Kredyty antysmogowe w ramach programu “Czyste powietrze”

Program “Czyste Powietrze” wkracza w nową fazę. Dla jeszcze bardziej efektywnego wykorzystania dotacji, pozwala on uzyskać kredyty antysmogowe, m.in. na wymianę pieca, termomodernizację czy działania proekologiczne. Jak ubiegać się o takie finansowanie, i w którym banku?

Ekologia i problemy dotyczące ochrony środowiska w ostatnich latach zyskują coraz większą uwagę społeczeństwa i sektora finansowego. Istotną rolę w tym procesie odgrywa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z założeniami programu „Czyste Powietrze” na lata 2021-2022, osiem banków będzie dysponowało łącznym limitem środków 1,5 mld zł. W ramach przedsięwzięcia zostaną one przekazane do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej i będą przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytów bankowych. Jednym z celów dotacji może być, np. termomodernizacja oraz wymiana starych i nieefektywnych źródeł ciepła.

Które banki oferują kredyty antysmogowe?

W program zaangażowanych jest aż osiem banków – w tym kilka największych banków korporacyjnych w Polsce, a także banki spółdzielcze.

Pełna lista instytucji bankowych oferujących kredyty antysmogowe przedstawia się następująco:

 • Alior Bank,
 • BNP Paribas,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Bank Pocztowy,
 • Credit Agricole,
 • Santander Consumer Bank,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze,
 • Banki Spółdzielcze SGB.

Jak widać wachlarz placówek udostępniających dotacje jest bardzo szeroki. Skorzystają na tym głównie niezamożni właściciele domów jednorodzinnych, którzy posiadają stare i nieefektywne piece.

Kiedy można złożyć wniosek o kredyt gotówkowy?

Pierwsze wnioski dotyczące kredytu antysmogowego można składać już od połowy 2021 r. w tysiącach oddziałów banków w całej Polsce. Dla przyszłych kredytobiorców przewidziano gwarancje finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dzięki temu instytucje będą mogły zaproponować lepsze warunki kredytu, m.in. poprzez rezygnację z wymagalnego dodatkowego zabezpieczenia.

Związek Banków Polskich – partner NFOŚiGW w realizacji programu „Czyste Powietrze” podkreśla, że kolejne banki komercyjne rozważają współpracę i wdrożenie kredytów antysmogowych w swoich szeregach.

Potrzebujesz dodatkowych środków finansowych na dowolny cel? Warto zapoznać się z rankingiem kredytów gotówkowych.

Wnioski o kredyty antysmogowe w ramach programu “Czyste Powietrze”

Wnioski o finansowanie termomodernizacji beneficjenci mogą składać już teraz za pośrednictwem banków. Więcej szczegółów na temat dotacji znajduje się na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Zawarto tam szczegółowe wytyczne dotyczące przyznania środków, m.in.:

 • spis dopuszczalnych kosztów,
 • maksymalną kwotę dotacji dla poszczególnych zakupów i usług,
 • stosunek procentowy dofinansowania do ceny.

Istotną rolę odgrywa również liczba osób we wspólnym gospodarstwie domowym, bo oferta dotyczy głównie domów jedno- lub kilkurodzinnych. Kwota dotacji może wynieść maksymalnie 30 tys. zł dla podstawowego poziomu finansowania oraz 37 tys. zł dla podwyższonego poziomu finansowania.

Wniosek o dotację złożysz przez Portfal Beneficjenta na stronie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej bądź w placówce lub poprzez serwis gov.pl.

Chcesz dbać o środowisko? Sprawdź również oferty finansowania kredytów na fotowoltaikę!

Źródło:

1. Strona czystepowietrze.gov.pl

5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz