Kredyt na działkę – co musisz wiedzieć?

kredyt na działkę

Zakup działki budowlanej to pierwszy krok na drodze do posiadania własnego domu. Wybór odpowiedniej lokalizacji to jednak nie lada wyzwanie. Ukształtowanie terenu, podobnie jak warunki miejscowego planu zagospodarowania, będą miały duży wpływ na to, jaki projekt będziesz mógł zrealizować. Dodatkowo będą oddziaływać również na cenę, która można być naprawdę wysoka. Kiedy jednak uda się dokonać odpowiedniego wyboru – niezbędny okazać się może kredyt na działkę.

Skąd wziąć środki na zakup działki? Nie ma co ukrywać, że rosnące ceny gruntów sprawiają, że nie każdy może pozwolić sobie na sfinansowanie transakcji z własnych pieniędzy. Wykorzystanie oszczędności w tym wypadu byłoby jednak bardzo opłacalne. Własna działka budowlana stanowiłaby bowiem wkład własny do kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz skorzystać ze wsparcia finansowego banku już na etapie zakupu ziemi.

Kredyt na zakup działki: podstawowe informacje

Kredyt na kupno działki budowlanej możesz zaciągnąć w niemal każdym banku i co ciekawe, wcale nie musi to być kredyt hipoteczny. Na rynku produktów finansowych dostępny jest również kredyt gotówkowy, który udzielany jest na dowolny cel.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego może być jednak nieco wyższe niż hipotecznego, ze względu, chociażby na brak zabezpieczenia. O kosztach finansowania, porozmawiamy jednak nieco później.

Jaką działkę możemy kupić?

Z pożyczonych od banku środków możesz sfinansować zakup działki budowlanej, na której stanie Twój wymarzony dom. W zależności jednak od konstrukcji oferty banku, otrzymane pieniądze możesz przeznaczyć również na inny cel, w tym na zakup działki:

 • rekreacyjnej, na której postawisz domek letniskowy,
 • rolnej pod uprawę,
 • siedliskowej, pod zabudowę gospodarczą,
 • czy leśnej, która jednak w praktyce może okazać się najmniej opłacalnym nabytkiem.

Co ciekawe, kredytem bankowym bez problemu sfinansujesz wszystkie rodzaje działek, oprócz parceli rolnej. W tym przypadku bank może wymagać od Ciebie przedstawienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym widnieje informacja o możliwości przeznaczenia działki pod zabudowę mieszkaniową.

Inna opcja to skorzystanie ze specjalnego kredytu na zakup gruntów rolnych pod działalność. To rozwiązanie jednak zarezerwowane jest jedynie dla rolników.

Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać kredyt na zakup działki?

Najczęściej kupno działki budowlanej finansowane jest kredytem hipotecznym, co z kolei pociąga za sobą większą liczbę formalności. Wnioskujący muszą przedstawić szereg dokumentów oraz wpłacić wymagany wkład własny.

Ci, którzy zamiast wziąć kredyt hipoteczny, skorzystali z kredytu gotówkowego, mogą załatwić wszystkie formalności w kilkanaście minut, bez wychodzenia z domu.

Kredyt hipoteczny na zakup działki

Kredyt hipoteczny na działkę to finansowanie podobne do tego, które udzielane jest przy zakupie domu czy mieszkania. To oznacza, że bank zabezpieczy swoją wierzytelność na hipotece nieruchomości gruntowej, a okres kredytowania może być tak samo długi i trwać np. 25 lat.

Aby skorzystać z oferty kredytu hipotecznego, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami. Finansowanie inwestycji może wynosić do 80% jej wartości, co z kolei oznacza, że będziesz musiał wpłacić wymagany wkład własny.

Kredyt gotówkowy na zakup działki

W tym wypadku alternatywą do kredytu hipotecznego może być tradycyjny kredyt gotówkowy. Aby otrzymać środki na kupno działki, wystarczy złożyć wniosek w wybranym banku. Jeśli skorzystasz z propozycji instytucji, w której na co dzień prowadzisz konto bankowe, całą procedurę możesz przejść online, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów.

Jaki kredyt na zakup działki wybrać?

Wiesz już, że przy kredycie hipotecznym stosowana jest nieco dłuższa procedura, niż przy kredycie gotówkowym, który możesz otrzymać niemal od ręki. Jednak jak się okazuje, to wcale nie sprawia, że wybór finansowania jest tak oczywisty i wbrew pozorom najwięcej inwestorów sięga po kredyt hipoteczny. Dlaczego? Ponieważ jest to tańsze rozwiązanie.

W przypadku kredytu hipotecznego bank ma szansę zmniejszyć ponoszone przez siebie ryzyko, zabezpieczając spłatę zobowiązania nabywaną działką. Po drugie, klient wpłaca wymagany wkład własny, który stanowi dodatkową ochronę.

Lepsze warunki kredytowe będą miały olbrzymi wpływ na całkowity koszt zobowiązania oraz wysokość Twojej raty. Jeśli jednak nie masz czasu na dopełnienie formalności i trafiła Ci się „prawdziwa okazja”, śmiało możesz sięgnąć po kredyt gotówkowy.

Jakie dokumenty są wymagana podczas wnioskowania o kredyt na działkę?

Żaden bank nie udzieli Ci finansowania bez sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej oraz weryfikacji historii w bazach rejestrów dłużniczych. Dodatkowo kredytodawca z pewnością poprosi Cię o przedstawienie dokumentów osobowych, potwierdzających Twoją tożsamość.

W przypadku każdego kredytu hipotecznego niezbędne będą również dokumenty dotyczące nabywanej nieruchomości. Niezależnie od szczegółowych wymagań kredytodawcy, musisz jednak przygotować się na to, że do otrzymania kredytu, potrzebny będzie:

 • wypełniony wniosek kredytowy,
 • dokumenty osobowe (np. dowód osobisty czy skrócony akt małżeństwa w przypadku gdy wniosek składa małżeństwo),
 • dokumenty finansowe (pełen wyciąg z rachunku bankowego za wskazany okres, zaświadczenie o zatrudnieniu, zeznanie podatkowe itd.),
 • dokumenty dotyczące nieruchomości (informacja o warunkach zabudowy, aktualny wypis z ewidencji gruntów, odpis z księgi wieczystej, umowa przedwstępna itd.),
 • potwierdzenie wniesienia wkładu własnego.

Jak wziąć kredyt na kupno działki?

Jeśli znalazłeś już wymarzoną działkę budowlaną, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś złożył wniosek kredytowy i pozyskał finansowanie. Jak wziąć taki kredyt w kilku krokach?

 1. Znajdź ofertę, która Cię interesuje. Banki oferują możliwość skorzystania z usług doradcy hipotecznego, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniej oferty oraz przygotuje symulację kredytu.
 2. Skompletuj wymagane dokumenty. Potrzebną listę otrzymasz od doradcy.
 3. Złóż wniosek.
 4. Poczekaj na decyzję kredytową.
 5. W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej podpisz umowę i poczekaj na wypłatę środków. 

Warto pamiętać o tym, że przy kredycie hipotecznym niezbędne jest oszacowanie wartości nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie. Większość banków jednak zatrudnia własnych rzeczoznawców, którzy wykonają potrzebny operat szacunkowy.

Jakie banki posiadają w swojej ofercie kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej?

Znalezienie korzystnej oferty kredytowej nie powinno stanowić większego problemu, ponieważ większość instytucji bankowych posiada je w swoich propozycjach. Zanim jednak złożysz wniosek, warto dokładnie rozejrzeć się na rynku finansowym i porównać koszty.

Kredyt hipoteczny na zakup działki to zobowiązanie, które przyjdzie Ci spłacać przez wiele lat. Znalezienie dopasowanej oferty ułatwią Ci aktualne rankingi kredytowe czy porównywarki finansowe.

Kredyt na działkę budowlaną w Credit Agricole

Credit Agricole oferuje klientom możliwość wzięcia kredytu hipotecznego na zakup działki budowlanej, finansując do 80% wartości nieruchomości. Kredyt udzielany jest maksymalnie na 25 lat, a minimalna kwota, którą możesz w ten sposób pożyczyć wynosi 40 tys. złotych.

Bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania, a dodatkowo umożliwia skorzystanie z dodatkowych wakacji kredytowych. Po każdych 12 miesiącach terminowej spłaty możesz skorzystać z jednomiesięcznych wakacji. Zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na dowolny cel, w tym na nadpłatę zobowiązania.

Kredyt na działkę budowlaną w PKO BP

PKO Bank Polski przygotował ofertę kredytu hipotecznego, za pomocą którego sfinansujesz nawet 90% wartości inwestycji. Wystarczy, że skorzystasz z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Spłatę zobowiązania możesz rozłożyć nawet na 35 lat i podobnie jak w przypadku oferty Credit Agricole, masz szansę skorzystać z corocznych wakacji kredytowych.

Bank PKO umożliwia swoim klientom łączenie celów kredytowych. A to oznacza, że składając jeden wniosek możesz otrzymać finansowanie zarówno na zakup działki, jak i budowę czy wykończenie domu.

Kredyt na działkę budowlaną w banku ING

ING Bank chętnie sfinansuje zakup działki budowlanej oraz nieruchomości rolnej o powierzchni nieprzekraczającej 10 tys. m2. Wymagany wkład własny wynosi minimum 20%, a to oznacza, że otrzymasz środki jedynie na sfinansowanie 80% wartości nieruchomości.

W ING kredyt hipoteczny nie może opiewać na niższą kwotę niż 70 tys. złotych, a okres spłaty zobowiązania może zostać rozłożony nawet na 35 lat.

Ile może kosztować kredyt na działkę budowlaną?

Koszty kredytu hipotecznego to główny parametr, który warto wziąć pod uwagę, szukając najlepszej oferty. Ile będzie kosztować Cię nowe finansowanie?

Załóżmy, że cena działki wynosi 150 tys. złotych, a Ty zdecydowałeś się na wpłatę 20% wkładu własnego, czyli 30 tys. złotych. Okres kredytowania wynosi 20 lat.

W takim przypadku Twoja rata będzie wynosić nieco ponad 1 tys. złotych, a całkowita kwota do spłaty ok. 260 tys. złotych. RRSO takiej oferty to 9,11%, a oprocentowanie zmienne wynosi 8,75%.

Czy można wziąć jeden kredyt na działkę i budowę domu?

Jak już wspominaliśmy, niektóre banki (w tym np. PKO BP) dopuszczają łączenie celów kredytowych. Takie działanie najczęściej jest bardziej opłacalne niż wnioskowanie osobno o kredyt na zakup działki oraz budowę domu i wymaga dopełniania nieco mniejszej liczby formalności.

Przy odpowiedniej zdolności kredytowej klienta, bank może zaproponować Ci uzyskanie w ramach kredytu hipotecznego dodatkowych środków, na dowolny cel np. na spłatę innych zobowiązań czy realizację własnych przyjemności.

Czy opłaca się brać kredyt na działkę?

Jak w przypadku każdego zobowiązania, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto się na nie decydować. Umowa kredytowa podpisana na wiele lat, będzie stanowić obciążenie Twojego domowego budżetu i nie pozostanie obojętna na Twoją zdolność kredytową.

Jeśli jednak marzysz o budowie własnego domu i nie masz jeszcze działki, to skorzystanie z oferty kredytu jest często jedyną opcją na spełnienie tych pragnień.

Zanim jednak podpiszesz umowę kredytową, sprawdź, czy zrobiłeś wszystko, aby wybrać najkorzystniejszą opcję finansowania. Pamiętaj, że możesz skorzystać z opcji kredytu ze stałym oprocentowaniem, który zagwarantuje Ci stałą ratę i bezpieczeństwo finansowe przez kilka lat.

Po jakimś czasie możesz też pomyśleć o refinansowaniu kredytu, czyli przeniesieniu go do innego banku, który zaproponuje Ci korzystniejszą ofertę.

5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz