Kredyt 0 procent – czy to możliwe?

Kredyty na 0% - gdzie znaleźć

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Z pewnością zastanawiasz się, jak znaleźć najlepszą ofertę finansowania. W takim razie być może zainteresuje Cię propozycja banków lub instytucji finansowych, które oferują kredyt z zerowym oprocentowaniem. Czy takie finansowanie jest darmowe? Najczęściej nie, ale o tym w dzisiejszym artykule.

Udzielenie kredytu gotówkowego, hipotecznego czy pożyczki pozabankowej wiąże się z koniecznością terminowej spłaty. Jest jednak jeszcze coś, co łączy wszystkie te produkty finansowe. Są nimi koszty kredytu, które sprawiają, że oprócz pożyczonego kapitału, należy dodatkowo oddać odsetki, które stanowią zarobek dla pożyczkodawcy. Właśnie dlatego przed złożeniem wniosku o finansowanie, warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry kredytu.

Czym jest kredyt 0 procent?

Kredyt 0 procent to inaczej kredyt z zerowym oprocentowaniem. Ten rodzaj finansowania najczęściej stanowi ofertę promocyjną niektórych banków oraz większości instytucji pożyczkowych. Z założenia ma to być najtańszy kredyt gotówkowy w ofercie, który przyciągnie nowych klientów. Niestety nie zawsze tak jest. Dlaczego?

Część odsetkowa raty kredytu nie składa się bowiem tylko z oprocentowania, ale również dodatkowych kosztów, takich jak np. prowizja. Co więcej, niektórzy kredytodawcy konstruują propozycje w taki sposób, aby zerowe oprocentowanie kredytu mogło być udzielane dopiero po wykupieniu dodatkowych produktów finansowych.

Wśród nich najczęściej wymienia się: ubezpieczenie kredytu gotówkowego, założenie rachunku osobistego czy wyrobienie karty kredytowej. To sprawia, że całkowity koszt kredytu rośnie, mimo że oprocentowanie jest zerowe.

Czy kredyt 0% jest faktycznie darmowy?

Dodatkowe koszty naliczane przez kredytodawców sprawiają, że darmowy kredyt gotówkowy praktycznie nie istnieje. Banki „odrabiają” straty z oprocentowania w innym miejscu, np. doliczając bardzo wysoką prowizję czy marżę. Oferty kredytów gotówkowych z zerowym oprocentowaniem stanowią raczej domenę prywatnych pożyczkodawców.

Aby jednak mieć pewność, że proponowane finansowanie jest w pełni darmowe, sprawdź wysokość RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), które w przeciwieństwie do oprocentowania, informuje o wszystkich kosztach kredytu.

Ile faktycznie kosztuje kredyt 0%?

Kredyt 0% może kosztować znacznie mniej, tyle samo albo i więcej co tradycyjny kredyt gotówkowy. Dlatego, zanim złożysz wniosek o udzielenie finansowania, dokładnie porównaj wszystkie parametry pożyczki. Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale również na:

  • wysokość naliczanej prowizji za udzielenie kredytu,
  • warunki skorzystania z promocyjnego finansowania (w tym konieczność wykupienia dodatkowych produktów).

Dokładną analizę kosztów ułatwi Ci parametr RRSO, który informuje klienta o faktycznym i całościowym koszcie zadłużenia. Warto w tej sprawie skorzystać z porównywarek finansowych lub sprawdzić aktualne rankingi. Poszukiwanie oferty na własną rękę może okazać się żmudne i czasochłonne.

Jeśli dodatkowo chcesz poznać wysokość przyszłej raty kredytu, możesz skorzystać z narzędzia, które nazywa się kalkulator kredytu gotówkowego. Po wpisaniu kilku podstawowych danych uzyskasz informacje o wysokości comiesięcznego obciążenia Twojego domowego budżetu.

Kto może wziąć kredyt 0%?

Każdy, kto ma odpowiednią zdolność kredytową oraz pozytywną historię w bazach rejestrów dłużniczych, może zaciągnąć kredyt gotówkowy. Jednak o tym, czy otrzymasz kredyt z zerowym oprocentowaniem, dodatkowo decyduje promocyjna oferta banku, a dokładniej warunki, które zostały w niej zawarte.

Nierzadko o pożyczkę gotówkową 0% może zawnioskować tylko nowy klient. Taka zasada jest stosowana szczególnie wśród prywatnych pożyczkodawców, którym zależy na wybiciu się pośród wielu konkurencyjnych ofert.

Gdzie szukać ofert kredytów z zerowym oprocentowaniem?

Wśród propozycji z zerowym oprocentowaniem najczęściej można znaleźć ofertę pożyczki gotówkowej dla zwykłych konsumentów. Takiej propozycji musisz jednak szukać poza sektorem bankowym. Pożyczki te są na ogół darmowe (pamiętaj, aby sprawdzić, czy RRSO wynosi 0%), jednak skierowane są jedynie dla nowych klientów danej firmy pożyczkowej.

Znalezienie oferty kredytu gotówkowego z zerowym oprocentowaniem może być nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe. Banki rzadko promują kredyty 0%, ale w zamian za to oferują finansowanie bez pobierania prowizji, co może stanowić dobrą alternatywę. Pamiętaj przy tym, że promocyjne warunki dotyczą najczęściej tylko kredytów gotówkowych. Żadna oferta bankowa nie proponuje kredytu z zabezpieczeniem hipotecznym z oprocentowaniem 0%. Kredyt hipoteczny ma za to korzystniejsze RRSO.

Jak wziąć kredyt gotówkowy 0%?

Proces wnioskowania o kredyt z zerowym oprocentowaniem niczym nie różni się od tego, przez który należy przejść w przypadku starania się o tradycyjny kredyt gotówkowy. Zostaniesz więc poproszony o wypełnienie formularza, w którym należy wpisać podstawowe dane osobowe, takie jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania czy numer PESEL. Bank może poprosić Cię również o wyciąg z konta za ostatnie kilka miesięcy lub o dokumenty wystawione przez Twojego pracodawcę dotyczące wysokości osiąganych dochodów.

W przypadku prywatnych firm pożyczkowych najczęściej wystarczające okaże się Twoje oświadczenie. Następnie kredytodawca sprawdzi Twoją historię kredytową w rejestrach dłużniczych i podejmie decyzję. Pozytywna, sprawi, że otrzymasz pożyczone środki na swoje konto.

3.5/5 - (4 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz