Kredyt oddłużeniowy

Przez niespodziewane wydarzenia w życiu lub zaniechania w spłacie swoich zobowiązań można popaść w długi. Aby spróbować wydostać się z finansowych tarapatów, sięgnij po kredyt oddłużeniowy. Przez specjalistów określany jest często jako “ostatnia deska ratunku”.

Sprawdź, czym jest pożyczka oddłużeniowa oraz kto może się o nią starać.

Ostatnia aktualizacja: 2 Lutego 2023
w 100% bezpieczny proces
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
24,20 %
RRSO
16,75 %
? zmienne
Oprocentowanie
3 000 - 60 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
1 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy
1 - 5 lat
Okres spłaty
17,53 %
RRSO
17,49 %
? stałe
Oprocentowanie
1 000 - 50 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
9 - 120 miesięcy
? 9-96 m-cy kredyt konsumpcyjny; 12-120 m-cy kredyt konsolidacyjny
Okres spłaty
12,96 %
RRSO
7 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 180 000 zł
? 1 000-80 000 zł - kredyt konsumpcyjny; 10 000-180 000 zł - kredyt konsolidacyjny.
Kwota
» SPRAWDŹ «
Kredyt konsolidacyjny
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
9,04 %
? Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 59,39%.
RRSO
8,69 %
? zmienne
Oprocentowanie
500 - 200 000 zł
? Dla kwoty pożyczki powyżej 70 000 zł (wraz z kredytowanymi kosztami) Alior Bank wymaga zabezpieczenia kredytu w formie cesji z umowy ubezpieczenia na wypadek utraty pracy i NNW. Zawarcie umowy ubezpieczenia w Alior Banku jest dobrowolne. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.
Kwota
» SPRAWDŹ «
PKO BP Pożyczka DEBIUT
2 - 24 miesięcy
Okres spłaty
9,82 %
RRSO
9,39 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 500 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Kredyt Konsolidacyjny
6 - 120 miesięcy
? Kredyt konsolidacyjny dostępny jest na okres od 6 do 120 miesięcy, przy czym na okres od 85 miesięcy dla kwot od 10 000 zł
Okres spłaty
12,12 %
RRSO
11,49 %
? stałe w skali roku
Oprocentowanie
1 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Bank PEKAO pożyczka konsolidacyjna
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
13,79 %
RRSO
12,25 %
? Oprocentowanie zmienne
Oprocentowanie
10 000 - 250 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Zaratka ze stałym oprocentowaniem
48 miesięcy
Okres spłaty
9,27 %
RRSO
8,90 %
Oprocentowanie
1 000 - 4 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Velo Bank
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
28,50 %
?
RRSO
13,74 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
kredyt odroczony
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
18,23 %
RRSO
14,90 %
? Oprocentowanie zmienne. 13,90% - z zadeklarowaną Główną Multirelacją, 14,90% - bez zadeklarowanej Głównej Multirelacji;
Oprocentowanie
5 000 - 150 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Kredyt Gotówkowy do 200 000 zł ze stałą ratą
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,57 %
RRSO
10,99 %
? stałe w skali roku
Oprocentowanie
1 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Kasa Stefczyka kredyt konsolidacyjny
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,53 %
RRSO
6 %
Oprocentowanie
1 000 - 160 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «

Co to jest kredyt oddłużeniowy?

Jest to produkt, który otrzymuje się po to, aby spłacić wszystkie swoje zobowiązania finansowe. Nie muszą być to tylko zadłużenia wygenerowane poprzez kredyt gotówkowy czy pożyczkę.

W ramach kredytu oddłużeniowego możemy spłacić np. także karty kredytowe czy nieuregulowane raty zakupowe. Dużo łatwiejsze jest spłacanie jednej raty niż kilku – stąd popularność produktów tego typu.

Czy, aby otrzymać kredyt oddłużeniowy, musimy wykazać odpowiednią zdolność kredytową? W niektórych firmach pożyczkowych tak – inne zdają sobie sprawę, że o oddłużenie proszą przecież osoby, które w żaden sposób nie mogą pochwalić się wzorową historią czy zdolnością kredytową.

Kredyt oddłużeniowy a konsolidacyjny – różnice

Wiele osób słusznie zauważa, że kredyt oddłużeniowy przypomina niejako kredyt konsolidacyjny. Ten drugi rodzaj zobowiązania pozwala skupić wszystkie swoje długi w jedną, pojedynczą ratę. Na tym podobieństwa się kończą, bo oba produkty finansowe znacząco różnią się między sobą.

Podstawowymi różnicami są:

 • Kredyty konsolidacyjne oferują banki, zaś kredyty oddłużeniowe – instytucje pozabankowe. Związane jest to z większą dokładnością i skrupulatnością, jakie banki wykazują wobec swoich klientów. Zaglądają, m.in. do baz dłużników, sprawdzają regularność i stabilność dochodów przyszłych klientów (muszą pochodzić z potwierdzonej umowy o pracę). Dlatego kredytu konsolidacyjnego nie otrzymamy w firmach pożyczkowych.
 • Kredyt oddłużeniowy otrzymają osoby z negatywną historię kredytową. Konsolidacyjny przeznaczony jest dla konsumentów, którzy mogą pochwalić się regularną historią spłaty swoich rat pożyczkowych czy kredytowych.
 • Za kredyt oddłużeniowy pozabankowy zapłacisz więcej niż za konsolidacyjny. Jest to cena negatywnej historii pożyczkowej i zdolności kredytowej, która w oczach specjalistów kredytowych, zdecydowanie zwiększa ryzyko niespłacenia swoich należności.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) określa wszystkie koszty, jakie będziemy musieli ponieść, biorąc kredyt. Pożyczka oddłużeniowa może wygenerować wysokie opłaty, dlatego warto zbadać ten wskaźnik.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o kredyt oddłużeniowy?

Choć z samej natury, kredyty oddłużeniowe dedykowane są osobom z problemami finansowymi, to nie każdy otrzyma tego typu pomoc. Podczas rozpatrywania wniosku o tego typu zobowiązanie, dana firma pożyczkowa weźmie pod uwagę zarobki potencjalnego klienta oraz prawdopodobnie sprawdzi go w bazach dłużników, jak: BIG, KRD czy BIK.

Pomimo to, osoby z bardzo złą sytuacją kredytową czy też problemami z komornikiem mogą znaleźć na rynku atrakcyjną ofertę. Kredyt oddłużeniowy ze złym BIK-iem bywa dostępny w niektórych firmach pożyczkowych oraz SKOK-ach. Alternatywnie możesz sprawdzić pożyczki pozabankowe z komornikiem, które cechują się tym, że otrzymane pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel.

W przypadku problematycznej historii kredytowej, spodziewaj się tego, że pożyczkodawca będzie wymagał jakieś formy zabezpieczenia.

Najpopularniejszy jest zastaw – samochodu lub hipoteczny. Wartość kredytu oddłużeniowego może wynosić aż 70% wartości danej nieruchomości. Pamiętaj jednak o tym, że według prawa niemożliwe jest już zastawianie pożyczek pozabankowych nieruchomościami. Dlatego to rozwiązanie dostępne jest tylko we wspomnianych już SKOK-ach.

Inną popularną formą zabezpieczenia jest poręczenie kredytu oddłużeniowego przez osobę trzecią. Gdy pożyczkobiorca nie wywiąże się ze spłaty swoich należności, wtedy dług przechodzi na poręczyciela.

Dzięki zabezpieczeniu możliwe jest także otrzymanie wyższej kwoty kredytu oddłużeniowego. W takim przypadku, instytucja finansowa spotyka się ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem braku spłaty.

Dlaczego warto wziąć kredyt oddłużeniowy?

Prosta odpowiedź brzmi – aby wreszcie uwolnić się od zobowiązań i wciągnąć powietrze pełną piersią. Oczywiście sama spłata takiego kredytu nie będzie łatwa – jednak każde działanie o charakterze oddłużeniowym zbliża nas do upragnionego celu, czyli wolności od zobowiązań.

Innym ważnym aspektem jest wygoda. Kredyt oddłużeniowy załatwia się najczęściej przez internet – a pożyczkodawca może wymagać tylko dowodu, konta bankowego czy aktualnego numeru telefonu.

Oczywiście formalności mogą być większe – instytucja finansowa poprosi wtedy o dokumenty związane z zadłużeniem. Załatwienie spraw związanych z zabezpieczeniem może również wydłużyć cały proces.

Kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń?

Niektóre firmy proponują tego rodzaju rozwiązania. Jest tylko jeden haczyk. Nie korzystając z żadnej formy zabezpieczenia, kredyt będzie znacznie droższy, a i kwota kredytu oddłużeniowego możliwa do zaciągnięcia – znacznie niższa.

Poza tym, osoby z bardzo dużymi długami nie będą w stanie spłacić całości zobowiązania poprzez oddłużenie kredytem bez zabezpieczenia. Gdy jednak zapragniesz uwolnić się z kilku niewielkich zobowiązań, to możesz liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych kredytu oddłużeniowego.

Niektóre instytucje pozabankowe oferują niezwykle wysokie kredyty oddłużeniowe bez zabezpieczenia. Pamiętaj jednak, by do takich propozycji podejść z dużym dystansem.

Gdy możliwa do wzięcia suma bez zabezpieczenia jest podejrzanie wysoka, warto dokładnie wczytać się w regulamin i zapisy umowy. W przeciwnym razie, możesz popaść w jeszcze większe tarapaty finansowe, z których ciężko będzie się wydostać.

Kredyt oddłużeniowy – wady i zalety

Oddłużanie swoich wierzytelności kredytem to rozwiązanie, które ma określone wady i zalety. Do najważniejszych wad należą:

 • potrzeba zabezpieczenia – aby otrzymać wyższą kwotę niż kilkanaście tysięcy złotych, kredyt oddłużeniowy wymaga określonego zabezpieczenia, takiego jak poręczenie kredytu czy hipoteka,
 • wysokie koszty – generowane są one przez opłatę wstępną i wydłużenie kredytu w celu zmniejszenia wartości poszczególnych rat. A to wiąże się ze wzrostem kosztów całego kredytu oddłużeniowego.

Zalety to głównie:

 • wygoda –  zdecydowanie wygodniejsze jest spłacanie jednej raty niż wielu wobec różnych podmiotów. Przy jednej racie łatwiej skupić się na spłacie i podporządkować jej swój domowy budżet,
 • możliwość otrzymania finansowania także przy słabej historii kredytowejkredyt oddłużający został przygotowany dla osób, które są w tarapatach finansowych. Dlatego łatwiej go otrzymać niż standardowe kredyty bankowe. Nawet osoby wpisane do rejestrów dłużników mogą się o niego starać.

Źródła:

1. https://media.bik.pl/publikacje/read/472559/infodlug-indeks-zaleglych-platnosci-polakow-listopad-2019

4.5/5 - (33 votes)
Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Tymon
  Napisany
  01.04.2021, 10:21
  Tymon

  Kredyt oddłużeniowy to kredyt konsolidacyjny. A Konsolidacja to kolejny koszt. Zamiast przybliżać do całkowitej spłaty może wręcz oddalić. Jest wyjściem kiedy nie umiemy sobie poradzić z wierzycielami i jest ich dużo. Ale i wtedy lepiej się zapisać do programu oddłużeniowego bo wtedy się spłaca mniej a nie więcej. Bo część jest umarzana