Kredyt hipoteczny dla singla

Powszechnie utarło się przekonanie, że kredyt mieszkaniowy łatwiej jest uzyskać w dwójkę niż samemu. Tymczasem nie jest to do końca prawdą. Kredyt hipoteczny dla singla możesz odnaleźć w ofertach wielu banków. Na jakie propozycje warto zwrócić uwagę?

Oto ranking najlepszych kredytów mieszkaniowych dla singli.

Ostatnia aktualizacja: 12 Stycznia 2023
5 - 35 lat
Okres spłaty
-
1,64 %
? poziom marży wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Marża
0%
? poziom prowizji wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Prowizja
10 000 - 1 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,20 %
? RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 10,2% RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 10,18%
RRSO
1,10 %
? marża 1,1% w pierwszym roku oraz marża 1,47% w kolejnych latach
Marża
0
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Millennium kredyt mieszkaniowy
72 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,79 %
RRSO
2,41 %
Marża
0%
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są większe kwoty kredytu
Kwota
» SPRAWDŹ «
Citi Bank Kredyt Hipoteczny
3 - 30 lat
Okres spłaty
9,79 %
RRSO
2,09 %
Marża
1%
Prowizja
50 000 - 2 000 000 zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pekao Bank Hipoteczny S.A
12 - 360 miesięcy
Okres spłaty
10,38 %
RRSO
1,84 %
Marża
1,99 %
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 2,8 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «

Aktualne zestawienie przygotowane przez porównywarkę Money24.pl pozwala porównać ze sobą różne opcje. Jednocześnie uwzględnia najważniejsze parametry, jak: RRSO, prowizję czy marżę banku, które wpływają na atrakcyjność oferty. Nasz ranking wzbogacono również o przycisk Sprawdź, automatycznie odsyłający do złożenia szybkiego wniosku online.

Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny dla singla

Kredyt hipoteczny dla singla to specjalny produkt bankowy stworzony z myślą o osobach, które chcą kupić nieruchomość (mieszkanie, dom lub działkę). Jest to jednocześnie finansowanie, którego celem może być remont lub wykończenie nieruchomości.

Pojęcie kredytu hipotecznego zostało dokładnie uregulowane w Ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami1.

Jej znowelizowana wersja sprawiła, że zaciągnięcie hipoteki stało się bardziej przystępne dla szerszego kręgu konsumentów. Na jej mocy, kredyt hipoteczny może być udzielany wyłącznie przez instytucje kontrolowane przez KNF, czyli Komisję Nadzoru Finansowego.

Oznacza to, że mogą go udostępniać banki krajowe, oddziały banków zagranicznych i instytucji kredytowych, a także instytucje prowadzące działalność transgraniczną oraz popularne SKOK-i (spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe).

Z kolei, kredytów nie mogą przyznawać instytucje pozabankowe, np. firmy pożyczkowe.

Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym zakazała, tzw. sprzedaży wiązanej. Polegała ona głównie na uzależnieniu udzielenia kredytu od zakupu innego produktu bankowego. Wyjątkiem od tej reguły jest dołączanie do kredytów nieodpłatnych produktów, typu darmowe konto osobiste. Zgodnie z przepisami ma ono umożliwić klientom opcję gromadzenia środków przeznaczonych na spłatę zobowiązania.

Jak wziąć kredyt hipoteczny dla singla?

Procedura otrzymania kredytu hipotecznego jest identyczna zarówno dla singli, jak i par. W obu przypadkach musisz posiadać zdolność kredytową i wiarygodność kredytową oraz przedstawić niezbędną dokumentację.

Przede wszystkim musisz:

 • mieć skończone 18 lat,
 • posiadać aktualny dowód osobisty i obywatelstwo polskie oraz
 • mieszkać na stałe na terenie Polski.

Różnica między hipoteką dla singla i małżeństwa ujawnia się dopiero na poziomie ryzyka kredytowego. Osoba samotna posiada jedno źródło dochodu, w przeciwieństwie do małżeństwa (gdy jedno z nich straci pracę, drugi małżonek nadal posiada przychody i może spłacać kredyt).

W przypadku kredytu hipotecznego dla singla bank nakłada na niego wyższe koszty związane z obowiązkowym wykupieniem ubezpieczenia na życie.

Jest to rodzaj zabezpieczenia, np. na wypadek utraty pracy, inwalidztwa bądź śmierci kredytobiorcy, W przypadku par, ryzyko wystąpienia którejś z okoliczności u obojga partnerów jest zdecydowanie niższe niż u osoby samotnej.

W świetle obowiązującego prawa konieczność wykupienia polisy nie jest obowiązkowe. Tymczasem banki często uzależniają od niej swoją decyzję kredytową – i w praktyce singiel nie ma wyjścia. Jeśli chce dostać kredyt hipoteczny, musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie.

Najważniejsze wymagania przy kredycie dla singla

średnia kwota kredytu mieszkaniowego

Jakie wymagania musisz spełnić jako singiel przy zakupie własnego mieszkania?

 • Dobra historia kredytowa – Aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, bank zwróci szczególną uwagę na Twoje aktualne zobowiązania finansowe widoczne w bazach: BIK, BIG InfoMonitor, KRD, ZBP, KBIG czy też ERIF (czy są spłacane w terminie i nie ma żadnych zaległości). Najlepszą sytuacją na otrzymanie kredytu hipotecznego jest dobra historia kredytowa w BIK oraz brak negatywnych wpisów w KRD.
 • Zdolność kredytowa singla – Bez względu na to, czy wnioskujesz w pojedynkę lub z partnerem – w oczach banku najważniejsza jest zdolność do regularnej spłaty zaciągniętego zobowiązania.
 • Wysokość dochodów – Najlepiej, aby były na odpowiednio wysokim poziomie. Jak pokazują statystyki, osoba samotna zarabiająca ok. 5000 zł miesięcznie może uzyskać kredyt hipoteczny na naprawdę wysoką kwotę. Z kolei, gdy Twoje zarobki są nieco gorsze, musisz zadbać o lepszy wkład własny.
 • Forma zatrudnienia, stanowisko oraz staż pracy (w tym staż pracy w jednym miejscu). – Idealnym kredytobiorcą jest osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Świadczy to o stabilizacji życiowej i dobrej prognozie na przyszłość.
 • Miejsce zamieszkania – Jeśli mieszkasz w dużym mieście, masz większą szansę na znalezienie bardziej atrakcyjnego kredytu (w przypadku utraty pracy szybciej możesz znaleźć nowe zajęcie z lepszą pensją).
 • Koszty utrzymania – W tym ogólne wydatki na życie, opłaty za czynsz, prąd, gaz, wodę, internet, itp. Single ponoszą mniejsze koszty utrzymania niż 4-osobowa rodzina czy małżeństwo, w którym jedna osoba pracuje, a druga zajmuje się domem. Jednocześnie pamiętaj, że nawet jeśli dużo zarabiasz, ale przy tym dużo wydajesz, możesz mieć trudności z otrzymaniem kredytu hipotecznego w pojedynkę.
analizy bik

Jak wygląda zdolność kredytowa singla?

Zdolność kredytowa singla zależy przede wszystkim:

 • od stanowiska, jakie zajmujesz oraz formy zatrudnienia,
 • miejsca zamieszkania (duże aglomeracje to większa szansa na zaciągnięcie zobowiązania),
 • posiadanych zobowiązań finansowych (niespłacone raty na czas mogą uniemożliwić Ci otrzymanie kredytu bądź dostaniesz go na mniej korzystnych warunkach),
 • wysokości osiąganych zarobków.

Kredyt mieszkaniowy dla singla a wkład własny

Jeszcze do niedawna banki w kwestii wkładu własnego, wykazywały się bardzo dużą elastycznością. Wystarczył niewielki 10% wkład własny. Obecnie zarówno osoby o statusie wolnym, jak i małżonkowie/partnerzy starający się o kredyt muszą mieć odłożone, co najmniej 15-20% wkładu własnego.

Czasem możesz się spotkać z ofertami banków, które dopuszczają 10% wkład własny. Są to jednak odstępstwa od reguły i w zamian instytucje wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.

Przykładowo, przy zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego na kwotę 300 tys. zł, singiel musi mieć odłożone prawie 60 tys. zł (przy 20% wkładzie własnym) lub 30 tys. zł (gdy uda się pozyskać zgodę banku na niższy wkład własny).

Banki dopuszczają różne alternatywy dla wkładu własnego, który zabezpieczy hipotekę. Oprócz gotówki akceptują inne formy:

 • druga nieruchomość, której jesteś właścicielem (nie może być kredytowana),
 • działka, na której stanąć ma Twój przyszły dom,
 • środki, które zgromadziłeś na remont swojej nieruchomości lub poniosłeś w związku z zakupem materiałów budowlanych,
 • zastaw na papierach wartościowych lub obligacjach,
 • środki wniesione na rzecz dewelopera,
 • oszczędności zgromadzone na rachunkach IKE lub IKZE. Nie musisz ich wypłacać, bo są one jedynie zabezpieczeniem (unikasz podatku dochodowego oraz podatku od zysków kapitałowych),
 • koszty nabycia nieruchomości, gdy zaciągasz kredyt na jej rozbudowę,
 • deklaracja sprzedaży mieszkania (rozwiązanie, gdy posiadasz mieszkanie, które chcesz sprzedać, jak wprowadzisz się do nowej nieruchomości).

Kredyt hipoteczny dla singla bez wkładu własnego nie jest dostępny w żadnym banku. Dlatego, jeśli nie masz odpowiednich środków w zanadrzu na zakup mieszkania, zadbaj o ich pozyskanie. W tym celu możesz pożyczyć część sumy od rodziny, przystąpić do kredytu z drugą osobą bądź zdecydować się na kredyt w nieco późniejszym terminie.

Ile kredytu hipotecznego dostanie singiel?

Na rynku, co rusz pojawiają się nowe oferty, które proponują różne kwoty kredytu hipotecznego. Jednak w przypadku singla będą one maksymalnie sięgać ok. 500 tys. zł. Rzadko kiedy banki decydują się na pożyczenie środków powyżej tej sumy osobie, która przystępuje do kredytu samodzielnie.

Najtańszy kredyt dla singla, czyli jaki?

Rozglądając się na rynku za najbardziej opłacalnymi ofertami, bierz pod uwagę poniższe wskazówki, które pozwolą Ci znaleźć najlepszy kredyt mieszkaniowy.

1. Porównaj między sobą przynajmniej kilka ofert, bo różnica w wyliczonej zdolności kredytowej może różnić się nawet w setkach tysięcy złotych!

2. Dokładnie czytaj umowę kredytową, a wraz z nią wszystkie koszty, które składają się na ratę kredytu m.in. za polisę, wycenę rzeczoznawcy czy jednorazową prowizję (która nie jest wymagana we wszystkich bankach).

3. Sprawdź, czy istnieje szansa na wcześniejszą spłatę kredytu (jeśli tak, to kiedy i za jaką opłatą). Pamiętaj, że kredyt dla singla bierzesz na kilkadziesiąt lat, a w tym czasie wiele może się wydarzyć.

4. Skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego i zapytaj się o poradę, co do wyboru kredytu.

5. Poproś swojego pracodawcę o umowę o pracę na stałe (jeśli takiej nie posiadasz). Poprawi to Twoją wiarygodność w oczach kredytodawcy.

6. Proces kredytu mieszkaniowego może trwać miesiąc czy nawet kilka. Warto jednak poświęcić ten czas, bo jest to zobowiązanie, które będziesz spłacać nawet 30 lat.

Ubiegając się o kredyt na mieszkanie dla singla, zawsze staraj się wynegocjować warunki umowy! Może to być, np. niższa marża kredytu lub obniżona prowizja za udzielenie zobowiązania.

O czym pamiętać przed ubieganiem się o kredyt dla singla?

Na pewno warto wykorzystać powyższe wskazówki przy staraniu się o środki na własne M. Jednak równie ważna jest świadomość, co zrobić, gdy spotkasz się z odmowną decyzją kredytową. Na pewno nie warto porzucać marzeń o nowym gniazdku, a poszukać innych alternatyw.

Być może dobrym pomysłem będzie wspólny kredyt z drugim kredytobiorcą. Może to być ktokowiek – nie tylko osoba z rodziny. Najważniejsze, by otrzymywała na konto bankowe regularne przelewy od pracodawcy. Ty przejmiesz na siebie obowiązek spłaty, a ona będzie jedynie współkredytobiorcą na papierze.

Uzyskanie kredytu hipotecznego dla singla przez wiele osób traktowane jest jako nierealne. Na szczęście, banki są na tyle elastyczne, że umożliwiają go także osobom, które nie pozostają w związku małżeńskim. Tak więc własne mieszkanie lub dom jest w zasięgu ręki praktycznie każdego singla.

Porównywarka Money24.pl – najlepsze oferty w zasięgu ręki

Korzystając z prostego narzędzia, jakim jest porównywarka Money24.pl – w szybki i czytelny sposób dowiesz się, który bank oferuje najlepszy kredyt hipoteczny dla singla. Nasz ranking pomoże Ci odnaleźć ofertę spełniającą Twoje oczekiwania z najważniejszymi warunkami: RRSO, prowizją oraz marżą.

Kredyt hipoteczny dla singli to bardzo popularny produkt bankowy dla osób szukających własnego M. Jest to decydowanie bardziej atrakcyjne rozwiązanie niż niekończące się wysokie koszty wynajmowanego mieszkania.

Źródło:

1. Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami

2. Artykuł BIK „BIK: Kredyt w parach czy osobno?”

5/5 - (5 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz