Kredyt na fotowoltaikę – co trzeba wiedzieć?

Nie da się ukryć, że bycie eko jest coraz bardziej trendy. Dbałość o środowisko to już nie tylko rezygnacja z jednorazówek na rzecz toreb z materiału. W polskiej gospodarce popularność zdobywa kredyt na panele fotowoltaiczne. Czym jest kredyt na fotowoltaikę i co trzeba o nim wiedzieć? Oto ranking banków oferujących dofinansowanie na odnawialne źródła energii!

Kredyt na panele fotowoltaiczne – zapoznaj się z ofertami

Ostatnia aktualizacja: 16 Kwietnia 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
mBank
3-120 miesięcy
Okres spłaty
500-75000 zł
Kwota
8 %
Oprocentowanie
11,20 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 11,99%, oprocentowanie 8%
RRSO
» SPRAWDŹ «
Santander Bank Polska - Tani Kredyt Online
3-120 miesięcy
Okres spłaty
4000-30000 zł
Kwota
7,84 %
Oprocentowanie
8,12 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka na selfie
3-120 miesięcy
Okres spłaty
500-150000 zł
Kwota
7,49 %
Oprocentowanie
17,81 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka gotówkowa Fit
12-120 miesięcy
Okres spłaty
1000-150000 zł
Kwota
6 %
Oprocentowanie
6,23 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Getin Bank
1-120 miesięcy
Okres spłaty
1000-200000 zł
Kwota
7,99 %
Oprocentowanie
10,40 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 7,99%, oprocentowanie 7,99%
RRSO
» SPRAWDŹ «
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy
1-5 lat
Okres spłaty
0-50000 zł
Kwota
8 %
Oprocentowanie
10,36 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
ING Bank Śląski kredyt gotówkowy
3-120 miesięcy
Okres spłaty
1000-100000 zł
Kwota
5,49 %
? od 5,49% do 7,99%
Oprocentowanie
10 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 6,99%, oprocentowanie 7,99%
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka gotówkowa
1-8 lat
Okres spłaty
1000-150000 zł
Kwota
7,49 %
Oprocentowanie
8,83 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Smartney - Kredyt gotówkowy
24-60 miesięcy
Okres spłaty
3000-60000 zł
Kwota
8 %
? zmienne
Oprocentowanie
12,36 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt samochodowy
6-96 miesięcy
Okres spłaty
-
2,99 %
Oprocentowanie
9,08 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
1-10 lat
Okres spłaty
1000-200000 zł
Kwota
8 %
Oprocentowanie
11,69 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Santander Bank Polska - Kredyt Gotówkowy
3-120 miesięcy
Okres spłaty
1000-300000 zł
Kwota
7,76 %
Oprocentowanie
11,87 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka z mikrokosztami
2-5 lat
Okres spłaty
500-200000 zł
Kwota
7,49 %
Oprocentowanie
13,19 %
RRSO
» SPRAWDŹ «

Troska o środowisko naturalne na polskim gruncie odbija się szerokim echem już od kilku sezonów. Na szczególną uwagę zasługują odnawialne źródła energii – bardziej przyjazne i zdecydowanie zmniejszające rachunki domowe. Do „zielonej energii” zaliczyć można przede wszystkim panele fotowoltaiczne, które od 2019 roku dodatkowo odliczysz od podatku dochodowego.

Dlatego banki mają do zaoferowania wiele interesujących produktów bankowych. Może to być kredyt gotówkowy, który przeznaczysz na dowolny cel. Jednak równie popularny jest kredyt hipoteczny zaciągany głównie na cele mieszkaniowe. W rankingu przygotowanym przez porównywarkę Money24.pl odnajdziesz kredyt na fotowoltaikę – atrakcyjny zarówno pod względem warunków, jak i kosztów kredytowania.

W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę najważniejsze parametry, jak:

 • trzy najlepsze oferty oznaczone orderami,
 • oprocentowanie kredytu,
 • wskaźnik RRSO,
 • prowizję,
 • całkowitą kwotę zobowiązania do spłaty,
 • miesięczną ratę,
 • link odsyłający do oferty.

Decydując się na panele fotowoltaiczne, kieruj się własnymi oczekiwaniami, a także możliwościami finansowymi. Zwróć szczególną uwagę na RRSO. Jest to Roczna Rzeczywista Suma Oprocentowania, która łączy wszystkie koszty kredytowe i ujawnia, ile tak naprawdę będzie kosztował kredyt na fotowoltaikę.

Co trzeba wiedzieć?

Promując ekologię i jej rozwiązania – poznajmy, na czym polega fotowoltaika domowa. Jak zdążyliśmy wspomnieć, jest jednym z elementów ekologicznego systemu OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Instalacja fotowoltaiczna jest więc naturalnym procesem, który umożliwia pozyskiwanie energii ze słońca. Jednak, aby z niej korzystać, ogniwa fotowoltaiczne (ogniwa słoneczne, fotoogniwa) muszą zostać zainstalowane na gruncie, dachu bądź elewacji budynku. Z kolei, tego typu urządzenia powstają z materiałów półprzewodnikowych, takich samych, które stosuje się w mikroelektronice. Następnie umieszczane są między warstwami folii oraz szkła hartowanego – po czym całość zabezpieczona jest hermetycznie i obudowana sztywną, aluminiową ramą.

Do czego może zostać wykorzystany prąd z instalacji fotowoltaicznej?

 • Ogrzewania domu,
 • Dostępu do ciepłej wody,
 • Zasilanie prądem wszystkich urządzeń elektrycznych w domu.

Czy wiesz, że fotowoltaika domowa ogranicza koszty zakupu energii elektrycznej z zakładu energetycznego? Dzięki temu możesz liczyć na znacznie niższe opłaty w rachunkach oraz częściowe uniezależnienie się od zakupu prądu!

Fotowoltaika domowa – ile wynosi zakup i montaż paneli?

Zanim ochoczo przystąpisz do grupy zwolenników “zielonej energii” i wykażesz chęć oszczędzania na rachunkach, spójrzmy, jak przedstawiają się koszty całej inwestycji. Te zależą przede wszystkim od tego, jaką moc szczytową będzie posiadać cała instalacja domowa.

Przykład:

Załóżmy, że interesuje Cię moc szczytowa na poziomie ok. 5 kWp, którą zasilać będziesz zwykłe odbiorniki domowe. Koszt jednego panelu (modułu) fotowoltaicznego o mocy szczytowej 320 Wp to ok. 600 zł netto. Dla uzyskania odpowiedniej mocy potrzebujesz więc 16 sztuk paneli, za które łącznie zapłacisz 9,6 tys. zł netto.

To jednak nie wszystkie wydatki, jakie czekają na Ciebie w związku z montażem. Musisz doliczyć do nich również kupno pozostałych elementów.

 • Inwerter (falownik), który zapewni zmianę parametrów prądu pochodzącego z paneli, na właściwy dla wszystkich domowych odbiorników energii (przemienny, 230 V, 50 Hz). Koszt to ok. 5 tys. zł.
 • Konstrukcja mocująca.
 • Specjalne przewody (dużo grubsze niż przy instalacji 230 V).
 • Akcesoria.
 • Montaż całej instalacji.
 • VAT. W przypadku instalacji fotowoltaiki w prywatnym budynku mieszkalnym wynosi 8% (a nie 23% jak było do tej pory).

Podsumowując, jeśli zastosujesz panele fotowoltaiczne na dachu o kącie pochylenia 30-40°, całkowity wydatek to suma ok. 26 tys. zł. Oczywiście w przypadku instalacji o mniejszej mocy wskaźnik kosztów na 1kWp jest nieco wyższy. Przykład nie objął dotacji ani ulgi podatkowej.

Jak zatem sprostać tym wszystkim wydatkom, jeśli nie posiadasz ku temu odpowiednich oszczędności?

Kredyt na fotowoltaikę – ranking banków 2020

Każdy z nas lubi inwestować, a kiedy jest okazja – to również oszczędzać oraz udoskonalać zarządzanie budżetem domowym. Dlatego fotowoltaika domowa niesie ze sobą ogromny potencjał, który mogą wykorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy dążące do zmniejszenia ponoszonych wydatków na comiesięczne rachunki.

Dlatego, jeśli rozważasz zakup paneli fotowoltaicznych, a boisz się, że Twój budżet zostanie nadwyrężony, skorzystaj z porównywarki kredytów Money24.pl. Rynek bankowy coraz bardziej otwarty jest na eko projekty, które przy długofalowym rozrachunku są bardzo opłacalne. Możesz zatem skorzystać z usług wielu popularnych banków oferujących kredyt na fotowoltaikę. Samą wysokość zobowiązania, jak i okres kredytowania łatwo dopasujesz do własnych potrzeb i oczekiwań. Po zbadaniu zdolności kredytowej i otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej możesz więc bez przeszkód zrealizować swój plan i przestawić się na życie bardziej przyjazne środowisku. I co najistotniejsze – życie zdecydowanie tańsze niż dotychczas.

Gdzie odnajdziesz najtańszy i najbardziej opłacalny kredyt na panele fotowoltaiczne? Oto lista dostępnych banków:

 • Santander Consumer Bank,
 • PKO BP,
 • Alior Bank,
 • Millenium Bank,
 • Santander Bank Polska.

Pożyczka na fotowoltaikę to dobry krok, gdy energia wytwarzana przez firmy energetyczne jest stosunkowo droga. Wówczas bardziej opłacalna jest dla Ciebie inwestycja, która dostarczy naturalną energię praktycznie za darmo.

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020 – co warto wiedzieć?

Wybierając energooszczędne rozwiązania, warto pamiętać, że ekologiczne projekty coraz chętniej finansowane są z unijnych i rządowych funduszy. Są wśród nich programy, które przewidują dotacje na zakup paneli fotowoltaicznych.

 • Program “Mój Prąd”. Priorytetowy program rządowy oferujący dofinansowanie dla osób fizycznych, do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji (maksymalnie 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie). II nabór do Programu trwa od 13.01.2020 r. do 18.12.2020 r. bądź do wyczerpania alokacji środków. Organem zarządzającym dotacjami jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego całkowity budżet wynosi 1 000 000 zł, czyli może z niego skorzystać ok. 200 tys. rodzin. Jest to dotacja bezzwrotna1.
 • Program “Czyste Powietrze”. Kompleksowy program skierowany do osób fizycznych, który zakłada dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki, m.in. na zakup paneli fotowoltaicznych. Minimalny koszt w ramach jednego wniosku o dofinansowanie to 7 tys. zł, a maksymalny 53 tys. zł. Z dotacji mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych bądź wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W programie mogą wziąć udział także osoby, które posiadają zgodę na budowę budynku mieszkalnego. Wnioski należy kierować do wojewódzkiego FOŚiGW do 31.12.2027 r.2
 • Prosument 2. Kolejny program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakładający wspieranie odnawialnych źródeł energii. Beneficjentami mogą być osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, a także jednostki samorządu terytorialnego. Program zakłada pożyczkę/kredyt preferencyjny z dotacją do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji, a także dotacje w wysokości 15% lub 30% dofinansowania. Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych wynosi od 100 tys. zł do 500 tys. zł (w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia)3.

Pamiętaj też, że w praktycznie każdym województwie podejmowane są inicjatywy regionalne, które mają wspomóc łatwiejsze korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Pożyczka na fotowoltaikę? Zajrzyj do banków!

Faktem jest, że dotacje są kluczowe w momencie, gdy chcesz zakupić panele fotowoltaiczne. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy ma szansę zakwalifikować się do wybranego programu. Ponadto, samo oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku i przelew gotówki zajmuje sporo czasu. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby eko zmiany wprowadzić jak najszybciej, przy jak najmniejszej stracie czasu, przemyśl opcję kredytu na fotowoltaikę.

Plusami takiego rozwiązania jest z pewnością niewielka ilość formalności w porównaniu z oczekiwaniem na decyzję o dofinansowaniu do fotowoltaiki, szybka decyzja kredytowa i przede wszystkim – natychmiastowa wypłata środków na wskazany rachunek bankowy, tuż po otrzymaniu akceptacji wniosku.

Poznaj zalety fotowoltaiki domowej

Jesteśmy zdania, że każda inwestycja mająca polepszyć wpływ na środowisko naturalne przynosi bezcenne korzyści. Jednak, w przypadku fotowoltaiki odczujesz zmiany także w swoim portfelu. Oto najważniejsze zalety zdecydowania się na instalację paneli słonecznych.

 • Nie musisz posiadać własnego kapitału. Fotowoltaika na instalację paneli PV jest kredytowana nawet w 100%.
 • Stosunkowo preferencyjne oprocentowanie na poziomie 1-2% w skali roku.
 • Długi okres kredytowania rozłożony na wygodne, miesięczne raty.
 • Szansa na dofinansowanie i dotacje z rządowych oraz unijnych funduszy. Dostępne są także regionalne inicjatywy!
 • Szybka decyzja kredytowa ze względu na ważny dla ekologii charakter inwestycji.
 • Stajesz się konsumentem i jednocześnie „producentem” odnawialnych źródeł energii.
 • Oszczędność, którą zauważysz już przy opłacie rachunków domowych za energię elektryczną. Rocznie zostawisz w portfelu ok. 600 zł (600 zł = 1 000 kWh x 0,6 zł/kWh, średni koszt 1kWh energii).
 • Prawie 1 000 kWh możesz samodzielnie wyprodukować z energii słonecznej, którą wykorzystasz na codzienne potrzeby domowników, np. klimatyzację czy wykorzystanie sprzętów RTV/AGD.

Będąc obiektywnym, kredyt na fotowoltaikę posiada też kluczową wadę. Jest nią obowiązek dokumentowania całej inwestycji. Oprócz wniosku kredytowego i dokumentów z osiąganymi dochodami, banki oferujące kredyt na montaż paneli PV wymagają dostarczenia wielu zaświadczeń i pism, które obowiązują przy instalacji fotowoltaiki. Wyjątek stanowią kredyty gotówkowe, które możesz przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.

Coraz popularniejsza rozwiązanie w Polsce

W Polsce od jakiegoś czasu uwidoczniony jest boom na instalacje fotowoltaiczne (PV). W I kwartale 2019 roku było ok. 85,6 tys. prosumentów odnawialnej energii.

Dodatkowo, od 1.01.2019 r. można korzystać z ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dzięki czemu istnieje szansa odliczenia do 53 tys. zł, od podstawy opodatkowania PIT. Natomiast przedsiębiorcy mogą produkować energię na własny użytek, a jej nadwyżkę – rozliczać w atrakcyjnym systemie opustów. Co ciekawe, istnieje też możliwość przeniesienia “nadwyżek” energii elektrycznej na kolejne okresy rozliczeniowe, podczas których występuje mniejsza produkcja energii w ciągu roku (np. zimą)4.

Porównywarka Money24.pl pozwoli Ci na sporą oszczędność czasu w poszukiwaniu najlepszych ofert. Jednocześnie pamiętaj, że teraz masz najlepszy czas na założenie paneli fotowoltaicznych. Możesz liczyć na preferencyjne warunki w bankach oraz dotacje z programów rządowych.

Źródło:

1. mojprad.gov.pl

2. http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/o-programie-czyste-powietrze-/

3. https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/informacje-o-programie/

4. Artykuł na gov.pl, „Upowszechnianie energetyki prosumenckiej priorytetem MPiT”

Komentarze (0)
Zostaw komentarz