Kredyt na spłatę ZUS i US

Kredyt na spłatę zus i us

Błędne naliczenie składek ZUS lub podatku, niewiedza dotycząca zaległości, narastające odsetki, spóźnieni z płatnością kontrahenci. To tylko niektóre z czynników mogących wpłynąć na konieczność zaciągnięcia kredytu na płatność dla ZUS i US.

Choć każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że ma obowiązek odprowadzania pewnej kwoty miesięcznych zarobków na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne oraz na poczet podatku — to w trakcie prowadzenia działalności, mogą zdarzyć się losowe sytuacje, które nie pozwolą na zabezpieczenie odpowiedniej ilości gotówki.

Czy w takiej sytuacji warto rozważyć kredyt lub pożyczkę na tego typu spłatę? Przeczytaj, na czym polega takie finansowanie, i gdzie je uzyskasz.

Kredyt na spłatę ZUS i US w banku

Kredyt w banku dla firmy jest możliwy nawet przy zaległościach wobec instytucji państwowych. Jednak ze względu na analizę zdolności kredytowej musimy poszukać produktu dedykowanego zadłużonym.

Otrzymanie standardowego kredytu bankowego na spłatę zaległości w US i spłatę ZUS zwykle jest niemożliwe. Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w przypadku kredytów dla firm, jest najczęściej uzależnione od czystego konta w ZUS-ie i urzędach. Oznacza to, że przed podpisaniem umowy kredytowej, instytucja zweryfikuje czy nie zalegamy z płatnościami na rzecz ubezpieczenia oraz skarbu państwa.

Niektóre banki wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów biznesowych i posiadają w swojej ofercie produkty dedykowane zalegającym wobec ZUS i US. Udzielenie kredytu na spłatę wierzytelności nie jest w tym przypadku zależne od dostarczenia zaświadczenia o uregulowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy urzędzie skarbowym płatnościach.

Otrzymanymi pieniędzmi nie możemy dowolnie dysponować. Faktycznie muszą zostać przeznaczone na płatność względem naszych wierzycieli.

Kredyt bankowy na spłatę ZUS i US — jakie finansowanie wybrać?

Produkty, które udostępniają niektóre banki bez wymagania od firmy tzw. czystej karty w ZUS i US znajdziesz pod nazwą:

We wszystkich powyższych przypadkach, ubiegając się o finansowanie, musimy zobowiązać się, że kredyt posłuży spłacie zadłużenia w poszczególnych jednostkach administracji publicznej.

Czasami całkowita kwota kredytu może zawierać nie tylko sumę na uregulowanie należności, ale także małą część na obrotowe potrzeby klienta firmowego. Jednak z reguły pieniądze w całości trafiają bezpośrednio na odpowiednie konta ZUS i US.

Większą swobodę i mniej formalności wymaga sektor pozabankowy, gdzie również możemy uzyskać środki na spłatę zadłużenia względem urzędu skarbowego i ZUS.

Kredyt na spłatę ZUS i US w firmie pożyczkowej

Środki na spłatę zaległości podatkowych i spłatę ZUS, mamy możliwość pozyskać przy pomocy pożyczki pozabankowej. To rozwiązanie dostępne jest zwykle bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o braku zadłużenia, ale z reguły — dużo droższe. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) może być kilkukrotnie wyższa w porównaniu do produktów udostępnianych przez bank.

Pożyczka pozabankowa ma jednak dodatkowe zalety:

 • elastyczność,
 • mniej wymagań formalnych,
 • dostępność nawet w trudniejszej sytuacji finansowej,
 • możliwość podpisania umowy nawet przez nowopowstałe firmy.

Wszystkie te plusy wynikają z braku obowiązku przestrzegania prawa bankowego oraz mniej rygorystycznego podejścia do kwestii wypłacalności i zdolności kredytowej.

Ze względu na minimum formalności — pożyczka zaciągnięta poza bankiem to również gwarancja szybkiej wypłaty środków, a czas jest niekiedy kluczowy w tego typu przypadkach.

kredyt na spłatę zus i us - na czym polega?

Czy to oznacza, że każda firma o dowolnej sytuacji finansowej może liczyć na wsparcie? Nie do końca. Nawet sektor pozabankowy stawia klientom pewne warunki, które muszą spełnić.

Warunki otrzymania pozabankowego kredytu na spłate ZUS i US

Przede wszystkim wśród ofert instytucji pożyczkowych odnajdźmy produkt dedykowany przedsiębiorcom. Większość pozabankowych podmiotów udzielających finansowania współpracuje tylko z osobami fizycznymi.

Konieczne będzie także wypełnienie stosownego wniosku, w którym znajdą się dane firmy, a także informacje o jej przychodach i dochodach. To głównie od nich zależeć będzie ustosunkowanie się firmy pożyczkowej do naszego wniosku.

Zdarzają się sytuacje, w których przez wzgląd na bardzo niską zdolność kredytową pożyczkodawca będzie wymagał zabezpieczenia udzielanego świadczenia — np. w postaci nieruchomości.

Mimo wysokich kosztów i sytuacji, w której nie mamy szans na kredyt bankowy, firma pożyczkowa umożliwiająca spłatę zobowiązań to i tak lepsza opcja niż bierność oraz całkowity brak zapłaty należności dla ZUS i US, które mogą nastręczyć nam wielu problemów.

Czym może grozić zadłużenie w ZUS i US?

Zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy urzędzie skarbowym niosą za sobą szereg poważnych konsekwencji dla firmy, przedsiębiorcy, jak i samych pracowników:

 • narastanie zadłużenia w postaci odsetek karnych i opłat dodatkowych;
 • trudności z pozyskaniem jakichkolwiek kredytów i świadczeń;
 • wykluczenie z możliwości brania udziału w przetargach;
 • wniosek o przymusowy wpis do księgi wieczystej hipoteki na nieruchomości należącej do zadłużonego;
 • wpisy do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD);
 • brak możliwości otrzymania płatnego zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego;
 • egzekucja komornicza należności z majątku właściciela firmy.

Jak tego wszystkiego uniknąć? Realizuj regularne przelewy na poczet ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz podatku, poprawnie wyliczaj należne kwoty, w tym stale monitoruj stan ewentualnego zadłużenia względem ZUS.

Zadłużenie w ZUS – jak sprawdzić jego stan?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, uregulowanie wszelkich zobowiązań wobec ZUS-u i urzędu skarbowego jest Twoim comiesięcznym obowiązkiem. Zaniedbanie tego nie spowoduje, że instytucje poinformują Cię o powstałych zaległościach. Sam musisz monitorować poprawne uiszczanie opłat i skrupulatnie kontrolować swoje ZUS-owskie i urzędowe saldo.

Możesz tego dokonywać w poszczególnych jednostkach — stacjonarnie, lub online na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Koniecznie sprawdź nasz kolejny poradnik z którego dowiesz się jak sprawdzić zadłużenie w ZUS.

Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, ważne, abyś był świadomy, jak dokładnie wygląda Twoja sytuacja w ZUS, by nie dopuścić do sytuacji zadłużenia i w porę na nią zareagować.

5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz