Kredyt obrotowy dla firm – na czym polega i jak działa?

Korzyści z prowadzenia własnego biznesu obkupione są często licznymi wyzwaniami – nie tylko ze strony dopełniania wszelkich urzędniczych formalności, ale i szeroko pojętej płynności finansowej. To ona jest w końcu filarem, na którym oparta jest każda firma – z kolei kredyt obrotowy może być dla niej skutecznym ratunkiem. Wyjaśniamy, dlaczego warto rozważyć zaciągnięcie kredytu obrotowego.

Kredyt obrotowy dla firm ranking

Ostatnia aktualizacja: 20 Sierpnia 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Alior Bank Kredyt dla firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 3 000 000 zł
Kwota
17,11 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 28,90%, oprocentowanie 7,49%
RRSO
3,80 %
? od 3,8%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Krajowy Fundusz Pożyczek Hipotecznych - pożyczki hipoteczne dla firm
12 - 60 miesięcy
Okres spłaty
30 000 - 300 000 zł
Kwota
-
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Kwota
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
BIZnest Kredyt dla przedsiębiorców
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
10 000 - 350 000 zł
Kwota
-
0,61 %
? od 0,61%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
6 - 72 miesięcy
Okres spłaty
3 000 - 60 000 zł
Kwota
15,32 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
BIZnest Limit dla Przedsiębiorców
2 - 3 lat
Okres spłaty
10 000 - 350 000 zł
Kwota
-
3 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
6 - 12 miesięcy
? 6/12 miesięcy lub więcej
Okres spłaty
100 000 - 6 000 000 zł
Kwota
-
-
» SPRAWDŹ «
1 - 12 miesięcy
Okres spłaty
1 - 100 000 zł
Kwota
-
0,03 %
? za każdy dzień finansowania
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
24 - 120 miesięcy
Okres spłaty
20 000 - 1 000 000 zł
? bez zabezpieczenia do 500 000 zł
Kwota
9,36 %
? Dla kwoty pożyczki 20 tys. z oprocentowaniem 7,19% i prowizji 3,5%, okres 48 miesięcy
RRSO
3,50 %
? od 3,5% do 7,19%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
200 - 250 000 zł
Kwota
-
-
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
1 - 500 000 zł
Kwota
-
0,08 %
? od 0,08% za każdy dzień finansowania
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
1 - 300 000 zł
Kwota
-
0,09 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
12 - 18 miesięcy
Okres spłaty
10 000 - 150 000 zł
Kwota
-
0,50 %
? oprocentowanie miesięczne
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
1 - 36 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 20 000 zł
Kwota
68,61 %
RRSO
10 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Działalności gospodarcze w polskich warunkach, jak wiadomo, mogą przyjmować różne postaci. Niezależnie jednak od tego, czy działa się „na własny rachunek”, czy też ramach np. spółki, a także nie zważając na typ działalności i branżę – każda z nich spotyka się w tym samym miejscu. Jest to płynność finansowa, której zachowanie w jak najlepszej kondycji jest priorytetem. W niektórych miesiącach można ją łatwo osiągnąć, a w innych – zjawiają się liczne przeszkody. Można je jednak prosto przezwyciężyć dzięki takim rozwiązaniom finansowym, jak kredyt obrotowy. To niezwykle popularne rozwiązanie, któremu warto przyjrzeć się bliżej.

Dlaczego warto korzystać z narzędzi finansowania firmowego budżetu?

Sektor przedsiębiorstw, jak mało który, podatny jest na działania wielu zewnętrznych czynników. Choć podstawą sukcesu działalności gospodarczej i jej pozycji jest oczywiście dobre zarządzanie i odpowiednia polityka wobec rozwoju, to jednak nie brakuje i takich aspektów, które potrafią zaskoczyć lub wynikać z bardziej złożonych procesów. Doskonale świadomi są tego zresztą polscy przedsiębiorcy – szczególnie w gronie młodych, małych i średnich firm.

Według badania UCE Research przeprowadzonego na początku 2020 roku na zlecenie grupy kapitałowej DGA SA, spośród niespełna 1000 przebadanych właścicieli młodych przedsiębiorstw, aż trzy najpopularniejsze odpowiedzi na pytanie „czego najbardziej obawiają się rozpoczynający działalność gospodarczą”, podali kwestie finansowe. Największy niepokój budzą nierzetelni kontrahenci, a zaraz po tym – brak zamówień i klientów oraz utrata płynności finansowej. Nic dziwnego – to przecież właśnie te aspekty mają bezpośredni wpływ na potencjalne powodzenie przedsiębiorstwa i jego ewentualne szanse na dalszy rozwój.

Czego obawiają się młodzi przedsiębiorcy

I choć podane wyżej badanie, które szeroko opisała Gazeta Wyborcza1, dotyczyło grona młodych przedsiębiorców działających na rynku nie dłużej niż 6 miesięcy i nie zatrudniających więcej niż 10 osób, to problem ten nie dotyczy wcale tylko grona młodych polskich przedsiębiorców. Obawy wobec finansowej przyszłości to codzienność wielu większych i bardziej doświadczonych firm, które nawet i bardziej mogą obawiać się np. nierzetelnych kontrahentów, sądząc, że załamanie łańcucha dostaw może zniweczyć budowany latami interes.

Nie wszystkie czynniki zewnętrzne mogące negatywnie wpływać na kondycję firmy mogą mieć realny wpływ na działanie przedsiębiorstwa, jednak istnieją metody na to, aby znacznie zmniejszyć ich pole rażenia. Odpowiedzią na zawirowania w budżecie firmy może okazać się kredyt obrotowy dla firmy, który zdobył popularność dzięki m.in. korzystnemu wpływowi na upłynnienie podstawowych „funkcji życiowych” przedsiębiorstwa.

Kredyt w rachunku bieżącym a kredyt obrotowy – rodzaje kredytów obrotowych

Wyjaśniając, czym jest kredyt w rachunku bieżącym a kredyt obrotowy, trzeba wymienić rodzaje tzw. obrotówki, gdyż kredyt w ramach konta to właśnie jedna z propozycji banków dla firm. Jest nazywany również kredytem rewolwingowym i przeznaczony jest dla przedsiębiorców posiadających rachunek firmowy w danym banku, bo finansowanie jest powiązane z nim.

Na podstawie wpływów firmy kredytodawca może udzielić kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, którego czas spłaty standardowo wynosi 12 miesięcy z możliwością przedłużenia. Takie finansowanie jest podobne do debetu na koncie osobistym.

W razie przejściowych problemów z płynnością finansową firma może sięgnąć po dodatkowe środki do określonego przez bank limitu. Na koncie powstanie saldo ujemne, które jest uzupełniane każdym wpływem. Od wykorzystanej kwoty przedsiębiorca zapłaci odsetki, zaś od niewykorzystane bank pobierze prowizję za gotowość do udostępnienia środków. Innym rodzajem obrotówki jest kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Podlega on spłacie na indywidualnie ustalonych zasadach. Wymaga otwarcia odrębnego, rachunku kredytowego. Jest krótko lub średnioterminowym zobowiązaniem. Może być udzielony jako kredyt docelowy, kredyt kasowy bądź linia kredytowa (dla finansowania różnych celów). 

Szczególną formą finansowania dla firm jest kredyt obrotowy dla rolników dla przedsiębiorców związanych z działalnością rolniczą. Możliwy jest do uzyskania na preferencyjnych warunkach, np. w formie kredytu z gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych z dopłatą do oprocentowania dzięki BGK, dostępnego jako zobowiązanie odnawialne bądź nieodnawialne. 

Jak wybrać najtańszy kredyt obrotowy dla firm?

W przypadku ofert na kredyt obrotowy oprocentowanie oznacza marżę bankową powiększoną o stawkę bazową WIBOR. W związku z tym jest to wartość, na którą wpływ mają negocjacje z kredytodawcą. Koszty kredytu obrotowego są uzależnione od:

 • warunków wynegocjowanych z bankiem,
 • okresu kredytowania,
 • wartości środków pieniężnych udostępnianych przez kredytodawcę. 

Żeby wybrać najtańszy kredyt obrotowy dla firm, trzeba poznać dostępne oferty. W tym zakresie pomocny jest ranking z aktualnymi ofertami. Przed wyborem oferty na kredyt obrotowy dla firm porównanie za pomocą rankingu powinno być podstawą do wyłonienia przystępnych propozycji.

Jakie są szanse na uzyskanie kredytu obrotowego?

Ze względu na ryzyko kredytowe kredyt obrotowy niezabezpieczony trudniej uzyskać. Zwłaszcza niewielkim firmom. W praktyce im większego ryzyka podejmuje się bank, tym większego zabezpieczenia będzie wymagał. Niektóre banki decydują się na przyznanie finansowania przedsiębiorstwom zadłużonym, jednak jako warunek stawiają spłatę zadłużenia z przyznanych środków. Firma nie musi posłużyć się własnością. Wśród akceptowanych zabezpieczeń jest nie tylko zastaw, ale także weksel, poręczenie podmiotu trzeciego czy zapasy surowców. 

Im bardziej stabilna sytuacja finansowa przedsiębiorcy oraz jego pozycja na rynku, tym większa szansa na uzyskanie finansowania, gdyż ryzyko jest mniejsza. Oznacza to, że banki wymagają doświadczenia w prowadzeniu działalności od 12 do 24 miesięcy i kredyt obrotowy dla nowych firm to finansowanie trudne do zdobycia. Jednak nie niemożliwe. Oferty kredytów na start są nieliczne i mogą okazać się droższe od innych. 

Na czym polega kredyt obrotowy dla firmy i co warto o nim wiedzieć?

Kredyt obrotowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych skierowanych do firm, który od lat stanowi najciekawszą metodę finansowania regularnego budżetu, zaraz po m.in. faktoringu.

Definicja kredytu obrotowego jest prosta – to zobowiązanie finansowe polegające na pożyczeniu przez bank określonej sumy pieniężnej na wskazany przez przedsiębiorcę okres w postaci jednej transzy. Kredyt udzielany jest na określony okres w ujęciu zazwyczaj np. rocznym lub dwuletnim, z perspektywą wydłużenia go, jeżeli firma spełni w przyszłości te same warunki i dalej będzie w stanie go spłacać.

Kredyt obrotowy to stosunkowo popularna metoda na sfinansowanie praktycznie dowolnego aspektu wchodzącego w skład firmowych wydatków, będąc uniwersalnym narzędziem do wsparcia dla licznych sektorów – z naciskiem na usługowe. Co więcej, forma wypłaty kredytu obrotowego pod postacią jednolitej transzy dodaje dużej swobody. Środki bowiem można traktować jako regularne źródło dodatkowej gotówki, a można też jako sfinansowanie jednej dużej inwestycji.

Na co warto zaciągnąć kredyt obrotowy? Firma ma pełną swobodę!

Swoboda to niezwykle ważny aspekt towarzyszący kredytom obrotowym, ponieważ stanowi ona jedną z podstawowych zalet tego zobowiązania. Jak opisaliśmy już przy wyżej przytoczonej definicji, środki z kredytu wypłacane są w jednej transzy – i to od razu po podpisaniu umowy poprzedzonej wydaniem pozytywnej decyzji.

Co więcej, we wniosku kredytowym nie jest wymagane określenie celu, na jaki firma chce uzyskać kredyt. To istotna zaleta, która nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku niezwłocznego rozstrzygnięcia, co tak naprawdę zostanie sfinansowane z kredytu – a mogą to być niezwykle obszerne aspekty z zakresu bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

 • Pokrycie opłat związanych np. z rachunkami czy czynszem.
 • Opłacenie naglących faktur wobec zleceniobiorców.
 • Pokrycie pensji pracowników.
 • Spłacenie zobowiązań jak np. pożyczki czy kredyty.
 • Sfinansowanie inwestycji firmy w np. nowe oddziały, punkty usługowe itd.
 • Zakup nowego sprzętu lub szersza modernizacja np. fabryki lub biura.
 • Pokrycie brakujących środków z faktur, których nie uregulowali kontrahenci.
Kredyt obrotowy - korzyści

Kredyt obrotowy dla firmy a warunki i wymagania banków

Ubiegając się o kredyt obrotowy dla firmy, warto znać nie tylko jego specyfikę pod kątem podstawowych zalet dla przedsiębiorcy. Należy przygotować się też na konieczność spełnienia określonych wymagań, które w niezależnie od konkretnego banku – oparte są na takim samym schemacie. Jakich warunków należy się spodziewać w przypadku kredytów obrotowych?

 • Przedstawienie niezbędnych informacji.
  We wniosku kredytowym konieczne jest wskazanie pełnej gamy informacji na temat firmy, na czele z informacjami o jej adresie, numerach w rejestrach czy danych na temat jej przedstawiciela.
 • Wymagania dotyczące wieku firmy.
  To najważniejsze ograniczenie, które stosunkowo zawęża całkowity zasięg opisywanego rodzaju kredytów. Wiele banków preferuje bowiem na tym polu raczej te działalności gospodarcze, które działają już na rynku od np. 2-3 lat i mogą wykazać w ten sposób stabilność, szczególnie pod kątem regularnego uzyskiwania dochodów. Nie oznacza to jednak, że w przypadku kredytów obrotowych nie mają czego szukać i firmy młode lub startupy. Oferta banków na tym polu w ostatnich latach poszerzyła się także i o takie odmiany działalności gospodarczych – trzeba się tylko upewnić, czy na pewno dany bank kieruje do ich usługi.
 • Wymagania dotyczące sytuacji finansowej.
  Z aspektem dotyczącym wieku firmy wiążą się też niezwykle ważne kwestie finansowe. To w końcu na ich podstawie bank sprawdza, czy firma posiada płynność pozwalającą na spłacanie rat za kredyt. Choć ma on wesprzeć budżet, to nie może oznaczać, że przedsiębiorstwo nie będzie w stanie go zwrócić w wyznaczonym czasie.
 • Zdolność kredytowa.
  Banki nie udzielają zobowiązań klientom, którzy posiadają zadłużenie lub negatywną historię kredytową, na którą wpływ mają m.in. nieterminowo regulowane faktury czy zaległe kredyty. Warto przygotować się na weryfikację tych parametrów podczas ubiegania się o kredyt obrotowy.

Zabezpieczenie a koszty kredytu obrotowego dla firm

Integralną częścią każdego kredytu w banku są jego koszty i nie inaczej jest w przypadku kredytu obrotowego. Uzyskując taką formę finansowego wsparcia, należy pamiętać, że do jej rat spłacanych każdego miesiąca obowiązywania kredytu, wliczone są w nią również dodatkowe opłaty. Niektóre możemy też opłacić jednorazowo podczas uruchamiania kredytu i jego wypłaty na konto firmy.

Przyjrzyjmy się, jakie opłaty mogą wiązać się z uzyskaniem kredytu obrotowego w banku.

 • Oprocentowanie i marża dla banku.
 • Prowizja za udzielenie kredytu.
 • Opłaty wynikające z ubezpieczenia kredytu (nieobowiązkowe).
 • Koszty związane z dokonaniem zabezpieczenia kredytu.

W kwestii ostatniego ze wspomnianych elementów tworzących koszt kredytu, warto bliżej przyjrzeć się zabezpieczeniu. Jest to rozwiązanie, które zyskuje na popularności w związku z coraz częstszym otwieraniem się banków na oferowanie wsparcia także małym lub początkującym biznesom. Jako że ich zdolność kredytowa lub historia finansowa nie jest tak obszerna, jak u doświadczonych firm, to rekompensatą ma być finansowe zabezpieczenie. Generuje to niestety większe koszty związane z uzyskaniem kredytu.

Jak wygląda składanie wniosku o kredyt obrotowy?

Oferta kredytu obrotowego w danym banku może się oczywiście różnić w niektórych detalach, jak np. wymagany minimalny staż firmy na rynku, dostępne kwoty do uzyskania czy wysokość całkowitego kosztu kredytu. Podobnie jak warunki, sam schemat jest jednak oparty na zbliżonych elementach. Przedstawiamy jego treść na przykładzie procesu wnioskowania o ofertę kredytu obrotowego w Santander Bank Polska.

 1. Wejdź na stronę produktu i zapoznaj się z jego ogólnymi parametrami oraz warunkami.
 2. Skontaktuj się z konsultantem telefonicznie w celu uzyskania dalszych informacji lub udaj się prosto do placówki banku.
 3. Wypełnij wniosek stosownymi informacjami, wskaż parametry kredytu i przekaż go bankowi do weryfikacji.
 4. Bank dokona wnikliwego sprawdzenia wniosku i skontaktuje się po tym w celu określenia, jaką decyzję podjęto.
 5. Teraz pozostaje już tylko umówić się na podpisanie umowy, po czym uruchomione zostaną środki na wskazany rachunek przedsiębiorstwa.

Kredyt obrotowy dla firmy – czy warto? Podsumowanie

Na koniec dzisiejszego poradnika warto rozstrzygnąć kwestię tego, czy wnioskowanie o kredyt obrotowy dla firmy zawsze jest rozwiązaniem optymalnym i wartym uwagi. Każda firma ma przecież odrębną specyfikę, która może powodować to, że dana forma finansowania opłaca się bardziej lub mniej. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom tego rozwiązania.

Zalety kredytu obrotowego

 • Nie trzeba wskazywać jego celu.
 • Środki wypłacane są w jednej transzy.
 • Oferta skierowana jest do różnego rodzaju przedsiębiorstw.
 • Kredyt można odnowić i przedłużyć.
 • Można negocjować marżę kredytu, co istotnie wpływa na jego całkowity koszt.

Wady kredytu obrotowego

 • Koszt całkowity zobowiązania jest dość wysoki.
 • Utrudniony dostęp dla młodych firm i startupów.
 • Stosunkowo długi okres wnioskowania.

Źródła:

 1. https://wyborcza.biz/biznes/7,147584,25756867,czego-najbardziej-boja-sie-poczatkujace-firmy-nie-skarbowki.html
Komentarze (0)
Zostaw komentarz