Kredyt na remont – najlepsze oferty

Polacy kochają robić remonty. Według statystyk przeprowadza się ich w naszym kraju około 700 tysięcy każdego roku1. Nawet urlop jest dla wielu osób czasem na to, aby wykonać remont. Słychać to zwłaszcza w dużych blokach, gdzie w każdy długi weekend ktoś zaczyna skuwać ściany. Jednak remont to duże przedsięwzięcie nie tylko logistyczne, ale i finansowe. Skąd wziąć na to dodatkowe środki? Sprawdzamy, które kredyty remontowe są najlepsze.

Wspomniana liczba remontów nie może dziwić, ponieważ kredyty remontowe są jedną z najpopularniejszych ofert, po które sięgają klienci banków. Jednak te dane dotyczą głównie prac polegających na przywróceniu nieruchomości pierwotnej wartości technicznej. Jeśli weźmiemy pod uwagę remonty – nazwijmy je – estetyczne, wtedy możemy mówić o liczbie kilkukrotnie wyższej. 

Oczywiście remonty nie są przeprowadzane wyłącznie wtedy, kiedy wnętrze straciło świeżość. Są osoby, które po prostu chcą coś zmienić w swoim mieszkaniu czy domu, ale są też ci, którzy po zakupie nieruchomości lub odziedziczeniu jej w spadku czują potrzebę całkowitego przearanżowania przestrzeni. Żadna z tych opcji nie należy do najtańszych, więc jeśli nie mamy odłożonych na ten cel środków, musimy sięgnąć po pomoc. Najlepsze rozwiązania to kredyty – gotówkowy, na remont mieszkania lub pod hipotekę

Kredyt gotówkowy na remont domu lub mieszkania

Kredyt gotówkowy ma to do siebie, że może być przeznaczony na dowolny cel. W związku z tym potencjalny kredytobiorca nie musi – po pierwsze – wskazywać, na co potrzebuje dodatkowej gotówki; a – po drugie – nie jest zobligowany do przedstawienia w banku faktur za zakup przedmiotów czy usług. Dlatego też kredytem remontowym najczęściej jest właśnie kredyt gotówkowy. Klienci cenią sobie właśnie to, że mogą swobodnie operować pieniędzmi, ale jednocześnie o wiele większą łatwość w jego przyznaniu. Nie ma tu aż takich obostrzeń jak w przypadku np. kredytu hipotecznego.

Jednak te wszystkie atuty idą w parze z pewnymi wadami. Przede wszystkim będziemy musieli się zmierzyć z wyższym oprocentowaniem oraz niższą wnioskowaną kwotą. W związku z tym, jeśli planujemy generalny remont, to rozwiązanie nie do końca będzie nas satysfakcjonowało. W takim przypadku lepiej rozważyć kredyt pod hipotekę. Ale już w momencie, kiedy myślimy wyłącznie o odświeżeniu wnętrza, jest to rozwiązanie w sam raz. Aby znaleźć najlepszą dla siebie ofertę, lepiej wcześniej zaczerpnąć wiedzy, przeglądając np. ranking kredytów gotówkowych.

Ostatnia aktualizacja: 19 Stycznia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
6 - 84 miesięcy
Okres spłaty
3 000 - 60 000 zł
Kwota
17,58 %
RRSO
10,50 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
6 - 24 miesięcy
Okres spłaty
2 000 - 15 000 zł
Kwota
9,80 %
? 9,80% Pożyczka Długoterminowa, RRSO 118,81% Pożyczka ratalna
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Kwota
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Kredyt hipoteczny na remont – kiedy czeka nas ogrom prac

Duży remont oznacza duże wydatki. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po równie duże zasilenie, które daje kredyt hipoteczny. Jego największymi zaletami są niskie oprocentowanie, wysokie kwoty, które możemy wnioskować (nawet do 100 tys. złotych), ale przede wszystkim długi okres kredytowania (nawet do 30 lat). Dzięki temu możemy sobie pozwolić nawet na całkowitą renowację naszej nieruchomości. Takie rozwiązanie docenią przede wszystkim właściciele domów, gdzie wydatków i prac jest dużo więcej niż w przypadku mieszkania.

Niestety, żeby nie było tak kolorowo, musimy się w tym miejscu liczyć z większymi obostrzeniami, niż w przypadku kredytów gotówkowych. Przede wszystkim na środki z kredytu pod hipotekę możemy czekać nawet miesiąc – niekoniecznie musi do nas przyjść cała kwota, może być ona wypłacana w transzach. Poza tym czeka nas dość szczegółowa weryfikacja ze strony banku, który musi nam po prostu zaufać.

I część, która wzbudza często największy strach – przy kredycie hipotecznym na remont zastawiamy własne mieszkanie lub dom. To oznacza, że w przypadku braku spłaty zobowiązania, bank może przejąć nieruchomość. Kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji jest więc przekonanie, że poradzimy sobie ze spłatą kredytu, w postaci comiesięcznych rat.

Kredyt na remont – co zrobić, aby go otrzymać?

Skoro już podjęliśmy decyzję o wzięciu kredytu, teraz trzeba wszystko dobrze przeanalizować, aby mieć pewność, że – po pierwsze – otrzymamy dodatkowe środki i – po drugie – będziemy w stanie poradzić sobie z takim zobowiązaniem. Dlatego warto dokładnie przestudiować oferty poszczególnych banków (np. w rankingu kredytów hipotecznych). Kredyt to nie tylko kwota, która wpływa na konto. To jednocześnie opłaty, prowizje czy odsetki.

Gdy już wszystko wiemy, możemy przystąpić do złożenia wniosku. Można to zrobić w oddziale banku, jednak zdecydowanie szybciej i wygodniej będzie usiąść z komputerem lub smartfonem. Gdy już ten krok mamy za sobą, bank rozpoczyna proces weryfikacji. Sprawdza bazy dłużników, ze szczególnym naciskiem na Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli nasza historia spłat nie wygląda najlepiej, możemy mieć spory problem z pozytywnym przejściem procesu weryfikacji.

Ale to nie wszystko. Bank sprawdza również wysokość naszych dochodów. Dzięki temu może ustalić kwotę, o którą może wnioskować kredytobiorca. Jeśli nie mamy stałych dochodów albo pochodzą one z niepewnych źródeł, możemy tak naprawdę zapomnieć o kredycie. Najlepiej z perspektywy banku wygląda umowa o pracę na czas nieokreślony. 

Warto również zaznaczyć, że są pewne różnice pomiędzy wnioskowaniem o kredyt gotówkowy i ten pod hipotekę. W przypadku tego pierwszego tak naprawdę wystarczy potwierdzenie zarobków. Przy drugim już musimy być przygotowani na zdecydowanie bardziej rozbudowane czynności biurokratyczne, ponieważ poza poświadczeniem dochodu, mogą być potrzebne m.in.:

  • Akt własności.
  • Wycena nieruchomości.
  • Kosztorys remontu.

Warto pamiętać, że za wycenę nieruchomości odpowiada bankkoszt takiej usługi wynosi średnio ok. 500 zł. Co więcej, wysokość kredytu hipotecznego nie będzie wyższa niż 60-80% wartości nieruchomości. Dokładna wysokość zależy od indywidualnych ustaleń i preferencji banku, dlatego warto wcześniej się zapoznać ze wszystkimi danymi.

Dlaczego potrzebujemy kosztorysu?

Kosztorys jest pomocny w wielu kwestiach. Przede wszystkim pomoże nam dokładnie oszacować koszty remontu, a przy okazji ułatwi prace, ponieważ będziemy wiedzieli, co i kiedy kupić. Jednak będzie on nam niezbędny również w uzyskaniu kredytu hipotecznego na remont. Kredytobiorca zobligowany jest do przygotowania dokładnej listy kosztów – bank może ją zaakceptować lub odrzucić.

Bardzo istotne jest to, że kiedy kosztorys zostanie zaakceptowany, każda duża w nim zmiana musi zostać skonsultowana z bankiem. Dlatego dobrze jest doliczyć już na samym początku nieprzewidziane wydatki (ok. 10% więcej niż pierwotnie zakładany koszt). Wynika to z faktu, że każde prace mogą skutkować nieprzewidywalnymi zdarzeniami, ale też musimy dostarczyć kredytodawcy wszystkie faktury oraz rozliczenia związane z przeprowadzanymi pracami. Jest to nie tylko potwierdzenie kosztorysu, ale też zapewnienie, że uzyskane środki zostały spożytkowane zgodnie z przeznaczeniem.

Bank nie chce udzielić kredytu na remont? Sięgnij po inne rozwiązania

Jeśli bank odrzuci nasz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny, wcale nie zamyka nam to innych dróg do pozyskania dodatkowych środków na remont. Dobrym rozwiązaniem jest karta kredytowa. Zwłaszcza w przypadku mniejszych prac – czyli odświeżenia tylko jednego pomieszczenia, np. kuchni. Pozwala na szybkie pozyskanie dodatkowych kilku tysięcy z niskim oprocentowaniem. Co więcej, karta kredytowa może się przydać w każdej innej sytuacji, kiedy nagle potrzebujemy zastrzyku gotówki.

Jeszcze innym rozwiązaniem są pożyczki pozabankowe. To szybki sposób na pozyskanie potrzebnych środków m.in. na remont. W momencie, kiedy kolejne wnioski kredytowe są odrzucane przez banki, powinniśmy rozważyć właśnie sprawdzenie innych instytucji finansowych. Łatwo złożymy wniosek online i nawet jeśli nasza historia w BIK nie należy do najbardziej idealnych albo nie posiadamy wymaganej przez banki formy zarobkowania, mamy szansę na dodatkową gotówkę.

Co ważne, cały proces weryfikacji jest szybki – zazwyczaj już w kwadrans dostajemy decyzję dotyczącą naszego wniosku. Wszystko odbywa się drogą internetową. Istotnym faktem jest również to, że pożyczki pozabankowe nie tylko są pomocne w momencie, kiedy potrzebujemy niewielkiego zastrzyku środków, ale również, gdy szukamy większych sum. Dla przykładu w ofercie Smartney znajdziemy pożyczkę do 60 tys. zł.

Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, czy wnioskujemy w banku czy instytucji pozabankowej, im wyższą będziemy chcieli uzyskać kwotę, tym lepiej zostaniemy sprawdzeni. Dlatego też tak ważne jest budowanie dobrej historii kredytowej. Jeśli myślimy o dużym kredycie, spróbujmy też – jeśli takie mamy – spłacić wszystkie mniejsze pożyczki. Wtedy wszystkie firmy będą na nas patrzeć bardziej przychylnym okiem.

Przeczytaj także, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem i na jakich zasadach odbywa się taka oferta!

Źródła:

1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/gospodarka-mieszkaniowa-w-2018-roku,14,2.html

5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz