Kredyt na oświadczenie online

Kredyt na oświadczenie

Kredyt na oświadczenie po spełnieniu określonych warunków może zostać przyznany zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Wiąże się on z mniejszą ilością formalności niż tradycyjny kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu na oświadczenie, zamiast zaświadczenia od pracodawcy czy przedstawienia w banku umowy o pracę ,wystarczająca jest sama deklaracja dotycząca tego, ile miesięcznie wpływa na nasze konto

Każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o kredyt, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to żmudna i czasochłonna procedura. Co więcej, nawet jeśli dopełnimy wszystkich formalności, to i tak nie mamy gwarancji, że bank wyda pozytywną decyzję kredytową w naszej sprawie. Dodatkową trudność stanowi fakt, że najlepiej ocenianą przez instytucje finansowe formą zatrudnienia jest umowa o pracę, a nie każdy potencjalny kredytobiorca może się taką „pochwalić”.

Kredyt na oświadczenie – co to jest?

Kredyt na oświadczenie jest instrumentem zewnętrznego finansowania. Mogą ubiegać się o niego zarówno konsumenci, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Warto jednak podkreślić, że aby otrzymać kredyt dla firm na oświadczenie trzeba będzie spełnić nieco inne warunki niż wówczas, gdy wnioskujemy o kredyt gotówkowy na oświadczenie wtedy, gdy przedsiębiorcami nie jesteśmy. Nim jednak wyjaśnimy to, jakich formalności trzeba dopełnić, by otrzymać kredyt na oświadczenie, wyjaśnijmy, czym w ogóle jest ten rodzaj kredytu.

Ostatnia aktualizacja: 7 Czerwca 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 160 000 zł
Kwota
6,23 %
RRSO
6 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
6 - 60 miesięcy
Okres spłaty
3 000 - 60 000 zł
Kwota
15,38 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
SCB Kredyt Gotówkowy ONLINE
3 - 72 miesięcy
Okres spłaty
500 - 60 000 zł
Kwota
16,46 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Teoretycznie do tego, by ubiegać się o kredyt na oświadczenie, potrzebujemy jedynie dowodu osobistego i oświadczenia o zarobkach. Czy to oznacza, że w takim dokumencie możemy zawrzeć dowolną kwotę, która pozwoli nam otrzymać kredyt? Zdecydowanie nie. Wprawdzie kredyt na oświadczenie nie wymaga od nas potwierdzenia tego, ile zarabiamy, ale wspomniane oświadczenie składamy pod groźbą odpowiedzialności karnej. Ponadto, jeśli złożony przez nas wniosek kredytowy wzbudzi wątpliwości banku, to będzie miał on prawo poprosić nas o dodatkowe dokumenty jak np. wyciąg z konta czy umowa o pracę.

Jeśli natomiast interesuje nas kredyt dla firm na oświadczenie, to oprócz wystarczającej zdolności kredytowej i dobrej historii kredytowej, pomocne może okazać się także oświadczenie o braku zaległości finansowych w ZUS czy urzędzie skarbowym. Ponadto, tak jak w przypadku kredytu na oświadczenie, tak również wtedy, gdy jesteśmy przedsiębiorcami, będziemy musieli oświadczyć, ile zarabiamy (jakie dochody uzyskujemy z prowadzonej działalności).

Na naszą korzyść może świadczyć także długi czas istnienia na rynku. Firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność mają nieco mniejsze szanse na otrzymanie finansowego wsparcia. Nie jest to jednak regułą, bowiem np. instytucje pożyczkowe oferują m.in. kredyty dla nowych firm czy też kredyty już od pierwszego dnia działalności.

Kredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej

Za sprawą wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego „rekomendacji T”, taki produkt bankowy, jak kredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej, w zasadzie nie istnieje. O tym, że bank nim udzieli finansowego wsparcia ma obowiązek badać zdalność kredytową potencjalnych klientów mówi również art. 70 ust.1 ustawy Prawo bankowe. Czytamy w nim co następuje:

Bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności1.

Pamiętajmy również, że wszystkie informacje, które umieścimy we wniosku kredytowym (w tym również oświadczenie o dochodach), zostaną przez bank bardzo starannie sprawdzone. Jeśli wypełnione przez nas dokumenty będą zawierały nieprawdziwe lub niepełne dane, to kredytu na oświadczenie z całą pewnością nie otrzymamy.

Podobnie przedstawia się kwestia historii kredytowej. To, jak dotąd spłacaliśmy swoje długi, bank również zweryfikuje. W tym celu zajrzy m.in. do BIK czy do KRD. Jeśli widniejemy w którejkolwiek z baz dłużników, na zastrzyk gotówki nie mamy co liczyć.

Kredyt na oświadczenie – jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt na oświadczenie może zostać przyznany każdej, pełnoletniej osobie, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Konieczne będzie także zamieszkanie na terenie Polski (w momencie składania wniosku) oraz posiadanie polskiego obywatelstwa i dowodu osobistego.

Jak już wspomnieliśmy, równie ważna jest zdolność kredytowa oraz wiarygodność finansowa osoby, która ubiega się o kredyt gotówkowy na oświadczenie. W odniesieniu do przedsiębiorców konieczna będzie deklaracja o tym, jakie dochody przynosi im prowadzona działalność oraz zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami wobec ZUS i US.

Pamiętajmy, że z im mniejszą ilością formalności będzie wiązało się ubieganie się o kredyt, tym więcej przyjdzie nam za niego zapłacić. Warto wziąć pod uwagę również to, że im gorzej bank oceni naszą zdolność kredytową tym grosze warunki może nam zaproponować (zakładając, że kredyt na oświadczenie w ogóle otrzymamy). Poza tym kredyt na oświadczenie często dotyczy niewielkich kwot. Co oczywiste, spotkamy się z reklamami z których wynika, że możemy otrzymać kredyt na oświadczenie nawet do 150 tys. złotych czy do 200 tys. złotych. Jeśli jednak dokładnie zapoznamy się z taką ofertą, to okaże się, że tak wysokie kwoty dostępne są jedynie wtedy, gdy przedstawimy dodatkowe dokumenty.

Czy kredyt na oświadczenie się opłaca?

Kredyt gotówkowy na oświadczenie sprawdzi się wówczas, gdy szybko potrzebujemy finansowego wsparcia. To również dobre rozwiązanie dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne, które nie mogą „pochwalić się” tak lubianą przez banki umową o pracę. Sporą popularnością cieszy się także kredyt dla wolnych zawodów na oświadczenie, gdyż osoby pracujące jako freelancerzy zazwyczaj nie posiadają jednego, stałego i udokumentowanego źródła dochodu.

Graficy, programiści, tłumacze czy copywriterzy współpracują przeważnie z kilkoma podmiotami jednocześnie. Tym samym, nie mają jednego pracodawcy, który mógłby potwierdzić to, ile miesięcznie zarabiają. Ponadto, przedstawiciele wolnych zawodów w tym np. programiści często pracują od projektu do projektu, a to, jakie wynagrodzenie zasili ich konto, zależne jest od konkretnego zlecenia.

Warto jednak być świadomym tego, że minimum formalności związanych z takim produktem jak kredyt na oświadczenie, ma swoją cenę. Banki wyższe ryzyko kredytowe „rekompensują” sobie wyższymi kosztami takiego kredytu, tj. oprocentowaniem, prowizją lub koniecznością ubezpieczenia zobowiązania. Dlatego ubiegając się o kredyt na oświadczenie, warto zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Kredyt na oświadczenie – gdzie go dostanę?

Obecnie, taki produkt jak kredyt na oświadczenie posiada w swojej ofercie większość polskich banków. Nim jednak po niego sięgniemy, uważnie zapoznajmy się z warunkami, jakie musimy spełnić, by kredyt gotówkowy na oświadczenie został nam przyznany. Szczególną uwagę zwróćmy na to, czy wspomniane oświadczenie istotnie jest dokumentem wystarczającym do otrzymania kredytu.

Pamiętajmy także, że informacje, które podajemy we wniosku kredytowym muszą być zgodne z prawdą. Za celowe wprowadzenie w błąd instytucji finansowej (jak np. świadome zawyżenie swoich dochodów) grozi odpowiedzialność karna.

Kredyt na oświadczenie znajdziemy m.in. w takich bankach jak:

  • Santander Bank;
  • PKO Bank Polski;
  • BNP Paribas;
  • Citi Handlowy;
  • Alior Bank;
  • mBank.

O kredyt na oświadczenie możemy ubiegać się online, bez wychodzenia z domu. Jeśli prawidłowo wypełnimy wniosek, to wstępną decyzję kredytową, powinniśmy otrzymać już w ciągu kilku minut. Często najszybciej kredyt na oświadczenie otrzymamy w tym banku, w którym mamy już konto, jednak nie znaczy to, że to właśnie „nasz” bank zaoferuje nam najlepsze warunki.

Źródła:

1 https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-bankowe-16799069/art-70

Komentarze (0)
Zostaw komentarz