Kredyt odnawialny

na czym polega kredyt odnawialny

Kredyt odnawialny to nic innego jak stale dostępna linia kredytowa. Środki udostępnione w ramach tego produktu można spożytkować na dowolny cel. Chociaż kredyt odnawialny często mylony jest z debetem, ma zupełnie inną konstrukcję. Sprawdź, jak działa limit odnawialny i jak go otrzymać.

Nieplanowany zakup, naprawa samochodu czy pilna wizyta lekarska. Wszystko to może sporo kosztować, a nie zawsze aktualny stan konta pozwala na uregulowanie należności. Jednym z rozwiązań jest kredyt odnawialny.

Dzięki niemu nie musisz prosić o pożyczkę bliskich osób lub sięgać po pieniądze zgromadzone na rachunku oszczędnościowym. Uzyskanie kredytu jest stosunkowo proste, a wniosek najczęściej można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Co to jest kredyt odnawialny?

O kredycie odnawialnym mówi się stosunkowo dużo, jednak najczęściej określa się go mianem kredytu w koncie. Niektórzy określają go jako limit odnawialny, jednak w każdym przypadku oznacza to ten sam produkt, który stanowi ofertę wielu banków.

Kredyt odnawialny to propozycja przygotowana zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm.

Na czym polega kredyt odnawialny? Jest to produkt, który ściśle powiązany jest z rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym ROR, czyli kontem osobistym. Kredyt odnawialny powiększa saldo rachunku o ustaloną kwotę, dzięki czemu w razie nieplanowanych wydatków można skorzystać ze środków przyznanych w ramach limitu odnawialnego.

Produkt ten często stanowi prawdziwą poduszkę bezpieczeństwa. W razie nagłego odpływu gotówki nie musisz czekać na decyzję banku o udzieleniu kredytu gotówkowego czy pożyczki.

Przyznanie kredytu odnawialnego uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta. Bank z całą pewnością skontroluje bazy rejestrów dłużniczych takich jak: BIK czy BIG oraz sprawdzi, czy na Twoje konto regularnie wpływa wynagrodzenie.

Co więcej, o przyznaniu limitu decyduje również pozytywne rozpatrzenie wniosku. Ten najczęściej możesz złożyć korzystając z bankowości elektronicznej. W Banku Millennium, limit w koncie osobistym otrzymasz również przez telefon, podobnie jak w mBanku.

Jak działa kredyt odnawialny?

Sposób działania kredytu odnawialnego można porównać do debetu. Środki przyznane w ramach limitu, widnieją na saldzie konta podobnie jak własne pieniądze i można wykorzystywać je do płatności i przelewów, a także wypłacać w bankomatach.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli na Twoim rachunku zgromadzisz kwotę 2000 zł, a limit odnawialny będzie wynosił 4000 zł, to finalnie saldo rachunku wyniesie 6000 zł. Dopiero gdy spożytkujesz własne pieniądze i zaczniesz korzystać z limitu kredytowego, bank zacznie naliczać odsetki od wykorzystanej kwoty kredytu. Wcześniej, produkt ten nie będzie Cię nic kosztował.

Rozliczenie kredytu odnawialnego odbywa się w nieco inny sposób niż pozostałych pożyczek. Bank nie ustala harmonogramu spłaty zobowiązania. Każdy przelew, który wpłynie na rachunek zostanie zaliczony na poczet zmniejszenia powstałego zadłużenia.

Kredyt odnawialny a debet

Kredyt odnawialny nierzadko mylony jest z debetem, który dla wielu może stanowić prawdziwą alternatywę. Pomimo wielu podobieństw, produkty te nie są takie same, a różnią się przede wszystkim liczbą wymaganych formalności.

Każdy, kto chce otrzymać kredyt odnawialny, musi złożyć wniosek podobny do tego, który wypełnia osoba starająca się o kredyt gotówkowy. Należy też poddać się ocenie zdolności kredytowej oraz dostarczyć potrzebne dokumenty. Debet można otrzymać przez system bankowości internetowej. Często nie trzeba też spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Różnica widoczna jest również w spłacie tych zobowiązań. Debet najczęściej należy uregulować do końca miesiąca, a przy kredycie odnawialnym nie jest to wymagane.

Kredyt odnawialny a karta kredytowa

Innym sposobem na to, aby dodatkowe pieniądze dostępne były dla Ciebie w ciągu jednej chwili, jest karta kredytowa. Chociaż może spełnić ten sam cel i pomóc w sfinansowaniu drogiej transakcji, to jednak znacząco różni się ona od kredytu odnawialnego.

Jedną z ważniejszych różnic jest wyraźne odseparowanie karty kredytowej od rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Kartą można posługiwać się zupełnie niezależnie, posiadając konto w zupełnie innej instytucji. Kredyt odnawialny przypisany jest do wybranego rachunku, zwiększając tym samym jego saldo.

Oba produkty mogą też wyraźnie różnić się warunkami finansowymi. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, prowizja czy oprocentowanie zmienne będą w tej sytuacji niejednakowe.

Zobacz także:

Kredyt odnawialny a kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy udzielany jest na sfinansowanie dowolnego celu i stanowi ofertę wszystkich najpopularniejszych banków w Polsce. Podobnie jak kredyt odnawialny. Czym więc różnią się oba te produkty?

Kredyt gotówkowy wypłacany jest jednorazowo, po czym następuje jego spłata w ratach. Jeśli skończą Ci się środki udzielone w ramach finansowania, nie możesz otrzymać następnych, dopóki nie złożysz kolejnego wniosku.

Bank za każdym razem dokona weryfikacji Twojej zdolności kredytowej oraz sprawdzi scoring BIK. Nie masz więc pewności, że otrzymasz kredyt o takiej samej wysokości i na tych samych warunkach.

Limit odnawialny udzielany jest jednorazowo, jednak jak sama nazwa wskazuje, po całkowitej spłacie znów masz do dyspozycji całą kwotę przyznanego limitu. Bank zbada Twoją zdolność kredytową tylko raz.

Kto może skorzystać z kredytu odnawialnego?

Z kredytu odnawialnego może skorzystać każdy, kto spełni podstawowe warunki stawiane przez bank oraz stwierdzi, że ma taką potrzebę. Dodatkowy limit na koncie może być pomocny zarówno dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe, jak i dla dużych rodzin z dziećmi.

W obu przypadkach liczba nagłych wydatków może być ogromna, a dla niektórych kredyt odnawialny stanie się bezpieczną poduszką finansową, po którą sięgną jedynie w ostateczności.

Warunki udzielenia kredytu odnawialnego

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, starając się o kredyt odnawialny, jest posiadanie rachunku osobistego. Musisz też być osobą pełnoletnią, czyli w świetle polskiego prawa mieć ukończone 18 lat oraz przedłożyć dokument potwierdzający polskie obywatelstwo.

Pozytywną decyzję o udzielenie kredytu odnawialnego z całą pewnością uzyskają też osoby, które mogą pochwalić się regularnymi wpływami na konto, powiązane z kredytem odnawialnym. W większości przypadków należy też przedłożyć potwierdzenie, które ukaże wysokość wynagrodzenia z trzech ostatnich miesięcy.

Koszty kredytu odnawialnego

Wysokość odsetek, prowizji czy RRSO w dużej mierze zależy od oferty danego banku oraz Twojej zdolności kredytowej. Jeśli od dłuższego czasu współpracujesz z konkretną instytucją i zawsze na czas spłacasz zadłużenie, możesz liczyć na korzystniejszą ofertę.

O tym, ile będzie kosztował limit odnawialny, decyduje fakt, kiedy go spłacisz. Po upływie określonej liczby dni, bank może naliczyć dodatkowe odsetki, które sprawią, że koszt kredytu będzie znacznie większy.

Które banki oferują kredyt odnawialny?

Limit odnawialny stanowi ofertę wielu banków funkcjonujących na terenie Polski. O limit można zawnioskować w PKO, ING Banku Śląskim czy w BNP Paribas.

Niektóre instytucje, np. Alior Bank stawiają przed swoimi klientami dodatkowe warunki związane z górną granicą wieku. W banku Pekao o limit odnawialny można ubiegać się na podstawie dowodu osobistego, a w Citi Handlowym maksymalna wartość limitu w koncie osobistym nie przekracza 8000 zł.

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz