochodu i czy warto się na niego zdecydować? To interesująca alternatywa dla kredytu gotówkowego czy samochodowego. Skierowany jest do klientów indywidualnych i często oferowany na bardzo przystępnych warunkach.

Wciąż wiele osób nie wie, jak działa leasing konsumencki. Ta grupa produktów finansowych kojarzona jest raczej z sektorem biznesowym.

W tym przypadku jednak mamy do czynienia z ofertą skierowaną do klientów indywidualnych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Działa ona w nieco podobny sposób do kredytu samochodowego czy gotówkowego. Pozwala na nabycie pojazdu, choć na wyjątkowych zasadach. Dla wielu kierowców mogą być one bardzo atrakcyjne. Zapoznajmy się z nimi bliżej.

Co to jest leasing konsumencki?

Konsumencki leasing samochodu skierowany jest do osób, które potrzebują pojazdu na co dzień. Przypomina wynajem długoterminowy, bo dostajemy auto do użytku, ale nie zostajemy od razu jego właścicielami. Warunki umowy leasingu zakładają, że będziemy co miesiąc płacić raty leasingowe w wysokości ustalonej z leasingodawcą. Na koniec – za stosunkowo niewielką opłatą – przedmiot będzie mógł zostać przez nas wykupiony.

Warunki leasingu konsumenckiego zapewniają znaczną swobodę. Wiele zależy od oferty instytucji, z której usług skorzystamy. Najczęściej wykup jest możliwy, ale nie konieczny. Możemy także zwrócić samochód po zakończeniu umowy, a następnie wybrać nowy. Co istotne, przez cały okres spłaty właścicielem auta jest leasingodawca i to on widnieje w dowodzie rejestracyjnym.

Przedmiotem leasingu konsumenckiego może być zarówno nowy, jak i używany pojazd. Wiele zależy od tego, czy umowa leasingu zawierana jest z dealerem marki, czy zewnętrzną firmą. Nie musi natomiast być to wyłącznie samochód. Tutaj duże znaczenie odgrywa wewnętrzna polityka leasingodawcy.

Płacimy w tym przypadku nie tylko za pojazd, ale i za szereg opcji dodatkowych. Zwykle konieczne jest również wykupienie ubezpieczenia AC oraz NNW. Często też wymagana jest polisa GAP, stanowiąca ochronę przed utratą wartości przedmiotu leasingu. W sytuacji szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu dochodzi do zakończenia umowy leasingowej. Nie możemy liczyć nawet na wypłatę odszkodowania, bo ta trafi do leasingodawcy.


Sprawdź: Co to jest leasing i na czym polega?


Jakie korzyści daje leasing konsumencki?

 • Swoboda użytkowania przedmiotu leasingu. Otrzymujemy samochód, z którego możemy swobodnie korzystać, według własnego uznania.
 • Możliwe jest dostosowanie limitu kilometrów do własnych potrzeb. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć koszty, jeśli nie pokonujemy na co dzień zbyt odległych tras.
 • Uproszczone formalności. Leasing prywatny najczęściej wiąże się ze zdecydowanie mniej skomplikowanymi procedurami niż np. kredyt samochodowy. Często mniejsza uwaga zwracana jest też na naszą historię i zdolność kredytową.
 • Szansa na wyższą kwotę finansowania niż w tradycyjnym banku.

Dodatkowo mamy znaczną swobodę przy wyborze przedmiotu leasingu. Zaciągniemy go zarówno u dealera danej marki, jak i w instytucji zewnętrznej. Zwykle do dyspozycji mamy wiele modeli aut, reprezentujących różne klasy. Zależnie od firmy leasingowej, oferta dotyczyć może pojazdów używanych i nowych, ale także motocykli, quadów czy innych środków transportu.

leasing konsumencki - co to?

Jakie są wady leasingu konsumenckiego?

Myśląc nad leasingiem konsumenckim, nie możemy zapominać o jego słabszych stronach.

 • Nie jesteśmy właścicielem pojazdu, którym jeździmy. To główna kwestia, która różni tę formę od kredytu samochodowego czy gotówkowego. Możemy znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym, dopiero gdy dobiegnie końca okres trwania umowy i wykupimy auto. W praktyce oznacza to, że przez cały ten czas nie budujesz własnej historii ubezpieczeniowej.
 • Większość firm leasingowych i dealerów wymaga od nas opłacenia wielu kosztów dodatkowych. Nie możemy w tym przypadku oszczędzić, wykupując jedynie najtańsze OC. Poniesiemy też koszty AC, NNW czy GAP.
 • Często leasingodawcy domagają się dokonywania wszelkich napraw w autoryzowanych warsztatach ASO. Jeśli natomiast samochód z rozmaitych powodów przepadnie, to – jak wspominaliśmy wcześniej – umowa dobiega końca, a my nie dostajemy ani grosza odszkodowania.

W odróżnieniu od przedsiębiorców, jako osoby prywatne musimy opłacać comiesięczną ratę leasingową, na której w żaden sposób nie możemy skorzystać. Właściciele firm odliczają VAT i zaliczają ten wydatek do kosztów uzyskania przychodu. My – z oczywistych względów – nie mamy takiej możliwości.

Na co zwrócić uwagę, szukając leasingu konsumenckiego?

Wiemy już, na czym polega leasing samochodu. Czas więc przyjrzeć się jego warunkom i szczególnie istotnym aspektom, na które trzeba zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy. Przede wszystkim ważne są:

 • wysokość miesięcznej raty – regularna spłata zobowiązania nie powinna sprawiać nam większego problemu;
 • opłaty dodatkowe – firmy leasingowe oczekują rozmaitych ubezpieczeń i opłat dodatkowych, które znacznie zwiększają koszty leasingu konsumenckiego;
 • łączne koszty leasingu – obliczmy, ile w sumie kosztować nas będzie ta usługa. Znajdźmy ofertę na rynku, która będzie dla nas najbardziej opłacalna;
 • cena wykupu pojazdu – jeśli planujemy wykup auta, istotne jest, by jego cena była jak najniższa;
 • opłata wstępna – w momencie uruchomienia kredytu zwykle będziemy zobligowani do uiszczenia opłaty wstępnej. Jej wysokość w mniejszym lub większym stopniu może wpłynąć na ofertę leasingodawcy. Sprawdźmy, w której firmie zebrana przez nas suma gwarantuje najlepsze warunki spłaty;
 • różnorodność oferty leasingodawcy – im więcej modeli samochodów firma ma do wyboru, tym większa szansa, że znajdziemy coś dla siebie.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać leasing konsumencki?

Otrzymanie atrakcyjnego leasingu konsumenckiego zwykle jest nieco łatwiejsze niż kredytu bankowego. Mimo to warunkiem firm leasingowych jest spełnianie przez potencjalnego klienta pewnych kryteriów. Ustalane są one indywidualnie przez każdą instytucję. Do najważniejszych należą zwykle:

 • pełnoletność,
 • stałe źródło dochodów,
 • dochody o oczekiwanej przez firmę wysokości,
 • wniosek składany jako osoba prywatna.

Jakie dokumenty są wymagane przy leasingu konsumenckim?

Spis dokumentów niezbędnych do zaciągnięcia leasingu konsumenckiego na samochód każda firma określa samodzielnie. Wiąże się to z faktem, że warunki mogą być różne, zależnie od miejsca, które odwiedzimy. Najczęściej możemy zostać poproszeni o przedstawienie:

 • dokumentu tożsamości,
 • zaświadczenia o zatrudnieniu,
 • zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów,
 • wyciągu z konta z ostatniego roku, półrocza lub kwartału.

W niektórych przypadkach firmy leasingowe wymagają także dodatkowego zabezpieczenia. Zdarza się to gdy, np. nasz dochód jest zbyt niski lub mamy bardzo niekorzystną historię kredytową. Wtedy możemy zostać poproszeni np. o złożenie dokumentu od poręczyciela.

Jak wziąć leasing konsumencki?

Cały proces zaciągnięcia leasingu konsumenckiego zamknąć można w kilku prostych krokach:

 1. wybierz dealera lub firmę leasingową;
 2. znajdź samochód, który Cię interesuje;
 3. określ wpłatę początkową;
 4. określ liczbę rat;
 5. określ roczny limit kilometrów;
 6. zapoznaj się z warunkami wykupu pojazdu na koniec umowy (zwykle 1% jego wartości początkowej);
 7. zapoznaj się z opłatami dodatkowymi i warunkami leasingodawcy;
 8. przedstaw dokumenty wymagane przez leasingodawcę;
 9. podpisz umowę i ureguluj opłatę wstępną.

Zawsze wybierając leasingodawcę, starajmy się porównać jak najwięcej ofert. Zapoznajmy się zarówno z propozycjami dealerów, jak i firm zewnętrznych. Zestawmy ich wyceny z łącznymi kosztami kredytów samochodowych i gotówkowych. Dopiero to pozwoli nam realnie ocenić, czy konsumencki leasing samochodu rzeczywiście jest opłacalny. Pamiętajmy, by zorientować się, jakie auta w swojej ofercie ma dana instytucja. Oczywiście najlepiej, by oferowała pojazd, który naprawdę nam się podoba.

Ile kosztuje leasing konsumencki?

Każdy leasing konsumencki może mieć inną cenę. Aby ją poznać, musimy wziąć pod uwagę wszystkie koszty, które ponosimy w ramach podpisywanej umowy. Oprócz rat i kwoty ewentualnego wykupu zwykle dodatkowo składają się na nie:

 • opłata wstępna – im więcej pieniędzy wpłacimy na początku, tym niższe będą comiesięczne raty,
 • depozyt – wiele firm wymaga od klientów uiszczenia opłaty, która chroni leasingodawcę przed użytkowaniem przez nas samochodu w sposób niezgodny z umową. Zwykle suma ta jest zwracana lub może zostać przeznaczona na pokrycie np. ostatnich kilku rat,
 • ubezpieczenia – najczęściej to leasingodawca decyduje, w jakiej firmie ubezpieczony zostanie samochód. Może nam dać do wyboru kilka opcji lub pozwolić na samodzielną decyzję. Czasem wiąże się to z dodatkowymi opłatami, przez co bywa nieopłacalne. Warto zwrócić uwagę na zakresy opłacanych polis, które często mamy prawo zmieniać.

Przy podpisywaniu umowy powinno nam zostać przedstawione RRSO leasingu. To procentowe przedstawienie całkowitego kosztu zaciąganego zobowiązania w stosunku rocznym. W czytelny sposób pokazuje, ile kosztuje leasing konsumencki.

FAQ – krótkie odpowiedzi na zadane pytanie

Co jest lepsze: kredyt czy leasing?

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i sytuacji. Jeśli ważne jest dla Ciebie budowanie historii ubezpieczeniowej i chcesz mieć pojazd na własność, zapewne za atrakcyjniejszy uznasz kredyt. Po stronie leasingu stoją natomiast stosunkowo niskie raty oraz brak konieczności wykupu pojazdu po zakończeniu umowy.

Co jest lepsze: leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy?

Te dwa produkty w wielu aspektach są do siebie bardzo podobne. Leasing konsumencki jest jednak lepszy dla osób, które są zainteresowane ostatecznym wykupem pojazdu. Wynajem długoterminowy może okazać się tańszy, ale często wiąże się z licznymi ograniczeniami nakładanymi przez wypożyczalnie.

Czy leasing jest dostępny dla osoby prywatnej?

Tak. Klienci indywidualni mogą skorzystać z oferty leasingu konsumenckiego, ale nie mogą czerpać z niego korzyści podatkowych, tak jak robią to przedsiębiorcy. Jest to natomiast interesująca alternatywa dla kredytu gotówkowego i samochodowego.

Czy opłaca się samochód w leasing?

Każda sytuacja jest inna, a oferty leasingodawców i kredytodawców często ustalane są indywidualnie. Porównaj warunki proponowane Ci przez firmy leasingowe, z tymi deklarowanymi przez banki. Przelicz, który wariant w ostatecznym rozrachunku będzie Cię kosztował mniej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać leasing konsumencki?

Leasing konsumencki jest o wiele dostępniejszy niż kredyt bankowy. Firmy leasingowe podchodzą mniej rygorystycznie do kwestii zdolności i historii kredytowej. Często wystarczy tylko przedstawić dokument tożsamości, zaświadczenie o zatrudnieniu i o wysokości dochodów.

5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz