Kredyt obrotowy – na czym polega i jak go otrzymać?

kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to potężne narzędzie finansowe, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie nieskazitelnej płynności finansowej. Czy jednak każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na kredyt obrotowy z wygodnym i wysokim limitem? Wszystko zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej i rynkowego doświadczenia danej firmy.

Co to jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy to rodzaj pożyczki, którą możesz przeznaczyć na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. W praktyce oznacza to, że pożyczone środki spożytkujesz na dowolny cel związany z firmą, np. opłacenie rachunków, pokrycie części kosztów zatrudnienia pracowników czy zakup sprzętów niezbędnych do pracy.

Polega to na tym, że bank pożycza określoną kwotę pieniężną na wskazany przez przedsiębiorcę okres w postaci jednej transzy. Taki kredyt udzielany jest na określony okres, np. 1 rok lub 2 lata. Istnieje też możliwość przedłużenia tego okresu, jeżeli firma spełni w przyszłości te same warunki i dalej będzie w stanie spłacać finansowanie.

Sama forma wypłaty kredytu obrotowego pod postacią jednolitej transzy daje więcej swobody. Środki możesz potraktować jako regularne źródło dodatkowej gotówki, która może się przydać, np. w realizacji dużej inwestycji.

W przypadku kredytu obrotowego nie możesz wykorzystać go na spłatę różnego rodzaju zadłużeń. Pomoże on natomiast utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa i uchroni je przed widmem zadłużenia na dużą skalę.

Czego obawiają się młodzi przedsiębiorcy

Rodzaje kredytów obrotowych

Kredyty obrotowe dzielą się głównie na:

 • kredyty w rachunku bieżącym (overdraft),
 • kredyty w rachunku kredytowym.

Jaka jest różnica między tymi dwoma produktami finansowymi, wyjaśnimy w następnych akapitach, teraz skupmy się na jeszcze innym podziale kredytów obrotowych. Mogą one występować w formie:

 • odnawialnej – gdy wykorzystamy przyznany limit kredytowy, zostanie on automatycznie odnowiony.
 • nieodnawialnej – w tym przypadku po wykorzystaniu limitu, musimy jeszcze raz składać wniosek o kredyt obrotowy.

Zdecydowanie wygodniejszą formą jest kredyt odnawialny, dlatego cieszy się on większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Na czym polega kredyt obrotowy w rachunku bieżącym?

Środki z kredytu obrotowego mogą zostać udostępnione na rachunku bieżącym, czyli na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, który posiadasz w danym banku. Chodzi po prostu o to, że instytucja udostępni Ci limit zadłużenia na koncie, z którego później również nastąpi jego spłata. Ten typ kredytu często nazywany jest także kredytem rewolwingowym, bo kierowany jest do klientów firmowych posiadających rachunek w danym banku.

O tym, do jakiej wysokości dostaniesz kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, zależy głównie od Twojej zdolności kredytowej. Możesz ubiegać się o niego w dowolnym czasie, bez dostarczania dodatkowych wniosków i dokumentów.

Na czym polega kredyt obrotowy w rachunku kredytowym?

Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym wymaga założenia oddzielnego rachunku i spełnienia zdecydowanie większej liczby formalności. Przede wszystkim przyznawany jest na konkretny cel, który musisz zadeklarować już na etapie składania wniosku. Nie możesz więc korzystać z pieniędzy z tak dużą swobodą, jak ma to miejsce przy kredycie obrotowym w rachunku bieżącym.

Dlatego, jeśli we wniosku zgłosisz, że chcesz go wykorzystać, np. na wynagrodzenia dla pracowników, to tylko na ten cel musisz go przeznaczyć. Gdy za jego pomocą będziesz realizował inne wydatki – nawet te dotyczące bieżącej działalności gospodarczej, ale niezgłoszone we wniosku, bank może nałożyć na Ciebie karę pieniężną.

Na jaki cel można przeznaczyć środki z kredytu obrotowego?

To forma kredytu, którą możesz przeznaczyć na dowolne cele (jeśli chodzi o kredyt obrotowy w rachunku bieżącym) albo na jakiś konkretny cel (w przypadku finansowania udzielonego w rachunku kredytowym).

Może więc on posłużyć, m.in. do pokrycia drobnych inwestycji, pensji pracowniczych, rachunków za media, zakup towarów. Jednocześnie taki kredyt rzadko kiedy oferowany jest na otwarcie działalności gospodarczej.

Jak wybrać najtańszy kredyt obrotowy dla firm?

Jeśli chcesz wybrać najtańszy kredyt obrotowy dla firm, musisz zapoznać się z różnymi ofertami. Najlepiej zajrzyj, w rankingi ofert z aktualnym zestawieniem. Przed wyborem konkretnej propozycji porównanie między sobą różnych ofert pozwoli Ci łatwo i szybko wyłonić zwycięzcę.

W przypadku ofert na kredyt obrotowy, oprocentowanie oznacza marżę bankową powiększoną o stawkę bazową WIBOR. W związku z tym jest to wartość, na którą duże znaczenie mają negocjacje z kredytodawcą.

Na ostateczny koszt kredytu obrotowego wpływają:

 • warunki wynegocjowane z bankiem (m.in. prowizja za udzielenie kredytu),
 • okres kredytowania,
 • koszty zabezpieczenia spłaty zobowiązania

Jakie są szanse na uzyskanie kredytu obrotowego?

Ze względu na ryzyko kredytowe, trudniej jest uzyskać kredyt niewielkim firmom niż tym, posiadającym dużą ilość kontrahentów. Im większe ryzyko będzie podejmował bank, tym większego zabezpieczenia będzie wymagał.

Wśród akceptowanych przez banki zabezpieczeń dopuszczalny jest, m.in.

 • zastaw,
 • weksel,
 • poręczenie podmiotu trzeciego lub
 • zapasy surowców

Im bardziej stabilna jest sytuacja prowadzonej działalności i jej pozycja na rynku, tym większą masz szansę na otrzymanie dodatkowych środków. Przy udzieleniu kredytu obrotowego banki przychylniej patrzą na staż firmy, działającej na rynku minimum od 12 do 24 miesięcy.

Z kolei kredyt obrotowy dla nowych firm jest dość trudny do zdobycia – lecz nie niemożliwy. Zdarzają się wśród nich oferty kredytów na start, jednak są one dość drogie i wymagają dodatkowych zabezpieczeń rzeczowych spłaty zadłużenia.

Kredyt obrotowy - korzyści

Zalety i wady kredytu obrotowego

Zalety:

 • spory wybór ofert na rynku,
 • elastyczne kwoty oraz długi okres kredytowania,
 • wygoda korzystania ze środków w rachunku bieżącym,
 • możliwość regulowania bieżących zobowiązań wynikających z prowadzenia firmy, bez ryzyka utraty płynności finansowej,
 • szansa na wynegocjowanie atrakcyjnych warunków, np. dotyczących marży, prowizji i innych kosztów kredytu,
 • opcja wielokrotnej spłaty i odnowy limitu kredytowego (w przypadku kredytu obrotowego w rachunku bieżącym),
 • możliwość skorzystania z gwarancji BGK przy zabezpieczeniu spłaty finansowania.

Wady:

 • rozwiązanie tylko dla przedsiębiorstw o stabilnej sytuacji finansowej i odpowiednim stażu na rynku (nie jest to opcja dla firm od pierwszego dnia rejestracji działalności).
 • dość wysokie oprocentowanie oraz prowizja za udzielenie kredytu,
 • wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, które również zwiększa całkowite koszty zobowiązania.

Dokumenty wymagane przez bank

Ubiegając się o kredyt obrotowy dla firmy, warto znać nie tylko jego specyfikę pod kątem podstawowych zalet dla przedsiębiorcy. Należy przygotować się też na konieczność spełnienia określonych wymagań, które bez względu na wybór banku, opierają się na podobnym schemacie.

 • We wniosku kredytowym konieczne jest podanie danych osobowych. Wskaż także najważniejsze informacje nt. swojej firmy. Na czele z danymi o jej adresie, numerach w rejestrach czy danych na temat jej przedstawiciela.
 • Bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową oraz historię w BIK.

Absolutnym wymogiem jest to, aby Twoja firma istniała już na rynku. Wiele banków preferuje prowadzenie działalności gospodarczej, np. przez 2-3 lata, dzięki czemu możesz wykazać stabilność swojego biznesu, szczególnie pod kątem regularnego uzyskiwania dochodów.

Nie oznacza to jednak, że na taki zastrzyk gotówki nie mogą liczyć młode firmy lub startupy. Oferta banków na tym polu w ostatnich latach poszerzyła się o nowe odmiany działalności gospodarczych.

Źródła:

 1. https://wyborcza.biz/biznes/7,147584,25756867,czego-najbardziej-boja-sie-poczatkujace-firmy-nie-skarbowki.html
Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz