Kredyt gotówkowy – Ranking kredytów na maj 2020

Polacy chętnie korzystają z kredytowej oferty bankowej, a średnia wartość kredytu gotówkowego to 20 568 zł.1 To, co wyróżnia kredyty gotówkowe, to możliwość dysponowania nimi dowolnie. Oznacza to, że kredytobiorca może przeznaczyć pożyczone środki finansowe na dany cel bez informowania o tym instytucji finansowej. Żeby znaleźć atrakcyjną ofertę, trzeba przejrzeć różne i porównać je ze sobą. O tym, jak to zrobić i w jakim stopniu przyda się do tego ranking ofert bankowych, dowiesz się poniżej.

Ostatnia aktualizacja: 16 Kwietnia 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
mBank
3-120 miesięcy
Okres spłaty
500-75000 zł
Kwota
8 %
Oprocentowanie
11,20 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 11,99%, oprocentowanie 8%
RRSO
» SPRAWDŹ «
Santander Bank Polska - Tani Kredyt Online
3-120 miesięcy
Okres spłaty
4000-30000 zł
Kwota
7,84 %
Oprocentowanie
8,12 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka na selfie
3-120 miesięcy
Okres spłaty
500-150000 zł
Kwota
7,49 %
Oprocentowanie
17,81 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka gotówkowa Fit
12-120 miesięcy
Okres spłaty
1000-150000 zł
Kwota
6 %
Oprocentowanie
6,23 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Getin Bank
1-120 miesięcy
Okres spłaty
1000-200000 zł
Kwota
7,99 %
Oprocentowanie
10,40 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 7,99%, oprocentowanie 7,99%
RRSO
» SPRAWDŹ «
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy
1-5 lat
Okres spłaty
0-50000 zł
Kwota
8 %
Oprocentowanie
10,36 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
ING Bank Śląski kredyt gotówkowy
3-120 miesięcy
Okres spłaty
1000-100000 zł
Kwota
5,49 %
? od 5,49% do 7,99%
Oprocentowanie
10 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 6,99%, oprocentowanie 7,99%
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka gotówkowa
1-8 lat
Okres spłaty
1000-150000 zł
Kwota
7,49 %
Oprocentowanie
8,83 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Smartney - Kredyt gotówkowy
24-60 miesięcy
Okres spłaty
3000-60000 zł
Kwota
8 %
? zmienne
Oprocentowanie
12,36 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt samochodowy
6-96 miesięcy
Okres spłaty
-
2,99 %
Oprocentowanie
9,08 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
1-10 lat
Okres spłaty
1000-200000 zł
Kwota
8 %
Oprocentowanie
11,69 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Santander Bank Polska - Kredyt Gotówkowy
3-120 miesięcy
Okres spłaty
1000-300000 zł
Kwota
7,76 %
Oprocentowanie
11,87 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka z mikrokosztami
2-5 lat
Okres spłaty
500-200000 zł
Kwota
7,49 %
Oprocentowanie
13,19 %
RRSO
» SPRAWDŹ «

Jak działa porównywarka kredytów gotówkowych?

Dostępna kwota kredytu, oprocentowanie, RRSO, wysokość prowizji to dane właściwe dla poszczególnych ofert. Są różne, bo różna jest polityka banków. Zatem wybierając bank, z którego usług już korzystamy, nie zawsze można otrzymać najtańszy kredyt gotówkowy. Wcześniejsze sprawdzenie dostępnych na rynku ofert warto przeprowadzić przede wszystkim pod względem kosztów przewidzianych dla kredytobiorcy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w rankingu znajdują się przykładowe warunki kredytów. Oznacza to, że ostatecznie klient może otrzymać nieco inne, ponieważ ostateczny kształt oferty kredytowej wpływa:

 • indywidualna sytuacja wnioskującego o kredyt – czy ubiega się o niego po raz pierwszy w danym banku, czy też aplikuje, będąc już w bazie klientów
 • zdolność kredytowa wnioskodawcy
 • wiarygodność kredytowa

Zwykle jednak RRSO, czyli wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania najlepiej oddaje wysokość kosztów kredytu. To on powinien być głównym czynnikiem wpływającym na wybór oferty. Trzeba go porównać w oparciu o przyjętą kwotę kredytu oraz okres kredytowania. Takie porównanie kredytów gotówkowych ma największy sens, a aktualne dane w porównywarce będą pomocne, by nie przeglądać wszystkich witryn internetowych banków. Dodatkowo można porównać oferty, biorąc pod uwagę całkowitą kwotę kredytu, czyli sumę, jaką kredytobiorca musi oddać instytucji finansowej. Do sprawdzenia, ile trzeba oddać, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe ranking przyda się najlepiej.

Czy możliwy jest kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Każdy chciałby uniknąć załatwiania dodatkowych dokumentów do kredytu. Zwykle banki udostępniają odpowiedni druk, który należy wydrukować lub pobrać z placówki banku. Następnie dostarczyć do pracodawcy, aby ten wypełnił, poświadczając zatrudnienie oraz wysokość płacy. W ostatnim czasie rynek kredytów mocno ewoluował, w wyniku czego po pieniądze bez zaświadczeń nie trzeba zwracać się wyłącznie do firmy pożyczkowej. Z aktualnie dostępnych ofert wynika, że kredyt gotówkowy bez zaświadczeń to przywilej dla osób, które uzyskują stałe dochody. W zamian za zaświadczenie bank wymaga np. wyciągu z konta z trzech ostatnich miesięcy. To znacznie przyspiesza uzyskanie kredytu. Nieliczne banki proponują internetową możliwość ubiegania się o kredyt bez zaświadczeń. Trzeba jednak wskazać istotne cechy ofert bez warunku dostarczenia zaświadczenia o dochodach. To przede wszystkim:

 • niższe maksymalne kwoty kredytów, o które można wnioskować
 • konieczność złożenia oświadczenia o dochodach
 • dostępność głównie dla stałych klientów
 • szczegółowa weryfikacja wiarygodności finansowej klienta
 • warunek osiągania regularnych dochodów

Kredyt gotówkowy przez internet co musisz wiedzieć?

Zawieranie umów o kredyt gotówkowy online zwykle jest przewidziane dla stałych klientów. W ostatnim czasie pojawiają się jednak również ciekawe propozycje dla nowych klientów, czyli takich, których na dzień zawarcie umowy o kredyt gotówkowy nie łączyła żadna umowa o kredyt czy kartę kredytową. Bywa, że banki, aby przyciągnąć klientów, proponują otwarcie konta osobistego, np. z bonusem lub przewidują atrakcyjniejsze warunki kredytu po otwarciu rachunku.

Oprocentowanie kredytu co wpływa na koszt

W ofertach na kredyt gotówkowy oprocentowanie zwykle najbardziej wzbudza zainteresowanie konsumentów. Faktycznie jest jednym z parametrów oferty kredytowej. Stanowi połączenie stawki bazowej (ustalanej przez rynek) oraz marży, jaką nakłada dany bank. Ostatecznie jest procentową miarą kosztu, który zostaje doliczony kredytobiorcy w odpowiednich proporcjach do rat kredytu. Na ogół kredyty gotówkowe w Polsce wyróżniają się stałym oprocentowaniem. Oznacza to, że kredytobiorca ma gwarancję braku zmian oprocentowania przez cały okres kredytowania. Chcą znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy,nie można patrzeć jedynie na oprocentowanie. To błąd popełniany przez rzesze konsumentów. Nie zawsze najniższe oprocentowanie świadczy o atrakcyjności oferty. Banki chętnie nim kuszą, bo liczą na brak świadomości kredytobiorców. Oprocentowanie nie jest jedynym kosztem kredytu. Dlatego najlepiej brać pod uwagę roczny procentowy stosunek całkowitego kosztu kredytu względem pożyczonej sumy. To wskaże RRSO, które znajduje się w porównywarce ofert i umożliwia faktycznie porównanie kredytów gotówkowych.

Zapisy w umowie – na co musisz uważać?

Badania pokazują, że Polacy nie do końca rozumieją produktów finansowych. Tylko 33% rodaków czyta umowy.2 Warto jednak mieć świadomość tego, co podpisujemy, zwłaszcza zawierając umowę z bankiem o kredyt gotówkowy. Liczy się nie tylko poprawność danych osobowych. Dokumenty finansowe mogą nastręczać pewne trudności, gdyż osoby pośredniczące w sprzedaży usług nie zawsze służą odpowiednim poziomem pomocy. Warto więc wiedzieć, jakie zapisy w umowie powinny szczególnie uwagę zainteresowanego uzyskaniem kredytu. To przede wszystkim:

 • Kwota przekazana kredytobiorcy – nie zawsze będzie to ta, o którą wnioskował, gdyż bywa, że bank podaje maksymalną wartość kredytu wraz z kredytowanymi kosztami i prowizjami, które trzeba zapłacić na początku. Może być też tak, że bank wypłaci pełną kwotę na konto kredytobiorcy, a zaraz po tym pobierze opłaty, co zmniejszy ilość dostępnych środków.
 • Okres spłaty – należy pamiętać, że im dłuższy okres, tym niższe raty, jednak całkowity koszt kredytu wyższy!
 • Wysokość rat i ich charakter – zwykle w ofertach banków są raty równe, jednak może zdarzyć się, że przewidziano te malejące.
 • Terminy płatności rat – warto skorelować je z wpływem wynagrodzenia na konto.
 • Warunki wcześniejszej spłaty – warto je poznać, aby upewnić się, czy wcześniejsza spłata długu nie będzie skutkowała naliczeniem dodatkowej opłaty. Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu może wynosić od 0,5% do 3% całości zobowiązania.
 • Ubezpieczenie do kredytu gotówkowego – może być rozbite na miesięczne raty, dlatego warto wiedzieć, czy nie stanowi ich składnika. Często opłaca się z niego zrezygnować, chyba że w ramach danej oferty jest obligatoryjne, co oznacza konieczność ubezpieczenia kredytu.
 • Zapisy o uruchomieniu dodatkowych produktów finansowych, np. karty kredytowej, za którą zwykle przewiduje się opłatę nawet w przypadku braku odnotowanych transakcji,

Jak wziąć najtańszy kredyt?

Wiadomo już, że o kosztach kredytu świadczy nie tylko jego oprocentowanie. Niestety w banku nie jest dostępny darmowy kredyt gotówkowy. Trzeba liczyć się z opłatami, takimi jak:

 • prowizja
 • oprocentowanie nominalne
 • ubezpieczenie

Prowizja zwykle pobierana jest za udzielenie finansowania, rozpatrzenie wniosku. Żeby wziąć szybki kredyt gotówkowy i nie żałować decyzji, dobrze jest sugerować się poniższymi wskazówkami:

 • Warto najpierw zapoznać się z ofertą banku, z którym zawarło się już umowę na jakiś produkt finansowy, a następnie sprawdzić konkurencję, bo nie zawsze najlepsze kredyty gotówkowe są w postaci ofert dla stałych klientów
 • Przed wyborem oferty lepiej zastanowić się nad możliwościami finansowymi do wzięcia kredytu z możliwie krótkim okresem kredytowania. Najlepsze warunki można uzyskać zwykle w przypadku szybszej spłaty
 • Warto negocjować warunki udzielenia kredytu. Może okazać się, że instytucja finansowa wykaże się elastycznością i dopasuje do oczekiwań kredytobiorcy, np. ustalając wygodny dla niego termin spłaty raty
 • Wnioskować o kredyt przez internet, aby nie tracić czasu na odwiedzanie placówek bankowych. Zwykle bank oddzwania tuż po wypełnieniu wniosku

1 Dane BIK za luty 2020: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/491829/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2020-03-17.

2 https://polskatimes.pl/jedynie-33-proc-polakow-czyta-dokladnie-umowy/ar/c3-12881246