Kredyt na PIT – to warto o nim wiedzieć!

Kredyt na PIT

Kredyt na PIT wiąże się z mniejszą ilością formalności niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Ten rodzaj finansowego wsparcia jest produktem sezonowym. Wnioski o taki kredyt można składać jedynie do końca czerwca. Do tego, by się o niego ubiegać, wystarczy dowód osobisty i roczne zeznanie podatkowe

Zgodnie z ustawą Prawo bankowe każda instytucja finansowa przed przyznaniem kredytu czy pożyczki, ma obowiązek zbadać zdolność kredytową przyszłego klienta. Jednym z elementów tej oceny jest wysokość naszych dochodów. Sprawdzenie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcę ma ochronić przed wzięciem zobowiązania, na które go nie stać. Z kolei bank chroni się tak przed pozyskaniem klienta, który nie wywiąże się z zawartej umowy.

Kredyt na PIT – jak działa?

Kredyt na PIT jest kredytem gotówkowym, skierowanym do tych osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Warunki, które musimy spełnić, by go otrzymać, nie różnią się zbytnio od tych związanych z „normalną” procedurą kredytową. Tym, co odróżnia kredyt na PIT-11 od kredytu gotówkowego jest natomiast (przynajmniej w teorii) mniejsza liczba formalności, których musimy dopełnić, by taki kredyt otrzymać.

Aby ubiegać się o kredyt na pit wystarczy:

  • posiadać dowód osobisty,
  • być w wymaganym wieku,
  • nie figurować w bazach dłużników,
  • mieć stałe i udokumentowane źródło dochodów.

Dowodem na naszą „wypłacalność” będzie właśnie roczne zeznanie podatkowe. To alternatywa dla konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach czy wyciągu z konta bankowego. Ten ostatni „wymóg” możemy ominąć, jeśli mamy konto w tym samym banku, w którym ubiegamy się o kredyt. W takim przypadku instytucja finansowa i tak „ma wgląd” w nasze dochody i wydatki.

Warto również wiedzieć, że kredyt na PIT jest produktem sezonowym. W większości banków możemy wnioskować o niego jedynie do końca czerwca. Zaletą kredytu na PIT jest to, że możemy ubiegać się o niego również online. Nie jest konieczna do tego wizyta w oddziale.

Kredyt na PIT 2020 – czy jest dla każdego?

Wydawać się może, że dołączenie zeznania podatkowego do wniosku kredytowego to prosty sposób na to, by potwierdzić wysokość swoich dochodów. W praktyce jednak nie każdy bank weźmie pod uwagę PIT-11 jako „zaświadczenie o zarobkach”. Warto również wiedzieć, że tak jak w firmach pożyczkowych zazwyczaj wystarczająca okazuje się deklaracja o tym, ile zarabiamy, tak bank poprosi nas o udokumentowanie zarobków. Takim dokumentem może być umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, odcinek emerytury lub renty, wyciąg z konta bankowego, na które otrzymujemy wynagrodzenie lub roczne zeznanie podatkowe.

Kredyt na PIT umożliwia ubieganie się o zastrzyk gotówki również osobom zatrudnionym na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Pamiętajmy, że nawet jeśli pracujemy na tzw. „umowie śmieciowej” to pracodawca ma obowiązek przesłać nam PIT-11. W takim dokumencie znajdują się informacje o tym, ile zarobiliśmy oraz to z jakiego tytułu otrzymaliśmy wynagrodzenie.

Dlaczego zatem ten dokument nie jest wystarczający do tego, by otrzymać kredyt na PIT? Dostarczony nam, czy to w wersji papierowej, czy elektronicznej PIT wskazuje wprawdzie, że otrzymaliśmy określone środki finansowe, ale nie zawiera informacji o tym, czy nadal jesteśmy zatrudnieni. Ponadto, jeśli chcemy ubiegać się o kredyt na PIT-11, to musimy wziąć pod uwagę również to, że przedstawiony przez nas dokument nie powie bankowi nic o tym, ile tak naprawdę zarabiamy. Z zeznania podatkowego nie wynika bowiem to, ile wynoszą nasze dochody i czy to, jakie wynagrodzenie osiągnęliśmy w minionym roku, to nasza „normalna pensja” czy też jej wysokość wynikała np. z przyznanej premii (a zwyczajowo nasza wypłata jest niższa).

Warto także zaznaczyć, że kredyt na PIT nie jest dla każdego. O wiele większe szanse na to, że go otrzymają, mają osoby posiadające stałe i udokumentowane dochody. Bank przychylniejszym okiem spojrzy na tego klienta, który ma stabilne zarobki, nawet jeśli nie są one najwyższe niż na osobę, która ma kilka źródeł dochodów, ale mniej pewnych. W większości przypadków o kredyt na PIT mogą ubiegać się jedynie klienci zatrudnieni na umowę o pracę, którzy mogą dostarczyć do banku PIT-11. Niekiedy, można również spotkać się z takim produktem jak kredyt firmowy na PIT, jest on jednak o wiele mniej popularny.

Ostatnia aktualizacja: 11 Stycznia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Alior Bank Kredyt dla firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 3 000 000 zł
Kwota
JDG oraz spółki
? przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki, których właścicielami są wyłącznie osoby fizyczne: cywilne, jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne
Forma prawna firmy
10 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
Krajowy Fundusz Pożyczek Hipotecznych - pożyczki hipoteczne dla firm
12 - 60 miesięcy
Okres spłaty
30 000 - 300 000 zł
Kwota
wszystkie formy
? bez startupów i dochodów uzyskiwanych z działalności rolniczej
Forma prawna firmy
3 miesięcy
? wymagany minimum 3 - 6 (preferowany) miesięczny okres prowadzenia firmy.
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
200 - 250 000 zł
Kwota
wszystkie formy
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
» SPRAWDŹ «

Kredyt na PIT-11 – w którym banku?

Kredyt na PIT-11 nie jest wsparciem finansowym, które otrzymamy w każdym banku. Podkreślmy również, że kredyt na PIT, to nie oddzielny produkt w bankowej ofercie, lecz kredyt gotówkowy, skierowany do klientów indywidualnych. Nazwa kredyt na PIT odnosi się bowiem jedynie do tego, że osoba zatrudniona, która się o taki kredyt ubiega, jako potwierdzenie swoich zarobków, może przedstawić zeznanie podatkowe za ostatni rok.

Kredyt na PIT znajdziemy w takich bankach, jak:

  • Millenium Bank;
  • Santander Consumer Bank;
  • Getin Bank;
  • Citi Handlowy;
  • BNP Paribas.

Nawet jeśli dany bank reklamuje się tym, że znajdziemy w jego ofercie kredyt na PIT, to w praktyce i tak może okazać się, że poprosi nas o dodatkowe dokumenty. Większość banków nie posiada w swojej ofercie oddzielnego, sezonowego produktu takiego jak kredyt na PIT-11, ale zgadza się przyjąć zeznanie podatkowe jako potwierdzenie dochodów przyszłego kredytobiorcy.

Chcąc znaleźć najlepszy kredyt na zeznanie podatkowe, warto przejrzeć ranking kredytów gotówkowych. Pamiętajmy, że w większości banków nie znajdziemy produktu, który nazywa się dokładnie kredyt na PIT. Jak zatem najłatwiej sprawdzić to, czy interesujący nas bank udzieli nam kredytu na PIT? Najszybciej zrobimy to, wchodząc na stronę potencjalnego kredytodawcy i zapoznając się z tym, jakich dokumentów wymaga się od przyszłych kredytobiorców. Uważna lektura tych informacji może dość szybko uświadomić nam, że samo zeznanie podatkowe do otrzymania kredytu nie wystarczy.

Ostatnia aktualizacja: 19 Stycznia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
6 - 84 miesięcy
Okres spłaty
3 000 - 60 000 zł
Kwota
17,58 %
RRSO
10,50 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
6 - 24 miesięcy
Okres spłaty
2 000 - 15 000 zł
Kwota
9,80 %
? 9,80% Pożyczka Długoterminowa, RRSO 118,81% Pożyczka ratalna
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Kwota
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Kredyt na PIT bez bik – gdzie dostanę?

Jak już wspomnieliśmy, każdy bank ma obowiązek zbadać zdolność kredytową przyszłego klienta. Ta weryfikacja obejmuje również sprawdzenie przyszłego kredytobiorcy w bazach dłużników. Jednym z takich rejestrów obok KRD jest także BIK. Jeśli nasze dane znajdują się w BIK, to większość instytucji finansowych odmówi nam kredytu. W praktyce oznacza to, że na kredyt na PIT bez bik, nie mamy co liczyć. Banki sprawdzają bowiem bazy dłużników i nie dadzą kredytu komuś, kto już raz okazał się niesolidnym klientem.

Nieco inaczej cała sytuacja przedstawia się wtedy, gdy w BIK znajdują się błędne dane na nasz temat. Wówczas mamy prawo żądać ich poprawienia albo usunięcia. Wniosek należy skierować bezpośrednio do tej firmy, która takie dane do BIK przekazała. Chcąc zweryfikować odpowiednio wcześniej jakieś nieprawidłowości, warto sprawdzać samego siebie w BIK. Nawet jeśli nie korzystamy z kredytów i pożyczek, to zawsze może zdarzyć się, że ktoś weźmie kredyt na nasze dane.

Monitorowanie siebie w BIK pozwala nie tylko śledzić na bieżąco to, co dzieje się z naszymi zobowiązaniami, lecz umożliwia również sprawdzenie tego, jakie dane na nasz temat znajdują się w tej bazie. Do tych samych informacji będą miały dostęp banki i firmy pożyczkowe, nim podejmą decyzję o tym, czy udzielić nam kredytu bądź pożyczki.

5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz