Na czym polega kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy

Warunki oferty kredytowej z biegiem upływającego czasu mogą okazać się nie tak atrakcyjne, jak podczas podpisywania umowy. Rozwiązaniem, które pozwoli Ci raz na zawsze pozbyć się mało korzystnego zadłużenia, jest kredyt refinansowy. Z jego pomocą zmienisz nie tylko kredytodawcę, ale też ilość rat czy skorzystasz z lepszego oprocentowania. Sprawdź, kto może ubiegać się o kredyt refinansowy i jak go zdobyć.

Czy Twój kredyt hipoteczny w ostatnim czasie stał się drogi? Nic dziwnego. Inflacja i wzrost stóp procentowych realnie przełożyły się na wysokość wskaźnika referencyjnego WIBOR(R), powodując zmianę rat kredytowych. Jeśli nie chcesz utonąć w długach, to być może warto pomyśleć o zmianie kredytodawcy? Kredyt refinansowy pozwoli Ci obniżyć wysokość finansowania, które zaciągnąłeś np. na budowę lub zakup własnej nieruchomości.

Czym jest kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy wbrew pozorom nie stanowi oferty wielu banków, dlatego być może definicja tego pojęcia nie jest Ci dobrze znana. Refinansowanie kredytu hipotecznego podobnie jak gotówkowego polega na przeniesieniu zobowiązania do innego banku, który udzieli Ci korzystniejszego finansowania.

Bardzo często odbywa się to bez konieczności korzystania z kart kredytowych czy innych produktów, na które wyraziłeś zgodę w przeszłości. Kredyt refinansowy to nowe zobowiązanie, które po podpisaniu umowy kredytowej w całości zamyka poprzedni kredyt. Dzięki temu możesz cieszyć się niższą ratą, odciążając domowy budżet.

Jakie rodzaje kredytów można refinansować?

Kredyt refinansowy dotyczy tylko jednego zadłużenia, najczęściej kredytu hipotecznego oraz gotówkowego. W ofercie banków można również znaleźć propozycję refinansowania kredytu inwestycyjnego, które również polega na przeniesieniu zadłużenia do innej instytucji.

Kredyt refinansowy nierzadko bywa mylony z kredytem konsolidacyjnym, chociaż są to dwa zupełnie różne produkty. Kredytem konsolidacyjnym można połączyć kilka zadłużeń, nawet tych powstałych np. na karcie kredytowej.

Kto może się starać o kredyt refinansowy?

Zanim złożysz wniosek o kredyt refinansowy, upewnij się, że masz odpowiednią zdolność kredytową. Bank przed wydaniem decyzji sprawdzi wysokość i regularność Twoich dochodów oraz upewni się, że nie posiadasz żadnych przeterminowanych zadłużeń.

Oprócz tego o kredyt refinansowy może ubiegać się każdy, kto ma poczucie, że aktualna oferta kredytowa, nie jest dla niego korzystna i chciałby zmienić bank finansujący.

Jeśli chcesz refinansować zobowiązanie w tym samym banku, czyli bez zmiany kredytodawcy, to powinieneś skorzystać z opcji restrukturyzacji kredytu. Składając odpowiedni wniosek być może uda Ci się wynegocjować dłuższy okres spłaty, czy skorzystać z wakacji kredytowych, zawieszając spłatę na określony czas.

W przeciwieństwie do kredytu konsolidacyjnego czy refinansowego bank nie może jednak obniżyć oprocentowania, które z kolei ma największy wpływ na wysokość comiesięcznych rat.

Jakie są koszty refinansowania kredytu?

Jeśli chcesz, aby kredyt refinansowy stał się sposobem na znalezienie realnych oszczędności w domowym budżecie, musisz wybrać naprawdę atrakcyjną ofertę, która nie wymaga poniesienia dużych nakładów finansowych. Bank udzielający kredytu refinansowego może bowiem naliczyć dodatkową opłatę prowizyjną, czy też tą związaną z zabezpieczeniem nowego zobowiązania.

Oprócz tego dotychczasowy bank, który udzielił Ci kredytu hipotecznego czy gotówkowego, może poprosić Cię o uregulowanie dodatkowych należności, które naliczane są za przedterminową spłatę długu.

W przypadku refinansowania kredytu hipotecznego czeka Cię również opłata w sądzie wieczystoksięgowym. Za wykreślenie z księgi poprzedniego banku zapłacisz 100 zł, a za wpis nowego – 200 zł.

Jakie dokumenty są wymagane przy refinansowaniu kredytu?

Uzyskanie refinansowania kredytu gotówkowego oraz hipotecznego wymaga złożenia odpowiedniego wniosku wraz z kompletem dokumentów. Wśród nich znajdują się dokumenty finansowe, potwierdzające wysokość i regularność uzyskiwanych dochodów.

Dodatkowo bank poprosi Cię o przedłożenie umów związanych z kredytem, który ma zostać refinansowany.

Kto posiada w ofercie refinansowanie kredytu?

Gdzie można znaleźć najlepszą ofertę kredytu refinansowego? Warto zwrócić uwagę na propozycję Credit Agricole, Alior Banku, czy PKO BP, do których możesz przenieść swoje kredyty hipoteczne.

Przedsiębiorcy mogą za to zainteresować się propozycjami ING Banku Śląskiego oraz BNP Paribas, które oferują kredyty refinansowe dla firm.

W znalezieniu najlepszej oferty kredytów refinansowych pomogą Ci porównywarki finansowe oraz aktualne rankingi. Dzięki temu z łatwością porównasz poszczególne oferty, zestawiając ze sobą wysokość RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) czy maksymalnej kwoty finansowania.

Wady i zalety refinansowania kredytu

Refinansowanie kredytu to szansa na uzyskanie korzystnego finansowania, które „uratuje” Twój domowy budżet. Jednak jak wszystkie produkty finansowe, również to może mieć jakieś wady. Jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą wzięcie kredytu refinansowego? Sprawdźmy.

Zalety:

  • sposób na zmianę oferty kredytowej na korzystniejszą,
  • szansa na przyłączenie dodatkowej osoby do kredytu,
  • możliwość otrzymania dodatkowych środków, oprócz tych które spłacą Twój kredyt mieszkaniowy czy gotówkowy.

Wady:

  • czas – uzyskanie kredytu finansowego wymaga nieco cierpliwości, ponieważ bank musi dokonać pełnej weryfikacji dostarczonych dokumentów, w tym dotychczasowej umowy kredytowej,
  • formalności – udzielenie kredytu refinansowego wymaga złożenia całej dokumentacji.

Kiedy nie można skorzystać z kredytu refinansowego?

Refinansowanie kredytu w większości przypadków jest możliwe, jednak nie zawsze się opłaca. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zaciągnięty przez Ciebie kredyt hipoteczny został udzielony na bardzo atrakcyjnych warunkach, na niskim oprocentowaniu. Wtedy szukanie nowego kredytodawcy nie będzie finansowo opłacalne.

Pamiętaj również o tym, że refinansowanie kredytu zawsze wiąże się z poniesieniem kosztów. Te co prawda nie są duże, jednak w przypadku gdy do spłaty pozostało Ci jedynie kilkanaście rat, to może warto po prostu zostać przy dotychczasowych warunkach kredytowych.

Jakie są alternatywy dla kredytu refinansowego?

Przeniesienie kredytu do innego banku nie zawsze jest możliwe. Jeśli chcesz kontynuować współpracę z dotychczasowym kredytodawcą, pomyśl o restrukturyzacji zobowiązania, negocjując np. dłuższą spłatę.

Innym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, który umożliwi zebranie kilku zobowiązań w jedno. Skonsolidować możesz zarówno kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, jak i kredyt samochodowy. Bank, który udzieli Ci finansowania, spłaci Twoje dotychczasowe zobowiązania, a Ty otrzymasz jedną, mniejszą ratę, która będzie stanowiła ulgę dla domowego budżetu.

5/5 - (5 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz